Bir Kürt'le komşu olmak istemeyenler el kaldırsın

cemaliii

Kıdemli Üye
bu tür araştırmaların amacı nedir? sosyolojik amaçlımı? yoksa provakatörlük ajanlık faaliyetimi?
bu memlekette ne türkler,nede kürtler ırkçı olmadılar hiçbir zaman.çok ama çok çok az bir grup var gerçek anlamda ırkçı.
şimdi böyle dedim diye bu küçük ırkçı grubu sakın mhpde aramayın.çünkü mhpde asla ırkçı bir parti olmadı hiçbir zaman.
haaa hdp ırkçımı? hdpninde ırkçı olduğunu düşünmüyorum. peki kim madem bahsettiğin bu küçük ırkçı grupçuklar cemaliii diyeceksiniz.
türklerde ırkçı olan grup,zengin,şatolarda villalarda yaşayan küçük halktan kopuk,halk deyince midesi bulanan küçük bir istanbul sosyete kısmı diyebilirim. peki kürtlerden ırkçı grup hdp değilse kimdir diye soranlarada, aslında kürtlerdeki ırkçı grup,hdp içindeki nereye çalıştığı,hangi yabancı istihbarat için çalıştığı belli olmayan ajan provakatörler diyebilirim.bunların haricinde gerçek anlamda ırkçı kimse yoktur türkiyemizde.

aslında mugalata çok değerli bir tespit yapmış.olay aynen onun dediği gibidir. insanların tepkisi kürt olmasına değildir.doğudan göçle büyükşehire gelen kürt vatandaşlarımızın bir kısmı kapkaç,hırsızlık gasp uyuşturucu mafya işlerine bulaştığı için çevredekilerede zarar vermiştir,ve insanlar kürt deyince korkar hale gelmiştir.mesele sosyolojiktir.aynı durum roman vatandaşlar içinde geçerlidir.

kısacası sözün özü bu memlekette ırkçı bulamazsınız.haaa hakperest gibi yeni nesil gençlik biraz fazla önyargılı ve idealist olduklarını düşünüyorlar,çok okuyup çok bildiğini düşünüyorlar,tavsiyem köyünün kentinin yaşlılarıyla biraz sohbet etmeleri ufuklarını açacaktır.

Mugalata

Kıdemli Üye
size tam olarak katılmıyorum
hatta söylediklerinize karşıyım
siz hem sınıf/ırk hem de statü ayrımcılığına/ötekileştirmesine prim verdiniz bu sözlerle

zengin ve üst kültürden bir komşum olsun ama
kro ve alt kültürden insan istemiyoruma getirdin meseleyi

eğri oturup doğru söyle mugalata
içindeki ırkçılığı at

o kaba saba dediğin insanların
hem türk hem de kürt
nasırlı ellerinden öperim

anlıyorum. ben de o satırları yazarken bu kuşkuyu duydum içimde. ama verilen cevaplarda asıl o faktörün etkisi var. yani sosyal statü farklılığının.

ben de öyle düşünüyorum demedim ki. o halde ben buna prim vermiş olmadım.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
Bizim de adımız müslümandır, bunu da Allah vermiştir, dolayısıyla, asabiyetçilik ayaklarımızın altındadır, o lanet olasıca bir şeydir ve onun uğrunda ölenler de Hz Muhammed'ten değildir,

Komşumuz, Kürt olur, Alman olur, İngiliz olur fark yoktur...

Ümmetçilik ekseninde "ihvan"ızdır...

Konuşuruz ve İslam adına gayret ederiz, beraberce, omuz omuza...

Lakin sofilerden bir farkımız şudur,

Virdimize her bir müslüman katılır...

Menzil de ise Mmenzil asabeleri" virde ancak katılabilirler... :) :) :)

İslami kriterlerin olmadığı bir yerde illaki bir yerlerde asabiyetçilik vardır...

Yine islam tarihi bilgisizliğiniz ayyuka çıkıyor muhterem din kardeşim :)

Mescid-i Nebevi'nin bir köşesi, ashab-ı suffa'nın eğitim merkezidir.

Her önüne gelen ashab-ı güzin, ashab-ı suffa'nın derslerine, eğitimine katılabiliyor muydu ?

Kaptan

Mecra Yazarı
Türk, Kürt, Laz, Çerkez, Kör, Topal, maddeci

Menzil'de omuz omuza namaza durur, yanyana yatarız.

Adımız sofi, soyadımız kurbandır...

kurban olurum senin sofiligine

Islam'da; irk, soy, sop, statü ayrimi yoktur diyecegine konuya menzil üzerinden yaklasman
nasil bir taassup ehli oldugunu gostermesi acisindan ibretlik olmus.

lafons7275

Kıdemli Üye
İslam'da ırkçılık yoktur tamam. Fakat İslam'da sadakaların önce akrabaya verilmesi gerektiği söylenir.

2:83 - Hani bir vakitler İsrailoğulları'ndan şöylece mîsak (kesin bir söz) almıştık: Allah'dan başkasına tapmayacaksınız, 1. sırada: ana-babaya iyilik, 2. sırada: yakınlığı olanlara, öksüzlere, çaresizlere de iyilik yapacaksınız, insanlara güzellikle söz söyleyecek, namazı kılacak, zekatı vereceksiniz. Sonra çok azınız müstesna olmak üzere sözünüzden döndünüz, hâlâ da dönüyorsunuz.
blank.gif
2:177 - Yüzlerinizi bazan doğu, bazan batı tarafına çevirmeniz erginlik değildir. Fakat eren o kimselerdir ki, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitabave bütün peygamberlere iman edip, 1. sırada:yakınlığı olanlara, öksüzlere, yoksullara, yolda kalmışa, dilenenlere ve esirleri kurtarmaya seve seve mal verirler. Namazı kılarlar, zekatı verirler. Bir de andlaştıkları zaman sözlerini yerine getirenler, hele sıkıntı ve hastalık durumlarında ve harbin şiddetli zamanında sabır ve kararlılık gösterenler var ya, işte doğru olanlar da bunlardır, korunanlar da bunlardır.
blank.gif
2:180 - Birinize ölüm geldiği vakit, bir hayır (bir mal) bırakacaksa, babası, anası ve 2. sırada: en yakın akrabası için meşru bir surette vasiyet etmek, Allah'tan korkan kimseler üzerine yerine getirilmesi vacib bir hak olarak size farz kılındı.
blank.gif
2:215 - Ey Muhammed! Sana nereye infak edeceklerini soruyorlar. De ki: Hayır olarak verdiğiniz nafaka, ana baba, 2. sırada:yakınlar, öksüzler, yoksullar ve yolda kalmışlar içindir. Hayır olarak daha ne yaparsanız herhalde Allah onu bilir.
4:8 - Paylaşma sırasında 1. sırada: akrabalar, öksüzler, yoksullar hazır bulunurlarsa, onlara da bir şey verin ve onlara güzelce sözler söyleyerek gönüllerini alın.

4:36 - Allah'a ibadet edin ve O'na hiçbir şeyi ortak koşmayın. Sonra anaya, babaya, 2. sırada: akrabaya, yetimlere, yoksullara, akraba olan komşulara, yakın komşulara, yanında bulunan arkadaşa, yolda kalanlara, sahip olduğunuz kölelere iyilik edin. Şüphesiz Allah, kibirlenen ve övünen kimseyi sevmez.
blank.gif

ve son örneğimiz:

blank.gif
8:75 - Daha sonradan hicret edip sizinle beraber savaşa katılanlar da sizdendirler. Bir de akraba olanlar, Allah'ın kitabına göre, birbirlerine daha yakındırlar. Şüphe yok ki, Allah her şeyi bilir.

Dut_agaci

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.Menzil.Net
kurban olurum senin sofiligine

Islam'da; irk, soy, sop, statü ayrimi yoktur diyecegine konuya menzil üzerinden yaklasman
nasil bir taassup ehli oldugunu gostermesi acisindan ibretlik olmus.

Vaov :)

Seni ters köşe etmem, hırsına hırs katmış,

Seni kendiyle çelişen adam seniiiii : ))

İslamda ırçılık ve milletçiliğin yasaklandığını bilmiyor muyum ? Biliyorum

Benim bunu bildiğimi sen bilmiyor musun ? Kuzu gibi biliyorsun :)

Beni Türk, çerkez, ötekini arap, ötekini kürt yaratan kim ? Cenab-ı Hak.

Beni her ne olduğum şekilde yarattıysa yaratmış, Efendimiz (sav) ümmeti olmak da en büyük devlet, elhamdülillah.

Irkçılık yapmam, ancak ırkımı, Allahü Tealanın ikramı olduğundan severim. Türk olsamda severim, Kürt olsamda severim.

Menzilde ırkçılık yapılmaz, bizzatiği ümmetçilik anlayışı ve vatanını çok sevme anlayışı hakimdir.

O yüzden, yazdığın iki satırlık laf ile beni değil yine kendini ters köşe ettin be muhterem.

Hadi, başka açılığımı bul şimdi, bu işine yaramadı :D

Kaptan

Mecra Yazarı
bu bana cevap olmamis ki gurban oldugum sofi :)
ayrica kisi kendinden bilirmis hesabi ne hirsindan bahsediyorsun

severim seni senin beni sevdigin kadar