Ebu Talip iman etti mi?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Sen bunları bırakta söyle ey dost !

Sen iman ettin mi ?

Böyle şiddetli bir şekilde bana hitap ettiğinize göre benim açtığım bu konu sizi hiç memnun etmemiş.

Ebu Talip iman etti mi yoksa etmedi mi size göre tartışılacak bir konu değilse benim iman edip etmemem de sizi ilgilendirmiyor.

Ebu Talip'in imanını tartışma konusu yapmadığınız gibi benim imanı mı da tartışma konusu yapmayın.Yok eğer bu işin peşine düşmeye çok meraklı iseniz forumda Ehlisunnet rumuzlu üye iman etti mi diye bir konu başlığı açın da ne kadar idealist biri olduğunuzu böylece herkes öğrenmiş olur.

maşaAllah konu uzamışta uzamış.

sormuşsunuz söyleyeyim. evt beni ilgilendirmiyor. yukarıda yazmıştım tekrar söyleyeyim. ebu talipin imanlı veya imansız ölmesi beni değil kendisini ilgilendiren bir husus. ben o iman ettiği veya etmediği için hesaba çekilecek değilim. o da benden dolayı hesaba çekilecek değil. bu yüzden bu saçma konunun bu kadar uzaması da zaman kaybından başka bişey değil. paylaşılacaksa kişiyi tefekküre davet eden imana davet eden yazıları eklensin. böyle basit ve ortalığı karıştırma amaçlı sırf konu açmak için konu açılmasın. şe sayfalarca konuşulan meseleye bakın...

yazık verilen zamana yazık

Ortalığı karıştıranlar ancak sizin gibi tartışma kültürüne,adabına sahip olmayan insanlardır.

Diğer bütün ithamlarınızı da aynen size iade ediyorum.

Ahi Evran

Profesör
Ebu Talib'in iman edip etmemesi, ne sünnileri, ne de şiileri kurtaracak bir durumdur...
meleklerin dişi mi erkek mi olduğu tartışmasından öteye gitmez...
Ebu Talip iman etmiş olsa idi bu tevatürle gelirdi...
Şii kardeşlerimizin "ehl-i beyt" konusundaki aşırılıklarının bir sonucu olsa gerek, Ebu Talib'e iman etirmek, o zaman kalkıp Ebu Leheb içinde aynı tartışmalara girilecek demektir bu, ALlah itidalden ayırmasın...
Biz, Ebu Talibi imanından ziyade İnsanlığı ile tanıdık, ve biz bu insanlığına şahidir, gerisi laf-u güzaf'tır...

composer

Asistan
Sadrın görüşüne gelince Öncelikle Sadr Bu fetvayı red etmemiştir. Red etmesi gereken kişi Sadrdır. Sizde Çok iyi biliyorsunuzki Sadrın Taklidi Merci Hamanei değil Ayetullah Hairidir. Sadr Babasının ölümünden sonra babsının vasiyetine uyarak Ayetullah hairiyi taklid merci olarka kabul etmiştir. Ayetullah hairi ise bu sapıklığa izin vermektedir. Bunun için Hairinin Kitabul Muta isimli eserinin 147. Sayfasına bakabilirsiniz bakın ayetullah hairi ne diyor: “Farklı kadınların ve erkeklerin grup halinde birkaç saatliğine aynı mekanda ilişki kurmalarında beis yoktur.” Biz bu reddi sadrdan ve taklidi mercii hairiden duymak isteriz. Zira bunlar onların fetvasıdır!!!
Sevgili kardeşim…

5779t numaralı fetvayı biz bu konuda en ufak bir kuşku olmasın diye oraya aktardık… Mesajlarımızda var… Zaten olay yine! yine! yine! zikredilen delilsiz ve mesnedsiz sitenin çamurlarından ibaret bir hal aldı ama ben detayıyla yine izah edeyim…

Muta uygulaması şia için helaldir. Bu konuda şiayı suçlayacaksanız bu ayrı konudur. Ayrı tartışılır, ayrı konuşulur. Ama oradaki suçlama toplu s…. yapıldığı iddiasıdır. Böyle bir şey yoktur. Toplu nikah kıymak, zifafında toplu alelade yapılacağı anlamına gelmez. Benim mesajlarımı da taratırsanız ve bu konu hakkında yazdığım mesajları okursanız orada belirttim. Yine belirteyim. 90’lı yıllarda Refah belediyelerinin yapmış olduğu toplu nikah organizasyonları vardı. Bunu hepimiz biliriz. Bu nikah organizasyonlarının zifaflarıda mı beraber yapılıyordu? Bizim anlamadığımızı iddia ediyorsunuz, ama aslında siz direk halkı yalan yanlış bilgilerle kandırıyorsunuz. Mutanın nikahı toplu kıyılabilir. Bu zifafın toplu olduğu veya olacağı anlamına gelmez….

Aslında 5779t numaralı fetva zaten bu konunun cevabıdır. Böyle bir şey caiz değildir. Ve Sadr sizin dediğinizi gerçekten uygulamışsa bile bu önemli de değildir. İtibar görmez. Sizin bu konuda kaçırdığınız bir nokta var ki, Sadr müçtehid değildir… Ama Ayetulleh Uzma Hamanei şianın şu an yeryüzünde yaşayan en büyük müçtehididir. Sözü kanundur. Bir diğer ismi “Rehber” dir. Size bu konumda olan bir alimden fetva getirdik. Hala sizin işiniz çamurla ve izle… Sizin hesabınız Sadr’la dır. Yani eğer siz haklıysanız onunla şahsi probleminizi buyurun gidin çözün… Biz böyle bir şeye asla ihtimal vermiyoruz... Varsa da sizin yanınızdayız... Ama siz haklı değilseniz yani O’nun bu konuda böyle bir tavsiyesi yoksa da siz O’na yalan isnad ediyorsanız, hepimizin eli bu fitneyi çıkarıp, İslam ümmeti arasında yayanların yakasındadır!!!!

Allahumme Salli Ala Muhammed ve Ali Muhammed...

Ebu Talib'in iman edip etmemesi, ne sünnileri, ne de şiileri kurtaracak bir durumdur...
meleklerin dişi mi erkek mi olduğu tartışmasından öteye gitmez...
Ebu Talip iman etmiş olsa idi bu tevatürle gelirdi...
Şii kardeşlerimizin "ehl-i beyt" konusundaki aşırılıklarının bir sonucu olsa gerek, Ebu Talib'e iman etirmek, o zaman kalkıp Ebu Leheb içinde aynı tartışmalara girilecek demektir bu, ALlah itidalden ayırmasın...
Biz, Ebu Talibi imanından ziyade İnsanlığı ile tanıdık, ve biz bu insanlığına şahidir, gerisi laf-u güzaf'tır...

Laf-u güzaf olarak örnek verilecek olan sizin sözlerinizdir.

Özellikle de şu kısmı 'Şii kardeşlerimiz.'

Şiiler'i kardeş olarak kabul etmeniz sizin durumuzu çok iyi anlatıyor.Sizin bu durumunuz internette tanışan,birbirlerini hiç görmeden aşık olan insanların durumları gibidir.

Sevgili kardeşim…

5779t numaralı fetvayı biz bu konuda en ufak bir kuşku olmasın diye oraya aktardık… Mesajlarımızda var… Zaten olay yine! yine! yine! zikredilen delilsiz ve mesnedsiz sitenin çamurlarından ibaret bir hal aldı ama ben detayıyla yine izah edeyim…

Muta uygulaması şia için helaldir. Bu konuda şiayı suçlayacaksanız bu ayrı konudur. Ayrı tartışılır, ayrı konuşulur. Ama oradaki suçlama toplu s…. yapıldığı iddiasıdır. Böyle bir şey yoktur. Toplu nikah kıymak, zifafında toplu alelade yapılacağı anlamına gelmez. Benim mesajlarımı da taratırsanız ve bu konu hakkında yazdığım mesajları okursanız orada belirttim. Yine belirteyim. 90’lı yıllarda Refah belediyelerinin yapmış olduğu toplu nikah organizasyonları vardı. Bunu hepimiz biliriz. Bu nikah organizasyonlarının zifaflarıda mı beraber yapılıyordu? Bizim anlamadığımızı iddia ediyorsunuz, ama aslında siz direk halkı yalan yanlış bilgilerle kandırıyorsunuz. Mutanın nikahı toplu kıyılabilir. Bu zifafın toplu olduğu veya olacağı anlamına gelmez….

Aslında 5779t numaralı fetva zaten bu konunun cevabıdır. Böyle bir şey caiz değildir. Ve Sadr sizin dediğinizi gerçekten uygulamışsa bile bu önemli de değildir. İtibar görmez. Sizin bu konuda kaçırdığınız bir nokta var ki, Sadr müçtehid değildir… Ama Ayetulleh Uzma Hamanei şianın şu an yeryüzünde yaşayan en büyük müçtehididir. Sözü kanundur. Bir diğer ismi “Rehber” dir. Size bu konumda olan bir alimden fetva getirdik. Hala sizin işiniz çamurla ve izle… Sizin hesabınız Sadr’la dır. Yani eğer siz haklıysanız onunla şahsi probleminizi buyurun gidin çözün… Biz böyle bir şeye asla ihtimal vermiyoruz... Varsa da sizin yanınızdayız... Ama siz haklı değilseniz yani O’nun bu konuda böyle bir tavsiyesi yoksa da siz O’na yalan isnad ediyorsanız, hepimizin eli bu fitneyi çıkarıp, İslam ümmeti arasında yayanların yakasındadır!!!!

Allahumme Salli Ala Muhammed ve Ali Muhammed...

Muta nikahının toplu yapılması ile iki kişi arasında yapılması arasında hiç fark yoktur gurup mutasıyla ilgili fetva verilmiş ya da verilmemiş bunun da hiç önemi yok.Önemli olan tek şey bu nikahın haram olmasıdır.Haramlar için de derecelendirme yapıp şu daha az haramdır demek haramı helal gibi göstermeye kalkışmaktır ki bu en büyük küfürlerden birisidir.

Ayrıca her verdiğiniz bilgide doğru ve yanlışı bir arada vererek haram ve helalleri harmanlama işini de çok güzel beceriyorsunuz.

Bunun bir örneği de bazı yorumlarınızın sonuna yazdığınız salavat.Bu konu hakkında daha önce de uyarıldınız ama aynı hatayı hem de bilerek devam ettiriyorsunuz.Salavatı yazarken bile doğru ve yanlış olanı beraber yazıyorsunuz.

Ben yine doğrusunu yazayım belki insafa gelir de bir daha aynı hatayı yapmazsınız.

اللهم صل على محمد و على ا ل محمد

Allahumme Salli Âlâ Muhammedin ve Âlâ Âli Muhammed

misak

Profesör

Şiiler'i kardeş olarak kabul etmeniz sizin durumuzu çok iyi anlatıyor.Sizin bu durumunuz internette tanışan,birbirlerini hiç görmeden aşık olan insanların durumları gibidir.

evt şiilerde kardeşimizdir. Allah Onlardan razı olsun... ahi ervan kardeşimizdende razı olsun..

sizede Rabbim at gözlüklerinizi çıkarmanızı ve ümmeti tek kutuplu değil çok yönlü görebilmeyi nasip etsin.

konu neydi ebu talip...

ahi ervan kardeşin dediklerine aynen katılıyorum....

Ahi Evran

Profesör

Olabilir...Peygamber Efendimiz de 73 fırka hadisinde, 72 fırkaya ümmetim diyor...Ehl-i Sünnet Vel Cemaat alimleri bu fırkaların içinde şiileri de sayar...Yani şiiler de Rasulullah'ın (sav) ümmeti, hariciler de, sünniler de, mürcie de, mutezile de, ve diğerleri de...Ümmetim diyor, Peygamber, daha ne desin, birbirinizi mi kesin desin...
Allaha hamd olsun bu gün sünni cenahta bir çok alim şiilere kardeşimiz demektedir...

evt şiilerde kardeşimizdir. Allah Onlardan razı olsun... ahi ervan kardeşimizdende razı olsun..

sizede Rabbim at gözlüklerinizi çıkarmanızı ve ümmeti tek kutuplu değil çok yönlü görebilmeyi nasip etsin.

konu neydi ebu talip...

ahi ervan kardeşin dediklerine aynen katılıyorum....

At gözlüğü takan en azından önünü görür.

Siz ise kör olmuşsunuz.

Size sadece dua ediyorum.

Umarım bir gün gözleriniz açılır.

ibrahimi

Has Uşak

Elhamdülillah müslümanım diyen herkes kardeşimizdir çok şükür.
İslamiyet kimsenin tekeline verilmedi.

Olabilir...Peygamber Efendimiz de 73 fırka hadisinde, 72 fırkaya ümmetim diyor...Ehl-i Sünnet Vel Cemaat alimleri bu fırkaların içinde şiileri de sayar...Yani şiiler de Rasulullah'ın (sav) ümmeti, hariciler de, sünniler de, mürcie de, mutezile de, ve diğerleri de...Ümmetim diyor, Peygamber, daha ne desin, birbirinizi mi kesin desin...
Allaha hamd olsun bu gün sünni cenahta bir çok alim şiilere kardeşimiz demektedir...

Evet haklısınız maalesef böyle alimlerimiz de var.

Aynı şekilde Hıritiyan kardeşlerimiz,Yahudi kardeşlerimiz diyen alimlerimiz de var.

misak

Profesör

ah şu at gözlüğü ile bakanlar sizi bi anlasa kardeş... adam müslümanım diyecek malum kendini dinin ehli sünneti sanan ama peygamberi duruş nedir onun yanında bile geçmeyen ve Allah'ın kardeş kıldığı bizleri bölüp parçalamak isteyen zavallılarda bi görse .....

Rabbim ıslah etsin tekrardan...

Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Teşekkür etmemin sebebi bana bir konu başlığı açma hususunda yardımcı oldunuz.

Ben Müslüman'ım diyen herkes mümin olur mu,kardeşimiz sayılır mı diye bir konu başlığı açacağım orda bu konuyu tartışırız.

ah şu at gözlüğü ile bakanlar sizi bi anlasa kardeş... adam müslümanım diyecek malum kendini dinin ehli sünneti sanan ama peygamberi duruş nedir onun yanında bile geçmeyen ve Allah'ın kardeş kıldığı bizleri bölüp parçalamak isteyen zavallılarda bi görse .....

Rabbim ıslah etsin tekrardan...

Mezhebini din edinenleri biz çok iyi biliriz.

Onların kim olduğu aşikardır.

Siz ithamlarınıza devam edin.

ibrahimi

Has Uşak
Yorumunuz için teşekkür ediyorum.

Teşekkür etmemin sebebi bana bir konu başlığı açma hususunda yardımcı oldunuz.

Ben Müslüman'ım diyen herkes mümin olur mu,kardeşimiz sayılır mı diye bir konu başlığı açacağım orda bu konuyu tartışırız.

Ehli sünnet bu konuda bu kadar katı olmanızın sebebiyetini bilmiyorum.
Fakat bu kadar kin ve nefret beslemek müslümana yakışmıyor.Müslümanım diyen herkes müslümandır ve ben insanların imanını sorgulayamam bana bu hak verilmedi.

Ben insanların inançlarına saygı duyuyorum,onlarda bana saygı duymak zorundalar,duymazsalar kendileri bilirler ben yine saygı duyarım.

Nefret edilecek o kadar çok kişi var ki,bir müslümana nefrete sıra gelmez bile.
Ayrıca bu tek tip insan olmak demektir sizin anlayışınıza göre,kıyamete kadar bu ayrılıklar olacaktır.

Önemli olan bu ayrılıkları uçurumlar haline getirmemektir.
Muhabbetle.

elmnightmare

Profesör
Ehlisünnetin sorduğu ve istediği cevaplar başka idi..Konu ne hikmetse kardeşliğe gelmiş...

Ehli sünnet bu konuda bu kadar katı olmanızın sebebiyetini bilmiyorum.
Fakat bu kadar kin ve nefret beslemek müslümana yakışmıyor.Müslümanım diyen herkes müslümandır ve ben insanların imanını sorgulayamam bana bu hak verilmedi.

Ben insanların inançlarına saygı duyuyorum,onlarda bana saygı duymak zorundalar,duymazsalar kendileri bilirler ben yine saygı duyarım.

Nefret edilecek o kadar çok kişi var ki,bir müslümana nefrete sıra gelmez bile.
Ayrıca bu tek tip insan olmak demektir sizin anlayışınıza göre,kıyamete kadar bu ayrılıklar olacaktır.

Önemli olan bu ayrılıkları uçurumlar haline getirmemektir.
Muhabbetle.

Kimseye karşı kinim ve nefretim yok.

Yüz yüze konuşmadığımız için içimden geçenleri bu şekilde düşünmüş olabilirsiniz.

İran'ı ve Şiilik'i 6 yıldır araştıran biri olarak eğer ben burda bir şey söylüyorsam bir bildiğim vardır.

Doğruları söylemek kini ve nefreti körüklemek değildir.Uyanık olmak kindar olmak demek değildir.

Sadece burda yazdığım birkaç yorumdan yola çıkarak benim kindar biri olduğum sonucuna varamazsınız;ama yine de iyi niyetinizden dolayı teşekkür ediyorum.

Ehlisünnetin sorduğu ve istediği cevaplar başka idi..Konu ne hikmetse kardeşliğe gelmiş...

Çünkü benim burda sorduğum soru nedense birilerini rahatsız etti.

Açılacak başka konu yok mu diye eleştirenler oldu.

Eleştirelere ben de cevap verince mesele başka yerlere de kaydı.

elmnightmare

Profesör
Çünkü benim burda sorduğum soru nedense birilerini rahatsız etti.

Açılacak başka konu yok mu diye eleştirenler oldu.

Eleştirelere ben de cevap verince mesele başka yerlere de kaydı.
Çok daha önceleri bir makale okumuş idim onu bulabilirsem buraya yazabilirim.

ibrahimi

Has Uşak

muhatapları cevap versin abi :).
ben gördüğüm bir söz yüzünden bu noktaya değindim.

ehlisünnet,
sadece görüneni söyledim,eğer böyle değilse ki keşke olmasın inşaAllah hakkını helal et.

Ah şu doğrular,herkesin doğruları,bizi birbirimize düşüren doğrular.
:)

Bu arada şunu da söylemem gerekiyor.

Şu ana kadar forumda tartıştığım üç kişi var composer'in Alevi olduğunu biliyorum.

Diğer iki kişi Ahi Evran ve yselim rumuzlu kişiler.

Bunların da Ehli Sünnet'ten olup olmadığını bilmek tartışmalarım açısından önemli.

Karşımdakinin kim olduğunu bilmeliyim ki ona göre yorumlar yapayım.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...