Bizi dünyaya rezil eden Güneş Dil Nazariyesi

Murat Yazıcı

Ordinaryus
Katılım
10 Nis 2007
Mesajlar
2,230
Tepkime puanı
40
Puanları
0
m.necati.ozfatura@2x.jpg


Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Güneş Dil Teorisi için; “Bizi dünyaya rezil eden Güneş Dil Nazariyesidir… Akıl dışı, idrak dışı, mantık dışı ve insaf dışı yola Atatürk’ü 'Kvircik' isimli biri sürükledi. Kvircik’e göre ilk insan Türk idi. İlk lisan Türkçe idi. Ve bütün dünya dilleri Türkçeden doğmuş idi.” demiştir.

Falih Rıfkı’ya göre: “Güneş Dil Nazariyesi, Dil Tarih ve Coğrafya Fakültesinde ders olarak okutuldu. Mustafa Kemal’in ölümünden 2 yıl sonra bu ders yabancı ülkelerin şikayeti üzerine İnönü tarafından kaldırıldı.”

Harf devrimi Türk milletini köklerinden kopardı. Milli Mücadeleyi (İstiklal Harbini) sözde biz özde ise savaştığımız emperyalist güçler CHP iktidarı sayesinde kazandılar. Osmanlıyı yıkan güçler, Osmanlı topraklarını cetvelle böldüler. İleride bu ülkeler arasında çatışmalar yaşansın diye böyle bir şey yapıldı.

Şu anda bu ülkeleri daha küçük parçalara ayırmak için Orta Doğu’da savaşlar yapılıyor. Türkiye ve birkaç ülke hariç 57 İslam ülkesinin çoğunun lider ve iktidar kadroları emperyalist güçlerin ajanıdır!.. Ve kendi ülkelerine ve İslamiyete ihanet eden hainlerdir. Emperyalist güçlerin genel valisi gibidirler.

Türk dili, ilim ve edebiyat dili idi. CHP böylesi muhteşem Türk dilini kabile dili seviyesine getirdi. Her millet başka milletlerden “kelime” almış ve bu kelimeleri kendi grameri ve diline göre kullanmıştır. İngilizce’de onbinlerce kelimenin aslı başka dillere aittir. Sırpçada binlerce kelimenin aslı Türkçedir. Başka milletlerden kelime almak o dilin zenginleşmesidir.

Ne hazindir ki, dünya ülkeleri dillerini zenginleştirirken Türkiye CHP iktidarı sayesinde dilini fakirleştirmiştir. 1923-1950 arasında Türkiye’de demokrasi yoktu. CHP iktidarı ve temsilcileri milli iradeyi temsil etmiyordu. İktidar gasbedilmişti. Bu ülkenin millî ve dinî kimliğinden koparılırken halka sorulmamıştı. Sorulsa ve çok partili rejim, demokrasi olsaydı başta harf devrimi ve diğerleri yapılamazdı.

Türk lisanında (Münakaşa, münazara ve mübahase) atılarak yerine “Tartışma" konulmuştur. CHP dikta iktidarının yaptığı tasfiye ve uydurmalarda “Türk Dili” bozuldu. Ve bunun neticesinde insanların düşünce ve fikir üretme, tefekkür ve geniş hayal ufukları dumura uğradı. Kültürümüz ve sanatımız geriledi. Dikta rejim için ortam meydana geldi.

3.1.2015
 
Üst