Deniz Baykal ve Önder Sav Kılıçdaroğlu'na kurultay için çarşaf liste önerdi

-Muhammed-

Profesör

166306.jpg

ANKARA- CHP’nin 18 Aralık’ta yapacağı olağanüstü kurultay öncesi CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu merakla beklenen görüşmeleri yaptı. Birlik beraberlik arayışı içinde yapılan görüşmelerden liste ayrışması ve sert uyarılar çıktı.

"NE ÖLÇÜDE CHP'Yİ ÖZÜMSEDİĞİ BELLİ OLMAYAN BİR TAKIM İNSANLAR"

Blok listenin parti içinde kamplaşma, ayrışma ve çatışmayı beraberinde getireceğini söyleyen CHP eski lideri Deniz Baykal, "CHP kültürünü, bilincini, duyarlılığını ne ölçüde özümsediği belli olmayan birtakım insanların CHP'nin en önemli organında blok liste marifetiyle sorumluluk üstlenmeleri, partiyi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakır" uyarısında bulundu.

“Seçilme şansı olmayanlar listeyi belirleme yönlendirme noktasına gelirse parti ilkeleri zaafa uğrar” diyen Baykal'ın bu sözleri son kurultayda üzeri en çok çizilen isimlerden biri olan CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin ve partiye yeni katılan Sezgin Tanrıkulu gibi isimleri akıllara getirdi.

CHP eski Genel Sekreteri Önder Sav'la yapılan görüşmeden de çarşaf liste önerisi çıktı. “Örgütten kopuk örgüte rağmen dayatmaları uygun bulmam. Çarşaf listeyi örgütün sempati ile karşılayacağını düşünürüm” sözleriyle çarşaf liste mesajı veren Sav birlik beraberlik çağrısında bulunmayı da ihmal etmedi.

CİDDİ BİR MÜZAKERE GERÇEKLEŞMEDİ

Kılıçdaroğlu ilk görüşmesini CHP eski genel başkanı Deniz Baykal ile yaptı. Meclis’te gerçekleşen ve yaklaşık 40 dakika süren görüşme sonrası Baykal bir basın toplantısı düzenledi. Görüşmede somut bir durumun ortaya çıkmadığını anlatan Baykal, “Kurultay öncesi toplumun, partilerin beklentileri için nezaket görüşmesi. Dostane bir buluşma olmanın ötesinde bir anlam taşımamakta. Ciddi bir müzakere gerçekleşmedi” değerlendirmesi yaptı.

ÇARŞAF LİSTE ÖNERDİ

Kılıçdaroğlu’nun genel başkanlığı noktasında bir sorunun bulunmadığının altını çizen Baykal PM’nin nasıl seçileceğiyle ilgili konunun sorun olduğunu belirterek sunduğu çarşaf liste önerisinin gerekçelerini anlattı. Baykal şunları söyledi:

“Yeni tüzük MYK’yı genel başkanın bizzat kendi taktiri ile oluşturulmasına imkan veriyor.
PM kurultayı temsil eder. Kurultayın bir anlamda yansımasıdır. Şimdi tüzük genel başkana böyle bir yürütme organı oluşturma yetkisi vermişken, kurultayı yansıtması gereken PM’yi blok liste ile oluşturmak tüzüğün ruhuna da partinin ihtiyaçlarına da uygun düşmeyecektir. Çarşaf liste ile oluşursa ben o PM’nin kurultayı temsil etme şansını elde edeceğine inanıyorum. O nedenle bu kurultaya girerken uygulanması gereken listenin çarşaf liste olması gerektiğine inanıyorum.”

BLOK LİSTE ÇATIŞMA GETİRİR

Çarşaf listenin partinin şimdiki sorunlarına da çözüm üreteceğini anlatan Baykal bu gerçekleşirse örgütün seçtiği bir PM olarak kurultaydan güçlenmiş olarak çıkılacağını söyledi. Blok listenin ayrıştıracağını ileri süren Baykal bu konudaki eleştirilerini ise şöyle sıraladı:

“Blok liste ayrıştırma ve dışlamayı beraberinde getirir. Blok listeye girmek parti içinde hizmet değil kısa devre ilişkilerle oluşturulacak liste ile olur ve sıkıntılar yaratır. Kurultay ile seçilme şansı olmayanların blok liste uygulaması ile PM’yi oluşturması sağlıklı olmaz. Blok liste bloklaşma, kamplaşma, ayrışmayı, çatışmayı beraberinde getirir. Blok liste ayrıştırır, çarşaf liste bütünleştirir. Çarşaf liste sonrası kimse seçimi kaybetmiş veya kazanmış olmaz. Herkes kendi başarısı örgütün takdiri ile bir yere gelmiş olur. Blok liste uygulaması o listeyi belirleyenlerin kendi siyasi hesaplarını gözeten bir listedir. Çarşaf listede örgütsel bütünsellik ortaya çıkar.

TASFİYE UYARISI

Baykal CHP’de bazı grupların tasfiye edileceği yönündeki tartışmaları da değerlendirdi. CHP’nin böyle bir tasfiye ile karşı karşıya kalmaması gerektiğini anlatan Baykal, “Seçim öncesi bir kendi içinde bir gerginlik yaşanaması çok önemlidir. Bu çarşaf liste ile sağlanır. Blok liste dışlanma olur. Yanlış olur. Hele parti içinde bir çevrenin tasfiye görüşünü dile getirmesi sürecinde sakıncalı olur” dedi.

GÖZLER KURULTAY DELEGELERİNDE

Kılıçdaroğlu kurultay tarihini açıkladığı konuşmasında blok liste ile seçime gideceğini ancak delegeler isterse çarşaf liste de olabileceğini söylemişti. Baykal Kılıçdaroğlu’nun bu sözlerini görüşmede de dile getirdiğini belirterek kurultayda çarşaf liste için delegelerin harekete geçeceği mesajı verdi. Kurultay'da çarşaf listeyle ilgili kendisinin vereceği bir önerge olmayacağını, kendisiyle ilgili özel bir bekleyişi için değil partisi için bu uyarıyı yaptığını anlatan Baykal şunları söyledi:
“Kurultay bu konuda çarşaf liste kararı alabilir. Eğer kurultay bu kararı alırsa parti bundan güçlenerek çıkar. Sayın genel başkan çarşaf liste konusunda tüzüğün işlemesine saygı göstereceğini tekrar ifade etti. Kurultayın bunu yerine getirmesini anlayışla karşılayacağına inanıyorum.”

BAYKAL KİMLERİ İMA ETTİ?

Baykal konuşmasında "Kimleri işaret ediyor?" sorusuna neden olan önemli bir uyarıda daha bulundu. Baykal, “Pek çok tartışmanın yaşandığı, tedirginliklerin ortaya çıktığı, belirsizliklerin kendisini gösterdiği bir ortamda, parti yönetimine gelecek olan insanların parti tabanının bilgisi, onayı ve desteği ile oraya gelmesi büyük önem taşır. Yani CHP kültürünü, bilincini, duyarlılığını ne ölçüde özümsediği belli olmayan birtakım insanların CHP'nin en önemli organında blok liste marifetiyle sorumluluk üstlenmeleri, partiyi ciddi sorunlarla karşı karşıya bırakır. Bunu çok yakından biliyorum ve bunu uyarmayı da görev biliyorum'' dedi.

Baykal’a daha önce kendi listelerini de blok olarak hazırladığı hatırlatıldı. Artık yeni bir tüzüğün yürürlüğe girdiğini belirterek yanıt veren Baykal, “Yeni tüzük ilk kez uygulanacak. Eskiden genel başkanın MYK’yı oluşturma yetkisi yoktu. Yeni tüzükte genel başkana istediği kişiyle çalışma imkanı tanınıyor. İkisi birbirinden farklı” dedi

ÇARŞAF LİSTEYE ÖRGÜT SEMPATİ İLE BAKAR

Kılıçdaroğlu’nun ikinci kritik görüşmesi CHP eski genel sekreteri Önder Sav’la oldu. “Örgütten kopuk örgüte rağmen dayatmaları uygun bulmam. Çarşaf listeyi örgütün sempati ile karşılayacağını düşünürüm” sözleriyle çarşaf liste mesajı veren Sav bir de uyarıda bulundu:

"Birbirimizi çok acımasızca eleştirmenin ufak duygularla hareket etmenin zamanı olmadığını düşünüyorum. Kurultay birleştirme, bütünleştirme, CHP’yi iktidar yoluna sokacak bir hazırlık kurultayı olmalı. Çoğulcu çözümlere açık, çağdaş katılımcı eşitlikçi bir anlayışın kurultaya egemen olmasını diliyorum.” dedi.

Kılıçdaroğlu ile Sav’ın görüşmesi de yaklaşık 40 dakika sürdü. Görüşmenin sonunda basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Sav, liste konusunda bir önerisinin olmadığını belirterek, “Bu aşamada gerek görmedim” dedi.

Haziran’da yapılacak seçimde AKP iktidarından kurtulmak için CHP’ye büyük görev düştüğünün altını çizen Sav şunları söyledi:
”CHP’nin geleceği için gözler 18 Aralık kurultayına çevrildi. Partinin iktidara gelmesini isteyen seçmenimize ve cefakar örgütümüze karşı başta genel başkan olmak üzere sorumluluklarımız var. 18 Aralık kurultayı bir hesaplaşma, kamplaşma, ayrışma ve ayrıştırma kurultayı olmamalı. Birbirimizi çok acımasızca eleştirmenin ufak duygularla hareket etmenin zamanı olmadığını düşünüyorum. Kurultay birleştirme, bütünleştirme, CHP’yi iktidar yoluna sokacak bir hazırlık kurultayı olmalı. Sosyal demokrasinin değerleri, kurallarının öne çıkarttığı çoğulcu çözümlere açık, çağdaş katılımcı eşitlikçi bir anlayışın kurultaya egemen olmasını diliyorum.”

CHP’deki yeni yapılanmadan rahatsızlık duyan Sav bu konuda da imali bir değerlendirme yaptı. Sav, “Kurultayda laik, sosyal, hukuk devlet ilkeleri ve Atatürk milliyetçiliğini özümseyecek anlayışın artarak sürmesini diliyorum. Ülkenin bölünmez bütünlüğü olduğunu Cumhuriyetin kazanım ve birikimlerinin CHP’nin kurultayında öne çıkacağını düşünüyorum” dedi.

Sav kurultaya "çarşaf liste ile mi gidilmeli" yönündeki açık sorulara net yanıtlar vermekten kaçındı. Bu konuda iradeyi Kurultay delegelerinin ortaya koyacağını ifade eden Sav, Kılıçdaroğlu’nun da çarşaf listeye çok sert bakmadığını söyledi. Sav, “Blok liste konusunda çok kararlı olmadığını saptadım. Kurultay kendi istenci ile bir yol açarsa buna karşı olmayacağını da saptadım” dedi.

Sav’a Baykal’ın açıklamaları da soruldu. Baykal için “Değerli bir siyaset adamı. Sevdiğim saydığım siyaset büyüğü” şeklinde değerlendirmeler yapan Sav, “Yaklaşan kurultayla ilgili tereddütlerini bölüştüğünü duydum. Tüzük değişikliği yapılırken herkes düşüncemi bilir. Örgütün tercihlerine açık bir siyasetçiyim. Örgütten kopuk, örgüte rağmen dayatmaları uygun bulmam. Çarşaf listeyi örgütün sempati ile karşılayacağını düşünürüm. Yine aynı şekilde ön seçimi telaffuz ederim” diyerek çarşaf listeye destek verdi.

CHP’nin iktidar yürüyüşünde olduğuna dikkat çeken Sav herkesi bu noktada seferber olmaya çağırarak, “Biz diyebilmeli, duyguları geride bırakıp aklımızı egemen kılmalıyız” uyarısında bulundu.

Kaynak : internethaber