Diyarbakırlı Ramazan Hoca şehit oldu.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İçim burkuldu ne diyeceğimi bilemedim.

Kuran ile İslam ile geçen bir ömür.

Allah şehadetini kabul etsin.

1706740703951.png

Hakperest

Kıdemli Üye
Allah yanına aldı. mertebesini yükseltti. Bize göre değildi adam. Allah şehadetini kabul eylesin. Böyle adamlar gelir mi tekrar acaba?! herbirimiz hedonizmin çarklarında ezilirken, adam dimdik durdu. Geçmişte gördüm az da olsa böylesini ama günümüzde böylesini görmek zor.

Cenan

Ordinaryus
İnna lillahi ve inna ileyhi raciun.

Allah rahmet eylesin, mekanını Cennet eylesin.

ihvanistanbul

AkhenAton
Allah yanına aldı. mertebesini yükseltti. Bize göre değildi adam. Allah şehadetini kabul eylesin. Böyle adamlar gelir mi tekrar acaba?! herbirimiz hedonizmin çarklarında ezilirken, adam dimdik durdu. Geçmişte gördüm az da olsa böylesini ama günümüzde böylesini görmek zor.
Adam meczup bir garibandi. Ne ilmi vardi ne metodu. Bu memlekette hakkaten biraz cenesi olan birinin ucmamasi mumkun değil.

Allah gunahlarini affetsin.

gamsız

Profesör
Adam meczup bir garibandi. Ne ilmi vardi ne metodu. Bu memlekette hakkaten biraz cenesi olan birinin ucmamasi mumkun değil.

Allah gunahlarini affetsin.

sanki seni tasdi eder gibi oldu haberr.

ihvanistanbul

AkhenAton
Harabat ehlini hor görme zakir.
Defineye malik viraneler var...
hor görmek değil. ben konuştuklarına istinaden söylüyorum. birisi biraz meşhur olunca gözümüze perde iniyor sanki.

4 mezhebe göre namaz kılmayan zorlanır ( 3 ünde öldürülür )
bir adam mürted olursa öldürülür, devlete savaş açmasına gerek yok.

- ölülere kuran okuması meselesi

...vs

Hakperest

Kıdemli Üye
hor görmek değil. ben konuştuklarına istinaden söylüyorum. birisi biraz meşhur olunca gözümüze perde iniyor sanki.

4 mezhebe göre namaz kılmayan zorlanır ( 3 ünde öldürülür )
bir adam mürted olursa öldürülür, devlete savaş açmasına gerek yok.

- ölülere kuran okuması meselesi

...vs
tarikat ehlini tekfir yada şirkle suçlamak için yeter meseleler vardır ama hiç bir camianın bunu bir hak görerek tasavvuf ehlini dışlamaya hakkı yoktur. bunlar ihtilaftır. kuranın ölüye okunmayacağını yanılmıyorsam iki tane mezhep imamı da söylüyor (imam şafi, imam hanefi yada imam malik bunları kasdediyorum). tarikat ehlinin tekfirciliğe soyunup ona buna reddiye yazması fitne ve fesattan başka bir şey değildir.

namaz kılmayanın öldürülmesi meselesinde mezheplere gönderme yapmış.

metoda gelince adam jet ski müslümanı değil harbi sahabe metodu ile yaşamına uyguluyor. mersedesli şov allamesi değil yani. adam alim olmaması onun tebliğ etmeyeceği anlamına gelmez.
bildiği ile amel eden, imanı yaşamına sirayet eden güzel bir mümindi. şehit oldu hala eliniz onun yakasında. el insaf

ihvanistanbul

AkhenAton
Tarikat ehlini tekfir ile suclamaya yeter mesele varsa sucla. Kendince meselelerin ustunu ortup usten bakan bir kibirle ne merhametliyiz sizi bile musluman! sayiyoruz tribine girme!

Yok gonderme yapmis yok sahabe metodu..vs arkadas bu adam muctehid mi? Mukallit mi? Allahin meczubu, Allahu alem belki cezai ehliyeti bile yok. Olmus gitmis gunahi sevabi kendine ait. Allah rahmet eylesin abartmanin alemi ne?
Senin hazımsızlığın ehli sunnete karsi. Nerede kafasi kirik yada ehli sunnet karsiti birini gorsen sevkle doluyorsun.

Hakperest

Kıdemli Üye
Tarikat ehlini tekfir ile suclamaya yeter mesele varsa sucla. Kendince meselelerin ustunu ortup usten bakan bir kibirle ne merhametliyiz sizi bile musluman! sayiyoruz tribine girme!

Yok gonderme yapmis yok sahabe metodu..vs arkadas bu adam muctehid mi? Mukallit mi? Allahin meczubu, Allahu alem belki cezai ehliyeti bile yok. Olmus gitmis gunahi sevabi kendine ait. Allah rahmet eylesin abartmanin alemi ne?
Senin hazımsızlığın ehli sunnete karsi. Nerede kafasi kirik yada ehli sunnet karsiti birini gorsen sevkle doluyorsun.
tarikat ehli de benim müslüman kardeşlerim ve islama çok faydaları dokunmuş.
belki cümleleri yanlış kurdum. kastım onları şirkle suçlayan kesimlerin olduğuydu. Adam meczup değildi, sadece farklıydı. inancı uğruna çaba sarfeden cesur biriydi.
bir kaç meselede sizden farklı düşünüyor diye saldırmanız islam kardeşliği ile bağdaşmaz.
ehli sünnet olmaklıklık tarikatın tekelinde değil.
kuran ve sünnete sarılan herkes ehli sünnettir.
Bölünüp parçalanmak ehli sünnetin yapacağı bir şey değil.
Bugün bir çok cenahın yaptığı gibi islamı ve müslümanları parçalamaya çalışıyorsunuz.
Tarikat bidata bulaştığı halde herkesi bidat ehli olmakla suçluyorsunuz. Önce kendinizi bidatlerden koruyun sonra millete karışın.

Adam ölüye değil diriye geldi kuran diyor ki tarikat ehli habire kuranı anlaşılmaz ve ölüye okunmak için raflarda tutuyor.
Ha sakın kuranı anlamaya çalışmayın siz anlamazsınız teranesi ile kurandan uzaklaştırıyorsunuz.
yahu kuran sadece ruhbanlara inmedi ki.
Anlaşılmayacak yerlerini bilenlere sormak ise elbette gerekli bir şey. Nice kuran okuyanlar var kuran boğazlarından inmez diyen peygamber sav efendimiz günümüzü işaret ediyor muhtemelen. Adam kuranı okuyup anlamaya çalışıp, yaşamaya ve anlatmaya çalışıyordu. Bu mu meczupluk. Yani kuranı anlatmaya çalışması mı meczupluktu.

ihvanistanbul

AkhenAton
Ha mim ne demek? anlatsana ya?
ayn sin kaf... mesela?
apaçık kuran ya bunları bana bi anlat. birde ayet var: Sana kitabı indiren O’dur. Onun (Kur’an) bir kısım âyetleri muhkemdir, ki bunlar kitabın esasıdır, diğerleri ise müteşâbihtir. Kalplerinde sapma meyli bulunanlar, fitne çıkarmak ve onu (kişisel arzularına göre) te’vil etmek için ondaki müteşâbihlerin peşine düşerler. Hâlbuki onun te’vilini ancak Allah bilir; bir de ilimde yüksek pâyeye erişenler. Derler ki: Ona inandık, hepsi rabbimiz katındandır. (Bu inceliği) yalnız aklıselim sahipleri düşünüp anlar. ( ali imran 7 )
şimdi rabbim ne diyor ya? kuran yetmez mi biz anlayamaz mıyız bunu mu söylüyor?

sadece kuran yeter diyenlerin ciltlerce kitabı var anasını satayım. madem yetiyor ne demeye kitap yazıyorlar? tarikat ehli raflarda tutuyormuş.. bak sen şu işe ya. o tarikat ehli dediğin adamlar okunsun diye 100 lerce cilt kuran tefsiri yazdı. cihad etti, cihada milleti teşvik etti. hoca ahmed yeseviler, şabanı veliler ve niceleri bu ülkenin yurt tutulmasını sağladı. senin gibi çakma mezhepsizlerden ne hayr gördü bu ümmet?

Ashabı kiramın yaptığı bir iş olan ölülere kuran okunmasını dirilere okunmuyor gibi anlamak/aktarmak gafletten öte hainliktir. bu ülkede tarikat ehlinin kurduğu medrese kadar kim iş yapmış? yetiştirdiği hafız kadar kim yetiştirmiş? sadece ismailağa özelinde söylemiyorum amma varsayalım ki ismailağa olsun Efendi hz. kuddise sirruhu tek başına Türkiyenin çehresini değiştirdi siz ne yaptınız lan? hangi islam şiarını ayağa kaldırdınız da kendinizde tarikat ehline laf söyleme haddini buluyorsunuz? varsayalım islam 10000 parçalık bir yapboz Efendi hz. bu yapbozun sarık sakal cübbe şalvar gibi kıyafete dair parçalarıyla iştigal oldu yerine yerleştirdi, siz bunun üstüne ne koydunuz? molla burhaneddinler hafız yetiştirdi sadece siz ne yaptınız? menzil sokaktan adam topladı namaza başlattı siz ne yaptınız? insan biraz haddini bilir ya!

her kesim içerisinde şerefsizi haini olabilir bu tarikatlarda da olabilir asıl olan yoldur. yol sağlamsa kişi hedefine ulaşır. sen bir kaç manen nesebi belirsizi gösterip tasavvufa giydiremezsin. ha yaparsın ve seversin bu işi de boş yapmış olursun.

ayrıca ben öldürülen kişi için kötü birşey söylemedim. ilmi ve metodu yoktu. bu hakaret değildir. evet yine söylüyorum meczup bir garibandı benim gözümde. Allah günahlarını affetsin. ben onun evliyayı kiramdan olduğuna iman etmek zorunda mıyım neyin davasını güdüyorsun sen? lafa geldi mi yobaz biziz ama senden farklı bir söz söyleyince kuyruğuna basılmış gibi cıngar çıkartıyorsun.

son olarak ölüye kuran okuma meselesinide buyur oku: https://sorularlaislamiyet.com/olunun-arkasindan-kuran-okunur-mu

Hakperest

Kıdemli Üye
İmam-ı Şafii ve imam-ı Malik hazretleri, (Yalnız beden ile yapılan ibadetlerin sevapları ölüye hediye edilmez) dediler. Fakat sonradan gelen Şafii âlimleri, (Ya Rabbi! Okuduğumdan hasıl olan sevabın mislini ölülere vasıl et!) gibi dua edince, vasıl olacağını bildirdiler.

yukardaki bilgiler senin cenahtan bir siteden alındı.
yani imam malik ve imam Şafiiye göre ölüye kuran okuma sevabı gitmez.

Bak ihvancım adam garip biri ve böyle garip ve dervişler islama çok hizmet ettiler. kral ethemi derviş etheme çeviren bir metod bu. aslında islama hizmet ettiler dediğin geçmiş insanlar bunun gibi idiler.

senin gibiler şimdiki kibirli edayla bunlara meczup demesi normal.

sol ve ateist cenah senin gibi yapmaz asla. şimdi metalci ve satanist giyim vs bir yaşam süren birine sahip çıkarlar ve "yaşam biçimlerine saygılıyız derler.

sen ise şak diye meczup diyorsun. neden meczuptu bana anlatsana.
Mercedesi yok diyemi? gariban olduğu için mi?
neden ihvan söylesene
seni ölüp geçmiş bir müslümana dil uzatan şey nedir.
kibir mi
müslüman düşmanlğımı
koyu bir cehalet mi
söylesene ihvan

eğer kalbinde zerre miktarı kibir varsa cennete giremezsin ihvancım.
diyarbakır surlarında ekmeği aşı olmadan bununla bir derviş gibi hakkı anlatmayı ben de isterdim.
hiç bir tasası olmadan bir derviş gibi, yün abaya sarınmış bir Ethem gibi...
Biliyorum bu asla olmayacak
insanlar ve nefsim buna izin vermez ama yinede mısralara dizmiş olayım bu duygumu, uzak bir heves bile olsa

ihvanistanbul

AkhenAton
İmam-ı Şafii ve imam-ı Malik hazretleri, (Yalnız beden ile yapılan ibadetlerin sevapları ölüye hediye edilmez) dediler. Fakat sonradan gelen Şafii âlimleri, (Ya Rabbi! Okuduğumdan hasıl olan sevabın mislini ölülere vasıl et!) gibi dua edince, vasıl olacağını bildirdiler.

yukardaki bilgiler senin cenahtan bir siteden alındı.
yani imam malik ve imam Şafiiye göre ölüye kuran okuma sevabı gitmez.

Bak ihvancım adam garip biri ve böyle garip ve dervişler islama çok hizmet ettiler. kral ethemi derviş etheme çeviren bir metod bu. aslında islama hizmet ettiler dediğin geçmiş insanlar bunun gibi idiler.

senin gibiler şimdiki kibirli edayla bunlara meczup demesi normal.

sol ve ateist cenah senin gibi yapmaz asla. şimdi metalci ve satanist giyim vs bir yaşam süren birine sahip çıkarlar ve "yaşam biçimlerine saygılıyız derler.

sen ise şak diye meczup diyorsun. neden meczuptu bana anlatsana.
Mercedesi yok diyemi? gariban olduğu için mi?
neden ihvan söylesene
seni ölüp geçmiş bir müslümana dil uzatan şey nedir.
kibir mi
müslüman düşmanlğımı
koyu bir cehalet mi
söylesene ihvan

eğer kalbinde zerre miktarı kibir varsa cennete giremezsin ihvancım.
diyarbakır surlarında ekmeği aşı olmadan bununla bir derviş gibi hakkı anlatmayı ben de isterdim.
hiç bir tasası olmadan bir derviş gibi, yün abaya sarınmış bir Ethem gibi...
Biliyorum bu asla olmayacak
insanlar ve nefsim buna izin vermez ama yinede mısralara dizmiş olayım bu duygumu, uzak bir heves bile olsa
aynı sitede maliki alimlerinde görüşlerinden döndüğünü yazıyor. velhasılı kelam ölüye kuran okunur.

adam cemaatle namaz kılmıyor. imamın arkasında durmuyor bunlar memurdurlar imam değildirler ben bunların arkasında namaz kılmam diyor ama birlik beraberliği bozan ben mi oluyorum?

hakkı anlatsın. ama hakkı anlatsın kendi anladığını değil. bak basit bir meselede ( ölüye kuran okunur mu? ) iki dakikada kaynaklara erişip okunabileceğini öğrendik bu adam neye istinaden okunamaz diyerek milletin zihnini bulandırıyor? arkadaş adama x soruyu soruyorsun sana a b c diye alakasız şeyler anlatıp konuyu kendi istediği noktaya getiriyor.

Bu tip adamları çok seviyorsan gel ismailağanın orada çay içelim bi sigara yakarken illa bastonuyla sertçe dürtüp tebliğ yaptığını düşünen biri çıkacaktır. onu da bu derece evliya ilan edersin belki?

tekrar söylüyorum ben adama hakaret etmiyorum. sen adamı aldın evliyanın reisi yaptın bende bunu kabul etmiyorum. bunu kabul etmemek kibirse bana kibirli diyebilirsin çok umurumda değil. Fakirlik yada zenginlik meselesi değil mesele. mesele izan meselesi. sende bu yok maalesef.

Hakperest

Kıdemli Üye
kimse muhteşem değil ihvan
her birimizin hataları var
ama müslümanların hepsi evliyadır
hor görme Allah dostudur her mümin.
sadece tezahürlerimiz farklı biraz.
camide namaz kıldıran imam da Allah dostu ve velsidir. dışarda onun ardında namaz kılan da Allahın dostu velisidir. İmam Ali ye kılıç çeken Hz Aişe annemiz vb de Allah için çekti. İmam Ali de hilafete baş kaldıranlara Allah için kılıç biledi.
Mesele farklılıkları rahmet vesilesi yapıp hakka, tevhide ve vahdete tebdil eylemek. Müslümanlar kardeştir, aralarını bulun diyor Allah cc Kuran'da.

biz kardeşiz ihvan
ötesi lafü güzaf

Ebu Computer

Kıdemli Üye

Sayın @ihvanistanbul

Bizler sahabelerden daha fazla bilgiye sahibiz ama bunca bilgiye rağmen sahabelerde ki iman bizde yok.

Ramazan hocanın Allah şehadetini kabul etsin. O da bizde insanız, hatamız olur eksiğimiz olur yanlışımız olur.

Peygamberlerin hata yaptığı bu dünyada bizler kimiz ki.

Selam ve dua ile.

cemaliii

Kıdemli Üye
Harabat ehlini hor görme zakir.
Defineye malik viraneler var...

Bu adam harabat ehli mi?
Her üstü başı dökülen eski giyinen harabat ehlimi oluyor?
Çok iyi niyetlisiniz.
Koyu laikçi tayfa bu konu hakkında ne düşünüyor? Onlara bakarsanız ne demek istediğim anlaşılacaktır.

Allah rahmet eylesin ve taksiratını affetsin.

Son düzenleme: