Cepte Üçüncü Boyut Dönemi (Video)

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
33
[PL]http://video.shiftdelete.net/y/50c048cf7c094cc9214f37fa8f0720a4.flv[/PL]


Nokia’nın internet tableti Nokia N900 için geliştirilen projelerin ardı arkası kesilmiyor. Bu video sizi de çok şaşırtacak.

Finlandiyalı mobil devi Nokia himayesinde geliştirilen Symbian'ın ardından ikinci mobil işletim sistemi Maemo, Linux tabanlı oluşunun da verdiği özgürlük sayesinde, birçok geliştiricinin sıra dışı projelerinde kullandığı birincil araç halini almış durumda. Güçlü donanımı sayesinde birçok işin üstesinden başarıyla gelen Nokia N900 üzerinde bu kez gerçekleştirilen sıra dışı proje ise günün popüler konusu üç boyutlu görseller üzerine.


Bilindiği üzere Nokia N900'de de kullanılan Maemo projesinde Intel ile işbirliğine gitmiş ve yeni sistemin adı MeeGo olarak değiştirilmişti.


Nokia N900 üzerinde üç boyutlu görseller görebilmemize olanak tanıyan bu proje aslında tümüyle yeni bir olay değil. Daha önce Nintendo Wii konsolunun oyun kumandası Wiimote kullanılarak, görüntülerin üç boyutlu sunulmasına olanak tanıyan çalışmanın bir benzerinin N900'e uyarlandığını görüyoruz. Cihazın görüntülü konuşma için yerleştirilmiş ön kamerasını kullanan bu sistem, kullanıcının bakış açısını hesaplayarak, görsellerin üç boyutlu olarak yansıtılmasını sağlıyor. Oldukça başarılı olduğu gözlenen ve gelecek vaat eden bir fonkisyon gibi duran bu özelliğin nasıl işlediğini merak ediyorsanız, geliştirici tarafından yayınlanan şu videoya bir göz atmalısınız.


Kaynak
 
Üst