Dolandırılmamak için bunlara dikkat! | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Dolandırılmamak için bunlara dikkat!

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42


Sık sık saflığımızın veya dalgınlığımızın, ihmalimizin kurbanı oluruz. Hiç ummadığımız bir anda hiç beklenmedik bir şekilde dolandırıcıların ağına düşmüş oluruz. Peki böyle bir duruma düşmemek için ne yapmalıyız. İşte cevabı;Çoğunlukla da büyük şehirlere ziyaret sırasında gidip de vakti eda etmek istediğimizde.. Yaz veya kış farketmez. Şadırvanda musluğun başına geçerken "muslukçu"nun bizi gözetlediğini bilmeyiz. Cami şadırvanlarında abdest alınırken askıya asılan elbiselerin ceplerinden para çalma olayına 'muslukçuluk' denir. Hırsıza da "muslukçu"!..
Diğerlerinin sıfatlarına aşina olsanız gerektir. Mesela;
Yankesicilik: Belediye ve özel halk otobüslerinde, otogar, tren garı, havayolu terminalleri, pazarlarda, alışveriş yerlerinde, kalabalık arasında dalgınlığınızdan istifadeyle bir veya birden fazla kişinin ceplerinizden veya çantanızdan paralarınızı çalması olayıdır.
Tırnakçılık: Para bozdurmak için başvuran ve genellikle turist rolü yapan kişilerin kasanız¬dan veya tezgah üzerine çıkarttığınız paraların içerisinden karıştırmak suretiyle dalgınlığınızdan istifade ederek bir miktar para çalma olayıdır.
Falcılık: Çeşitli ihtiyaç veya ıvır-zıvır beyanıyla evinize gelen bazı kadınlar sizin zaaflarınızdan faydalanarak falınıza bakmak isteyebilir. Falınızın daha iyi çıkabilmesi için mücevherlerinizi kullanmak istemesi ve sizin dalgınlığınızdan istifade ederek bunları çalıp gitmesi mümkündür. Yani falınıza da tam bakarlar!
Unutmayın hanımlar, falınıza bir iyi bakarlar ki şaşar kalırsınız..
Dolandırıcılık: Sizin saflığınızdan istifade edilerek hile ve desiseyle para ve eşyalarınızın alınması olayı dolandırıcılıktır.
- Banka, postane ve vergi dairelerine para yatırmanıza yardımcı olacağını söyleyip parayı elinizden alan, sizi de pul almak için yanından uzaklaştırılmak isteyen kötü niyetli kişiye güvenmeyin.

- Emekliler; bankadan ikramiyelerini aldıktan sonra yanlarına gelen ve bankada görevli olduğunu, yanlış ödeme yapıldığını, paranın eksik kalan kısmını ödemesi için bankaya gelinmesini isteyen ve kendilerini pul alma bahanesiyle uzaklaştırmaya çalışana inanmamalıdırlar.
- Dükkanınıza gelerek bozuk para ihtiyacınızın olup olmadığını soran kişilere inanmayın. Ayrıca, doktor olduğunu söyleyerek size ücretsiz tedavi öneren ve buna karşılık bir miktar para isteyen kişilere inanmayın.
Gümrük muhafaza memuru kisvesiyle gümrükten ucuz fiyatla mal alacağını vaat eden şahıslara inanmayın.
NASIL KORUNURUZ?

Evlerinizin birinci, ikinci kat balkon ve pencerelerinin kilitlerinin sağlam ve demir olmasına,
Kapılarda çift kilit bulundurup geceleri kapı arkalarına emniyet zinciri takılmasına,

Evlerinizi kısa süreli olarak terk edeceğiniz zaman bilhassa geceleri bir lambanın yanık kalmasına,
Apartman kapılarının muntazam ve sağlam olmasına, gerektiğinde zil tertibatı takılmasına özen gösterin.
Apartman yöneticisi tarafından apartmanın kapıcısının dikkati çekilerek apartmana giren yabancı şahısların takip edilmesi gerekir.
Sokak lambalannın yanık vaziyette olmasına,
İşyerinizin kapılarına sağlam kilit takılmasına ve camlarının demirli kepenkler ile muhafaza altına alın-masına,

Mahallenizdeki şüpheli şahısları her an 155 numaralı telefona ihbarda bulunmaya da özen göstermelisiniz.
İşe alacağınız şahıslar hakkında ön bilgi sahibi olmak için geçmişleri hakkında bilgi toplayın

Herhangi bir olay vukuunda en yakın bölge karakoluna bilgi vererek görevli isteyip, olay yerinin incelenmesinin sağlanmasına, görevliler olay yerini tetkik edinceye kadar olay yerinin muhafaza altına alınmasına dikkat edin.
Arabanızı bir yere park ettiğinizde, içerisinde ehliyet, ruhsat, para ve kıymetli evrak bırakmayın.
Otoların ön ve arka bölümlerinde dışarıdan bakınca ilgi çekici eşyalar görünmesin.

Arabanızda alarm olması da faydalıdır.

YENİ AKİT
 
Üst