Bi Ermeni ...

Kaçak

Yeni
Namı değer Karabet Artin Paşa ...
Bu sıra çok gözüme ilişir oldu bu ermeniler ...
İttihatcıların bu millete attığı kazıkların büyüklerindendir Ermeni düşmanlığımız ...
Aslında özelde Ermeni düşmanlığı , genelde "ulus devlet " kazığı ....
Çok fazla enerjimizi ve değerimizi tüketti ...
Hala da tüketiyor olduğuna şahidim ....
Faşizan bir "ulus" söylemi bize pranga olmaya devam edecek ...
buyrun Ermeni hayranı Abdulhamit han ...
Belki frenler içimizdeki "ulusalcıları" ....

Artin Dadyan Paşa (Asıl adı: Harutyun Karekin) (d. 1830 İstanbul - ö. 1901 İstanbul) Ermeni asıllı Osmanlı Devleti diplomatıdır.
Osmanlı Devleti'nin son döneminde önemli kişiler çıkarmış Dadyan Ailesi'nin bir üyesi Barutçubaşı Hovahannes Dadyan'ın oğludur. İlk öğrenimini özel olarak aldı ve Ermenice ile Fransızca öğrendi. Daha sonra öğrenimine Paris'de devam eterek, Sainte Barbe ve Grand de Louis kolejlerinde okudu. Daha sonra Sorbone Üniversitesi'nde uluslararası ilişkiler ve siyaset alanında öğrenim gördü ve bakalorya diploması aldı.
1853'de Ermeni Patrikhanesi'nde Tedrisat Heyeti'ne seçildi. 1860'da Paris Büyükelçiliği kalem müdürlüğü, Paris Büyükelçiliği ve Cenevre Büyükelçiliği görevlerinden sonra; Londra ziyaretinde Sultan Abdülaziz'in sekreterlik görevinde bulundu ve Hariciye Nezareti Muhaberat Kalem Müdürlüğüne getirilmiştir. 1865'de İstanbul'a Babiali Tercüme Kalemi'ndeki eski vazifesine döndü. 1870'de Maliye Nezareti Müşavirliği'ne atandı. 1874'de Rumeli Demiryolları Teftiş Heyeti üyesi, 1875'de de Harıciye Nezareti Müsteşarı oldu. 1881'de Yunan sınırları meselesini halletmek için İstanbul'da toplanan Sefirler Kongresi'ne murahhas tayin olundu. Şurayı Devlet'in kurulmasıyla üyelik verildi. Orman Müdürlüğüne, 6. Daire Başkanlığı'na (Beyoğlu Belediye Başkanlığı) ve Maliye Nezareti (Maliye Bakanlığı) müsteşarlığı görevlerine getirildi.
Sultan II. Abdülhamid'in çocukluk arkadaşı olmasından dolayı Sultanın güvenini kazandı ve Hariciye Nazırlığı'na (Dışişleri Bakanı) getirildi ve vezir olarak taltif edildi. Birçok uluslararası kongre ve barış anlaşmalarında Osmanlı Devleti'ni temsil eden Artin Paşa'ya verilen görevlerin arasında en önemlilerinden biri de Sultan II. Abdülhamid'in emriyle Cenevre'de bulunan Taşnaksutyun ile uzlaşmaya varılmasıdır. Artin Paşa döneminde Taşnak Partisi Osmanlı'ya karşı olan tüm eylemlerini durdurmuştur. Paris'te yapılan bir kongrede birçok Avrupa devletinin Osmanlı-Ermeni sorunun halledilmesi için Ermenilere önemli imtiyazlar verilmesinin istenmesi üzerine Artin Paşa; "Bizi birleştiren yapay köprüler değil, doğal uçurumlardır" diyerek bu tür sunî uzlaşmaların yaraları daha da derinleştireceğine dikkat çekmiştir. Hariciye Nezaretindeki görevini tam 25 yıl sürdüren Artin Dadyan Paşa, 1901 yılında Şişli'deki köşkünde kalp yetmezliğinden dolayı vefat etti.
Artin Dadyan'ın cenazesi Sultan II. Abdülhamid'in isteğiyle çok görkemli bir şekilde Beyoğlu Üç Horan Kilisesi'nde yapıldı ve cenazesi Beşiktaş Ermeni Kilisesi'nin avlusuna defnedildi. Cenazenin tüm masrafları Sultan Abdülhamit'in emriyle hazineden karşılandı.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
geçen telefoncu arkadaşta oturuyorken,yanımızda sofi genç, yalnız kalınca anlatmaya başladı, ermeni techirinde, bu gencin büyük annesi ve büyük annesinin kardeşini, doğuda bir köyde bir imam sahip çıkmış ve yetiştirmiş, diğer akrabaları ise göç etmişler, yıllar sonra, göç eden akrabaları geride kalanları bulmak için geri gelmişler yanlarında tekrar geri götürmek için, tabi göç edenler bayağı zenginlemişler, burdakiler ise garib anadolu vatandaşı kalmış, ama en büyük zenginliğe sahip olmuşlar, yani müslüman büyümüşler, gelen akrabaları ısrarlara rağmen ikna edememiş ve , biz müslümanız sizinle gelmeyiz cevabı alıncada geri dönmüşler...bunu anlatan gençte, Allah o imamdan razı olsun, sahib çıkmış büyük annemede müslüman olmuşuz elhamdulillah dedi...sarıldık ve dualaştık... niye anlattım, yusufi üzülmesin takipçim yok diye....:)

Kaçak

Yeni
Derdim "öteki" ilan ettiklerimizle ağa ...
Bazen şu forumda bile o kadar "öteki" muamelesi görüyorum ki ...
Toplumsal bir "öteki" olmanın baskısını hayal bile edemiyorum ...
Halbuki "ötekimiz" mahsun bakıyor bize , bende bu topraklara aitim diyor ...
Ama biz sadece bizden olma şartlarımızı sıralıyoruz ...
"öteki " isen bu topraklarda yerin yok diyoruz ...
Oysa bilmem işte ifade edemiyorum ...
Belki "ötekileştirilmekten" korkuyorum ...

Kaçak

Yeni
Ermeni değilim da :)

Sanırım askerde bir kaç dakikalığına bir Ermeni askerim oldu , tekmil verdi adı garip geldi dönüp necisin diyemeden olay oldu bitti ...
Başka da temasım olmadı gerçek hayatta ...

Bi Ermeni kızınada aşık olmadım :p

riyadda çalışırken Hristyan Arap mesai arkadaşlarım oldu , pek derinliğimiz olmadı selam selamdan öte ...
Ne biliyim gerçek bir "öteki" temasım yok aslında ...
Hep bizim mahallenin uçları ile takıldık durduk ...
Şu bile canımı sıkıyor aslında ...
Saudi Arabia nın bile gerisindeyiz gayri müslim nufus olarak ( oran olarak sanırım )
Yani temas etmiyoruz , temas etmediğimiz içinde bilmiyoruz ...
Bilmediğimiz içinde çok kolay "ötekileştiriyoruz"
bu sadece bi ermeniyi ötekileştirmekle kalmıyor ...
Bi Ermeninin bile bizim gibi insan, baba, çalışan , patron , talebe, evlad , sevgili , eş olduğunu hissedemiyoruz ...
Bu hissizlik hali sadece gayri müslümle sınırlı kalmıyor ...
Bizden çok farklı düşünen bizim mahallenin kaçkınlarına karşıda hissizleşiyoruz ...
Bu hissizlik bizi içimize kapatıyor , ve farklılığa tahamülümüz olmuyor ...
Özetle ve mealen ...
Bi Ermeni Kızına aşık olaydın benide severdin belki ağa :)

Kaptan

Mecra Yazarı
N'oluyo ya gecenin bu vaktinde
Yusufi iyisi mi sen git yat artik

Kaçak

Yeni
Dur yahu ağayı kafa kola aldım ...
Tuş etcem da ...

Kaptan

Mecra Yazarı
Dikkat et de tusa sen gelme, ensesi kalindir.

Kaçak

Yeni
Çaplı bir kıl yumağı ...
hayal etmek zor değil :)