Düşmanınızın silahıyla silahlanın, sözü hadis midir?

Ehl-i Sünnet

Kıdemli Üye
Soru: Düşmanınızın silahıyla silahlanın, sözü hadis midir?

Cevap: Bu ifade elimizde mevcut 9 hadis kitabından (1) hiçbirinde bulunmamaktadır (2).

Kendimi bildim bileli duyarım “hadis” diye dilden dile aktarılan bu sözü ve kendimi bildim bileli muteber bir kaynakta anlam olarak bile geçtiğine rastlamadım. Nasıl olmuş da günlük hayatımızda böylesine yaygın bir kullanım alanına sahip olmuş, anlamak mümkün değil.

Hadis diye takdim edilmesinin doğru olup olmadığına bakmaksızın –sırf yaygın bir kullanım alanına sahip oluşuna aldanarak– üzerine müstakil olarak yazı yazanlar dahi olmuş. Hatta “Düşmanın silahının fevkinde silahla silahlanın” formuna girdiğine de rastlamak mümkün, tabii yine “hadis” olarak!!

Bize ilkesizce davrananlara karşı bizim de ilkesizce mukabelede bulunmamızı ya da düşmanımızın ilkesiz davrandığı düşüncesinden hareketle ona “resen” ilkesizce muamele etmemizi öğütleyen bu sözün Efendimiz (s.a.v)’den sadır olduğunu düşünmek ne kadar gerçeğe ne ölçüde tekabül eder? Düşmanlarımız yalana, iftiraya, rüşvete, cinselliğe… dayalı bir mücadele yürütüyorsa bizim de aynı “silah”larla silahlanmamız ne kadar mümkündür? (3).

Şüphesiz Allah (cc) en doğruyu bilendir.

Ebu Taha bin Mahmud
11 Cemaziye’l-Evvel 1438
(m. 8 Şubat 2016)

Kaynaklar:
1-Sahih-i Buhari, Sahih-i Müslim, Sünen-i Ebu Davud, Sünen-i Tirmizi, Sünen-i Nesei, Sünen-i İbn Mace, Sünen-i Darim, Muvatta-ı İmam Malik, Sünen-i Ahmed İbn Hanbel.
2. Düşmanın Silahı İle Silahlanmak(!), İktibas Dergisi 19 Kasım 2015.
3. Ebubekir Sifil, İstikamet Yazıları – 1, s. 237-8. Rıhle Kitap, İstanbul 2014.