Diriliş Dizisine Yorumlar

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Dün bende izledim.

Kadro oldukça geniş, çekim teknikleri kostümler kurgu güzel.

Kurtlar Vadisinde oynayan pek çok eski oyuncu Diriliş dizisinde.

Diğer yandan hem düzgün bir film izliyorsunuz hemde tarih öğreniyorsunuz.

Ertuğrul karakteri de uymuş, olgun vakur bir duruşu var.

Selam ve dua ile...

Küçük ayrıntılar dikkatimi çekiyor

Ertuğrul, takkasız namaz kılıyor :)

O devirde bırak takkasız namaz kılmayı, takkasız helâya gidilmez, uyunmaz idi...

Namaz kıldığı seccade bildiğin 2014 fabrika dokuması

bi husben

Kıdemli Üye
ünlü mutasavvuf nosradamus hazretleride bir çok olay hakkında haber vermiş
kıstas buysa hak yemeyelım

Dua Nur

Kıdemli Üye
ünlü mutasavvuf nosradamus hazretleride bir çok olay hakkında haber vermiş
kıstas buysa hak yemeyelım

Nostradamus filmini seyrettim. Adam inzivada oruç tutarak ilham alıyor ve yazdıklarının çoğu çıkıyor, ilginç.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
hadi bende yorum yapayım,,,, yapımcı veya yönetmen, kadın konusunda yalnızca bir tık geride muhteşem yüzyıl dizisinden,,,

ecdadın hanımları, ve tebasının kadınlarının saçları ve boyunları ortada olmaz, bu kadar erkeklerler içli dışlı olmaz.... ama ne yaparsın, ecdadıda kendileri gibi lıght müslüman gösterecekler ya...

kilicarslan

Kıdemli Üye
Dikkat ettim dizi sonundaki jenerikte, danisman olarak Proflar var.
Diziyle ilgili bir baska aciklamada kiliminden, halisindan tut, da giyime kadar tarihe sadik kalindigi yönünde aciklama gelmisti.

Baslarin tam örtülü olmadigi konusuna benim de tereddütlerim var. Ama erkek ve kadinlarin icli disli olmasi bence söz konusu degil.

Yörükleri az cok bilirseniz, kadin erkekle hic görüsmez diye bir sey yoktur. Kadinlar cogu zaman erkeklerden daha cok calisir, erkeklerle ister istemez muhatap olur. Kadinlar söz sahibidir, bir agirlagi vardir.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
danışmanların prof etiketli olmaları neyi değiştiriyor... bu kadar titlere takılmayın.... Edirnekapı camiine yapılan iğrenç eklemenin mimari sorumlusuna, münakaşasını yaptığımda bana mimarmısınız diye sormuştu bende değilim ama. mimar sinanın uygun görmediğini hangi edepsiz ekleme yapma cehaletini gösterebilirki diye cevap verdiğimde, porflardan oluşan kurulun projeye onay verdiği gibi bir savunma yapınca, telefonu kapattım bende...

oba kadınlar çalışır ama erkeklerle bu şekil içiçe kesinlikle değildir...dedim ya, lıght islam temsilcilerinin yapacağı dizi ancak bu kadar olur...

Kadir Razlık

Kısıtlı Erişim

Murat Yazıcı

Ordinaryus
hakiki tarikatlerde böyle defli zikir çekildiğini inanmiyorum tasavvuf kitaplarinda böyle saçmalik yok saldirmayin yada saldirmasinlar sadece yorumumu yazdim

Nitekim, Osmanlı âlimlerinin büyüklerinden İmam-ı Birgivi, bir eserinde şu bilgileri veriyor:

"Dil afetlerinin on yedincisi, gınadır (şarkı ve türküdür). Ebu Davud ve Beyheki'nin İbni Mesud'dan (radıyallahü anh) yaptığı rivayette, Peygamber aleyhisselam buyurdular ki: (Suyun baklayı yeşerttiği gibi, gına kalbde nifakı yeşertir.) İbni Ebi Dünya ve Taberani'nin Ebu Ümame'den (radıyallahü anh) yaptıkları rivayette, Peygamber aleyhisselam buyurdular ki: (Sesini şarkı ve türküyle yükselten bir kimsenin omuzları üzerine Allahü teâlâ iki şeytan gönderir, o şarkıdan kendini alıncaya kadar onlar tabanlariyle onun göğsüne vururlar.) Tatarhaniyye fetva kitabında deniliyor ki: (Teganni bütün dinlerde haramdır.) İmam-ı Muhammed (rahmetullahi aleyh) Ziyadat adlı kitabında (Dinimizde ve diğer dinlerde günah sayılan şeyler vasiyet olunursa) faslında bu konuyu izah ediyor ve şarkıcılarla çalgıcılara vasiyette bulunmanın da bu kabilden olduğunu kaydediyor. Zahirüddin'den [Hidaye kitabının sahibinden] şöyle dediği hikaye olunmuştur: (Zamanımızın şarkıcı ve türkücülerine "güzel okudun" diyen kimse kafir olur.) Çünkü halkı eğlendirmek için şarkı söylemek bilicma' haramdır. Bunda kat'ıyyet vardır. Çünkü haramın iyi ve güzel olduğunu söylemek, haramı helal kabul etmek demektir. Bunun gibi kesin olarak kabih [kötü, çirkin] olan bir şeyi beğenip alkışlamak da küfürdür. Ama Hidaye sahibi ile Zahire sahibi bunu kebire [büyük günah] olarak nitelemişler. Netice olarak, bayram ve düğünler haricinde halkı eğlendirmek için şarkı ve türkü söylemek haramdır. Zamanımızın sofilerinin camilerde ve ziyafetlerde şiir, zikir ve kasideler okuyup teganni etmeleri ve bir sürü hayasız, bid'atçi, tüysüz genç ve sapıklarla bağırıp çağırarak zikir yapmaları da haram olan teganniye dahildir. Ve belki sofilerin bu hali diğer tegannilerden daha şiddetlidir. Çünkü bunda bir de ibadet ediyorum itikadı vardır." (Tarikat-i Muhammediyye, Demir Kitabevi, İstanbul, 1996; s.336-338.)

İmam-ı Abdülkadir-i Geylani rahimehullah hazretleri diyor ki:

"Biz sema, nağme ve raksı caiz görmüyoruz." (Gunye'tüt Talibin, Berekat Yayınevi, İstanbul, 1986, s. 453)

Osmanlı âlimlerinin en meşhurlarından, Şeyhü’l İslam Ahmed İbn-i Kemal Paşazade rahmetullahi teâlâ aleyh diyor ki:

"Müctehidliğinde şüphe edilmeyen Kadıhan der ki: Bir mecliste toplanırlar. Tıraş olmuşlardır. Allahü tealayı, dönerek, ayak vurarak, zıplıyarak zikrederler. Bu hareketlerini ibadet sayarlar. Esasında bu dönme ve yere ayak vurma rakstır. Raks ise haramdır. Helal diyenin küfründen korkulur. Cevahir-i Fetava kitabında der ki, zamanımızdaki sofilerin yaptıkları sema ve raks haramdır. Toplantılarında oturmak caiz değildir. Raks [oyun, dans], şarkı ve çalgı haramlıkta eşittir. İstihsan kitabında der ki, çalgı sesi dinlemek haramdır. Fısk yani harama güzel ve helal demek ise küfürdür. Raks ve elbisesini yırtmak, Kur’an-ı Kerim okunurken, zikredilirken, vaaz dinlerken de olsa böyledir. Bu mecliste bulunanın şahidliği kabul edilmez. Çünkü onları büyük günah işlemek üzere toplamıştır. Bezazi kitabında der ki, Hidaye kitabının sahibi bildiriyor: Şarkı söyliyenin şahidliği kabul edilmez. Çünki insanları haram için biraraya getirmiştir. Kurtubi diyor ki, şarkı söylemek, ney çalmak ve raks etmek icma ile haramdır. İmam Malik, Şafii, Ahmed’e göre böyledir (Rahımehümullah). Tarikatin seyyidi Şeyh Ahmed Debbusi de haram olduğunu açıkca bildiriyor... Diğer bir delil de şudur ki, dönmek, ayaklarını kaldırmak ve yere vurmak oyundur. Oyun haramdır. Kur’an-ı Kerim kelimeleri ile oyun oynamak, oyunu Kur’an-ı Kerime yaklaştırmak olur. Kur’an-ı Kerimi tahfif ise küfürdür. " (Risale-i Münire tercümesi, s. 77.)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Dizide eksiklikler olsada bizde bu işin tam olgunlaşması gerekiyor. Bizde şehirli köylüyü, köylü ise şehirliyi tanımaz. Ben dedemin evinde köyde büyüdüm. Tepeden tırnağa köylünün bakışını, âdetini, oturuş kalkışını bilirim. Bizde tiyatroda ve filmdekiler buna yabancıdır. Anadolunun kasabalarından köyü anlayamazsınız. Anadoluyu tanıtan programlar yapılır, köylünün zekasıyla dalga geçilir ve böylece köyü anlamış ve görmüş olduğumuzu sanırız. Obanın köyle ne alâkası var diyeceksiniz. Var işte. Gelenek dediğin şey yerleşik hayata geçmekle tam yok olmaz. İzleri kalır.

Dizide eksik olan şeyler:

1. Sofraya oturulduğu zaman ailenin en büyüğü yemeğe başlamadan sen başlayamazsın. En son o gelir, yerine kurulur, ilk lokmayı alır ve herkes ondan sonra başlar.

2. İş yaparken günlük temiz elbiselerle iş yapılmaz. Eski rengi solmuş yamalı elbiseler giyilerek iş yapılır.

3. Dizide çok az at var. Obanın sürü sürü atları, o atların tayları nerede? Obayı tepeden gösteriyorlar, efekt yapmışlar belli madem efekt yapıyorsun obanın açık bir alanına da yaylanan at sürülerini yerleştir. Bu çok mu zor?

4. Demirci tek başına demiri dövmez. Ustada küçük bir çekiç olur, bu küçük çekiçle kızgın demirde tokmağın vurulacağı yeri hafif darbeyle tizler, çırak büyük tokmağı ustanın çekiçle tizlediği yere vurur. Tizleme ve darbeleme işi ritim halinde hızlı olur ''tik TAK, tik TAK, tik TAK'' şeklinde. Usta çekici demire değilde örse vurunca da çırağın tokmağı havada kalır çünkü bu ''dur'' anlamına gelir. Usta biraz demiri inceler bakar sonra devam tizler. Çırak tokmak havada öylece tizi bekler. Yani burada çırak, robot gibi bir şey durumundadır.

5. Kadınlar su ile alakalı işleri ya çeşme başında ya da dere kenarında yaparlar. Bu işler: Yün yıkamak, boya kaynatmak, çamaşır yıkamak gibi işlerdir çünkü bu işler atık suyun bir yere akmasını gerektiren işlerdir. Salça kaynatmak, ekin kaynatmak gibi topluca yapılan işlerde iç taraflarda yapılabilir. Yün yıkamakta acaiptir. Önce yıkarlar, sonra geniş bezlere sererek kuruturlar, kurutulan yünü dikenli sopalarla döverek hallaçlarlar (pamuklaştırırlar). Sonra bunu çuvallara sıkıştırarak depolarlar. Bununla yorgan yastık döşek minder gibi şeyler yaparlar. Bir de ip yaparlar. İp eğirmek diye bir iş vardır. Türk tekerde yün eğirmez, çatık şekilde yapılmış küçük bir ağırlığı sarkık vaziyette çevirerek oluşan burguyla yünü iplik yapar.

6. Süt kaynatılır, yoğurt çalınır. Bu yoğurt torbalara doldurulup asılır, süzülür. Süzme yoğurt bol miktarda tuzla karıştırılır küplere doldurulur. Bu tuzlu yoğurt kış boyunca bozulmaz, çorba yapılır, başka yemeklerde kullanılır.

Bütün bu işleri kıyıda köşede temalasalar; ok ve yay yapan ustalar, atlara nal çakan nalbantlar (nalı demirci yapar) görünse iyi olur.

Bizim tarihçilerimiz de bir acaip. Eleştire eleştire dizide ki entrikaları eleştiriyorlar; onlar öyle yapmazlar diyorlar. Hay ben sizin tarihçiliğinize tüküreyim. Bu zevzeklar nasıl prof olmuşlar şaşarım. Kardeşim propaganda filmi veya belgesel çekmiyoruz. Bu başka bir şey. Ha aslına uygun olsun, çok amaçlı zengin olsun dersen benim yukarıda anlattığım detayları söylersin. Sen tarihçi olarak bunları demen lazım cahil herif.

Ben şahsen insan bugün nasılda geçmişte de aynı halt olduğuna inanıyorum. Bu işlenen entrikaların, dedikoduların fazlası var azı yoktur. Detay, emek ve para ister elbet fakat işin zenginliği ve kalitesi de bu detaylarda gizlidir.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Rahmetli Mektubatcı Bayram Hoca'ya İslamda müzik var mı diye sormuştum. O davudi sesiyle DALEAL BEDRU ALEYNA'yı okudu, sonra da yumruğu sıkıkı vaziyette ritim vererek CEDDİN DEDEN NESLİN BABAN mehterini biraz okudu, döndü bana ''bunlar müzik değil mi?'' dedi. O günden sonra ''islamda müzik yoktur'' tarzı uyduruk deli saçmalıklarının hepisini çöpe attım. Allah bu ümmeti, İslamda müziğin olmadığına dair delil getirenlerin eline düşürmesin. Bu hasta tipolojilerin dünya tasavvurlarını korkunç buluyorum. İslamda müzik vardır. İslamda yasaklanan müzik hevy metal tarzı satanist ve disko tarzı göbek attıracak müziklerdir. Bu işlerle uğraşmayı bırakın artık. Kur'an'da neyin yasak olduğu bellidir. Cennetin kapısını daraltmaya yeltenen küstahların laflarına itibar etmeyin. Bunlar Allah'a din öğretmeye kalkanlardır.

Takiyüddin

Yasaklı
Cennetin kapısını daraltmaya yeltenen küstahların laflarına itibar etmeyin. Bunlar Allah'a din öğretmeye kalkanlardır.
Onlar aynı zamanda yönetimin, işlerin, güçlerin kanallarını NE OLURSA OLSUN ele geçirmeye çalışan tutkulu, aşırlık ve kötülük yapan riyakar, sahte maneviyatcı ve sömürgeç, firavun kırbaççısıvâri insanlardır.

Murat Yazıcı

Ordinaryus
hakiki tarikatlerde böyle defli zikir çekildiğini inanmiyorum tasavvuf kitaplarinda böyle saçmalik yok saldirmayin yada saldirmasinlar sadece yorumumu yazdim

İşin tuhafı, kendilerine "Kadirî" diyen bazı kişilerin böyle şeylere bulaşmasıdır. Çünkü, İmam-ı Abdülkadir-i Geylani hazretleri diyor ki:

"Ebu Hüreyre radıyallahü anh anlatır: Resulullahın sallallahü aleyhi ve sellem huzuruna bir kimse gelip, ya Resulallah ses çok hoşuma gidiyor. Ondan çok haz alıyorum. Cennette güzel ses var mıdır? sordu. Cevabında: (Allahü Teâlâya yemin ederim ki, Cennette bir ağaca, dünyada bana ibadet eden, beni zikredip, çalgı ve oyun aletlerinin sesine kulak vermeyen kullarıma işittirmek için, nağmeye başla diye vahy ve işaret olunur. Bu anda o ağaç, insanların bir benzerini duymadığı güzel bir ses ile, Cenab-ı Hakkı tesbih ve takdis eder. Onlara duyurup, sürur ve neşeye müstağrak eder) buyurdu." [9]

"Ancak davete icabet lazımdır dediğimiz davet yeri, günah işlenmekten uzak olan yerdir. Orada davul, zurna, ney, keman, saz ve tanbur gibi çalgılar, genç kadınlar, şarkıcılar, okuyucular gibi günah ve yasak olan şeyler varsa, davet olunan kimse böyle yerde oturmamalıdır. Zira bunların hepsi haramdır. Düğünde def için cevaz vardır. Düdük ve raks ile söylenen sözü dinlemek mekruhtur. Bazı müfessirler (lehvel hadis) ayet-i kerimesini teganni ve şiir diye tefsir eylemişlerdir. Bazı hadis-i şeriflerde bildirildi ki, Resulullah sallallahü aleyhi ve sellem: (Teganni, yani okuyucunun nağme ile terennüm ettiği şeyler, suyun bakla, hububat, ve sebzeleri büyüttüğü gibi kalbde nifak büyütür) buyurmuştur." [10]

"Çalgı hariç, nağmeyle okunan şiirler iki kısımdır: Biri mübah, diğeri haramdır. Mübah olan dini ve aklı zayıflatmayan, haram olan ise bunun aksidir. Oyun ve eğlencede kullanılan böyle olsa da, olmasa da yasak ve haramdır. Kötü ve saçma sapan sözlerden ibaret olan şiirler, şarkılar iki yönden yasak ve haram olur. Kur’an-ı kerimi çalgıcıların tegannisine benzer şekilde okumak çok kötü ve yasaktır. Zira böyle okumakta, ekseriya tecvid ve usüle uymaz." [11]

"Biz sema, nağme ve raksı caiz görmüyoruz." [12]

Kaynaklar şurada yazılı:

http://muratyazici.blogspot.com.tr/2007/09/risale-i-birgivide-kulaklarn-afeti-bal.html

İmam-ı Rabbani hazretleri rahimehullah diyor ki:

"Kıymetli ömrü, lüzûmsuz mubâhlara bile harcamamalıdır. Harâm ile geçirmemek, elbette lâzımdır. Tegannî ve şarkı ile meşgûl olmamalı, bunların nefse verecekleri lezzete aldanmamalıdır. Bunlar bal karışdırılmış, şekerle kaplanmış zehrdir." [4]

Yine İmam-ı Rabbanî rahmetullahi teâlâ aleyh diyor ki:

Mûsikînin harâm olduğunu bildiren, âyet-i kerîme ve hadîs-i şerîfler ve fıkh âlimlerinin yazıları o kadar çokdur ki, saymak güçdür. Tegannînin câiz olduğunu gösteren, mensûh bir hadîs veyâ bir fetvâ görülürse, ehemmiyyet vermemelidir. Çünki hiçbir âlim, hiçbir zamanda, tegannînin mubâh olduğuna fetvâ vermemiş, raks [dans] etmeğe izn verilmemişdir. İmâm-ı Zıyâeddîn-i Şâmî "rahmetullahi aleyh", (Mültekıt) adındaki kitâbında böyle bildirmekdedir. Tesavvufcuların birşeyi yapıp yapmaması, halâl veyâ harâm olmasını göstermez. Onlara bakılmaz. Yapdıklarına da birşey demeyiz. Ma'zûr görürüz. Onların hâlini, Allahü teâlâ bilir ve bildiği gibi karşılar. Birşeyin halâl veyâ harâm olduğunu anlamak için, imâm-ı a'zam Ebû Hanîfenin, imâm-ı Ebû Yûsüf Ensârînin ve imâm-ı Muhammed Şeybânînin sözlerine bakılır. ... İslâmiyyetden ve tarîkatden haberi olmıyan, ham sofular, pîrimiz böyle yapdı diye, behâne ederek, hayhuy etmeği, tegannî ve dans etmeği, din ve ibâdet hâline sokmuşlar. Bunlarla sevâb kazanıyoruz sanmışlar. En'âm sûresinin yetmişinci ve A'râf sûresinin ellinci âyetinde meâlen, (Ey sevgili Peygamberim "sallallahü aleyhi ve sellem"! Dinlerini, ibâdetlerini, [şarkı ile, mûsikî ile] oyun ve eğlence hâline sokanlardan uzak ol! Onlar Cehenneme gideceklerdir) buyurulmuşdur. (Mektubat, c.1, m. 266)

Kendilerini tasavvufa nisbet edenlerin 266. mektubdaki bu yazıları dikkatle okumaları gerekir. İslâm âlimlerine itibar etmeyenlere bir sözüm yoktur.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Eksikler, yanlışlar mutlaka vardır. Her şeye rağmen çok güzel.

Dua Nur

Kıdemli Üye
Kanal a da dizinin yapımcısı ve senaristi Mehmet Doğan Konuşuyor şu an. Yarının Manşeti programında. Bir kez daha hayran oldum diziye. Zikir sahnesinden bahsediyor şu an.

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Diriliş şuan oynuyor.

İzlemenizi tavsiye ederim.