Edip Yüksel putperestlik,hadis ve nurettin yıldız

Verda

Gales
Yok dönmedi henüz,
19 takıntısını cidden kendisine saklaması lazım, ki çoğu zaman öyle yapıyor zaten,
nice harika tespitleri heder olup gidiyor.
19'la ilgilenmek isteyen, O'nun deyimiyle tanık olmak isteyen olursa şahsına ait olmak üzere ilgilensin, araştırsın,
ama 19'a tanıklık etmeyenleri aptallıkla filan etmesi bazen şirazeyi kaydırıyor, Hakeza Tevbe suresi 2 ayeti hakkındaki tutumu da aynı.

Syn Verda yalnız bir örnekleme yaparsak, yine tüm kayıtsız şartsız ehli sünnetim ve sahih nitelikli kaynaklar Allah'ın yazılı olmayan vahyidir diyen arkadaşları da aynı örneklem ile kendi kendilerini mürted ilan etme olasılıklarını görmemezlikten gelemeyiz.

Bu arkadaşlara göre aşağıdaki ayet

"Eş-şeyhu veş-şeyhatu iza zeneya fer'cümûhüme'l-beyyete nekalen minallahi vallahü azizün-hakîm"

"Evli erkek ve kadın zina yaptıkları zaman Allah'tan bir ceza olarak muhakkak onları recmedin.Allah mutlak galip ve hikmet sahibidir"

Yukarıdaki ayet bu arkadaşlara göre Kur'an ayetidir ama kutsal keçi ayeti yiyerek neshettiği için ayet yazılı olarak ortada yok,
ama hüküm olarak sonsuza kadar bakidir.

Şimdi sorarım size böyle bir şeye inanan kişinin Edip'e bu konuda bir şey söylemeye hakkı var mıdır?
İki ayet fazla demekle, bir ayet eksik demek arasında nasıl bir fark var, hüküm olarak aynı şeyi gerektirmez mi.

Ayrıca daha çarpıcı bir örnek Abdullah İbn-i Mes'ud gibi şöhretli bir sahabe Felak ve Nas surelerinin Kur'andan olmadığını ısrarla iddia etmiş,
hatta bu konuda sahabelerle ihtilafa düşerek mushafın derlenmesi hususunda anlaşmazlığa düşmüştür.
Edip'e bu konuda rahatça mürted diyenlerin hiç bir zaman Abdullah İbn-i Mes'ud Felak ve Nas Kur'andan değil diye video yapıp
mürted ilan ettiklerini görmedim ben, gören varsa paylaşsın insanların ne kadar dürüst olduklarını görelim.

Ayrıca 1 ayetle kalsa iyi, aşağıdaki hadisleri okuyanın kafası dümdüz olma olasığı vardır.

Başlıyorum Bismillah...

Mu'cem-i Tabaranî'de sahih senetle yer alan bir hadise göre Ömer(r) şöyle demiştir: "Kur'an bir milyon yirmi altı bin harftir." Oysa bu gün elimizde bulunan Kur'an'ın harfleri bu rakamın üçte birini bile bulmuyor! Çünkü meşhur Kur'an'ın üçyüz bin küsür harf olduğudur.
Ed-Dürr-ül Mensûr (Suyutî), C.6, s.422, Mecme-üz Zevâid (Heytemî), C.7, s.163, Kenz-ül Ummâl (MuttakîHindî), c.1, s.517, c.1, s.541. Aynı rivayeti Zehebî de Mizan-ül İ'tidal kitabında nakletmiştir

Aişe(r) nakleder: "Recm ve büyüklerin on defa süt emzirmesi (nin süt kardeşliği oluşturacağı) hususundaki ayetler benim yatağımın altında bulunan bir sayfa üzerinde yazılı idi. Peygamber vefat edince Peygamber'in vefatıyla meşgul olduk da keçi gelip onları yedi."
Dar-e Kutni, c.4, s.105, İbn-i Mâce, c.1, s.625)

Aişe(r) derki Peygamber(s) vefat edinceye kadar Recm ayeti okunurdu.
Muslim c. 4. s. 167, Tirmizî, c.2, s.309

Nafî İbn-i Ömer'den nakleder ki: "Hiçbiriniz ben "Kur'an'ın tümünü öğrendim" demesin. Çünkü, ne biliyor Kur'an'ın bir çoğu kaybolup gitmiştir. Sadece desin ki ben Kur'an'dan ortada olan kısmını öğrendim El-İtkan (Suyûtî), c.2, s.25

Kenz-ül Ummal'da Ömer b. Hattab'ın Müsned'inden naklen, Ömer'in Hüzeyfe'ye şöyle dediği nakledilmiştir: Ömer b. Hattab bana dedi ki: "Ahzap suresinin (ayetlerini) kaç olarak sayıyorsunuz?" Ben de "72 veya 73 olarak" dedim. O da şöyle dedi: "Oysa (büyüklükte) Bakara suresine yakındı! Recm ayeti de onun içindeydi
Kenz-ül Ummâl, c.2, s.480. Aynı rivayet şu Müsned-i Ahmed'de Ubeyy b. Ka'b'dan nakledilmiştir.; c. 5, s.132. Yine Beyhaki de nakletmiştir Sünen'inde: c. 8, s.211. Müstedrek-üs Sahihayn, c.2, s.415, c.4, s.359.

Übeyy b. Kab bana şöyle dedi: "Ey Zerr, Ahzap suresini kaç (ayet) olarak okuyorsun?" Ben de "Yetmiş üç" dedim. O zaman şöyle dedi: "Oysa Bakara suresine benziyordu; yada ondan da uzundu!! Biz onda recm ayetini de okuyorduk." Bir nakilde ise şöyle geçer: "O (Ahzap suresinin) sonunda şöyle diyordu: "Evli erkek ve evli kadın zina ettiklerinde, onları elbette recm edin!! ALLAH'tan bir ceza olarak; ve ALLAH Aziz ve Hekim'dir!! Bu hesaba göre Ahzap suresinden 200'ü aşkın ayet eksilmiştir!!
Kenz-ül Ummâl, c.2, s.567, Ed-Dürr-ül Mensûr (Suyûtî), c. 5, s180.

Heytemî Mecme-üz Zevâid, kitabında Ebu Musa Eş'arî'den şöyle nakletmektedir: "Berâet (Tevbe) suresine benzer bir sure inmişti ki sonradan kaldırıldı ve ben ondan sadece şu cümleyi ezberledim: "Hiç şüphesiz ALLAH, bu dini öyle kavimlerle teyid eder ki (bu dinde hiçbir) payları yoktur
Mecme-üz Zevâid (Heytemî), c.5, s.302.

Hüzeyfe dedi ki: "Sizin Tevbe suresi diye adlandırdığız, azap suresidir. Oysa siz şimdi bu surede bizim okuduğumuzun ancak dörtte birini okuyorsunuz!! (Yani önceden surede olup da Ashap tarafından okunan ve Tevbe suresinin dörtte üçüne tekabül eden kısım şu anda Kur'an'da mevcut değildir!!)"
Mecme-üz Zevâid (Heytemî), 7, s.28. Aynı rivayet cüzî bir tabir farkıyla Müstedrek-i Hakim'de de nakledilmiş

Suyûtî Ed-Dürr-ül Mensûr kitabında Ebu Musa Eş'ari'den şöyle nakletmektedir: "(Tabirlerinin) şiddeti açısından Berâet (Tevbe) suresinden daha şiddetli olan bir sure inmişti ki sonra ortadan kaldırıldı ve ben ondan ancak şunu ezberleyebildim: "Şüphesiz ALLAH yakında bu dini öyle kavimlerle destekleyecek ki onlarından (o dinden) her hangi bir nasipleri yoktur
Ed-Dürr-ül Mensûr,SUYUTİ c.1, s.105.

Müslim Ebu Esved kanlıyla babasından şöyle nakletmektedir: "Ebu Musa Eş'arî Basaralı Kur'an kârîlerine adam göndererek onları yanına çağırttı; bunun üzerine yanına üç yüzden fazla Kur'an kârîsi geldi. Onlara hitaben şöyle dedi: "Sizler Basara ehlinin seçkinlerinden ve karîlerindensiniz. O halde onu okuyun ve üzerinizden uzunca bir zaman geçmesin ki kalpleriniz katılaşsın. Nasıl ki sizden öncekilerin kalpleri katılaştı. Ve biz uzunluk ve şiddet açısından Berâet (Tevbe) suresine benzettiğimiz bir sureyi okuyorduk ki ben onu unuttum; sadece şu cümleyi ondan ezberledim: "Eğer Ademoğlunun iki vadi malı olsa, yine de üçüncü birisinin olmasını da arzular. Ademoğlunun karnını ancak toprak doyurur!!" Yine Müsebbihat surelerine (Sebbehe kelimesiyle başlayan surelere) benzeyen bir sure okuyorduk ki ben ondan sadece şu cümleyi ezberledim: "Ey iman edenler, yapmadığınız şeyleri niye söylüyorsunuz ki boynunuzda (aleyhinize) bir şehadet olarak yazılsın ve ondan sorguya çekilesiniz
Sahih-i Müslim , c. 3, s.100, Müsned-i Ahmed b. Hanbel'de cüzî bir farkla Zeyd b. Erkam'dan nakledilmiştir: c.4, s.368.

Edip Yüksel'in görüşüne mukabil sunduklariniz da elbette kayda değer düşünülmesi gereken seylerdir fakat belli bi rakam cikarimlarinca ayet yok demek oldukça tartışmalı bi durumdur ki ebced/cifir hesaplarınca kur'an'a bi seyler soyletmeye çalışanların hepsini de mazur görmeliyiz o zaman öyle değil mi?!

Yahayy

Kıdemli Üye
Anlaşıldı...

Siz Kur'an'dan da şüphe etmeye başlamışsınız.Bu ne demek oluyor şimdi?.Bu rivayetler sahih midir?İyice araştırıp sorguladınız mı?Siz kaş yapıyorum derken göz çıkarıyorsunuz.Bu yazdıklarınız İslam'a hizmet midir?

Bak arkadaş!.Sizlere devamlı yazmaktan bıktım usandım.Bu sitede yaşı küçük olanların var olduğunu, elifba'yı bile bilmeyenlerin varlığından defalarca bahsetmiştim fakat sizlerin o kıt aklınız bir türlü beni anlayamadı...Kendinizi aşan konuları buraya getirmek sizi yüceltmez.Farkında olmadan büyük vebal aldınız üzerinize...

Allah muhafaza buyursun,Kur'an'dan şüphe eden bir kimsenin imanı tehlikeye girip İslam dairesinden çıkar, vesselam...

Ya hu akıllı uslu başlı konuş be adam, kim Kur'andan şüphe ediyormuş haşa.
Yukarıdaki nakiller bana mı ait, hadis inkarcısı saçmalığını dillerine plesenk edenlere ait,
itirazın varsa onlara et bana ne sataşıyorsun, haşa ben Kur'ana ilişkin bir güvensizlik iddiasında mı bulundum, tövbe yarabbi.

Sen hem huccete dayalı konuşmayı seviyorum diyosun hem çelişkilerden kaçıyorsun.
Eğer Huccete ve bilgiye önem veren biiri isen çelişkilere yorumunu yaparak katkıda bulunursun kaçıp gizlenerek değil, anlatabildim mi?

Yahayy

Kıdemli Üye
Edip Yüksel'in görüşüne mukabil sunduklariniz da elbette kayda değer düşünülmesi gereken seylerdir fakat belli bi rakam cikarimlarinca ayet yok demek oldukça tartışmalı bi durumdur ki ebced/cifir hesaplarınca kur'an'a bi seyler soyletmeye çalışanların hepsini de mazur görmeliyiz o zaman öyle değil mi?!

Aynen, çok girift konular, bulaşılmaması gereken konular, hadisler ortada.
Bunu kim anlatacak bize,
Ehli sünnetin en Allame-i Cihan, 4 mezhep müftüsü müçtehidi sittin sene başımıza dikilip,
Bu ayetin "Lafzı Mensuh, Hükmü Baki'dir, Kur'anda yoktur ama Kur'anda var gibi amel edilmesi gerekir, hatta bir tarafa Kur'an gibi yazılmalıdır"
dese bu dinleyen açısından sıcak bir yaz gününde yelpaze sallama hükmünde kalır ancak.

@Müteşekkir kardeş'e sor şimdi ağzına geleni söyler bunları söyleyenlere, sonra ya hu 5 vakit bize işte adam gibi adam,
işte alim gibi alim dediklerin anlatıyor diyince, kem küm, bre densiz, konuyu kapat.... :blink:

Elhamdülillah bizim Kur'anın bir harfinden bile şüphemiz ve tereddütümüz gibi yoktur, hepsi bugün bize kalbimize Allah tarafından bizzat konulmuş gibi
okur hayatımıza hükmettirmeye çalışırız.

çelebiler

Kıdemli Üye
Anlaşıldı...

Siz Kur'an'dan da şüphe etmeye başlamışsınız.Bu ne demek oluyor şimdi?.Bu rivayetler sahih midir?İyice araştırıp sorguladınız mı?Siz kaş yapıyorum derken göz çıkarıyorsunuz.Bu yazdıklarınız İslam'a hizmet midir?

Bak arkadaş!.Sizlere devamlı yazmaktan bıktım usandım.Bu sitede yaşı küçük olanların var olduğunu, elifba'yı bile bilmeyenlerin varlığından defalarca bahsetmiştim fakat sizlerin o kıt aklınız bir türlü beni anlayamadı...Kendinizi aşan konuları buraya getirmek sizi yüceltmez.Farkında olmadan büyük vebal aldınız üzerinize...

Allah muhafaza buyursun,Kur'an'dan şüphe eden bir kimsenin imanı tehlikeye girip İslam dairesinden çıkar, vesselam...

Nelere inandığınızı,kimlere kandığınızı gösteriyor.Ders alman düşünmen gerekirken halen çoluk çocuk anlatıp duruyorsun.

Önce oku da kendini düzelt.Ondan sonra da çoluk çocuğunu kendin koru inandığın uydurmalardan.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Nelere inandığınızı,kimlere kandığınızı gösteriyor.Ders alman düşünmen gerekirken halen çoluk çocuk anlatıp duruyorsun.

Önce oku da kendini düzelt.Ondan sonra da çoluk çocuğunu kendin koru inandığın uydurmalardan.

Yaşamadığın Kur'anı bize anlatma!Ucuz müslümanlık da taslamasan iyi olur.İlim sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz.Siz ne anlarsınız Kur'an'dan?..

Sen daha namazın tarifini bile yapmaktan acizsiniz.Bu İslam'a hiçbir şey kazandıramıyorsunuz.Sizin söylemleriniz laf-ı güzaftır.Kendi başınıza Kur'an'ı te'vil etmeye çalışıyorsunuz.Dİkkat edin, büyük hatalar yapıyorsunuz.Bunun vebali çok büyüktür.Kur'an'ı te'vil etme hususunda bari size yardımcı olayım da kim Kur'an'dan daha iyi anlıyormuş anlayacaksın şimdi...

Dinimizde te'vil vardır ve bazen zaruri olur. Mesela görülen, anlaşılan, meşhur olan manayı vermeyip başka mana verilmesi gereken âyetlere müteşabihât denir. Yani bunların açık ve meşhur manalarını vermek, akla ve dine uygun olmazsa, meşhur olmayan mana vermek, yani tevil icap eder. Hicr suresi 88. âyet-i kerimesinde, (Kanadını müminler için indir!) buyuruluyor.

Tefsir âlimleri bu âyetin (Ey Habibim, müminlere merhamet et, şefkat göster, onlara karşı mütevazi ol!) gibi manalara geldiğini bildiriyorlar. Herkes, bu âyet için (Peygamberimizin tek kanadı vardı) diyebilir mi? Böyle tabirler çeşitli dillerde de, Türkçemizde de vardır. Mesela, zengin bir kimse, bir öksüze acıyıp yardım etse, (Şefkat kanatlarını indirdi) denir. Bunun hakiki kanatla alakası yoktur.

Feth suresi 10. âyet-i kerimesinde (Allah’ın eli onların eli üstündedir) buyuruluyor. Bu kelimelere bakıp, birçok elin üstünde başka bir el olduğu gibi akla ve dine aykırı bir mana verilemez. Tefsir âlimleri, El kelimesine "Kudret" manasını vermişlerdir.

Yahayy

Kıdemli Üye
@Müteşekkir bak şimdi nasıl tefsir ediyorum diye başlayıp bir ayete, "Ey Habibim" diye başlaman zaten durumun tespiti için yeterli.

Allah'ın 6000 ayetinden birinde Resulullah (Selam ve rahmet üzerine olsun) 'a " Habibim" diye seslendiği bir ayet gösterir misin?

spesifik

آزادی قید و بند
Bu konuyu görmemişim ...
Müçtehid makamında insan kendini görünce böyle oluyor ...

spesifik

آزادی قید و بند
Sesinin tonundan ötürü hipnoz olacağımız yargısında bulunuyor komedi ya..
Daha fazla dinleyemeyeceğim ... Hakaretin ölçüsünü aşmış...

çelebiler

Kıdemli Üye
Yaşamadığın Kur'anı bize anlatma!Ucuz müslümanlık da taslamasan iyi olur.İlim sahibi olmadan fikir sahibi olmuşsunuz.Siz ne anlarsınız Kur'an'dan?..

Sen daha namazın tarifini bile yapmaktan acizsiniz.Bu İslam'a hiçbir şey kazandıramıyorsunuz.Sizin söylemleriniz laf-ı güzaftır.Kendi başınıza Kur'an'ı te'vil etmeye çalışıyorsunuz.Dİkkat edin, büyük hatalar yapıyorsunuz.Bunun vebali çok büyüktür.Kur'an'ı te'vil etme hususunda bari size yardımcı olayım da kim Kur'an'dan daha iyi anlıyormuş anlayacaksın şimdi...

Dinimizde te'vil vardır ve bazen zaruri olur. Mesela görülen, anlaşılan, meşhur olan manayı vermeyip başka mana verilmesi gereken âyetlere müteşabihât denir. Yani bunların açık ve meşhur manalarını vermek, akla ve dine uygun olmazsa, meşhur olmayan mana vermek, yani tevil icap eder. Hicr suresi 88. âyet-i kerimesinde, (Kanadını müminler için indir!) buyuruluyor.

Tefsir âlimleri bu âyetin (Ey Habibim, müminlere merhamet et, şefkat göster, onlara karşı mütevazi ol!) gibi manalara geldiğini bildiriyorlar. Herkes, bu âyet için (Peygamberimizin tek kanadı vardı) diyebilir mi? Böyle tabirler çeşitli dillerde de, Türkçemizde de vardır. Mesela, zengin bir kimse, bir öksüze acıyıp yardım etse, (Şefkat kanatlarını indirdi) denir. Bunun hakiki kanatla alakası yoktur.

Feth suresi 10. âyet-i kerimesinde (Allah’ın eli onların eli üstündedir) buyuruluyor. Bu kelimelere bakıp, birçok elin üstünde başka bir el olduğu gibi akla ve dine aykırı bir mana verilemez. Tefsir âlimleri, El kelimesine "Kudret" manasını vermişlerdir.
Sen o ayetleri tefsire bakmadan anlayamadın mı?

fakiri

Kıdemli Üye
İhvanforumun Yeni Forum Kuralı :
Madde: 1 ) Alim Veya fazıl bilinen ehl-i sünnet kişiliklere hakaret , alay, istihza ve bühtan ve gıybet etmek veya ettirmek !

Not: Bu maddeye uymayanların forum üyeliği ilelebet olmayacağı kesindir.
Bu kural yazılı olarak forumda asılı olmasa da görüldüğü gibi, fiili olarak tatbik edilip-uygulanmaktadır.

spesifik

آزادی قید و بند
Müçtehid makamı nedir Büşra hanım açıklar mısınız?

Bir kere hakaret etmemeli davetçi... Edip amca kime kızmış..Müslüman birine demediğini bırakmadı
Din düşmanı derken Allah'tan korkar insan..Nureddin Yıldız'ın şefaat hakkında ki görüşünü bile bilmiyor...

fakiri

Kıdemli Üye
SORU : Allahu Teâla, Alemlere Rahmet, Kâinatın Efendisi, Efdal-u Mahlûkat, Habib-i Edibine Kuran-ı Kerimde “HABİBİM” diye hitab etmiş miymiş ???

Allahu Teâla belki Adem Aleyhisselâma da SAFİYULLAH olarak hitab etmemiştir ama biz O’nun SAFİYULLAH olduğunu biliyoruz.

Allahu Teâla belki İbrahim Aleyhisselâma da HALİLULLAH olarak hitab etmemiştir ama biz O’nun HALİLULLAH olduğunu biliyoruz.

Allahu Teâla belki Musa Aleyhisselâma da KELİMULLAH olarak hitab etmemiştir ama biz O’nun KELİMULLAH olduğunu biliyoruz.

Allahu Teâla belki İsa Aleyhisselâma da RUHULLAH olarak hitab etmemiştir ama biz O’nun RUHULLAH olduğunu biliyoruz.

VE VE VE …Allahu Teâla belki MUHAMMED Aleyhisselâma da HABİBULLAH olarak hitab etmemiştir ama biz O’nun HABİBULLAH olduğunu biliyoruz.

Nerden mi biliyoruz ? Hadislerden, Sünnetlerden, Siyerden, Tefsirlerden, Müçtehidlerden, Ehl-i Sünnet Ulemasından ve İlmihâllerden biliyoruz?

Elhamdulillâh, sizin gibi “Her şey Kuranda olmalıdır, yoksa yoktur!” echelliğine ve kezzaplığına asla düşmedik-düşmeyeceğiz !

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Sen o ayetleri tefsire bakmadan anlayamadın mı?

Yuh sana yazık sana!.Hâla kendi aklına göre Kur'an'ı anlamaya çalışıyorsun.Her ayetin nüzul sebebi var.Araştırsana onları!..Sen kendi kendine din uydurmuşsun.ÇOK BASİTLEŞİYORSUN.BİRAZ KENDİNİZİ GELİŞTİRİN.

Senin dinin çelebiler dini olmuş.Nice büyük alimler, müfessirler Kur'an'ı tefsir etmişler yol göstermişler.Onları hiçe sayıp senin o ilimsiz fikirlerinle mi biz Kur'an'ı yaşayacağız?.

Sen sadece burada vakit doldurmaya çalışıyorsun.Aylardır şu namazın tarifini bir türlü senden öğrenemedik.Ne zaman öğreteceksin bize bu (sözde) kıldığın namazı?Hâla da bekliyoruz seni...

Sana ben bir ayet meali vereceğim onun tefsirini "kopyala- yapıştır" yapmadan sen yapacaksın.

Şu ayetin mealinin tefsirini sen yap!Hadi hemen şimdi..

HACC SURESİ-77. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّكُمْ وَافْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Ey imân edenler!.Rükû edin ve secde edin. Ve Rabbinize kulluk edin. Ve hayır işleyin. Umulur ki böylece siz felâha eresiniz.

Evet, seni bekliyorum... Eğer onu tefsir edemezsen ben yapayım bak bakalım nasıl oluyor..

Darul_Beka

Profesör
bu forumda edip yüksel taraftarı olan şahıslar biraz tembel galiba
edibin gerçek öğrencileri olsa forumu 19 ile dolururlardı

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Edip Yüksel'in namazı...

İnsanlar sürü psikolojisine kapılınca gittiği yolun mahiyetini bilemeden aldanıp veya aldatılıp helak oluyorlar..

A'RAF SURESİ-155.Bir de Musa tayin ettiğimiz vakitte huzurumuzda bulunmak üzere kavminden yetmiş "er" seçmişti. Ne zaman ki bunları o sarsıntı yakaladı. Musa dedi ki: «Rabbim, dileseydin bunları ve beni daha önce helak ederdin. Şimdi bizi, içimizdeki o beyinsizlerin yaptıkları yüzünden helak mı edeceksin? O da sırf Senin imtihanın; Sen bununla dilediğini sapıklığa bırakır, dilediğine hidayet kılarsın! Bizim velimiz Sensin; artık bizi bağışla, bize merhamet eyle; bağışlayanların en hayırlısı Sensin!

Yahayy

Kıdemli Üye

Bir kere hakaret etmemeli davetçi... Edip amca kime kızmış..Müslüman birine demediğini bırakmadı
Din düşmanı derken Allah'tan korkar insan..Nureddin Yıldız'ın şefaat hakkında ki görüşünü bile bilmiyor...
Ben bunu sormadım konu bu değil, (Ekleme: Gereksiz bir üslup kullandığı ve fütursuzca yerdiği konusunda hemfikirim)

-Kendini müçtehid makamında görmek ne demek size göre?
-İnsanın bu makamda olduğu nasıl anlaşılır,
-Onay makamı neresidir?
-Sadece ilim sapmamak, saptırmamak için yeterli midir, başka parametre yok mudur?

çelebiler

Kıdemli Üye
Yuh sana yazık sana!.Hâla kendi aklına göre Kur'an'ı anlamaya çalışıyorsun.Her ayetin nüzul sebebi var.Araştırsana onları!..Sen kendi kendine din uydurmuşsun.ÇOK BASİTLEŞİYORSUN.BİRAZ KENDİNİZİ GELİŞTİRİN.

Senin dinin çelebiler dini olmuş.Nice büyük alimler, müfessirler Kur'an'ı tefsir etmişler yol göstermişler.Onları hiçe sayıp senin o ilimsiz fikirlerinle mi biz Kur'an'ı yaşayacağız?.

Sen sadece burada vakit doldurmaya çalışıyorsun.Aylardır şu namazın tarifini bir türlü senden öğrenemedik.Ne zaman öğreteceksin bize bu (sözde) kıldığın namazı?Hâla da bekliyoruz seni...

Sana ben bir ayet meali vereceğim onun tefsirini "kopyala- yapıştır" yapmadan sen yapacaksın.

Şu ayetin mealinin tefsirini sen yap!Hadi hemen şimdi..

HACC SURESİ-77. يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّكُمْ وَافْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ

Ey imân edenler!.Rükû edin ve secde edin. Ve Rabbinize kulluk edin. Ve hayır işleyin. Umulur ki böylece siz felâha eresiniz.

Evet, seni bekliyorum... Eğer onu tefsir edemezsen ben yapayım bak bakalım nasıl oluyor..

Sana göre mi yoksa kölesi olduğun efendilerinin uydurmalarına mı inanmam lazım

Her ayetin nüzul sebebi diye bilinen o sebeplerin hepsi uydurmadır.

Kendime din uydursaydım karşılarında gassal elindeki meyyit gibi olduğunuz efendileriniz gibi uydurduklarımı Allah söylemiş gibi anlatır sizlere Kuran'dan başka bir sözü kabul etmeyin demezdim.

Sen benim söylediklerimden herkes kendice birşey alabilir.Sana da basit gelmiş.Daha normal olan birşey var mı?

Kendimi geliştirmek ne yapmamı önerirsin?Deve sidiği içsem mi?Ya da kertenkele avına mı çıkmalıyım?

Ne dini olmalıydı nakşi,şafi,hambeli,şambeli,nuri,kadiri,hanefi,cüppeli?

He ne olcak zaten Kuran'dan birşey anlamıyorsun.Başkaları ne derse ona inanıyorsun.Bir de benim ilimsiz fikirlerimi dene.ne fark eder ki senin için.nasılsa aklını kullanabilme ihtimalin kalmamış.

Ben mi öğretecektim namazı?Kuran'a göre sormuyor muydunuz?Ben de kaç kere. Kuran'da namaz yok dedim işitmedin mi,görmedin mi?Nasıl namaz kıldığımı da keyfime göre kılıyorum dedim.

Türkçe indirilmiş sözler bunlar sana ama,demek ki lisanda problem yok.Ne lisan olsa senin için fark etmiyor yani.

Kuran'da Allah ayetlerini açıkladığını bildiriyor.Ben de bu bilgiyi sana iletiyorum.

Sonra benden tefsir bekliyorsun.Allah açıklamış Kuran'ı sende çaba göster öğrenmek istediğin şeyi Kuran'da bulmayı öğren.

Diğer ayetlerde geçen rüku ve secdelere de bak.rüku ve secde emrindn sonra ne gelmiş bak bakalım.Bu da sana kıyağım olsun.Bakarsın çalışmaya başlar.

Ayetleri herkes tüm dünyadaki insanların kendileri anlamak,idrak etmek ve hayata geçirmek zorunda.

Tefsirlerde yazanlara inanmak ve uymak gibi bedavacılık yok.

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
Sana göre mi yoksa kölesi olduğun efendilerinin uydurmalarına mı inanmam lazım

Her ayetin nüzul sebebi diye bilinen o sebeplerin hepsi uydurmadır.

Kendime din uydursaydım karşılarında gassal elindeki meyyit gibi olduğunuz efendileriniz gibi uydurduklarımı Allah söylemiş gibi anlatır sizlere Kuran'dan başka bir sözü kabul etmeyin demezdim.

Sen benim söylediklerimden herkes kendice birşey alabilir.Sana da basit gelmiş.Daha normal olan birşey var mı?

Kendimi geliştirmek ne yapmamı önerirsin?Deve sidiği içsem mi?Ya da kertenkele avına mı çıkmalıyım?

Ne dini olmalıydı nakşi,şafi,hambeli,şambeli,nuri,kadiri,hanefi,cüppeli?

He ne olcak zaten Kuran'dan birşey anlamıyorsun.Başkaları ne derse ona inanıyorsun.Bir de benim ilimsiz fikirlerimi dene.ne fark eder ki senin için.nasılsa aklını kullanabilme ihtimalin kalmamış.

Ben mi öğretecektim namazı?Kuran'a göre sormuyor muydunuz?Ben de kaç kere. Kuran'da namaz yok dedim işitmedin mi,görmedin mi?Nasıl namaz kıldığımı da keyfime göre kılıyorum dedim.

Türkçe indirilmiş sözler bunlar sana ama,demek ki lisanda problem yok.Ne lisan olsa senin için fark etmiyor yani.

Kuran'da Allah ayetlerini açıkladığını bildiriyor.Ben de bu bilgiyi sana iletiyorum.

Sonra benden tefsir bekliyorsun.Allah açıklamış Kuran'ı sende çaba göster öğrenmek istediğin şeyi Kuran'da bulmayı öğren.

Diğer ayetlerde geçen rüku ve secdelere de bak.rüku ve secde emrindn sonra ne gelmiş bak bakalım.Bu da sana kıyağım olsun.Bakarsın çalışmaya başlar.

Ayetleri herkes tüm dünyadaki insanların kendileri anlamak,idrak etmek ve hayata geçirmek zorunda.

Tefsirlerde yazanlara inanmak ve uymak gibi bedavacılık yok.

Cahilliğin iyice meydana çıktı.Namazla ilgili, Hacc Suresi'nin 77inci ayetini sen kendi fikirlerinle yorumlayacaktın ama bu işine gelmedi değil mi?..

Kusuruma bakma çakma müslümanlardansınız.Namazsız müslümansın.Kuru mealcisin..

HEM SONRA KAÇ KERE DEDİM BEN SANA, "BİR YERLERE VEYA ŞAHISLARA VEYA HER HANGİ BİR ŞAHSA BAĞLI DEĞİLİM, BEN BAĞIMSIZIM" DİYE...

HÂLA AYNI NAĞMELERE DEVAM EDİYORSUN.YAHU KİTAP OKU, FIKIH OKU?ŞERİTI ÖĞREN SOR ARAŞTIR BUL!..YERİNDE SAYMA, KENDİNİ GELİŞTİR!..

OF BEE!..GINAYA GETİRDİN BENİ.. KUPKURU ADAMSIN.YAHU İLİMLE KENDİNİ SÜSLE İLİMLE BEZENSENE!

NAMAZIN VARLIĞINI VE NAMAZ AYETLERİNİ İNKAR EDEN KÂFİRDİR.

Seninle konuşulacak birşey kalmadı...Kaç kere yüzyüze buluşalım dedik kabul etmedin..İşte böyle kıyıya köşeye saklanarak kendi aklını nefsinin eline vermişsin.Bu saatten sonra sen birşey öğreneceğin yok!..

KUR'AN'IN AYETLERİNİ SENDEN ÇOK ÇOK İYİ ANLIYORUM.BANA GAZEL OKUMA!YAŞAMADIĞIN KUR'AN'I BURADA BANA ANLATMA!..

AYLARDIR BIKTIRDIN BİZİ YAHU!.NE İNATÇI VE ANLAMAZ SABİT FİKİRLİYMİŞSİN SEN!..

İNSAN BİLDİKLERİNİ DE SORGULAR!SENDE O YETENEK DE YOK!.EZBERCİSİN HEPSİ O KADAR...

Sıkıldım artık sana meramımı anlatmaktan...Boşuna yoruyorum seninle vakit geçirmeye.Yazık oldu bunca vakitlerime..
Laf ebeliğinden başka bir zihniyetin yok!, Birşey anladığın yok, anlamak da istemiyorsun...İlim oku,iliiiiiiiiiiiiimmm!..
:pokey::pokey::pokey: