Bilinçsiz spor tehlikeli

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Puanları
0
Yaş
33
KAYSERİ (CİHAN)- Spor yaparak, fazla kilolarını atarak zayıflamak veya kaslı bir vücuda sahip olmak isteyenler baharla birlikte kendilerini spor salonlarına attı. Kimileri uzmanlar nezaretinde spor yaparken kimileri de kendi bilgileriyle spor yapıyor.

Uzmanlar, bilinçsizce vücuda aşırı yüklenmelere neden olan sporların ciddi ve kalıcı sakatlıkları da beraberinde getirdiği uyarısında bulundu. Ayrıca, kilo verme ya da kaslı bir vücut yapısına kavuşmak için önerilen ilaçların da kesinlikle kullanılmaması istendi.

Mücadele Sporları Milli Takım Antrenörü ve Vücut Geliştirme Step Aerobik Streching Antrenörü Orhan Özaktı, yaptığı açıklamada, vücut geliştirme sporunun diplomalı antrenörler nezaretinde ve bilinçli yapılması gerektiğini söyledi.

Orhan Özaktı, diplomasız kişilerin birkaç alet satın alarak açtıkları salonlarda vücudun kısa sürede gelişimine neden olan anabolik steroid madde içeren kimyasal maddeler kullanıldığı yönünde duyumlar aldıklarını belirterek, bu konuda vücut geliştirmek isteyen erkekleri uyardı. Özaktı, şöyle dedi:

"Denetlenmeyen bu spor salonlarına itibar edilmemelidir. Özellikle yaz mevsimi boyunca plaj sezonunda, vücudunu geliştirme telaşına düşen gençlerimiz, gittikleri spor salonlarında eğitimcilerin ilgili federasyondan resmi antrenör diplomasının olup olmadığını araştırmaları en az 2. kademe seviyesinde diploması bulunan antrenörlere güvenmeleri önemlidir. Bu spor dalında bilmediği ve ilaç kullanımına dikkat etmelerinde yarar var. Vücut ısınmadan bilinçsizce yapılan hareketler, adale yırtılması ve lif kopması gibi sorunlarla karşılaşabilir. İlaç alarak kaslarını geliştirmek isteyenleri de ciddi tehlikeler bekliyor."

Özaktı, bilinçsizce kullanılan ilaçların sağlık açısından son derece risk taşıdığını belirterek, şunları kaydetti: "Kimyasal içerikli ilaçların kullanımında, böbrek, ciğer ve diğer bazı organlarda tahribat oluşabilir. Bu ilaçlar, uzun vadede etkisi göstereceği için, salona gelen kişiler tarafından bu olumsuzluğun farkına hemen varılmıyor. Kontrollü kullanılan protein, aminoasitler, cretin ve cearnitine gibi maddeler ise sağlık açısından sorun teşkil etmiyor. Ancak, bir ay gibi kısa sürede aşırı düzeyde kilo vermek sakıncalı. Bunun ölçüsü ayda maksimum 5 kilo olması gerekir."

Orhan Özaktı, vücut geliştirme sporunun, kemik gelişimi üzerindeki etkisi dikkate alınarak 16 yaşından sonra yapılması gerektiğine de dikkati çekti. Özaktı, yaz aylarına girilmesiyle birlikte plaj ile havuza gideceklerin spor salonlarına akın ettiğini dile getirerek, "Maalesef insanlarımız buralarda cılız yada aşırı kilolu gözükmeme adına önerilen her şeyi yapıyor. Biran önce kilo vermek yada kaslı vücut sahibi olmak için yapılanlar tamamen yanlış. İstenilen bu fiziksel özellikle kısa sürede elde edilecek şeyler değildir." diye konuştu.
 
Üst