Çok Elİlİk Dorumu Acaba

boyabat

Üye
bir kaç evlilk yapmak uygunmu acaba bu konuda yorum larınızı beklıyorum slm

Zeynep Özmen

Kevok_84
sanırım yanlış yer daha önce de tartışıldı diye hatırlıyorum ben bu konuyu

johncoffey07

Asistan
Ya yanlış kardeşim bazı isitsna durumlar dışında.Ama şu zamanda ne için kullanıldığı gayet açıkk!!!!:(!!)

sword

flawless Victory
Dinimiz her ne kadar birden çok eşliliğe (en fazla 4) izin vermişsede yinede tavsiye ettiği tek eşliliktir. Eski zamanlarda önceleri bazı nedenlerle bu evlilik türü geçerli olsada günümüzde artık uygun görülmeyen bir kavram olmuştur. Ki zamanımız için doğrusuda tek eşliliktir.

johncoffey07

Asistan
4 eşlilik bazı şartlar için geçerlidir.Yoksa metres tutayım da bi de dini kıydık mı tamamdır anlayışı için değil...

BADUH

Asistan
SA,

Belki de bayanların en çok zorlandığı konu bu olsa gerek. Benim şu ana kadar tanıdığım bayanlar içerisinde en dindar olduğuna inandığım bir akrabam bu konu ile ilgili şöyle bir şey söylemişti: "Bu dört kadınla evlenme hususunu bir türlü nefsime kabul ettiremiyorum."

Bu konu tevil edilecek bir konu değil arkadaşlar. Yani o zaman öyleydi bu zaman böyleydi vs. mazeret yok. Ayet açık gayet.

İyi çalışmalar.

johncoffey07

Asistan
SA,

Belki de bayanların en çok zorlandığı konu bu olsa gerek. Benim şu ana kadar tanıdığım bayanlar içerisinde en dindar olduğuna inandığım bir akrabam bu konu ile ilgili şöyle bir şey söylemişti: "Bu dört kadınla evlenme hususunu bir türlü nefsime kabul ettiremiyorum."

Bu konu tevil edilecek bir konu değil arkadaşlar. Yani o zaman öyleydi bu zaman böyleydi vs. mazeret yok. Ayet açık gayet.

İyi çalışmalar.

İyi kardeşim yani eşinin nefsini kırmak için bi adam 4 tane mi nikahlamalı???Bunu bana açıklarsan sevinirim..

BADUH

Asistan
İyi kardeşim yani eşinin nefsini kırmak için bi adam 4 tane mi nikahlamalı???Bunu bana açıklarsan sevinirim..

SA,

Vurgulamak istediğim farklıydı. Bazı arkadaşlar tevil etmeye kalkışıyor. Tevil edilecek bir olay yok. Ayet açık gayet. Kıyamete kadar da geçerli. Erkeklerin bir nevi kazanılmş hakkı veya tartışması bile abes bir konu.

İyi çalışmalar.

S

SaLtan

Guest
bir bayan için bu durumun vahametini tahmin etmek zor değil. birde gelin bunu erkeklere sorun:)

johncoffey07

Asistan
SA,

Vurgulamak istediğim farklıydı. Bazı arkadaşlar tevil etmeye kalkışıyor. Tevil edilecek bir olay yok. Ayet açık gayet. Kıyamete kadar da geçerli. Erkeklerin bir nevi kazanılmş hakkı veya tartışması bile abes bir konu.

İyi çalışmalar.

Oldu canım erkeklerin hakkı da bunu nasıl kullandıklarına bir bakarsan daha ii anlaşılacağını düşünüyorum.Benden de saygılar....

XaberDar

Profesör
Yahu 1'iyle baş edemiyorken, 4'üyle nasıl baş edeceksiniz kardeşim!:O

Neyse şaka bi yana tabiki dinimizde maximum 4 hanımla evlenme izni vardır. Ama 4' ünede aynı yaşam koşulu sağlamak şartı ile. Bu zamanda biriyle bile evlenmek zorken çok hanımla evlenmeyi düşünen kaç kişi acaba?

Ama maalesef şu zamanda birden çok hanımla evlenip, haklarına riayet eden erkek görmedim daha. Böyle bir zamanda şahsi aciz fikrimle bu olaya sıcak bakamıyorum.
--------------------------------
Sizde bilirsiniz ki Peygamber efendimiz (SAV) kimi validelerimizin izzet ve namuslarını korumak için evlenmiştir. Ama asıl gaye ve amaç bayanlar arasında İslamı yaymaktı.
--------------------------------
Şimdi bayanlara sorulsa ki eminim bir çok bayan hoş karşılamaz günümüzde. Sadece bayanlar değil, toplum sıcak bakmıyor artık. Beşer-i aşkta olsa; iki kişi arasında olursa daha verimli olur düşüncesindeyim.

Selametle!...