Cafe adams77

kebîkec

İhvan Forum Üye
Kitaba aykırı hadis yok mu?
Peygamber hevasından mı konuştu? Ne verildi ise onu sana getirmedi mi? Ve bunlar kayıt altına alınmadı mı? Elçi görevini tamamladı mı? Din kemale erdi mi? Sizin aklınız kadar aklı yokmuydu elçinin acaba neden hadisleride kayıt altına aldırmadı?

Hristiyanlar ile yahudilerin düştüğü yanlışa sende düşmek istiyorsan buyur düşebilirsin onların yaptığı gibi elçilerini nasıl yüceltip yanlışta düştülerse buyur sende düş :)
Hadislerin kayıt altına alınmadığı iddiası doğru değil. Hemmam b. munebbihin sayfası meşhurdur mesela...

kebîkec

İhvan Forum Üye
Sen nie üle yapıyorsun ki. Yok şunu tanıyon mu bu böyle yapmışmı felan filan yahu mushafta herşey açık ve net şekilde yazılmamış mı eksik mi var? Senin dediğinde buna geliyor işte Allahın indirdiği biz ilgilendirmez zaten anlışır değil biz ona saygı göstermeyiz şimdi bu ne oluyor sen namazında hangi hadisi okuyorsun acaba çok merak ettim

Yine kızıyorsun bana, ne yaptım ben sana ?

Namazda hadis olarak ettehiyatu yu okuyorum . Kunutları okuyorum ?

Sen ne okuyorsun?

adams77

Kanalizasyoncu
Yine kızıyorsun bana, ne yaptım ben sana ?

Namazda hadis olarak ettehiyatu yu okuyorum . Kunutları okuyorum ?

Sen ne okuyorsun?

Ben kitaba uyuyorum ve salatımda kurandan okuyorum.
Hem onlar hadis değil canım onlar dua :)

Kızmıyorum kızdığımı nereden çıkardın?

adams77

Kanalizasyoncu
Hadislerin kayıt altına alınmadığı iddiası doğru değil. Hemmam b. munebbihin sayfası meşhurdur mesela...
Kayıt altına alınsaydı elindeki mushaf gibi tek bir kitap halinde günümüze gelirdi. Demekki sana dini nakledenlerin senin kadar peygambere hürmeti ve saygısı yokmuş peygamberin sözlerini günümüzü taşımakta pek özensiz ve ciddiyetsiz davranmışlar.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Ben kitaba uyuyorum ve salatımda kurandan okuyorum.
Hem onlar hadis değil canım onlar dua :)

Kızmıyorum kızdığımı nereden çıkardın?

Başlangıcından sonuna bir salatini yazarsın yada bi videosu varsa eklersen başlarken ne diyorsun nasıl kiliyorsun neresinde hangi duayı okuyorsun öğrenelim.

adams77

Kanalizasyoncu
Kitabı değil seni merak ettim. Namazı nafile kiliyorsun yazar mısın ?

Kitabı merak etmediğin çok açık zaten aslında sen çok meraklısın nasıl merak etmedin çok merak ettim :)
Yahu insan Allahın indirdiğini merakı bırak görevi olarak okumak zorunda ayrıca ben kitaptan öğreniyorum namazımı sen nie asıl kaynağına gidip bakmıyorsun ki? Yoksa korkuyormusun korkuyorsan süle beraber bakalım

çelebiler

Kıdemli Üye
@çelebiler sohbet için teşekkürler
Buradan dewam edelim mi? =)
Bu mekânda sıkıntı olmaz herhalde
Sorup öğreneceğiz demişsin kime soracağız?
Rica ederim birşey değil benim için güzel bir sohbetti.
Tabi ki iyi olur.İnşallah sıkıntı olmaz.
Rabbimize soracağız.Herşeyin yaratıcısı ve sahibi olan Allah herşeyi bilendir ve öğretendir.
Aslında sormamıza da gerek yok sadece okumayı bilmek yeterli rabbimiz biz sormasak da öğretir.
Yeter ki bizler iyi niyetle,temiz kalp ile hakikatin peşinde olalım ve yaşadığımız olaylar arasında bağ kurarak ders çıkarmayı bilelim.Okumaktan kast ettiğim de budur.

adams77

Kanalizasyoncu
Sen kehf süresinin 104. Ayetini oku. Seni anlatiyor olabilir.

Olabilir olmaz diyemem, sonunda okumaya başladın :) kitabı
Belkide seni anlatıyordun diğer ayetleri okuyunca anlayabilirsin

Cımbızlamak iyi birşey değildir bütünü parçalara ayırıp kendine çıkar olarak kullanman çok komik yani işine geleni alıp işine gelmeyeni almamak gibi bir şey

kebîkec

İhvan Forum Üye
Olabilir olmaz diyemem, sonunda okumaya başladın :) kitabı
Belkide seni anlatıyordun diğer ayetleri okuyunca anlayabilirsin

Cımbızlamak iyi birşey değildir bütünü parçalara ayırıp kendine çıkar olarak kullanman çok komik yani işine geleni alıp işine gelmeyeni almamak gibi bir şey

Senin kadar rahat olabilmek için çok şeyden vazgecebilirdim. Bu kadar rahat olmanı neye bağlamak lazım. İlmine mi gafletine mi ?

Ne bütününü ne parçasını bilmediğin bir kitabı yaşadığını iddia etmek nasıl bir şeydir ?

ihvanistanbul

AkhenAton
Allah aşkına bir şey soracağım: kuranı arapça okuyup anlayabilecek derecede arapçaya vakıf, tefsir edebilecek kadar ayetlerin iniş sebeplerini bilen kaç kişi var burada?

adams77

Kanalizasyoncu
Senin kadar rahat olabilmek için çok şeyden vazgecebilirdim. Bu kadar rahat olmanı neye bağlamak lazım. İlmine mi gafletine mi ?

Ne bütününü ne parçasını bilmediğin bir kitabı yaşadığını iddia etmek nasıl bir şeydir ?

Görüyor ve işitiyor olmama bağlı, yoksa sen görmüyor ve işitmiyormusun?

Yahu bilmediğimi nereden biliyorsun sen daha okumuyorsun ki? Kendine göre beni neden ölçü alıyorsun ki. Sende öleceksin bende öleceğim acelen varsa sonucu görmek için boğazına bir ip geçirebilirsin.

adams77

Kanalizasyoncu
Allah aşkına bir şey soracağım: kuranı arapça okuyup anlayabilecek derecede arapçaya vakıf, tefsir edebilecek kadar ayetlerin iniş sebeplerini bilen kaç kişi var burada?

Soruna cevap verecemde sonra müslümanlığa hakaret olarak algılıyorsun.

Kuran, kitap, mushaf bunlar bilmeden arapça bilsen ne olur ki.

Benimki sizi ikna etmek değil ki mübarek burası forum konuşuyoruz sohbet ediyoruz farklı fikir ve görüşleri paylaşıyoruz. Sanırım siz beni yanlış anlıyorsunuz.

çelebiler

Kıdemli Üye
:) :) :) Mustafa İslamoğlu var,Abdulaziz Bayındır var,Mehmet Okuyan var bunlar senin istediğin vasıflara sahip.
Niye soruyorsun bizi beğenmedin bu kişileri mi dinleyeceksin.

ihvanistanbul

AkhenAton
Soruna cevap verecemde sonra müslümanlığa hakaret olarak algılıyorsun.

Kuran, kitap, mushaf bunlar bilmeden arapça bilsen ne olur ki.

Benimki sizi ikna etmek değil ki mübarek burası forum konuşuyoruz sohbet ediyoruz farklı fikir ve görüşleri paylaşıyoruz. Sanırım siz beni yanlış anlıyorsunuz.

Abicim şimdi düşün ki evladın ameliyatta. canıyla cebelleşiyor. beyin cerrahı gerek. bende gelip diyorum ki beyin şu demek, şu işe yarar şu kadar belgesel izledim bu kadar forumda takıldım vs... bir tanede adam var diyor ki 10 yıl bu işin okulunu okudum. latince öğrendim ( tıp dili olduğu için ) konferanslara katıldım araştırmalar yaptım. şimdi kimin sözü muteberdir? birileri kalkıp beyin ameliyatı konusunda ahkam kesse yahut öyle yapılmaz aslında bence bu iş böyle dese absürt olmaz mı?

adams77

Kanalizasyoncu
Abicim şimdi düşün ki evladın ameliyatta. canıyla cebelleşiyor. beyin cerrahı gerek. bende gelip diyorum ki beyin şu demek, şu işe yarar şu kadar belgesel izledim bu kadar forumda takıldım vs... bir tanede adam var diyor ki 10 yıl bu işin okulunu okudum. latince öğrendim ( tıp dili olduğu için ) konferanslara katıldım araştırmalar yaptım. şimdi kimin sözü muteberdir? birileri kalkıp beyin ameliyatı konusunda ahkam kesse yahut öyle yapılmaz aslında bence bu iş böyle dese absürt olmaz mı?

İhvancığım mantık hatası yapıyorsun.
İkisinede güvenmem neden güveneyim insanoğlu sonuçta anlık hata yapan bir varlık insan yanlışlıkla kendini öldürüyor.

Mesele şu canım ben ne biliyorsam karşımdakide onu bilir istediği kadar şunu okusun bunu okusun beni alakadar etmez ben rabbime inanır ve güvenirim iş bu kadar basit aslında ama sen dallandırıp budaklandırıyorsun verdiğin örnekler ile din aynı kategoride değil bir kere bunu algılarsak eğer örneklerimizde ona göre olur.

Bak şimdi burası ibadethane değil kimsede burada kimsenin ibadetini sorgulamıyor yada yargılamıyor kötülemiyor vs vs forum kurallarını yeniden tesis edelim ve artık diyelim ki şu şekilde konuşmak yasak bizde ona göre hareket edelim. Bana burada yazmam için para vermiyorlar konuşmak içinde sevap almıyorum vs vs güzel bir hukukumuz var ona binaen konuşup tartışıyoruz yoksa meraklı değilim :) bu konuları konuşmaya hasbihalde takılırım reis yok sen buraya hiç girme burayı kirletiyorsun abdestin yok diyorsan onada eyvallah gideriz yanii

ihvanistanbul

AkhenAton
Adams sen Sen ne biliyorsan karşındaki de onu bilmez herkesin bilgi düzeyi anlayış düzeyi farkli.
ikisine de güvenmem diye çok rahat konuşuyorsun ama hastalandığında doktora gidiyorsun doktora güvenme kendi Tedavinin kendin yap aynı şeyi ailem için yap aynı şeyi tüm yakınlarına tavsiye et?
hadis fıkıh kelam Akaid vesair ilimler için konuşabilmek adına kişinin bu ilimlerde eğitim görmesi literatürüne hakim olması, Bu ilim de ilerleyenlerle ilerlemesi gerekir. Mesela benim ortaya çıkıp falan ayetin tefsiri Bence böyle demem hiçbir şey ifade etmez belki bir ihtimal doğru tefsir edebilirim Fakat doğru tefsir etsem de yanlış yapmışimdir.
Allah'ın dini bizlerin kafalarına göre yorumlayacağı bir din değildir. Bu din sahipsiz değildir sahibi kim dersen dini indirendir ve dini indiren Allah hükümlerini ne demek istediğini Peygamberi ile bildirmiştir. peygamberin hadislerini sıhhat yönünden Ayıklayabilmek için bencelerden kurtulmak hadis ilminde ilerlemek Hatta daha ötesi hayatını buna vakfetmek Arapçayı ana dilinden iyi bilmek gerekmektedir.

çelebiler

Kıdemli Üye
Adams sen Sen ne biliyorsan karşındaki de onu bilmez herkesin bilgi düzeyi anlayış düzeyi farkli.
ikisine de güvenmem diye çok rahat konuşuyorsun ama hastalandığında doktora gidiyorsun doktora güvenme kendi Tedavinin kendin yap aynı şeyi ailem için yap aynı şeyi tüm yakınlarına tavsiye et?
hadis fıkıh kelam Akaid vesair ilimler için konuşabilmek adına kişinin bu ilimlerde eğitim görmesi literatürüne hakim olması, Bu ilim de ilerleyenlerle ilerlemesi gerekir. Mesela benim ortaya çıkıp falan ayetin tefsiri Bence böyle demem hiçbir şey ifade etmez belki bir ihtimal doğru tefsir edebilirim Fakat doğru tefsir etsem de yanlış yapmışimdir.
Allah'ın dini bizlerin kafalarına göre yorumlayacağı bir din değildir. Bu din sahipsiz değildir sahibi kim dersen dini indirendir ve dini indiren Allah hükümlerini ne demek istediğini Peygamberi ile bildirmiştir. peygamberin hadislerini sıhhat yönünden Ayıklayabilmek için bencelerden kurtulmak hadis ilminde ilerlemek Hatta daha ötesi hayatını buna vakfetmek Arapçayı ana dilinden iyi bilmek gerekmektedir.
Sanki bir kavanozun içindesin ve sana söylenilen hiçbir şeyi duymuyor görmüyor gibisin.
Halen Allah'ın dini ile meslekleri kıyaslıyorsun.
Halen her insanda olan bilgiyi insanların sonradan uydurduklarıyla kıyaslıyorsun.
Neden düşünmüyorsun diye soracağım ama sen görmeyip duymuyorsun bile.