Dostluğun Fırçasından Eyüp Projesi

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45


Türkiye ve Fransa'dan 12 ressam Haliç'i çizmeye başladı.12 Ressam, Haliç'i çizmeye başladı.Eyüp Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın İşbirliğiyle gerçekleştirilen proje, Eyüp Pierre Loti Tepesi Aziyade Restaurant Bahçesi'nde hayata geçirildi.
Fransız romancı Piyer Loti'nin adını taşıyan Eyüp sırtlarındaki tepede, ''Dostluğun Fırçasından Eyüp Projesi'' kapsamında Türk ve Fransız 12 ressamın katıldığı bir etkinlik düzenlendi.
Projeyle ilgili bilgi veren Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Türk dostu Fransız yazar Piyer Loti'nin, yüz yıl önce İstanbul'da eserlerini sergilediğini ve Loti'nin eserleriyle Türk-Fransız dostluğunu pekiştirdiğini söyleyerek, şöyle konuştu: ''Piyer Loti, Eyüp'e zamanında büyük katkılarda bulunmuştur. Ünlü sanatçı, kendi tarihi içerisinde çok önemli bir yere sahiptir. Piyer Loti deyince, Türk insanı bir iki sokak isminden fazla bir şey hatırlamıyor. Bu projenin amacı, İstanbul'un Avrupalı kardeşleri ile buluşması ve Avrupa'ya İstanbul'un tarihini anlatmaktır. Türk dostu olan Piyer Loti, Ermeni soykırımının iddia edildiği dönemle ilgili, çeşitli belgeler ortaya koyarak, soykırım yapılmadığını söylemiştir. Piyer Loti sadece İstanbul'un kültür başkenti olduğu zamanda hatırlanacak bir sanatçı değildir. Ama biz bu projeyi Avrupa Kültür Başkenti projeleri ile hayata geçirdik.''
Fransız ressamların organizatörü Lionel Serik de, projenin mükemmel olduğunu ve bu sanatsal bağ ile iki ülke arasında, dostluk kıvılcımlarının ortaya çıkacağını ifade ederek, ''Ülkeler arasındaki sanat bağının maddi değeri yoktur. Bu şekilde gerçekleşen projede, Türk dostu olan Piyer Loti'nin hatırasını yaşatmak istedik'' dedi.
Fransız ve Türk ressamların Piyer Loti tepesinde buluştukları projenin finali, 20 Ekim Çarşamba günü yapılacak. Ressamlar, 150x456 santimetrelik tuvale, 12 parçalı puzzle kurgulu ortak bir resim yapacaklar. Eserler, 21 Ekim Perşembe akşamı Eyüp Belediyesi sergi salonunda izlenime sunulacak.
Aziyade Restoran Bahçesi'nde çalışmalara başlayan ressamlar, vatandaşların ve turistlerin büyük ilgisini çekti. Başkan Kavuncu, Ressam Selçuk Fergökçe'nin "Kırmızı" adlı tablosuna kızıyla birlikte fırça darbesi vurdu.

CİHAN
 

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
45
Pierre Loti tepesinde fırçalar dostluğun resmini çizdi

kultur2.jpg


Fransız ressam ve yazar Pierre Loti'nin yüz yıl önce gelerek âşık olduğu İstanbul'u ve Haliç'i Türk ve Fransız ressamlar birlikte resmetti.


Eyüp Belediyesi ve İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı'nın işbirliğiyle gerçekleştirilen 'Dostluğun Fırçasından Eyüp Projesi' kapsamında Türk ve Fransız 11 ressam, Eyüp Pierre Loti tepesinde bir araya geldi. Dün finali yapılan projede ressamlar 150x456 santimetrelik tuvale, 12 parçalı puzzle kurgulu ortak bir resim yaptı. Resmin 11 parçasına Türk sanatçılar Haliç'i, Fransız sanatçılar ise Pierre Loti'nin Fransa'da yaşadığı yerleri yansıttı. Puzzle'ın 12. parçasında ise projeyi izlemeye gelen konuklar Haliç izlenimlerini tuvale aktardılar.
Türk ressamların küratörü Prof. Caner Karavit, farklı kültürlerin Pierre Loti'ye bakışını birleştiren bu çalışmada görsel değil düşünsel bir bütünlük oluştuğunu ifade etti. Fransız ressamların organizatörü Lionel Serik de bu sanatsal bağ ile iki ülke arasında, dostluk kıvılcımlarının ortaya çıkacağını söyledi.
Sanatın kültürleri buluşturduğu projede Fransız ressamlar Dominiue Barreau, Daniel Bergagna, Luc Gaitee, Annabelle Joussaume, Vincent Ruffin, Patrick Sanitas, Türk meslektaşları Erdem Karavit, Veysel Kurucu, Ekin A. Kurucu, Şevket Sönmez ve Selçuk Fergökçe yer aldı. Bu akşam 18.00'de Eyüp Belediyesi sergi salonunda sergilenecek eserler daha sonra bir katalogda toplanacak. 'Dostluğun Fırçasından Eyüp' projesinin ikinci ayağı önümüzdeki yıl Pierre Loti'nin doğduğu Fransa'nın Rochefort kentinde yapılacak. ELİF KAYA İSTANBUL

ZAMAN
 
Üst