Dünyanın Tüm Bilgileri Kaç Gigabayt? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Dünyanın Tüm Bilgileri Kaç Gigabayt?

YagmuR

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2006
Mesajlar
2,504
Puanları
0
Yaş
33
Web sitesi
www.gencislam.com
1986-2007 arasında kayda geçen tüm analog ve dijital bilgiler sabit disklere kaydedilmek istense kaç GB'lık alan gerekirdi?

Kitaplardan sabit disklere, DVD’lerden el borşürlerine kadar tüm ‘bilgi depolama’ aracılarındaki toplam bilginin büyüklüğü ne kadardır? Uzun süredir bu hesap üzerinde çalışan araştırmacıların 2007 yılı için yanıtı 295 egzabayt, yani 295 milyar gigabayt.

Southern California Üniversitesi’nde yürütülen araştırmada, 25 teknoloji firmasından ve bazı yayıncılardan 1986-2007 yılları arasına ait bilgi kayıt ve depolama bilgileri derlendi , buradan da tahmini büyüklüklere ulaşıldı.

Ekip CD’lerden sabit disklere, röntgen filmlerinden kredi kartlarındaki çiplere, kitap ve gazetelerden broşürlere tüm mevcut kayıtlı bilgiyi dikkate aldı. Elde edilen tahmini rakama göre halen analog ve dijital ortamlarda muhafaza edilen her tür bilgi, ortalama kapasiteye sahip 1.2 milyar sabit diske sığabiliyor.

Ekip lider Dr. Martin Hilbert, bu bilgilerin kitap olarak basılması halinde ortaya çıkacak kitap yığınıyla ABD veya Çin’in yüzölçümünün 3 katı kadar alanın kaplanabileceğini söyledi. Bilgiler CD’ye yazılmış olsaydı, bunlar üst üste dizilerek Ay’ın ötesine uzanan bir kule elde edilebilirdi.

Önceleri kilobayt birimiyle ölçülebilen dijital depolama miktarları megabaytı da geride bırakarak gigabayt ve terabayt büyüklüklerine ulaştı. Bunları, petabayt ve egzobayt birimleri izliyor. 1 egzobayt 1 milyar gigabayta denk geliyor.
 

ibrahimi

Has Uşak
İhvan Üyesi
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Puanları
0
Yaş
35
önemli olan bizim kafamızdakiler ve kullanabildiklerimiz.
yoksa bunun 10 katı olsa ne fayda
 
Üst