Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor:

leyli

Paylaşımcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
208
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
mağara :)
Ebu Hüreyre (ra) anlatıyor:

"Ben Resulullah Efendimizden daha güzel birisini görmedim; sanki güneş, onun mübarek yüzünde devrediyor gibiydi. Peygamber Efendimizden daha hızlı yürüyen birisini de görmedim; yürürken adeta yeryüzü ayakları altında dürülürdü. Bizler, arkalarından giderken, geri kalmamak için büyük çaba harcardık."110

Hz. Ali'nin torunlarından İbrahim b. Muhammed (ra), "Dedem Hz. Ali, Resulullah Efendimizi tanıtırken şöyle derdi: "Resulullah Efendimiz, yürürken, adeta yokuş aşağı inercesine, ayaklarını sertçe kaldırırlardı"111 diyerek, Peygamberimiz (sav)'in rahat bir yürüyüşü olduğunu belirtmiştir.

Hz. Yezid İbni Mirsad (ra) ise şöyle demiştir:

"Yürüdüğü zaman vakarlı fakat hızlı giderdi. Yanındakiler ona yetişemezdi."112

Hz. Ebu Atabe (ra)'den:

"Yürürken kuvvetli adımlarla yürürdü."113

"… Yürürken, ayaklarını yerden biraz kaldırıp önlerine hafif eğilerek yürürlerdi. Ayaklarını ses çıkarıp toz kaldıracak şekilde yere sert vurmazlar; adımlarını uzun ve seri atmakla birlikte sukunet ve vekar üzere yürürlerdi. Yürürken, sanki meyilli ve engebeli bir yerden iniyor görünümünü arzederdi. Bir tarafa dönüp baktıklarında, bütün vücudları ile birlikte dönerlerdi. Rastgele sağa sola bakmazlardı. Yere bakışları, göğe bakışlarından daha çoktu. Çoğunlukla göz ucu ile bakarlardı. Ashabı ile birlikte yürürken, onları öne geçirir kendileri arkada yürürlerdi. Yolda karşılaştığı kimselere, onlardan önce hemen selam verirdi."114

"Hep harekatı mutedil idi. Bir yere azimetinde (Yola çıkmak, gitmek) acele ve sağ ve sola meyletmeyip, kemal-i vekar (ağırbaşlılığın olgunluğu) ile doğru yoluna gider ve fakat sür'at (hızlı) ve sühulet (kolaylıkla) ile yürür idi. Şöyle ki; adeta yürür gibi görünür, lakin yanında gidenler, sür'at ile yürüdükleri halde geri kalırlar idi."115
 

HuBeyB

Asistan
Katılım
22 Tem 2006
Mesajlar
484
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
38
Adı güzel kendi güzel MUHAMMED (s.a.v.)
 

leyli

Paylaşımcı
Katılım
7 Tem 2006
Mesajlar
208
Tepkime puanı
0
Puanları
0
Konum
mağara :)
Bütün zamanların en büyük lideri Muhammed'dir..
(Jules Masserman)

*Muhammed, insanlığın kurtarıcısıdır..
(Goethe)

*Muhammed ile okuduğum her satırda, O'na karşı daha fazla hayranlık ve hürmet duyuyorum...
(Annie Besant)

*Muhammed'in ahlak ve karakterinde bir insan, yaşadığımız dünyada lider olsa, bütün problemler çözülür, hayatın mutluluğu sağlanırdı.
Muhammed, insanlığın kurtarıcısıdır. Bu şöhretin tek sahibide O'dur..
(Bernard Shaw)

*İnsan, Muhammed hakkında hüküm vermeye kalktığı zaman, elinde olmadan hürmet, hatta muhabbet duygularından başka birşey hissetmez oluyor..
(Lane Pelo)

*Ben şunu iddia ediyorum ki, Muhammed seçkin bir kıymettir. Seninle aynı çağda yaşayamadığım için çok üzgünüm Ey Muhammed! İnsanlık senin gibi bir dehayı bir defa görmüş, bundan sonra görmiyecektir..
Senin heybetli huzurunda saygıyla eğiliyorum..
(Prens Bismark)

*Tarihte bunun gibi bir insanın otoritesine ve tesirine rastlanmamıştır. Muhammed'in her hitabı bir vecizedir. Günümüze kadar hiç kimse O'nun gibi hitap ederek karşısındakini hayran bırakmamıştır..
(Hussam Mones)

*Hiç bir insan, bu kadar zayıf vasıtalarla insan kudretinin başaramayacağı böyle ölçüsüz bir işe teşebbüs etmedi. Bu kadar büyük bir hedefin gerçekleşmesinde, kendisinden başka vasıtası ve çölün bir köşesinde bir avuç insandan başka yardımcısı yoktu.

Şayet, "gayenin büyüklüğü" "vasıtaların küçüklüğü" ve "sonucun azameti" insan dehasının üç ölçüsü olursa, modern tarihin herhangi bir şahsiyetini, Muhammed ile kıyaslamaya kim cür'et edebilir?
(La Martine')
 

kral_akrep

Üye
Katılım
27 Haz 2006
Mesajlar
150
Tepkime puanı
0
Puanları
0
ellerine sağlık çok güsel katkıların olmuş allah razı olsun
 
Üst