Bir Garip Dava: İhvan Forum Yargılanıyor... | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Bir Garip Dava: İhvan Forum Yargılanıyor...

Enes

Paylaşımcı Üye
İhvan Üyesi
Katılım
6 Haz 2006
Mesajlar
14,094
Puanları
113
Değerli ziyaretçi,

İhvan Forum yaklaşık bir yıldır garip bir davayla boğuşuyor. Her ne kadar bu güne kadar üyelerimize bunu yansıtmıyor olsak da ciddi anlamda çetin günlerden geçiyoruz. Biz gönüllü bir oluşumuz ve herhangi bir güce sırtımızı yaslamadan yayın yapmaya çalışıyoruz. Bu sebeple yaklaşık on yıllık yayın hayatımızda ilk defa başımıza gelen bir durumu sizlere tüm detayları ile açıklama kararı aldık.

Dava konusu: HAKARET

Davacı: Haydar Baş

Dava nedeni: Bir üyenin başka bir siteden alıntı yaparak ve bunu da belirterek bizim sitemize müşteki hakkında bir konu açması.

Biraz daha detaylı bilgi verelim: 2013 yılında bir üyemiz bir başka siteden alıntı yapmak sureti ile müşteki Haydar Baş hakkında bir konu açıyor. Konuyu açarken alıntı olduğunu belirtip alıntı yaptığı sitenin bağlantısını da paylaşıyor. Aradan yaklaşık iki yıl geçtikten sonra muhtemelen Avukat ihtarı ile ihvan forum konuyu tamamen yayından kaldırıyor. Gerekli düzenleme yapıldığı halde şikâyetçi taraflar savcılığa suç duyurusunda bulunuyor ve savcılık şikâyeti yerinde görüp konuyu mahkemeye taşıyor. Önce forum kurucusu ve alan adı sahibi olarak görünen yöneticimiz karakolda ifade veriyor ve hukuki kanallara her türlü teknik bilgiyi sağlama sorumluluğu tarafımızca deklare ediliyor. Daha sonra alan adı sahibi olarak görünen yöneticimizin şahsına yönelik dava açılıyor.

Buraya kadar her şey normal görünüyor. Hiçbir itirazımız zaten yok.

Ancak;

Mesajı yazan kişi ile ilgili hiçbir kovuşturma ve soruşturma yapılmadan bütün suçlamalar sanık sıfatı yüklenen forum kurucusuna yöneltiliyor. Üstelik alıntı yapılarak yayınlanan konu ilk alınan sitede halen yayındayken! Üstelik kaynak site hakkında en ufak bir soruşturma dahi yapılmıyor.

Dava görülmeye başlanıp duruşmalar birbiri ardına devam ediyor tabi bizi temsilen forum kurucusunun avukatı duruşmalara katılıyor. Sonunda mahkeme bilirkişiye ihtiyaç duyuyor ve bilirkişi raporu isteniyor. Gelen bilirkişi raporu suçun kim tarafından işlendiğini tespit etmek gerektiğini, sitenin sosyal paylaşım sitesi olduğunu ve bu tarz paylaşımların normal olduğunu belirtiyor yani kısacası bizim lehimize bir rapor çıkıyor. Buna rağmen müşteki avukatları yine forum kurucusunun şahsına yönelik şikâyetleri sürdürüp yapılan yayınların sorumlusu olarak forum kurucusunu göstermekte ısrar ediyor. Mahkeme ile paylaşılan tüm bilgi ve belgelere rağmen mahkeme tekrar bilirkişi raporu istenmesine karar veriyor ancak bu sefer heyet kararı istiyor.

Sürece saygımızı muhafaza etmekle beraber sormak istiyoruz:

1- Facebook ve Twitter gibi bir sosyal paylaşım sitesi olan sitemizde yapılan paylaşımlarda forum kurucusu sanık olabiliyorsa her gün ismini zikrettiğimiz sitelerde türlü hakaretler olduğu halde bu sitelerin kurucuları yani örneğin Marc Zuckerberg mi yargılanıyor? Üstelik bu dış menşeli siteler adli makamlara yeterli bilgi paylaşımında dahi bulunmuyor.
2- Madem forum sitelerinde kurucularda “içerik sağlayıcı” olarak yayın yapıyorlar bizim sitemize eklenen yazıda kaynak olan site hakkında neden herhangi bir işlem yapılmıyor?
3- Kaynak alınan sitede aynı konu halen yayındayken konuyu tamamen bünyesinden silmiş İhvan Forum hangi adalet anlayışı ile yargılanabiliyor?

Tamamen gönüllü bir teşekkül olan sitemiz ağır külfetlerle karşı karşıya kalmış ve kapanma raddesine gelmiştir. Müşteki sıfatı ile forum kurucusu şahsında tüm ihvan forumu mahkum etmeye çalışan kişinin miting meydanlarında basın özgürlüğüne dair vaatler veren bir siyasi parti başkanı olması ise ayrıca manidardır.

Bütün bu garipliklere rağmen Adalete güvenimiz tamdır! Adalet elbette tecelli edecek ve bu dünyada olmasa ahiret yurdunda hakkımız yeniden dava konusu olacaktır.

Saygılarımızla
İhvan Forum
 

Enes

Paylaşımcı Üye
İhvan Üyesi
Katılım
6 Haz 2006
Mesajlar
14,094
Puanları
113
Davanın muhatabı olarak teslimiyeti ve teskiniyeti elden bırakmamaya kararlıyım.

Hakkımıza hayırlısı olsun.
 

spesifik

'ana hura!!
İhvan Üyesi
Katılım
18 Ağu 2007
Mesajlar
24,326
Puanları
113
Allah yardımcı/n/mız olsun ...
 

kebîkec

Paylaşımcı Üye
İhvan Üyesi
Katılım
21 Eyl 2007
Mesajlar
7,689
Puanları
113
Allah yar ve yardımcımız olsun.

Sayın Haydar BAŞ, Zorla güzellik olmaz. İnsanları korkutarak veya sindirerek kendinizi sevdireceğinizi sanıyorsanız çok büyük bir yanılgı içindesiniz. Bu tür bir yaklaşımda bulunmak bir siyasetçiye yakışmaz. Avukatlarınız aracılığıyla veya bizzat kendinizin yapacağı bir açıklama İhvanforumda yayınlanır. Tezleriniz varsa üye olup açıklayabilir ve hatta reklamını bile yapabilirsiniz ama bu şekilde zorlamayla elinize bir şey geçmez. :gl
 

Kaptan

Mecra Yazarı
İhvan Üyesi
Katılım
9 Ocak 2012
Mesajlar
15,445
Puanları
113
kaynak siteye yönelik yaptirim uygulanmazken ihvanforumun pesine düsmeleri
zaten basli basina red gerekcesi degil midir
 

rabbinsadikkulu

FETÖ nurcu değildir!
İhvan Üyesi
Katılım
10 Ocak 2012
Mesajlar
9,937
Puanları
63
inşaallah ceza davasını kaybetmezsiniz. cezanın geri bırakılmasını talep ederseniz veya davayı kaybederseniz, müşteki akabinde manevi tazminat davası açacaktır. muhtemelen onu kazanacaktır.
 

Meryem

Komplike
İhvan Üyesi
Katılım
6 Tem 2006
Mesajlar
15,309
Puanları
113
Yaş
34
Çok geçmiş olsun Enescim, üstesinden geleceğinden eminim ama yine de yapabileceğim bir şey olursa haber ver lütfen.
 

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,181
Puanları
83
Ne malum kaynak sitenin kendi elemanlarına ait olmadığı? Hatta forumlara üye olup bu linkleri atanların? Bu tezgahın bu şekil olabileceği şüphesi, altın yumurtlayan tavuk niteliği gören kaynak sitenin hâlâ aktif olması değil midir?

Savcılık muhakkak kaynak siteye binaen kaç dava açıldığına bakmalı. O sıra tezgah belli olur.
 

elbiss

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
21 Kas 2013
Mesajlar
2,514
Puanları
0
Sitenin tarafsızlığı devamında ise yayın ilkesinin doğruluk ve dürüstlükten yana olduğuna dair akabinde ise her kullanıcıyı birebir takip edebilmesinin zor olduğuna dair hem fikir olduğumuzu söyleyebilirim

Bu konuda sayın değerli SAVCILARIMIZ yada HAKİMLERİMİZ den ilgili HUKUKİ sürecin DÜŞÜRÜLMESİ ve gelecek İHVAN FORUM BİLGİ paylaşımları adına DAVANIN İPTALİNİ dilemekteyiz...

Bu site AYAKTA kaldığı sürece GELECEK GÜZEL PAYLAŞIMLARDA beraberinde GÜLLER açacaktır KANISINDAYIM...

Sitenin yani İHVAN FORUM YÖNETİCİ VE KURUCULARININ PAYLAŞIMLAR da sergilediği HASSASİYETİ DİKKATİ VE ÖZENİ DEVAMINDA İSE KURALLARI UYGULAMADAKİ KARARLILIKLARI bulunduğum süreç içerisinde oldukça yakınen görüp ŞAHİT olmuşumdur

Bu husus hakkında söylemem o dur ki BU SİTE ADINA AÇILAN DAVA VE DAVALARIN ÜLKEMİZİN DEĞERLİ SAVCILARI ve HAKİMLERİ tarafından en hızlı şekilde DÜŞÜRÜLMESİ ülke Demokrasisi adına oldukça önem arzeden bir durumdur diye not eklemek isterim..

İhvan Forum SİTE RAYTİNG i fazla olan ve ÜLKE PRESTİJİNE katkı sağlayan olması sebebiyetiyle Davanın HIZLI bir şekilde düşürülmesi akabinde Davanın Şahsi ilgilenilmesini SAVCI ve HAKİM lerimizden ve ilgili diğer Kişilerden TALEP ve RİCA etmekteyim...

Bu siteye yapılacak YARDIM benide MUTLU edecektir TEZ sürede TEK CELSEDE ilgili DAVA VE DAVALARIN düşürülmesi Memnuniyet verici bir ilerleme olacağı kanaatlerimi Taşımaktayım...

Site yöneticilerinin ve Kurucularının her manada tam kapasite çalışabilmelerinin ve yetişebilmelerinin real yaşamlarından ötürü zor olması esasını göz ardı etmemenizi önemle arzetmek isterim...

Bunun yanı sıra SİTE KURALLARINI UYGULAMADA Kİ ÇALIŞKANLIKLARINI da TAKTİRLE karşılamaktayım diye de ek bir not eklemek isterim..

Site yöneticisi ve kurucularının Site Kurallarını uygulama ve tanzim etme akabinde cezalandırma yada yayından kaldırma anlamında devamında ŞİKAYET TALEP i olarak gönderilen yazılara en hızlı şekilde cevap verme anlamında Ellerinden geleninin en iyisini yapmaya gayret ve özen göstermektedirler diye şahsi fikir düşünce ve görüşümü belirtmek isterim..

İHVAN FORUMU sahipsiz bırakmayacağınızı Umut etmekteyim..

Saygılarımla

Elbiss.

Böylesi.
 

redyellow

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,169
Puanları
0
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Geçmiş olsun, kolay gelsin... İnşaallah herhangi bir sıkıntı olmadan kapanır bu dava.
 

zıpkıncı

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
15 Şub 2007
Mesajlar
300
Puanları
0
Yaş
45
anlattığına göre böyle dava olmaz.olursada başka bir neden aranmalı.
 

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
7 Şub 2012
Mesajlar
11,741
Puanları
83
Bu dava için söylemiyorum, üyelerin yazıp çizerken daha dikkatli olmaları gerekmektedir... Ben de dahil hepimiz için söylüyorum...
 

Darul_Beka

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
17 Kas 2013
Mesajlar
2,165
Puanları
63
geçmiş olsun
çok da büyütmemek lazım büyük ihtimal dava beraat ile sonuçlanacak bu açık
 

Ahmet

Çöl Aslanı
İhvan Üyesi
Katılım
26 Ağu 2006
Mesajlar
2,764
Puanları
0
Yaş
35
@Enes, bu haklı davanda maddi ve manevi yanında olduğumu belirteyim. Davanın lehimize sonuçlanacağına dair kanaatim sonsuz. Ama malesef Türkiye'de 'beraatle sonuçlansa bile' yargı süreci uzun ve yıpratıcı olmasıyla cezadan farksız. Sana bu zorlu süreçte sabırlar ve muvaffakiyetler diliyorum.
 

kilicarslan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Mar 2013
Mesajlar
4,054
Puanları
48
tuhaf bi olay.
 

BySuskun

Paylaşımcı
İhvan Üyesi
Katılım
22 May 2013
Mesajlar
113
Puanları
18
Bu davadan bir sonuç çıkmayacağını umuyorum. Forum ortamında paylaşılanlar paylaşan şahsı bağlar. Sizler gereken düzenlemeyi yapmanıza rağmen hala dava açılıyorsa dava açan kişi arkasında başkaları vardır.
İnşallah her şey yoluna girer.
 

alanyali07

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 May 2008
Mesajlar
6,968
Puanları
113
Adnan Oktarın avukatları da aynı yıldırma usulü ile çalışır..Benzer bezdirme usandırma taktikleri..
Haydar Baş 'ın avukatlarının da aynı usulle çalıştığını duymuş idim..demekki doğruymuş..
 

Enes

Paylaşımcı Üye
İhvan Üyesi
Katılım
6 Haz 2006
Mesajlar
14,094
Puanları
113
Adnan Oktarın avukatları da aynı yıldırma usulü ile çalışır..Benzer bezdirme usandırma taktikleri..
Haydar Baş 'ın avukatlarının da aynı usulle çalıştığını duymuş idim..demekki doğruymuş..
her duruşmaya bazen 2 bazen 3 avukatla geliyorlar. bildiğin psikolojik baskı.
 

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
İhvan Üyesi
Katılım
30 Eyl 2013
Mesajlar
6,181
Puanları
83
Arkadaşlar, lütfen davayı etkileyecek paylaşımlar yapmamaya özen gösterin..
 
Üst