Chow chow (çin aslanı)

özzey

♥özlemzeynep♥
Temel Özellikleri

Chow chow'un en belirgin iki özelliği siyah dili ve ona sopa üzerinde yürüyormuş görüntüsü veren neredeyse düz arka bacaklarıdır.

Chow Chow yeterli egzersiz imkanı sağlanırsa apartmanda yaşayabilir. Küçük bir bahçe de yeterli olabilir. Sıcağa karşı duyarlıdır. Gerektiğinde dışarda da yaşayabilir.

Chow Chow tembelleşebilir. Bu nedenle düzenli egzersize gereksinimi vardır.

Uzun tüylerinin düzenli bakımı dik duran tüylerin bu görünümünü koruması açısından önemlidir. Bu ırk mevsimsel olarak yoğun tüy döker ve alt kürkü bu dönemde özellikle dikkatli bakım gerektirir. Gerektiğinde kuru şampuanlama yapılabilir.

Neler Yapar?

Chow Chow genellikle uslu olmasına rağmen aksi ve koruyucuda olabilen bir köpektir. Dediğim dedik ciddi ve oldukça bağımsızdır. İnatçılık derecesinde kararlı olabilirler.

Genellikle tek kişiye bağlanır. Aile üyelerine mesafeli davransa da onlara çok sadıktır. Yabancılarca zorlanırsa saldırganlaşabilir. Bu dominant ırk yine dominant bir sahibe gereksinim duyar. Bu ırkın sahibi doğal olarak tutarlı ve sakin biri olmalıdır. Bu tür biriyle Chow Chow gerçek karakterini bulur.

Onlardan fazla itaat beklenmemelidir. Doğuştan inatçı ve kendilerine has mantıkları ile doğarlar. Chow Chow öğrenir ancak komutların bir amacı olduğunu bilmelidir. Her zaman tutarlı olunmalıdır.

Bazı uzmanlar kısa tüylü tipinin uzun tüylüsünden daha aktif ve daha kolay öğrendiğini iddia etmektedir. Bu ırk biraz ele avuca sığmaz olsa da genelde sakin sabırlı ve kibardır. Bazıları tasma ve kayışı kabul etmek istemez. ---çoğuu Chow Chow diğer köpekleri domine etmeye çalışır. Buna rağmen çocuklarla araları iyidir.

Yavruyken kedilerle tanıştırılırsa erişkin olduğunda da sorun pek çıkmaz. Yavruyken (2-4) gelecekte aşırı koruyucu olmaması için çok iyi sosyalleştirilmelidir. En baştan tutarlı bir eğitime gereksinimleri vardır. Kişilikleri genellikle yetiştirilmeleri ile alakalıdır.

çin'de Chow Chow eşya koruma ve araba çekmede kullanıldı. Eti ve kürkü için beslendi. Bu üzücü geçmiş ve bir iş köpeği olarak tek bir sahibe ait olamaması bu güzel köpeği içine kapalı bir hale getirmiştir ve bu nedenle çoğunlukla içe dönük ve vurdum duymaz bir havası vardır.

Dikkatle sosyalleştirilmiş bir Chow Chow mükemmel bir aile köpeği olabilir.

Tarihçesi

Chow Chow'un yapısı bir kaç milyon yıl öncesine dayanan fosilleşmiş köpek kalıntılarına benzemektedir. Chow Chow; avcı araba çekicisi ve tekne bekçisi görevlerini üstlendiği çin'de binlerce yıldır bilinmektedir.

Tarih içinde Chow Chow kurt keklik ve vizon avının yanı sıra kızak çekiminde de kullanıldı. Kürkü ceket yapımında kullanıldı. Bu köpeklerin eti çin'de aranan bir yiyecek türüdür ve günümüzde hala çin'de yenmektedir.

Bu güzel köpek Uzak Doğu'dan getirilen her türlü eşya için kullanılan ve İngilizce konuşma diline ait bir deyim olan "chow-chow" 'dan gelmektedir.

Chow Chow Amerika'da oldukça popüler bir eşlik köpeğidir. Bekçi ve koruma köpekliği chow chow'un temel kullanım alanıdır.

chow-chow.jpg

Chowchow.jpg

kucuk1113543631chow_chow__7.jpg

chow-_chow.jpg

Ne kadar tatlılar di mi :ppty

özzey

♥özlemzeynep♥
Familya: Spitz, kuzeyli arkadaş
Diğer Adları: çin Aslanı, Chinese Lion, çov çov
Rengi: Baskın kızıl; siyah; tarçın rengi; krem; mavi
Çıkış Yeri: çin
Çıkış Tarihi: çok eski zamanlar
Orjinal İşlevi: Koruma, yük arabası çekici, yemek kaynağı
Günümüzdeki İşlevi: Arkadaş
Ortalama Ömür: 8-12 yıl

Kilo Erkek/Kilo Dişi: 20-32/20-32 kg
Boy Erkek/Boy Dişi: 43-51/43-51 cm

ChowChowWDN_Ap6D.jpg

chow-1.jpg

sword

flawless Victory
hehe

Tanınabilirlik: Gözlerinden çinli olduğunu anlayabilirsiniz. Çinliler gibi 2 küçük pencereden dünyayı görürler :O

Bahar

İhvan Forum Üye
ben bunu görünce arkama bakmadan kaçarım özlem yaa =))

özzey

♥özlemzeynep♥
hehe

Tanınabilirlik: Gözlerinden çinli olduğunu anlayabilirsiniz. Çinliler gibi 2 küçük pencereden dünyayı görürler :O
hehe evet, ben de çin-japon tipi hastası olaraktan bayılıyorum bunlara ya Allah'ım nolur benim de olsun ağlamak istiyorum :crying:

çok tatlılarmış Özzey..
birisi benden sana hesiye olsun.Ama odanda besle lütfen..Yalnızlığı hiç sevmiyodaaaa
canımmm canım çok sevindim oleyy çok teşekkür ederimmm, sen hiç merak etme yanımdan 1 dk bile ayırmam onuuu :ppty

ben bunu görünce arkama bakmadan kaçarım özlem yaa =))
nedeeeeennn yaa ısırmaz, çok arkadaş canlısıdır:D

ben köpekten korkan biri olarak bile bayıldım bunlara:ppty

Hasan

Kardeşiniz
Bizim burda var bitane,acaip bişi başı nerde arkası nerde belli diil.uysal ama öle saldır havla yok,2 sınıf penyeden yapılmış bir aslanı 45 dereceden fazlada yıkamışsında çekmiş gibi.:eek:leyo:

Aynı aslan yahu.Hoşt mu dicez pist mi dicez,gerçi aslana da pist denmez ama:blink: anlayın işte.:O

özzey

♥özlemzeynep♥
Bizim burda var bitane,acaip bişi başı nerde arkası nerde belli diil.uysal ama öle saldır havla yok,2 sınıf penyeden yapılmış bir aslanı 45 dereceden fazlada yıkamışsında çekmiş gibi.:eek:leyo:

Aynı aslan yahu.Hoşt mu dicez pist mi dicez,gerçi aslana da pist denmez ama:blink: anlayın işte.:O

haha çok güldüm abi ya Allah da seni güldürsün.

ben ilk olarak bir resimde görüp de tanıdım bu cinsi, kız yanında minick kalmıştı ve çok tatlı duruyolardı, ben Allah bilir daha minicik kalırım:D ama çok istiyorum şöyle dev gibi sevimli bi köpecik ya da aslancık :O , bir chow chow

Bahar

İhvan Forum Üye
:blink:

özlem gece kalktığında yanında karanlıkta bunu görsen korkmıcan mı :huh:

gözlerini sana dikmiş bir chow chow :ıslık:

özzey

♥özlemzeynep♥
:blink:

özlem gece kalktığında yanında karanlıkta bunu görsen korkmıcan mı :huh:

gözlerini sana dikmiş bir chow chow :ıslık:

yatağımıza da almicaz heralde canım :D o diğer odada uyusun paşa paşa, hem ben gece karanlıkta yatamıyorum illaki bi ışık yanar :O

ama korkmam ki yaaa çok çok tatlııı

~∂üяя-ι ¢αη

Kıdemli Üye
tatlı gibi ama
ayıya benziyor :) :p
ben burda gördüm hemde yaren hazan ben hep birlikteydik...
buna benziyordu...aldırımda yürürken evin kapısından bi atladıııı önümüzee
hepimiz kaçmıştıık :p

Gök-Han

Ordinaryus
Web sitesi
gokhanyavuz.blogcu.com
Ne zaman
'Kim Nerede Online' listesine baksam , en az bir/iki misafiri bu konuda görüyorum .
İlgi çekici hayvanlar ... :)

m-angel

Nam-ı diğer TÜRBEDAR
1184970681jjhpm0.jpg

Gratis_i_Gawra_Grotius_01.jpg

chow1.jpg

Alın size çov çov