bir de kendimize bakalım, biz nasılsız?!

özzey

♥özlemzeynep♥
Katılım
7 Haz 2006
Mesajlar
3,120
Tepkime puanı
93
Puanları
0
(Furkan Sûresi)73. Ve onlar ki, kendilerine Rablerinin mesajları hatırlatıldığı zaman, körler(in) ve sağırlar(ın yaptığı) [gibi] (düşünüp anlamadan) onların üzerine üşüşmezler. (55)

55 - Bu ayeti açıklarken, Zemahşerî, halkın taklitçi çoğunluğunun ilahî mesaja sadece yüzeyde kalan bir heves ve heyecanla yaklaştığını, adeta görünüşü kurtarmak için "onun üzerine üşüştüğünü", ama gerçekte mesajı anlamak için en küçük bir çaba sarfetmediğini ve dolayısıyla onun muhtevası hakkında kör ve sağır kaldığını; oysa, Allah'tan yana gerçekten duyarlı ve bilinçli olan kimselerin mesajı anlamak için derin bir istek ve iştiyak gösterdiklerini ve bunun için de "onu can kulağıyla dinleyip açık bir zihinle kavramaya çalıştıklarını" belirtmektedir.

kaynak: TÜRKÇE KUR'AN-I KERİM VE TEFSİRİ (MUHAMMED ESED)

Bu ayet ve tefsiri okuyup da iç hesaplaşma yapmamak elde değil, şahsen benim tüylerim diken diken oldu! Bizim çabalarımızın asıl amacı ne? Gerçekten Allah rızası mı, yoksa görünüşü kurtarmak mı?
...
 
H

hiç

Guest
Hmm Anlaya-bİlmek;İdrak;ÖzÜmseme Akabİnde YaŞamina GeÇİrİp Bu Emİrlerİ Hakİm Kilmak...Çok Zor Degİl Mİ..? Okumak Var;anla-mak Var,İdrak Etmek Var...
 
Üst