CHP'de Mezhep Kavgası

_Nihade_

Gafleti eyLe Heba
Katılım
11 Eyl 2009
Mesajlar
2,061
Tepkime puanı
581
Puanları
0
Yaş
39
Konum
Ankara
CHP'de uzun süredir devam eden etnik ve bölgesel mücadele Kılıçdaroğlu-Sav kavgasıyla birlikte zirve yaptı.CHP'de yaşanan büyük kaos, parti içindeki kimlik kavgasını da ortaya çıkardı.Anamuhalefet partisinde uzun süredir alttan alta devam eden etnik ve bölgesel mücadelenin Kılıçdaroğlu-Sav kavgasıyla birlikte zirve yaptığı konuşuluyor. Zaman'ın haberine göre CHP içerisindeki Alevi ve Kürt kökenliler büyük oranda Kılıçdaroğlu'nun etrafında kenetlendi. Çerkezler ise Sav'ın yanında saf tuttu. CHP'nin 13 milletvekilinin Alevi kökenli olduğu iddia ediliyor. Bu isimlerden 2 tanesi Deniz Baykal'a, 2 tanesi Önder Sav'a destek verirken 9 milletvekili Kılıçdaroğlu'ndan yana tavır aldı.

Önceki gün yapılan ve CHP liderinin ağır biçimde eleştirildiği basın açıklamasında Önder Sav'ın yanında görüntü veren Malik Ejder Özdemir, dün imzasını geri çekerek Kılıçdaroğlu'nun ekibine katıldı. Böylece Kılıçdaroğlu'na destek veren isimler 10'a ulaştı.

Partide Kemal Kılıçdaroğlu, Önder Sav ve Deniz Baykal'a destek veren milletvekilleri ile birlikte bir de herhangi bir kanatta yer tutmayıp gelişmeleri gözleyenler var. İlk iki gün saf değiştirmeler yaşansa da her üç isim de sadık destekçilere sahip. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Yargıtay Başsavcılığı'nın verdiği kararla birlikte ciddi anlamda rahatladı. Bu durum kararsız vekillerin de Kılıçdaroğlu'ndan yana tavır takınmalarına yol açabilir. Kılıçdaroğlu'nun sağ kolu olan Gürsel Tekin'le beraber parti ve teşkilattaki Doğu-Güneydoğu kökenli isimlerin ağırlıklı bölümü de genel başkanın yanında yer aldı. Bir iddiaya göre CHP grubu içerisinde 20 civarında 'Çerkez' milletvekili bulunuyor ve bunlar Sav'a tam destek sunuyor.

Berhan Şimşek: Birileri bölgecilik yapıyor, CHP tüm mezheplerin yeridir
CHP İstanbul İl Başkanı Berhan Şim-şek'in, "Partide bölgelere göre siyaset yapılıyor. İstanbul'daki örgütlenmeye bakarsanız bunu kimin yaptığı ortaya çıkar.

CHP bütün mezheplerin yeridir." sözleri yeni bir tartışmaya yol açtı. Eski genel başkan yardımcılarından İnal Batu, bu sözleri, "partinin iktidarını ele geçirme çabası" olarak değerlendirdi. Gazeteci-yazarlardan da farklı yorumlar geldi. Sevilay Yükselir, iddiayı Şimşek'in koltuğundan koparılmasına bağladı. Radikal'den Akif Beki, "Etnik ya da mezhebî kökenini kastediyorsa bu durumu hiç şık bulmuyorum." dedi.

Önceki akşam CNNTürk'te yayınlanan Tarafsız Bölge programına konuşan Şimşek, isim vermeden kendisinden önceki İstanbul il yönetimini bazı bölgeleri esas alarak yapılanmayla suçladı. Şimşek, "Ben bölgeler üzerinden siyaset yapmıyorum. İstanbul'daki örgütlenmeye bakarsanız ortaya çıkar kimin bu siyaseti yaptığı... CHP bütün mezhep ve meşreplerin, bütün etnik kimliklerin buluştuğu bir yerdir. Lazı, Çerkezi burada. Çok önemli bir buluşma vardır. Türkiye'nin harcıdır, tutkalıdır CHP." şeklinde konuştu. Şimşek'in bu sözleri ve parti içerisinde yaşanan gelişmeler CHP'yi yakından takip eden gazeteciler arasında farklı yorumlara yol açtı.

Sabah Gazetesi köşe yazarı Sevilay Yükselir, "Berhan Şimşek koltuğundan koparıldığı için böyle şeyler söylemesi çok normal." değerlendirmesi yaptı. CHP'de yaşananların 'hayra vesile olacağını' söyledi. Kılıçdaroğlu'nun politbüronun elindeki gücü almak için hamle yaptığını belirten Yükselir, "Şimşek de o statükonun bir parçasıydı. Partideki statükocuların tasfiye edilmesi gerekiyordu. Önder Sav zihniyeti çağdışı." dedi.

Radikal köşe yazarı Akif Beki ise Şimşek'in sözlerini etik bulmadığını açıkladı. Beki, "Etnik ya da mezhebi kökenini kastediyorsa bu durumu hiç şık bulmuyorum. Bir insanın doğduğu yerden, inancından, yaşam biçiminden ve etnik kökeninden dolayı eleştirilmesi artık çağın dışında kalan çağdışı bir bakış açısıdır. Eğer oraya bir gönderme varsa dediğim gibi bu hiç şık bir durum değil." ifadelerini kullandı. Şimşek'in kastının 'köklerden kopma' olabileceğini de belirten Beki, "CHP'nin köklerinden kopması gibi tehlikeden söz etmek bana hiç gerçekçi gelmedi. CHP için asıl tehlike anlayışını yenileyememesidir." şeklinde konuştu.

Eski CHP Genel Başkan yardımcılarından İnal Batu, Şimşek'in açıklamalarını 'parti içi mücadelenin il örgütlerine yansıdığının göstergesi' olarak yorumladı. "CHP bence ikiye değil üçe bölündü. Kılıçdaroğlu, Baykal ve Sav ekibi olmak üzere üçlü bir çatışma var." diyen Batu, CHP'de iktidar olma değil, partinin iktidarını ele geçirme uğraşı bulunduğunu söyledi.

Sabah köşe yazarı Mahmut Övür de Şimşek'in Önder Sav'ın katkısı ile makama geldiğini, açıklamalarının da bu bağlamda normal olduğunu belirtti. Övür, "Değişimi kimin yaptığı hiç önemli değil. Gürsel Tekin olur, Kemal Kılıçdaroğlu ya da bir başkası fark etmez ama artık değişmemeliler." ifadesini kullandı.

"Partide Önder Sav vesayeti vardı." diyen Hürriyet köşe yazarı Ahmet Hakan ise "Kılıçdaroğlu vesayetten kurtulmanın adımını attı. 'Risk almıyor' diyorlardı, fazlasıyla o riski aldı. Eğer bunu sürdürebilirse daha iyi, daha özgürlükçü bir CHP ile karşı karşıya kalacağız. Ben bu açıdan mutluyum ve iyimserim." yorumunda bulundu.


Habervaktim


 
Üst