'Doktor yardım et, hırsızlık yapamıyorum'

ismail

Yeni
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Tepkime puanı
2,063
Puanları
0
Yaş
44“Lütfen Yardım Edin Meslek Hayatım Bitti!”Odaya kırklı yaşların başında kendine özeni azalmış oldukça sıkıntılı mahcup ifadeli biri girdiğinde karşılaşacağım şeyi sıradan bir olay gibi algıladım.
Kaygısı varsa bu tedavi edilebilir, iletişim sorunu yaşıyorsa bu öğretilebilir, takıntıları varsa bu çözülebilir, fobilerle baş edilebilir. Şizofreni veya duygudurum bozukluğu ise yapılacak şeyler muhakkak vardır.
Hayat stresleri ile ilgili bir sorunsa paylaşılır. Kişinin kendi göremediği noktaları görmesi sağlanabilir, düşünceleri zihnimden geçerken oturup görüşmeye başladık. Üç çocuğunun olduğunu son üç-dört aydır yaşadığı sıkıntıdan dolayı işe gidemediğini ifade etti.
Boğuluyorum, nefes alamıyorum, kapalı mekanlar, dar alanlar kalbimin yerinden çıkmasına sebep olacak kadar çarpıntı yapıyor, dilim damağım kuruyor, ellerim titriyor o an orda son nefesimi aldığımı düşünüyorum hemen oradan çıkıp en yakın hastaneye gidiyorum. Onlar bana bir şeyin yok dedikçe onlara inanmıyorum. Bu yaşadıklarım yalan mı, ben yalancı mıyım diye öfkeleniyorum çıkıyorum ama bir müddet sonra tekrar aynı kaygılarla yanlarında soluğu alıyorum.
Onlar benden bıktı ben bıkmadım. Sonra sağ olsun bir doktor, bir psikiyatriste gitmemi söyledi. Söyleyin bana benim neyim var. Oturduk konuştuk bunun bizim “Agorofobili Panik Bozukluk” dediğimiz rahatsızlık olduğunu anlattık, anlaştık yapılacakları konuştuk.
Amaçlarımızdan biri de mesleki işlevselliği geri kazandırmaktır dedim. Çok memnun oldu. Ne iş yaptığını sorunca kendi halinden çok memnun, çok rahat “Ben hırsızım, ev hırsızıyım” dedi. İnanamadım, acaba beni tiye mi alıyor diye düşünürken dışarıda bekleyen kucağındaki bir yaşındaki çocukla eşini çağırdım eşin ne iş yapıyor diye sordum. Yalvarırcasına doktor bey eşim ev hırsızıdır hastalandı işe çıkamaz oldu, çoluk çocuk evde perişan lütfen tedavi edin de perişan halimizden kurtulalım demez mi.
İki arada kalan ben paniği tedavi etmeli diye düşündüm ilaç tamam ama üstüne gidip yüzleştirmeyi nasıl yaparsın, terapi nasıl olur bu meslek grubundan hiç tecrübemde yok. Sonra hastayı tekrar görmedim, ne işime döndüm diye teşekkür ne de düzelmedim diye sitem etti, açıkçası o bölgede hırsızlık arttı mı onu da ben araştırmadım...
 
Üst