Bireysel Emeklilik Caiz Midir?

nefahtü

Kıdemli Üye
Ben kainata bakıyorum ve dinin direği olan namaza bakıyorum geçmiş kavimlerin hatalarına bakıyor sonuç salat = namaz değil sonucuna varıyorum vardığım sonuç beni bağlar çünkü hesabını ben vereceğim kimse üzerine bekçi değilim kimseye anlatma ile görevli yetkili değilim dahası inandırmayada

Ben ve sunulan kitap başbaşayız ben okurum anladığımı yaşar hesabını veririm. İyiliği tavsiye eder kötülükten uzaklaştırmaya çalışırım ve bildiklerimi kimseden saklayamam bildiğim herşeyden sorumlu olduğumu bilir ona göre hareket etmeye çalışırım kimseye öğretme niyetim yok sadece öğreniyorum

Ve gördüğüm yaşanandan çok farklı

Sent from my iPhone using Tapatalk

Bu konuşmada kimsenin karşıya dikte ettiği yok..

adams77

Kanalizasyoncu
Bu konuşmada kimsenin karşıya dikte ettiği yok..

Evet

Sadece bilgilerimizi ve görüşlerimizi paylaşıyoruz. Keşke burada herkes bu noktaya özen gösterebilse, bizim en büyük sorunumuzda karşımızdakini anlamak için değil reddetmek için dinliyor olmamızdır.

Şuan yaşanan islam anlayışında etliye sütlüye karışmadan ibadetleri yerine getirme anlayışı var fakat hakkı ve adaleti tesis etmede sıkıntılar göz ardı ediliyor. Eğer bir yerde adalet işlemiyor ise oradaki ibadetlerde sıkıntı var demektir.

Sent from my iPad using Tapatalk

spesifik

آزادی قید و بند
Evet

Sadece bilgilerimizi ve görüşlerimizi paylaşıyoruz. Keşke burada herkes bu noktaya özen gösterebilse, bizim en büyük sorunumuzda karşımızdakini anlamak için değil reddetmek için dinliyor olmamızdır.

Şuan yaşanan islam anlayışında etliye sütlüye karışmadan ibadetleri yerine getirme anlayışı var fakat hakkı ve adaleti tesis etmede sıkıntılar göz ardı ediliyor. Eğer bir yerde adalet işlemiyor ise oradaki ibadetlerde sıkıntı var demektir.

İbadetler de neden sıkıntı olsun ki
Adem ve Havva yaratıldığında ilk baş kaldıran iblisti
İblisin evveli bütünsel olarak taatten ibaretti
Ama yaratılan varlığın hamurunu beğenmedi
Yaratıcıya sebep sunduğu husus yaratılış serüveni idi
İnsanın içinde iblisi bir nokta vardır
İnsan bazen hakikate şahid olduğu halde bile inkara yeltenebilir
Tıpkı iblis gibi ..

Adalet Kabilin Habili katlettiği gün çoktan kaymıştı şimdi değil..

adams77

Kanalizasyoncu
İbadetler de neden sıkıntı olsun ki
Adem ve Havva yaratıldığında ilk baş kaldıran iblisti
İblisin evveli bütünsel olarak taatten ibaretti
Ama yaratılan varlığın hamurunu beğenmedi
Yaratıcıya sebep sunduğu husus yaratılış serüveni idi
İnsanın içinde iblisi bir nokta vardır
İnsan bazen hakikate şahid olduğu halde bile inkara yeltenebilir
Tıpkı iblis gibi ..

Adalet Kabilin Habili katlettiği gün çoktan kaymıştı şimdi değil..

Hava ? Sorun adem 'in yaratılması ile ortaya çıkmıştır. Neden ihtiyaç duyulmuş olabilirki? Adem 'in yaratılmasına

Melekler biz seni noksansız tenzih ve tesbih ediyoruz diyor fakat ben sizin bilmediğinizi bilirim diyor? Peki burada bilinen nedir? Melekler neden noksansız tesbih ediyoruz diyor? Ortada bir sıkıntı olması mümkün mü? Görmediklerini yada tam manası ile yerine getirmedikleri tesbihin tamamlanması için adem 'e secde

Fakat siz olaya o kadar basit yaklaşıyorsunuzki adem ve havva deyip iblis 'i baş kaldıran olarak hemen olayı çözü verdiniz. Tabi nakiller bu çerçevede olunca normal diye düşünüyorum.

Fakat ayetlerde havva yoktur ve adem 'e öğretilen esma yani isimler var bunun için secde eden melekler var ve iblis :) bu ismi sonradan alıyor olması bir tane varlık olduğunu düşünmenize sebeb oluyor.

Sizin senaryo ettiğiniz iblis hikayesinde iblis, Allah ile nasıl konuştu?

Ortaya milyon tane soru çıkar ve hepsi cevapsız olarak en doğrusunu Allah bilir ile :)

Babadan oğla geçen tavır ve davranışlar yani genlerimiz :) yaratılışın en başından dna ile bize kadar geliyor. Cahillik ve olmamışlık zaten adaleti getirir. Tam olarak doğmuyoruz yada herşeyi bilerek yaratılışın özü bu sıfırdan başlayıp zirvemyapıyoruz. Bunun için hep adaletsizlşk olacak ve öğrenmişlik be olmak adına biz adaletsizliği yok edeceğiz.

İblis kendi iradesini devreye soktu aynen şimdi olduğu gibi ibadetlerde kişiler iradelerini devreye sokuyor oysa yapıyı ve sisteme uygun hareket edip teslim olmak gerek

spesifik

آزادی قید و بند
İblis kendi iradesini devreye soktu aynen şimdi olduğu gibi ibadetlerde kişiler iradelerini devreye sokuyor oysa yapıyı ve sisteme uygun hareket edip teslim olmak gerek

Varlık kitabını izah ederken iradeni ortaya koyarak nakillerden faydalanıyorsun
Nasıl faydalanıyorsun
Bu zamana kadar ulaşan bilgilerin hatalı olduğu varsayımına bütünsel olarak inanarak
Havva var ya da yok .. İlk yaratılan insanın Adem olduğun da hem fikirmiyiz
İblisin baş kaldırışında hem fikir miyiz ?
İbadetler de irade koymaya gelince
Benim nefsim cilbab giymeyi hiç te yedirmiyor kendisine
hele hele toplumun eşarbı doksan cm indirdiği düzende
bedevi ve yobaz bakışlara tabi olduğum eşarbı nefsim hiç te kabul etmiyor
Ben olması gerektiğine sadece Allah için boyun eğiyorum

Namaz kıldığı halde statüsünü düşünüp kılmadığı imajı çizen insanlar var
Allah bu tip insanların özelliklerini anlatıyor zaten
Vahye teslim olunur efendim İbrahim gibi ...
Bütün toplumu karşına alma pahasına teslim olunur

adams77

Kanalizasyoncu
Varlık kitabını izah ederken iradeni ortaya koyarak nakillerden faydalanıyorsun
Nasıl faydalanıyorsun
Bu zamana kadar ulaşan bilgilerin hatalı olduğu varsayımına bütünsel olarak inanarak
Havva var ya da yok .. İlk yaratılan insanın Adem olduğun da hem fikirmiyiz
İblisin baş kaldırışında hem fikir miyiz ?
İbadetler de irade koymaya gelince
Benim nefsim cilbab giymeyi hiç te yedirmiyor kendisine
hele hele toplumun eşarbı doksan cm indirdiği düzende
bedevi ve yobaz bakışlara tabi olduğum eşarbı nefsim hiç te kabul etmiyor
Ben olması gerektiğine sadece Allah için boyun eğiyorum

Namaz kıldığı halde statüsünü düşünüp kılmadığı imajı çizen insanlar var
Allah bu tip insanların özelliklerini anlatıyor zaten
Vahye teslim olunur efendim İbrahim gibi ...
Bütün toplumu karşına alma pahasına teslim olunur

İrademi benden daha iyi bilene teslim olmak için kullanıyorum. Sonuçta bu irade etmek ile olur.

Nakilleri sizinle iletişim kurmak ve konuşmak için kullanıyor yada uyarı ve ikaz için, sonuç itibari ile nakillerin doğrultulması gerekiyor. Her insan bunu yapmak zorunda anlamsızca nakillere dayanarak iman olmaz, iman delil ve kanıt ister. Bu yüzden kitabı okumak gerekiyor ve kitap bütün insanlara sunulmuş durumda kimse bana kitap tebliğ edilmedi diyemez ve itiraz edemez.

Geçen yayınladığınız inside içinde kısa filminde olduğu gibi dış etkenler ile sizi kontrol altına almak isteyenler olur, olmaya çalışır yada dış etkenler ile doğrudan uzaklaşmanızı isteyen saptırıcılar. Sizin özünüzde yani içinizdeki size biçilmiş görev ve sorumluluk yani fıtratınıza dönüp dış etkenleri etkisiz hale getirmeniz gerekiyor. Dış etkenler iradenin etkisi ile zararlı hale gelir aslında zararsızdır fakat insan kullanımına sunulduğu için sorun yaratıyor bizde bu sorunları yok etmek ile yükümlüyüz.

Kitap bizim kendi elimiz ile oluşturduğumuz yazı ve dil sistemi ile nakil edilmiyor. İlk insanda dünya ve sunulaş varlık aynı son insana kadarda aynı yani kitapta değişiklik yok kimsenin gücüde yetmez değiştirmeye fakat insan elle yazıp Allah katından diyerek kendini ve bazı düşünmeyenleri kandırır bence uzun uzun düşünüp sorgulamalı, yaşam endişesi kaygısı boşuna aç kalmak ve açıkta kalmak yok ki.

Sadece korkutma var bunuda iblis yapıyor. Sayesinde oluşturulan sistem ile korkularımızı harekete geçiriyor işte biz irademizi bu korkuyu alt etmek için gerçeklere teslim olmalıyız. Yoksa saçma bir sistem ve korkular içinde ibadet olmaz. En büyük ibadet ayetleti anlama ve hayata entegre etme çalışmasıdır. Doğruya ve yükselişe böyle yürürüz.

Bütün bildiklerinizi bırakmadan yeni bir şeyler öğrenemezsiniz. Şuan bir algı kuşatmasındasınız bundan kurtulup hakkın kuşatmasına dahil olmalısınız.

Bizi fena kandırmışlar

spesifik

آزادی قید و بند
syn @adams77 insan görmediği halde içinde tahayyül edip duran seslere itimat edip
hayatına bu seyirde yön verebiliyorken
Neden aklının onayladığı ibadetlere iman etmesin ?
Günümüz müslümanların yaptığı ibadetler ne kadar tahrif edilse de
Aklınız gerçekten var olmadığına mı kanaat getiriyor ?
İnsan kendine bile yeri gelip güvenemezken nakiller sorgulansın eywallah
Diller sorgulansın gramer sorgulansın iman sorgulansın kabul
Ama mümkünse akıllarda sorgulansın ...

adams77

Kanalizasyoncu
syn @adams77 insan görmediği halde içinde tahayyül edip duran seslere itimat edip
hayatına bu seyirde yön verebiliyorken
Neden aklının onayladığı ibadetlere iman etmesin ?
Günümüz müslümanların yaptığı ibadetler ne kadar tahrif edilse de
Aklınız gerçekten var olmadığına mı kanaat getiriyor ?
İnsan kendine bile yeri gelip güvenemezken nakiller sorgulansın eywallah
Diller sorgulansın gramer sorgulansın iman sorgulansın kabul
Ama mümkünse akıllarda sorgulansın ...

Zamanla yerini başka şeyler alır, bunu için eski kavimlerin kalıntılarına bakmak yeterli gelir.

Bizler akıllı varlıklar değiliz, sadece irade ediyoruz ve akledebiliyoruz. Akıllı olmak çok farklı şeydir akletmekten, şuan biz öğrenme aşamasında olduğumuz için önce irademizi kontrol etmeyi öğreniyoruz. Bunun içinde akletmek sureti ile ayetleri ile bize sunulan mesajları anlamaya çalışıyoruz.

Biz daha yolun başındayız ve daha yolun başında saptırıcılar devrede, bu yolda yalnız yürüyorsunuz ve sadece O 'ndan yardım talep edebilirsiniz fakat bu ümmet yardım için mezarlıklara bile koşuyor yada kendi gibi yardıma muhtaçlardan yardım dileniyor yada el etek öpmek sureti ile doğru yolu bulduklarını sanıyorlar. Kim doğru yola girdi ise kendi için girmiştir. Kimse gidip doğrulara ulaşıp geri gelip doğru yola sokmuyor :)

Biz daha bebeyiz :) angaralılar derya bebe 'ye bak boyundan büyük laflar ediyor.

İbadetler gerçekten sıkıntılı bunu görmek çok zor değil. Vicdanınıza sormanız ve şöyle dünyayı sanal olarak seyahat etmeniz yeterli, kainata bakıp yaratıcının sizden istediği ibadetlerin bu kadar basit olması düşündürücü değil mi?

Yaratıcıya teslim olmak, alnı yere değdirmek değil bunu görmek çok zor değil işin aslını bırakmak olacak işmi?

spesifik

آزادی قید و بند
Biz daha bebeyiz :) angaralılar derya bebe 'ye bak boyundan büyük laflar ediyor.

İbadetler gerçekten sıkıntılı bunu görmek çok zor değil. Vicdanınıza sormanız ve şöyle dünyayı sanal olarak seyahat etmeniz yeterli, kainata bakıp yaratıcının sizden istediği ibadetlerin bu kadar basit olması düşündürücü değil mi?

Yaratıcıya teslim olmak, alnı yere değdirmek değil bunu görmek çok zor değil işin aslını bırakmak olacak işmi?

İbadetler basit olsaydı uygulanması gerekirdi
adamlar yetmiş yıl azaba inandıkları halde sanki yakılmak dayanabilecek bir şeymiş gibi
Allah affetsin namaz kılmıyorum diyebiliyorlar..

ilkel zamanda var olan insanlar ile aramızda o kadar çok fark var ki
bu kıyasla yaşadığımız maddesel refah için ilkel insanlara adaletsizlik yapıldığını mı düşünelim ?
Hakikat için aklı kullanacağız amenna yalnız akıl gerçeği örtme kapatabilme kabiliyetine sahip
Çünkü nefs insanı galebe çalabiliyor
Korku işe yarasaydı yine insanların ameli yerinde olurdu
sizce yeryüzünde Mushafın anlattığı tarzda yaşanan bir zümre var mı
İnsan aklının kabullerine her şekilde delil bulur bu akıllılık değil katılıyorum
aklınca uyanıklık bu ... ))

kainatta insanlıkta sürekli bir değişim ve arayış içerisinde
özü yakalayıp hayata dökmek zorundayız
yoksa yanarız hem burada hem öteki tarafta ...

adams77

Kanalizasyoncu
İbadetler basit olsaydı uygulanması gerekirdi

İbadetler çok basittir, fakat insan zorlaştırıyor. İlkel zaman diye bir kavram yok :) bu sadece bizim algımıza yüklenmiş bir resimdir. Şahit olmadığınız şeyler üzerinden yola çıkmayın. Size verilen mülk ve tanınan süre içindeki eylemlerden sorumlusunuz. Sizin değerlendirmeniz gereken bütün delil ve kanıt işte size verilen bu mülk ve süre içindedir.

Ortada bir sistem vardır ve bu sistemi anlayacak ve uyacak bizler, peki neden işleyen bu sistemi inceleyip sorgulayıp deneyimlemiyoruz? Sürekli inancımızı şahit olmadığımız zaman dilimi ile inşa ediyoruz ki?

Evet bu insanlar namaz kılmıyor!! Azab dediğiniz olgu toprak altına girdikten sonra gerçekleşmiyor ki? Bizzat insan yaptıklarının karşılığını yaşadığı zaman diliminde buluyor. İnsan bu yüzden rahat bakıyor ateş yok , azap yok ne yapıyor namazı kılmıyor ee karşılığındaki geçim sıkıntısı, adaletsizlik vs vs ne kadar olumsuzluk var ise SALAT 'ı ikame etmediği için görüyor. Namazı kılmayınca ateş yok azap yok fakat SALAT 'ı ikame etmeyince asıl ateş ve azap beraberinde geliyor. İlkellik işte bu noktada bizlerin beyninde oluşuyor.

Kainata bakıp yapıyı ve sistemi öğrenmeden yola çıkıp, yolda bir takım kişilerin sözlerine tabi olmak süreti ile hayatlarını harap ediyorlar.

spesifik

آزادی قید و بند
İbadetler çok basittir, fakat insan zorlaştırıyor. İlkel zaman diye bir kavram yok :) bu sadece bizim algımıza yüklenmiş bir resimdir. Şahit olmadığınız şeyler üzerinden yola çıkmayın. Size verilen mülk ve tanınan süre içindeki eylemlerden sorumlusunuz. Sizin değerlendirmeniz gereken bütün delil ve kanıt işte size verilen bu mülk ve süre içindedir.

Ortada bir sistem vardır ve bu sistemi anlayacak ve uyacak bizler, peki neden işleyen bu sistemi inceleyip sorgulayıp deneyimlemiyoruz? Sürekli inancımızı şahit olmadığımız zaman dilimi ile inşa ediyoruz ki?

Evet bu insanlar namaz kılmıyor!! Azab dediğiniz olgu toprak altına girdikten sonra gerçekleşmiyor ki? Bizzat insan yaptıklarının karşılığını yaşadığı zaman diliminde buluyor. İnsan bu yüzden rahat bakıyor ateş yok , azap yok ne yapıyor namazı kılmıyor ee karşılığındaki geçim sıkıntısı, adaletsizlik vs vs ne kadar olumsuzluk var ise SALAT 'ı ikame etmediği için görüyor. Namazı kılmayınca ateş yok azap yok fakat SALAT 'ı ikame etmeyince asıl ateş ve azap beraberinde geliyor. İlkellik işte bu noktada bizlerin beyninde oluşuyor.

Kainata bakıp yapıyı ve sistemi öğrenmeden yola çıkıp, yolda bir takım kişilerin sözlerine tabi olmak süreti ile hayatlarını harap ediyorlar.
İbn Tufeylin Hay bn Yakzan eserini hiç duydun mu
meşhur Hay çizgi animasyonu var ya onu diyorum

Yau kainata bakıp bir yaratıcıya ulaşıyoruz
bir takım kişiler dediklerin nakli günümüze taşıyanlar değil ki
beşer olan nebiler...

sen de hep kendi boyutundan bakıyorsun olaya ama olmuyor böyle .. ))
Hasılı güzel konuşuyorsun ama seni de göremiyorum robot musun insan mısın nereden bileyim ))

adams77

Kanalizasyoncu
İbn Tufeylin Hay bn Yakzan eserini hiç duydun mu
meşhur Hay çizgi animasyonu var ya onu diyorum

Yau kainata bakıp bir yaratıcıya ulaşıyoruz
bir takım kişiler dediklerin nakli günümüze taşıyanlar değil ki
beşer olan nebiler...

sen de hep kendi boyutundan bakıyorsun olaya ama olmuyor böyle .. ))
Hasılı güzel konuşuyorsun ama seni de göremiyorum robot musun insan mısın nereden bileyim ))

Önemli olan beni görmen olsa idi görürdün. Senin için ve seni işletenin kelimeler olduğunu fark edemiyormusun. Eğer bir kelimeye yanlış mana vermen sonucunda yanlış bir işlem yapmış olduğunu görebiliyorsun.

Evet mushaf sana nakil ile geliyor fakat bu nakilde aradan geçen zaman diliminde kelimeler erozyona uğruyor bir takım içinde kötülük olan kişiler tarafından kendi çıkarları ve menfaatleri için esir alınıyorlar. Bu kişiler kelimelere istediklerini söyletmek sureti ile büyük toplulukları yönetiyorlar ve etki altına alıp diledikleri kıvama getiriyorlar.

Bu dünyada iyilerin olduğu kadar kötülerinden olduğunu unutmayın. Zaten tarih kalıntıları ortada değil mi? Tekrar eden bir olgu var çıkış ve iniş çünkü insan zirvede hata yapıyor.

Kainat kitabına bakmak sureti ile okunmadığını fark ediyorsunuz değil mi? Gördüğünüz bütün varlık okunacak kıvamda bilgi barındırıyor. Bizler bu bilgileri okuyoruz. Görüntü sadece ön ve kısa bir bilgi içerir ve önyargı ile bakıldığında farklı şeylerin algılanmasına neden olabilir.

Bizler zaten görüntü değiliz :) görüntü bir nevi etiket gibidir. Bizi biz yapan görüntünün arkasından kullandığımız kelimelerdir.

spesifik

آزادی قید و بند
Önemli olan beni görmen olsa idi görürdün. Senin için ve seni işletenin kelimeler olduğunu fark edemiyormusun. Eğer bir kelimeye yanlış mana vermen sonucunda yanlış bir işlem yapmış olduğunu görebiliyorsun.

Evet mushaf sana nakil ile geliyor fakat bu nakilde aradan geçen zaman diliminde kelimeler erozyona uğruyor bir takım içinde kötülük olan kişiler tarafından kendi çıkarları ve menfaatleri için esir alınıyorlar. Bu kişiler kelimelere istediklerini söyletmek sureti ile büyük toplulukları yönetiyorlar ve etki altına alıp diledikleri kıvama getiriyorlar.

Bu dünyada iyilerin olduğu kadar kötülerinden olduğunu unutmayın. Zaten tarih kalıntıları ortada değil mi? Tekrar eden bir olgu var çıkış ve iniş çünkü insan zirvede hata yapıyor.

Kainat kitabına bakmak sureti ile okunmadığını fark ediyorsunuz değil mi? Gördüğünüz bütün varlık okunacak kıvamda bilgi barındırıyor. Bizler bu bilgileri okuyoruz. Görüntü sadece ön ve kısa bir bilgi içerir ve önyargı ile bakıldığında farklı şeylerin algılanmasına neden olabilir.

Bizler zaten görüntü değiliz :) görüntü bir nevi etiket gibidir. Bizi biz yapan görüntünün arkasından kullandığımız kelimelerdir.
Varlık Kitabını güzel okuyor ve yazıyorsun
ama hakikat mi değil mi O bilir
Biz Mushafın tariflerini akli süzgeçten geçirip vicdan muhasebesiyle
karşılığını sadece O ndan bekleyerek teslim oluyoruz
Bize bakarak tanımlama süreci zaten
Görüntü elbette önemli değil kelimeler de önemli değil bence
çünkü bir kelimeyi iç güdüler her yöne çekebilir insan bu kabiliyete sahip
Kalpleri örtülüdür ayeti çok manidar
Umarım örtülü bir kalbe sahip olmayız
Yeryüzünün hakimi ben değilim o nedenle yargılamıyorum
sözün özü hayr olsun bakalım...

adams77

Kanalizasyoncu
Varlık Kitabını güzel okuyor ve yazıyorsun
ama hakikat mi değil mi O bilir
Biz Mushafın tariflerini akli süzgeçten geçirip vicdan muhasebesiyle
karşılığını sadece O ndan bekleyerek teslim oluyoruz
Bize bakarak tanımlama süreci zaten
Görüntü elbette önemli değil kelimeler de önemli değil bence
çünkü bir kelimeyi iç güdüler her yöne çekebilir insan bu kabiliyete sahip
Kalpleri örtülüdür ayeti çok manidar
Umarım örtülü bir kalbe sahip olmayız
Yeryüzünün hakimi ben değilim o nedenle yargılamıyorum
sözün özü hayr olsun bakalım...

Kelimeler nasıl önemli değil!! Kelimelerin manasını kaydırmak sureti ile mesajıda farklılaştırmış oluyorlar. Burada önemli olan kelimeler ( İsa, meryem 'e atılmış kelimeler)

Birisi bize bir şey dediğinde, okuruz delil ve kanıtları inceleriz denilen şeyi yaptığımızda doğru, faydalı, yararlı bir şey ile karşılaşıyorsak denilen şeyi anlamış oluyor ve anladığımızın ve doğru yaptığımızı anlıyoruz.

İşte burada önemli olan kriter evrenselliktir, bu benlikten geçelim hakka koşalım. Fayda ve yararı her zaman evrensel düşünerek hareket etcez. Bazıları ben dua ettim rabbim bana verdi iyide sana verirken 100 kişi sana verilenin altında kalıyor ee aynı rabbe dua ediyorsunuz? nasıl oluyor :)

Akılları örtülü (sarhoş) düşünemez ve akledemez :) mesajları iyi anlayıp doğru yere koymak gerek

spesifik

آزادی قید و بند
Bizim kelimelere yüklediğimiz manalar önemli değil demek istedim
Allah ın kast ettiği mana önemli
Sorumlu olduğumuz alan Allah ın bizden ne istediği
Burada ayrışıyoruz
Bizim yaptıklarımızın Allah ın istediği olduğuna aklen onaylayıp kalben inanıyoruz
Aynı şekilde siz de algısal olsun eylemsel olsun yaptıklarınızın delili ve kanıtı ile
O nu razı etmekten öte olmadığını söylüyorsunuz
Yanlış mıyım ? Düzeltin inş
Gerçek ne ..hakikat ne ..Kitabımız elimize verildiğinde belli olacak
O zaman kaçış yok
O zaman bahane yok
O zaman dilin dile gelmesinin de ehemmiyeti yok
O gün şahid çok olacak ..
Zaman doluyor ... ömür çok kısa ...

adams77

Kanalizasyoncu
Bizim yaptıklarımızın Allah ın istediği olduğuna aklen onaylayıp kalben inanıyoruz

Aklen onayladığının delil ve kanıtı olması gerekiyor ve kalben inandığında karşılığını görmen gerekiyor.

Keskin bir cismi elinize sürttüğünüzde, elinizin kesileceğini ve kan akacağını bilirsiniz.
Aklen biliyorsunuz onaylıyorsunuz kalben karşılığını görüyorsunuz.

İşte bize ve bizden istenende üzerinde yaşadığımız bu hayatı sorgulamak ve bize sunulan mesajları okumaktır.

Şimdi para 'nın ve bireysellik kötü sonuçlarını aklen düşünüyoruz fakat kalben yani hayat içinde bu kötü sonuçları ortadan kaldıracak hareketi yapmıyoruz. Burada bir eksiklik meydana geliyor ve karşılığında zarar ile karşılaşıyoruz. Bile bile keskin cisme elimizi sürtüp kanımızı akıtıyoruz.

Adalet herkes eşit yaklaşır ve bakar. Bu yüzden yasa ve kanunları evrensel düşünüp ortaya koymak gerekir. Bellki bir bögle ve belli bir ırkın çıkarlarını değil üzerinde yaşadığımız arzda yaşayan canlıların haklarını koruyacak yasalar olması gerekiyor.

Kitabımız elimize verilmeden biz neyin ne olduğunu aslında anlıyoruz :)

nefahtü

Kıdemli Üye
Konumuz bireysel emeklilik ya konu hakkında konuşun yada düello için boş bir arsaya gidin:glm

adams77

Kanalizasyoncu
Konumuz bireysel emeklilik ya konu hakkında konuşun yada düello için boş bir arsaya gidin:glm

Tamam bizde bireysel emeklilik hakkında konuşuyoruz. Bireysel olarak kılınan namazlar ile cennette emeklilik hayali kuranların yanlış yaptığını izah ediyoruz.

Düello mu? benim olduğum yerde böyle şeyler olmaz :)