Camilerin süslenmesi Yahudi ve Hıristiyan özentisidir

Camilerin süslenmesi hakkında Peygamber(s.a.v) :

"Camileri çok yükseltmekle emrolunmadım. Siz zaman gelecek Yahudi ve Hıristiyanlar gibi camilerinizi süsleyeceksiniz"(Ebu Davud)

Halkın camileri yükseltip süslemekle böbürlenmeleri kıyamet alametlerindendir.[1]

Herhangi bir ümmet amel yönünden bozulunca mutlaka camileri süslemeye yönelir[2]

Ebu Husayn şöyle rivayet eder: Bir ümmetin ameli kötüleştiği vakit mescitlerini süslerler.[3]

Hanefilerce; helal olan mal ile mescitlerin süslenmesi caizdir; mihrabı bundan müstesnadır. Onun bu şekilde süslenmesi mekruhtur, çünkü namaz kılanı oyalar, demişlerdir. Ebu Hanife'den bu konuda ruhsat verdiği rivayet edildiği gibi, Ebu Talib el-Mekkinin de: Mihrabın süslenmesinde kerahet yoktur dediği rivayet edilmektedir.[4]

Camileri yağlı boya vb şeylerle süslemek mekruhtur. Cami duvarlarına yazı yazmak Hanefilerce doğru değildir. Şafilere göre mekruhtur.[5]

Resulullah (s.a.v) in mescidi sade olduğu gibi, tâ Selçukluların sonuna kadar tüm islam dünyasındaki mescidler de genellikle sade idiler. Ben muhteşem mescitler yapmakla emrolunmadım.[6]
hadisini şerheden Münavi der ki:

İbadethaneleri süslemek ehli kitabın işidir. Müslümanların bu konudaki tavrı itidal olmalıdır. Hz. Ömer onca maddi devlet gücüne rağmen mescidi değiştirmemiştir. İslamda ilk mescid süsleyen Velid b. Abdülmeliktir. Selefimizin çoğu insanlar fitne korkusundan ona bir şey diyememişlerdir.[7]bu hadisle ilgili olarak Ebu Davudun nakline göre İbni Abbas: Ama siz yine de Yahudi ve Hıristiyanlar gibi mescidleri övünme vesilesi yapacaksınız demiştir. Hatta Ebu Davudun müteakip hadisi de bunu destekler: İnsanlar mescidler konusunda birbirleriyle övünmedikçe Kıyamet kopmaz.[8]Süslenebilecek kısımların badana ile bezenmesi mekruh değilse de bu camiye vakfedilen (cami yapılması için verilen) paralardan yapılamaz. Kişiler bunu ancak kendi hesaplarına yaptırabilirler.[9]

[1](Ebu Davud) (Halil Gönenç)
[2] (İbni Mace Mescidler:2)
[3] (İmam Malik) (Asrı Saadette İslam-1)
[4] (İslam Fıkhı Ansiklopedisi-Vehbe Zühayli)
[5] (Din Görevlisinin El Kitabı-Mevlüt Özcan)
[6](Ebu Davud-Salat)
[7] (Münavi-Feyzül Kadir)
[8](Ebu Davud-Salat)
[9](Fetvalarla Çağdaş Hayat-Faruk Beşer)

Camilerde temizlik dışında hiçbir lüks olmamalı.

Temizlik konusunda ise en ince detay bile düşünülmelidir.

Onun dışındaki bütün işler ise turist çekmeye yarar ancak.(Şahsi görüşüm Müslüman olmayanların ibadet ettiğimiz yerlere girmesini çok uygun bulmuyorum.)

Süslemeler ve işlemelerden sonra benim en çok karşı çıktığım nokta cami duvarlarında yazılı olan isimler.

Elbette isimlerin sahiplerinden değil ancak o şekilde duvarlara yazılmalarını doğru bulmuyorum.

Sünnette olmayan bir meseleyi neden böyle bir adet haline getirdik anlamış değilim.

Keşke ibadethanelerimiz Peygamber Efendimiz'in ve ilk dört halifelerin zamanında olduğu gibi olsa ve aynı işlevleri görse.

Sadece ibadet etmek için gittiğimiz yerler olmaktan çıkıp birçok meselede yolumuzun geçtiği yerler olsalar keşke.

reis

Kıdemli Üye
İman ve Amel'den lezzet alamayanlar, Lezzet ihtiyaçlarını gidermek için çareler arıyorlar demek ki..

Peki bir Müslüman İbadetlerinden neden lezzet alamaz Ya Hu..

İbadetler mi lezzetsiz, yoksa Müslümanda mı sorun var..?

Sağlıklı iken yemeye doyamadığınız Baklavayı birde grip iken yemeyi deneyin..

Baklava aynı baklava ama lezzet gitmiş.
Aslında gitmemiş. Lezzet orada duruyorda hasta olunca lezzeti alamıyoruz.

Demek ki Camilerin süslenmesi bir hastalık alametiymiş...

Çok değerli İshak Hocamız'a Allah Selamet versin...

:)

elmnightmare

Profesör
Süslemeler ve işlemelerden sonra benim en çok karşı çıktığım nokta cami duvarlarında yazılı olan isimler.

Elbette isimlerin sahiplerinden değil ancak o şekilde duvarlara yazılmalarını doğru bulmuyorum.
Ben isimlerden hiç rahatsız olmuyorum..
HAtta faydalı bile...
Bazen kafamızı dünyalıkların çok doldurduğu bir anda bile gözümüz isimlere takılınca namazda olduğumuzu, kimi hatırlamamız gerektiğini anımsarım...
BAzen de mihraplardaki ayetleri okur camide Kuran'dan başka bir şeyle ilgilenmemeye çalışırım..
Onun dışındaki tüm konularda hem fikiriz.
Sırf bu şatafat yüzünden yapımı on sene süren camiler bile var.
İsraf israf israf başka bir şey değil...

Peygamberimiz boşuna dememiş Mescidler dış görünüşleriyle mamur ama içi hidayetten yoksun olacak...

Alper...

MarmaranınKralı
Web sitesi
cennetsarayi.blogcu.com
camileri kullanışının aksine kullanmak nefse daha hoş geliyor. incecik minareler.bir müezzine bağlı 40 cami....vaaz.....
süs boya, pul pudra....
içi boş çürük elma...

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
yüzyıllardır yapılan bir hata var da bunu sadece sizler mi farkettiniz?

dini konulara bari dinsizler kadar özen gösterelim.

camilerde (ziyaret ettiğim) gereksiz bir süs görmedim süs dedikleriniz kendi evleremizde olanlar mimari gelişmeleri camilerden mi esirgeyeceğiz. sizler Efendimizin evi gibi bir evde mi yaşıyorsunuz da diğerlerini kınıyorsunuz.

Özduygu

Doçent
Camiler temizde olmalı, iyi bir mimariyle işlemeciliklede taçlandırılmalı. Mimar sinanın eserleri dim dik ayakta ve tam bir sanat şaheseri. Sanat şaheseri olması ibadete engel değilki.

ummuhan

Kıdemli Üye
Camilerimiz hem süzlü hem güzel hem de temiz olsun kime ne ki giden olmadıktan sonra :crying:

Bîçâre

Profesör
Katılıyorum.

İlla bir özenti aranıyorsa içi dolu camilere gitmeyen, içi boş insanların kimlere özendiği ifşa edilmeli... Sadece Cuma günleri camileri dolduran bir topluluk, sadece Pazar günleri kliseyi dolduran bir topluluktan başka kime özenmiş olabilir?

arşivist

Profesör
Web sitesi
www.smf123.net
katılmıyorum,

Cuma namazını kılanların büyük çoğunluğu günlük namazlarını vaktinde eda etmeye çalışan memur ve işçilerden oluşuyor. işyerlerinin çoğunda mescit var ve küçük de olsa oralarda cemaat halinde kılıyorlar. Camilere giden yok diyorsanız konu değişir. bende camilerin kapandığını söylerim. eskiden bir şehir kurulduğu zaman ilk önce caminin yeri saptanır mahalleler onlara göre yerleştirilirmiş. büyüklerimiz acaba niye külliye yaptırmışlar şimdi ise bizler sadece cami yapabiliyoruz sonra da içi boş kaldı acaba içlerini doldurması gerekenlerden kendimizi ayrı mı tutuyoruz bizler de sorumlu değil miyiz?