Devlet test etti: 7,3 milyon kişinin aylık geliri 400 liranın altında

can feda

Profesör
Katılım
11 Ocak 2015
Mesajlar
1,014
Tepkime puanı
13
Puanları
0
Konum
dünya...
halk_sendika_siyaset_ve_modaya_ilgisiz_h8813.jpg

Genel Sağlık Sigortası kapsamında sosyal güvencesi olmayan vatandaşlara uygulanan gelir testleri, yoksulluğun boyutunu gözler önüne serdi. Sağlık primini devletin ödeyeceği kişileri tespit amacıyla valilik ve kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın yaptığı testlere göre, 7 milyon 341 bin 596 kişinin geliri, 400 TL’nin altında. Yoksulluğun en çok olduğu bölge Güneydoğu olarak belirlenirken 1,85 milyon nüfuslu Şanlıurfa’da her üç kişiden biri günde 13,3 liranın altında gelir elde ediyor. İstanbul’da ise 418 bin kişi bu gelirle yaşamaya çalışıyor.
Hükümet, Genel Sağlık Sigortası (GSS) kapsamında sosyal güvencesi olmayan vatandaşları gelir testine soktu. İllerde valilikler, ilçelerde ise kaymakamlıklar bünyesindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları tarafından yapılan gelir testleri, çarpıcı bir tablo ortaya koydu. Bu testlere göre Türkiye’de 7 milyon 341 bin 596 kişinin geliri asgari ücretin üçte biri olan 400 TL’den az olarak tespit edildi. Gelir testi, GSS kapsamındaSağlık primini devletin ödeyeceği kişilerin tespiti amacıyla yapılıyor. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın sorumluluğundaki testlerde elde edilen sonuçlara göre geliri asgari ücretin üçte birinden az olanların sağlık primlerini devlet ödüyor. Geliri asgari ücretin üçte birinden fazla çıkanlar ise primlerini kademeli olarak kendileri ödemek zorunda. Bu gelir testinin sonuçlarına göre Türkiye’de 7 milyon 341 bin kişinin sağlık primini devlet ödüyor. Yani bu kişilerin geliri 400 liradan daha düşük.
Türkiye’de gelir dağılımının bozukluğu en önemli sorunların başında geliyor. En zengin kesimin geliri en yoksul kesimin gelirinin 7,7 katı kadar. TÜİK’in verilerine göre en yüksek gelire sahip gruptakilerin toplam gelirden aldığı pay yüzde 46,6 iken, en düşük gelire sahip gruptakilerin payı yüzde 6,1. Gelir adaletsizliğini ve yoksulluğu gözler önüne seren esas veri ise devletin yaptırdığı gelir testi oldu. Gelir testine göre her 10 kişiden birinin aylık geliri 400 liradan düşük. Bölgesel olarak da büyük uçurum var. Nüfusu 1 milyon 845 bin olan Şanlıurfa’da 617 kişinin geliri 400 liradan daha düşük. İstanbul’da ise 418 bin kişi 400 liranın altında gelirle yaşamaya çalışıyor. Güneydoğu ve Doğu Anadolu’nun pek çok şehrinde de durum Şanlıurfa’dan farklı değil. Bu kentlerin büyük bölümünde nüfusun yaklaşık üçte biri 400 liranın altında gelirle yaşıyor. Bu nedenle sağlık primlerini devlet ödüyor.
 

Kaçak

Yeni
Katılım
21 Ara 2012
Mesajlar
8,416
Tepkime puanı
896
Puanları
0
Açız biz açız ...
Sevgiye kardeşliğe ve sosyalizme açız ...
 
Üst