*.'Dinlendim' dediği hat Devrimci Karargâh örgütü üyesine ait.*

ORHANCAN

Ordinaryus
'Dinlendim' dediği hat Devrimci Karargâh örgütü üyesine ait
avci.jpg
Eski Eskişehir Emniyeti Müdürü Hanefi Avcı'nın kitabında 'telefonumu dinliyorlar' dediği hattın sahibinin, Devrimci Karargâh örgütüne üye olduğu iddia edildi.

Geçtiğimiz günlerde örgüte yönelik 3 şehirde yapılan operasyonlarda 17 kişi gözaltına alınmıştı. Hürriyet gazetesindeki haberde, yakalananların arasındaki bir kişinin Hanefi Avcı'nın kitabında yazdığı telefon hattının sahibi olduğu ileri sürüldü.

Geçtiğimiz yıl Bostancı'da çıkan çatışmada öldürülen örgüt üyesi Orhan Yılmazkaya'nın evinde elde edilen parmak izleriyle başlatılan operasyonda çok ilginç bir kişi de gözaltına alındı. Bir yıla yakın süren teknik ve fiziki takip sonucu başlatılan operasyonun en ilginç yönü, yazdığı kitapla gündeme gelen eski Eskişehir Emniyet Müdürü Hanefi Avcı'ya uzanması.

Hürriyet gazetesinde yer alan haberde, gözaltına alınan bir kişinin Avcı'nın kitabında dinlendiğini söylediği telefon hattının gerçek sahibi olarak gözaltına alındığı ileri sürüldü. Avcı, kitapta telefonunun dinlendiğini belirtmiş ve bunu kendisine yapılan bir haksızlık olarak nitelemişti. Ancak Avcı'nın dinlendiğini söylediği hattın sahibi olan Necdet Kılıç, önceki gün düzenlenen operasyonda Devrimci Karargâh örgütü üyesi olduğu iddiasıyla gözaltına alındı.

Hanefi Avcı, kitabında kendisinin kullandığı ve kimsenin bilmediği telefonun IMEI numarası üzerinden aylardır dinlendiğini yazmıştı. Hanefi Avcı, dinleme olayını "Sadece 2 kişinin konuştuğu bir telefonun tespit edilmesiyle dinleme başlamış. IMEI numarası üzerinden mahkeme kararı alınarak dinleme yapılmış.

Yasa dışı terör örgütü elemanı gibi gösterilerek dinlendim." diye anlatmıştı. İstanbul İstihbarat ve Terörle Mücadele Şubesi'nin Hanefi Avcı'yı, Bostancı'da çıkan çatışmada öldürülen Orhan Yılmazkaya'nın üyesi olduğu Devrimci Karargâh örgütü kapsamında mahkeme kararıyla dinlediği ortaya çıktı. Hattın sahibi olduğu öne sürülen Necdet Kılıç ve gözaltına alınan diğer kişilerin sorguları ise devam ediyor.

ZAMAN

ORHANCAN

Ordinaryus
Karargah'tan tutuklandı

26 Eylül 2010 Pazar

Çete suçundan hüküm giyen Sedat Peker, Hanefi Avcı'nın kendisine Diyarbakır'dan gelen itirafçıları teslim ettiğini açıkladı.
119749.jpg

Bu kişilerin haraç kesmesi yüzünden Emniyet'e çağrıldığını anlatan Peker, "Bunların Avcı tarafından yollandığını söyleyince serbest bırakıldık" dedi.

Çete suçundan cezaevinde bulunan Sedat Peker, Devrimci Karargah Örgütü'yle ilişkisi ortaya çıkan Hanefi Avcı hakkında önemli itiraflarda bulundu. Peker, Diyarbakır'dan gelen JİTEM elemanlarının kendisine Avcı tarafından emanet edildiğini öne sürdü. Peker, 2005 yılında yapılan Kelebek Operasyonu'nda tutuklanarak 14 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı. Ergenekon soruşturması kapsamında da ifadesi almıştı. Taraf Gazetesi'ne konuşan Peker, "Yanıma gelen bu insanlar burada bazı suçlara karışıp, işadamlarından haraç kesiyorlardı. Bir gün beni Emniyet'ten ifadeye çağırdılar ve bana 'itirafçılarla işbirliği yapıp haraç topladığım' suçlamasını yönelttiler. Hanefi Avcı tarafından bunların bana yollandığını söyleyince serbest bırakıldık" dedi.

Aracı “Pala Şeref”

Kandıra F Tipi Cezaevi'nde kalan Peker, iddialarını mahkemede de anlatacağını belirtti. Peker'in iddiaları şöyle: "İstanbul'da İl Emniyet Müdürlüğü değişince kadrolarda da bazı değişiklikler oluyordu. Hanefi Avcı'nın ismini ilk bu atamalardan sonra duymuştum. Necdet Menzir'in kadrosu olarak İstanbul'a gelmişti. Ben kendisiyle hiçbir zaman yüz yüze gelmedim. İstihbarat Şube'de görevli 'Pala Şeref' diye tanıdığımız bir başkomiser vasıtasıyla irtibatımız vardı, bizden haberdardı. Aradan bir dönem geçtikten sonra Şeref Bey, Hanefi Avcı'nın selamını ileterek devlete hizmetleri olmuş bazı itirafçıların Diyarbakır'dan İstanbul'a getirildiğini ve onlara maddi manevi yardımcı olmamı istiyordu. Bahsi geçen itirafçı arkadaşlarla tanıştım.

İşadamına tehdit
Bu arkadaşların isimleri Tilki Selim, İbrahim Babat, Hidayet Bozyiğit, Süleyman Öğer ve kardeşi Cemal Öğer'di. İtirafçı arkadaşlarla tanıştıktan sonra milliyetçi camianın bilinen isimlerinden Adanalı işadamı Hayrettin Alp gelerek bu itirafçı grubun, bir arazinin el değiştirilmesinden dolayı Kanal 6'nın sahibi Mehmet Kurt'tan yüklü miktarda para istediklerini söyledi. Ben itirafçıların Hanefi Avcı aracılığıyla geldiklerini söyledim. Kurt daha sonra Hanefi Avcı'nın yanına gidip konuyu anlattığında Avcı "Bu kişilerin kendisine bağlı çalışmadığını ancak devlete hizmetleri olmuş, biraz da sorunlu insanlar olduğunu" söylüyor. Yani 'iyi çocuklar' diyor.

İtirafçı grup Mehmet Kurt'tan o zamanın parasıyla yüklü miktarda para aldı. Bu işten aldıkları cesaretle Tatlıcı Ailesi'nin bir alacağı yüzünden, bir içecek firmasının sahibi rahmetli Hidayet Bozyiğit'i yaralamışlardı. Bu olay halen Emniyet'in faili belli olmayan dosyaları arasındadır. İstanbul'da Emniyet müdürleri değişimi tekrardan yapılınca yeni gelen Asayiş Şube Müdürü telefonla beni şubeye çağırttı. Bana 'yanıma itirafçıları alarak insanları rahatsız ettiğim' suçlamasını yöneltti. Benimle beraber Sülayman Öğer de Emniyet'e getirilmişti.

İtirafçılar birbirine düştü
Asayiş Şube Müdürü Sedat Demir'e çok açık bir şekilde 'Bu arkadaşlar İstihbarat Şube Müdürü Hanefi Avcı'nın yakınıdır. Ben sadece kendilerini tanırım' dedim. Daha sonra beni dışarı yolladı. Sonradan öğrendiğime göre Hanefi Avcı'yı telefonla arıyor ve durumu öğreniyor. Neticesinde Süleyman Öğer, bir fiske vurulmadan gönderilirken bana sıkıntı yaşattılar. Bu olayların ardından itirafçı grup arasında para nedeniyle anlaşmazlık çıktı. Suriye uyruklu itirafçı İbrahim Babat, Sülayman Öğer'i Kalaşnikofla arabasının içindeyken taradı. Daha sonra Babat'ın da öldürüldüğünü duydum. Diğer üyeler ise tutuklandılar."

Devrimci Karargah'ta 13 tutuklama
Devrimci Karargah Örgütü'ne yönelik operasyonlarda gözaltına alınan 15 kişiden 13'ü tutuklandı. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne çıkarılarak tutuklananlar arasında Hanefi Avcı'yla irtibatı tespit edilen Necdet Kılıç da bulunuyor. Telefon konuşmalarında ikili arasında abi-kardeş ilişkisi olduğu ortaya çıkmıştı. Teknik takipte Kılıç'ın kendi telefonu üzerinden 8 ayda Avcı ile 30 kez irtibat kurduğu belirlendi. Kılıç'ın ayrıca ankesörlü telefonlar üzerinden Avcı'nın makamını ve cep telefonunu aradığı kayıtlara girdi.

Örgüte akıl verdi
Avcı'nın mahkeme kararıyla terör örgütü üyeliği suçlamasıyla dinlemeye alınan Kılıç'a akıl verdiği de belirtildi. Polis tarafından takip edildiğini ve ne yapması gerektiğini soran Kılıç'a Avcı, "Seni gözaltına alacak olsalar takip etmezler, 'o salaklar senin onları takip ettiğinin farkında değiller' dedi. Avcı, dinlendiğini öğrenen Kılıç'a "Avukatına söyle herkesi rahatsız etsin, her tarafa takip edildiğinle ilgili faks çeksin" tavsiyesinde bulundu.

AVCI'DAN SONRA O DA İTİRAF ETTİ
Hanefi Avcı ile ilişkisi olduğu iddia edilen Kezban Kerman sonunda ilişkisini kabul etti. Kerman, "Hanefi Bey benim için özel birisi, yakınlaşmamız doğru" dedi. Avcı ve Kerman yasak aşk iddialarını ısrarla reddediyordu. Ataköy'deki evde görüntülenen Avcı, önceki gün iddiaları kabul etmek zorunda kalmıştı.

YAKINLAŞMAMIZ DOĞRU
Kerman, elmahaber sitesine yaptığı açıklamada, "İkimizin de darmadağın ilişkisi vardı. Ben iki yıldır bitirme noktasındaydım. Zaten bitti. Onun da aynı şekilde bitiyor" dedi. Avcı için "Sevdiğim birisi ve fazla dürüst" ifadelerini kullanan Kerman, "Çok iyi bir insan. Hanefi bey benim için özel birisi, yakınlaşmamız doğru. Hanefi beyin bir tek yumuşak karnı buydu" şeklinde konuştu.

KILIÇ'IN EVİNE CEVAP YOK
Kerman, 'Bu ilişki siz evliyken mi başladı?' sorusuna "Bu konuda konuşmak istemiyorum" karşılığını verdi. Devrimci Karargah örgütü üyesi olduğu gerekçesiyle tutuklanan Necdet Kılıç'ın evinde Avcı'yla gizlice buluştuğu iddiaları için ise şunları söyledi: "Onlara girmeyelim olur mu? Farklı şeyler var. Pazartesi günü okullar açılıyor. Ben bir edebiyat öğretmeniyim. Çoluğun çocuğun karşısına nasıl çıkacağım onu düşünüyorum"

BUGÜN