Bir efsane daha çöktü: Einstein, Atatürk'e mektup yazmamış

efruz

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
14 Ağu 2009
Mesajlar
5,168
Puanları
0
Ünlü fizikçi Albert Einstein'ın Atatürk'e mektup yazdığı iddialarının ardından yapılan araştırma sonunda mektubu kimin yazdığı ortaya çıktı.
Ünlü fizikçi Albert Einstein'ın Türkiye'de çalışmak için Atatürk'e mektup yazdığı iddiası yalanlandı. Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Emre Dölen'in kaleme aldığı "Üniversiteler Tarihi" adlı kitapta, mektubun iddia edildiği gibi olmadığı ortaya çıktı. Söz konusu mektubu Başbakanlık Cumhuriyet Arşivi'nde bulan Dölen, ortada bir mektubun olduğunu ancak bunu Albert Einstein'ın yazmadığını kaydetti.
ÇALIŞMA İZNİ İSTENMİŞ
'Efendimiz Hazretleri' diye başlayan mektubun gerçek hikayesini Prof. Dölen şöyle anlattı: " Evet ortada bir mektup var. Ama bunu İstanbul'da diş doktoru olarak çalışan Samy Gunzberg adında bir Yahudi yazmış. Mektup Almanya'da çeşitli siyasi nedenlerden dolayı Hitler tarafından sınır dışı edilen birkaç profesör ve uzman hekimin Türkiye'de çalışmasına izin verilmesi için kaleme alındı."
NAZİK BİR DİLLE REDDEDİLDİ Dölen, o dönemde Yahudiler arasında merkezi Paris'te olan bir dayanışma örgütünün, isminden yararlanmak için Einstein'ı örgütün fahri başkanı yaptığını belirtiyor. Dölen, "Mektup bu dernek aracılığıyla geldiği için Einstein'ın imzasını taşıyor. Şayet Einstein'ın kendisi için bir talebi olmuş olsa büyük ihtimalle kabul edilirdi. Çünkü, o dönemde çok önemli olan bilim adamlarının Türkiye'ye gelmesi isteniyordu. Başbakanlığa gelen bu mektup nazik bir ifadeyle reddediliyor. Bir nüshasını alan Atatürk de buna hiçbir reaksiyon göstermiyor. Zaten teklif reddedilince mektup bu sefer İran Şahı'na gönderiliyor" diye konuştu.


BUGÜN
 
Üst