Bilginin Kaynağı Problemi; PROBLEMİN PSİKOLOJİK VE EPİSTEMOLOJİK VERSİYONLARI

ubeyd_el_turki

Doçent
Kuranı herkes kendine yetecek kadar anlar.Bir çobanın anlıyabileceği ile bir tıp fizik..vs.profosörünün anlıyabileceği şeyler farklıdır.
Peki dost, bunların farklı anladıkları Kur'an-ı Kerim ile herhangi bir meselede nasıl aynı çizgiye gelecekler ? Nasıl bir ümmet şuuru ortaya çıkacak ? Hangi birliktelik olacak ? Kusura bakmayınız ama bu bir hayaldir, hayal...
İnsanoğlu en basit bir meselede bile anlaşamaz iken, Kur'an-ı Kerim'i kimin şartları üzerine anlayacak ? Profesör ben böyle anladım,bunu isterim diyecek halbuki belki çoban doğru söyleyecek, kasap bir başka söyleyecek, manav bir başka...
Böylelikle örnek gösterdiğiniz Hristiyanlara dönülecek, seküler bir din halini alacak, aklına gelen herkes kendine göre bir din anlayışına bürünecek...

Kardeş bilinizki bu toplumu bu ümmeti yıkan esas mesele işte budur...OSMANLI'DA EN BASİT BİR MESELEDE BİLE TÜRK İNSANI TEK VÜCUT OLURDU, BU NEDENLE ÇANAKKALE HARBİNDE HİNT MÜSLÜMANI PAKİSTANLI ARAP ÇERKES KÜRT HERKES YÜREĞİNİ KOYDU.Çünkü ortak değerler ORTAK ANLAMALAR ORTAK KABULLENİŞLER VE ANLAYIŞLAR üzerinde olmak vardı...Ne zamanki İNGİLİZLERİN VE YAHUDİLERİN ATEŞLEDİĞİ "özgürlük, farklı düşünmek, KENDİ ANLAYIŞINA GÖRE DİN OLUŞTURMAK" sözleri ortaya çıktı, vehhabisi çıktı arabistan'ı yıktı, filistin'i elden gitti, orası burası yıkıldı gitti...

Şimdi siz ısrarla "herkes farklı anlasın" diyorsunuz, size daha önce de sorduk yine soralım,
sizi ameliyat masasına yatırmışlar, derhal ameliyyat olmanız lazım yoksa kalb duracak, ama doktorlar kendi aralarında tartışıyorlar Kenningstone yöntemi olsun İbnSina yöntemi, Willbright yöntemi, hayır olmaz şu bu hayır o değil bu...
Derken kalb durmuş, doktorlar hala tartışıyor...

Ama sizin ısrarla anlamak istemediğiniz Kuran ile insanların arasına girilmek istendiğidir.
Elbette girilmek istenecek, çünkü siz masadasınız ve kendi kendinizi ameliyat etmeniz imkansızdır.Ama illa ki yardım istemiyor iseniz, buyrun ameliyatınızı yapın yapabilirseniz, ancak kelime-i şehadet getirmeye başlamanız daha doğrudur.
Kuranı adeta bir ruhban sınıfını tekeline verilmek istenmesidir.
Böyle bir şey söz konusu değildir, ancak siz böyle pompalayan batı ve hristiyanların ve yahudilerin etkisinde kalarak böyle konuşuyorsunuz.
İslam ve Resulullah AS varislerini DİN ALİMLERİ olarak bildirmiştir.
Onlar doğru ameliyyat nasıl olur göstersin ki, insanlar kurtulsun, böylelikle cemaat şuuru ümmet şuuru doğsun...

Bunu hristiyanlar da yaptılar.Yüzyıllarca incil yerel dillere çevrilmedi.Kuranın Türkçeye çevrilmesinin geçmişide 70-80 senedir.
Kur'an-ı Kerim Türkçe'ye çevrilince mi anlaşıldı ? Umulur ki böylesine komik bir iddia sahibi değilsiniz...

Kuranı bireysel olarak okuyup anlamamız lazımdır ancak benim bahsettiğim ümmet olarak okuyup onu hayata geçirmektir.Dünyanın adamda saymadığı keçi çobanı bedeviler olarak gördüğü araplar İslam sayesinde çok kısa bir sürede nasıl bir medeniyet kurdular,nasıl iranı bizansı nasıl dize getirdiler.Bir de islam aleminin şu günkü durumuna bak.
Arapları o seviyeye getiren islam ise bu bizim dinimiz islam değil,yok arapları o seviyeye getiren islamdan başka bir şey ise onu arayıp bulalım.
Ben inanıyorumki o islamdır ama bizim bildiğimiz islam o islam değildir.Bundan nasıl emin olacağız elbetteki İslamın kitabıyla bizim inandığımız islamı kontrol edeceğiz.Uyumuyorsa düzelteceğiz.yok tıpa tıp aynısı ise gerçek islamı kurandaki islamı yaşıyorsak ben kendi hesabıma başka bir din arayışına gideceğim sizi bilmem.

Yazdıklarınız avamın kullandığı tabirlerdir.Bir kere Ashab-ı Kiram sadece ARAPLAR'DAN oluşmamakta idi, bu bilinmelidir.Üstelik İslam Devleti genişlemeye fetihlere başladığında daha çok değişik ırk ve milletten insanlarda var idi.Ayrıca İslam dünyasının bu günkü durumundan şikayet maddi yakınma ise böylesine bir şeyi biz kabul etmeyiz.Müslümanlar illa ABD ve AVRUPA gibi sömürgecilik ve soygunculukla zengin olacak ve onlar gibi yaşayıp onlar gibi kapitalist tüketecek, onlar gibi düşünüp onlar gibi vahşi mi olacak ? Ancak böyle bir gelişmişlik mi insanları tatmin ediyor ?

Müslümanların elindede Batı gibi gelişmiş silahlar mı olsun ki insanları öldürsünler yaralasınlar, ülkelerini işgal etsinler...Müslümanların teknolojik gelişmelerinin vahşi sömürgeci soyguncu batı gibi olmayışının sebebi Kur'an-ı Kerim'in herkes tarafından akıllara göre yorumlanmasının önündeki engeller midir?
Bu düşünce çok basit ve sıradan bir BATILI düşüncesi değil midir ?

fakiri

Kıdemli Üye
Pirelerde hiç değilse bir yere çarpacağını bile-bile bir zıplama düşüncesi hakim. İnsanların bazıları ise, hiç zıplamak diye bir eylemin ne olduğunu bilmiyor.
Böylelerine bir sendrom yaşatmaya da hiç gerek kalmıyor.
Çünkü, fikr-i sabitelik insanların düşünme hassalarını yok eden bir canavardır.

Web sitesi
istiklalitamturkiye.blogcu.com
Alıntı:
Göktürkmen - İsimli Üyeden Alıntı
"Heyhat bu sorularınızın cevapları Mevlana KS'dan Muhyiddin-i Arabi KS'ye Sadreddin Konevi KS'den Niyazi-i Mısri KS'ye ve İmam Gazzali KS'ye cevaplanmıştır.Ancak onların cevaplarını anlayabilmek için gerekli ilim seviyesi kimde var ? "

İmam-ı Gazali'ye itiraz ediyorum.Bilimsel bilgiden yana iken bundan ricat etmiştir.Doğmatik bilgi gözlenmez,tartışılmaz,eleştirilmez.Bir de akıl dışılık ve akıl üzerilik farkını karıştıranlar var..Bu tür arkadaşların bu yazıyı iyi okumaları gerekiyor.

İyi niyetli bir önerme...
Önermeniz için teşekkürler ancak bu sadece bir önerme ve gariptir ki esas Mevlana Hazretlerini, Şeyh'ul Ekber Muhyiddin-i Arabi'yi, Sadreddin Konevi'yi ve Niyazi Mısri'yi tenkid etmesi gerekir.

"Doğmatik bilgi" ifadenizden kastınız ne ise açarsanız ona göre konuşabiliriz.

"Doğmatik bilgi"den kastım kült bilgi veya şaka yollu bir yaklaşımla "donkk !" bilgidir efendim..

Hz İbrahim A.S.'ın peygamber olma hikayesindeki gibi; ya da nasıl bakarsanız öyle görebiliyorsunuz. Öznel ve nesnel doğru farkı ile açılımlandırayım anlam kolaya gitsin , veyahut aynı anda gerçeğin hem doğru,hem yanlış görünmesi algı olgulaştırması şeklinde !

Ben aslında genel ilkeler üzerinden başlamak isterim. Bence herşey dizgeli gider...
Sizinle yazışmaktan mutluluk duyarım.

Örneğin: Doğmatik bilgi (versus) bilimsel bilgi... Yazıyor olsam, bunu karara yakın bir önerme tümcesi olarak sayar mıydınız?

Esenlikler