Canan Arıtman hakkında suç duyurusu | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Canan Arıtman hakkında suç duyurusu

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
35
CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın Arap kadınlarıyla ilgili açıklamasına suç duyurusu geldi.

Merkezi Şanlıurfa'da bulunan Araplar Yardımlaşma ve Kültür Derneği (ARAPDER) Başkanı Şükrü Kırboğa, CHP İzmir Milletvekili Canan Arıtman'ın Arap kadınlarıyla ilgili açıklamasında "Halkın bir kesimini alenen aşağıladığı" iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

Kırboğa, yaptığı yazılı açıklamada, CHP Milletvekili Arıtman'ın bir konuşmasında "Arap kadınları gibi olmak istemiyoruz" dediğini aktararak, bu sözün gerek Türkiye'de yaşayan Arap etnik kökenine sahip kadınlarda gerekse Arap dünyasında tepkiyle karşılandığı ve birçok platformda bu tepkilerin dile getirildiğini ifade etti. Herkesin bir başkasının yaşam tercihine saygılı olmak zorunda olduğunu belirten Kırboğa, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: "Fakat burada asıl önemli olan sayın Arıtman'ın Arap kadınlarını küçümseyen, aşağılayan ve sanki ucube yaratıklardan bahsedermiş gibi gösterdiği tavırdır. Türkiye'de de Arap kadınları yaşamaktadır ve bu ülkenin herkesle eşit haklara sahip vatandaşlarıdır, gerektiğinde de şehit verebilmiş çocukların anneleridir.

Biz ARAPDER olarak Arıtman gibi bir parlamenterin hem de TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu üyesi bir parlamenterin 'Arap kadınları gibi olmak istemiyoruz' sözünü toplumda ayrıcalıklı sınıf oluşturmak, demokrasinin eşitlik ilkesine aykırı beyan ve çaba göstermek olarak algılıyor ve kendisi hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunuyoruz."

Şükrü Kırboğa, Şanlıurfa Cumhuriyet Başsavcılığına verdiklerini bildirdiği dilekçede, CHP İzmir Milletvekili Arıtman'ın yazılı ve görsel basında yer alan söz konusu ifadesinde, "Arap kökenli kadınları alenen tahkir ve tezyif ettiğini", dolayısıyla, TCK'nın 216/2. maddesi gereğince "Halkın bir kesimini alenen aşağılama" suçunu işlediğini savundu.


Kaynak
 
Üst