di$ üstünde ta$ ilse abdest ourmu? | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

di$ üstünde ta$ ilse abdest ourmu?

UmmElyesa

Üye
İhvan Üyesi
Web sitesi
www.xonder.de
S.a
arkadaslar hani $u di$in üstüne kücük tas yapistiriyorlarya, onunla abdest oluyormu? yani yapistirilan tasin altina su gecmiyorya

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
İhvan Üyesi
Küçük taştan kastın nedir? Yani süs niyetiyle mi yoksa sağlık amaçlı mı yapılıyor?

UmmElyesa

Üye
İhvan Üyesi
Web sitesi
www.xonder.de
dis üstüne süs yaptiriyorlarya, onu diyorum.

nesil

Kedicik - Ummul Hureyre
İhvan Üyesi
Eğer bu taş altına su geçirmiyorsa ve de zaruret harici takılmışsa gusul olmaz diye biliyorum.

ÇiLe-i AşK

Asistan
İhvan Üyesi
Eğer bu taş altına su geçirmiyorsa ve de zaruret harici takılmışsa gusul olmaz diye biliyorum.
bende böyle oldugunu biliyorum.
Birde bu konuyla ilgili bir hadis-i şerif vardı;
İbn-i Mesud (r.a)
-Allah (vücuduna)dövme yapan yaptıran,yüzünden kıl(ve kas) aldıran,güzellik icin dislerini incelestiren ve Allah'ın yarattıgı sekli degistirmeye calısan kadınlara lanet etsin,demisti.Bir kadın, ibn-i mesuda bu hususda konusmusdu.İbn-i Mesud:
-Bana ne oluyor ki Resulullah'ın(s.a.v) lanet etdigine ben lanet etmiyecegim! Bu Allah'ın kitabında vardır.Yüce Allah buyuruyor ki:"Peygamber size ne verdi ise onu alın; size ne yasak etti ise ondan sakının."hasr suresi 7. ayet
(buhari ve müslim)İmam Nevevi'nin Riyazüs salihin adlı eserinden alıntıdır.
sanırım sizin söylediginizde bu konuya giriyor yaptırmasanız daha iyi olur.
slm ve dua ile...

nur_Sahra

Asistan
İhvan Üyesi
-Allah (vücuduna)dövme yapan yaptıran,yüzünden kıl(ve kas) aldıran,güzellik icin dislerini incelestiren ve Allah'ın yarattıgı sekli degistirmeye calısan kadınlara lanet etsin,demisti.Bir kadın, ibn-i mesuda bu hususda konusmusdu.İbn-i Mesud:

biz yandik o zaman :( bayanlarin yuzde doksani lanetli o zaman :(