Bid’atin tehlikesi!.. | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Bid’atin tehlikesi!..

bulut_bey79

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
28 Eki 2006
Mesajlar
12,118
Puanları
0
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
İslam büyükleri, her işlerinde Resulullah efendimizi ve Eshabını örnek aldılar. Ehli sünnet yolu denilen bu yoldan ayrılmada hiç taviz vermediler. Çünkü bu yoldan ayrılmanın bid’at olduğunu, bid’atin de ne kadar tehlikeli bir yol olduğunu biliyorlardı. Bid’atin tehlikesini Resulullah efendimiz şöyle haber vermişti:
“Sünnetler bid’at telâkki edilmedikçe kıyamet kopmayacaktır. Zamanla bid’atler öyle yayılacak ki, bir bid’at terk edildiği vakit, insanlar, ‘Sünnet terk edildi’ diyecekler.”
Bid’atler öyle yayılacak ki, nesilden nesile intikal edecek birkaç nesil devam edecek, böylece bid’atlerle amel etmek birkaç nesil uzayınca, insanlar bid’atleri, Peygamber efendimizin sünnetlerinden zannedecekler.
Bunun için İslam büyükleri Resulullahın sünnetine sımsıkı sarılmayı ve bid’atlerden kaçınmayı önemle tavsiye ve teşvik etmişlerdir. Bu konu üzerinde hassasiyetle durmuşlardır.
Bunun örnekleri çoktur. Hazreti Ömer, bazen bir şey yapmayı düşündüğü zaman birisinin; “Yâ Emir’el-Mü’minin, Resûlullah böyle bir şey yapmış veya yapılmasını emretmiş değildir” demesi üzerine, hemen o şeyi yapmaktan vazgeçerdi.
Bir gün, herkesin giymeyi âdet edindiği elbiselerin boyanırken necis madde kullanıldığı şüphesi üzerine, bu elbiselerin giyilmesini yasak etmek istedi. Birisi ona dedi ki: “Ya Ömer! Resûlullah bizzat kendileri ve O’nun sağlığında başkaları bu elbiseden giymişlerdir.” Bunun üzerine Hazreti Ömer, kararından vazgeçip Allaha tövbe ve istiğfarda bulundu. Kendi kendine şöyle söyleniyordu: “Eğer, bu elbiseyi giymemek, hakikaten takvadan sayılsaydı, herhalde Resûlullah Efendimiz onu giymezdi..”
Zeynel-Abidîn hazretleri, bir gün oğluna diyor ki: “Oğlum bana bir elbise yaptır. Onu helada giyip, namaz kılacağım vakit çıkaracağım. Görüyorum ki pislik üzerine konan sinekler, sonra gelip elbisem üzerine konuyor.” Oğlu dedi ki: “Babacığım, Hazreti Peygamberin namaz için ayrı, helâya gitmek için ayrı elbisesi yoktu. Sırf helâda giyilmek üzere kendisi bir elbise yaptırmış veya başkalarına emretmiş değildir.” Bunun üzerine İmam, fikrinden vazgeçmiştir.

Hikmetler
Mehmet Oruç
 
Üst