Betül Güler / Anahtar

spesifik

آزادی قید و بند
Valla ben videoyu dinledim. Galiba metinden okuyorsun, başta biraz takılmalar oluyor. Muhtemelen heyecan yapmışsın.. :) Radyo görevlilerinin bu duruma surat buruşturduklarını görür gibiyim.. :D

Emeğine sağlık Büşra, güzel olmuş..
heyecan değil de yayına girmiş arkadaş ben foruma bakıyordum :)
kendi kendime başladım ben mikrofon çok bozuktu arkadaşların tüm sesleri bana geliyor
ama yayına yansımıyormuş
karşımda üç kişi vardı yani
birden yayına girdik o zaman panik oldum sonra düzeldi
yok sesten talep edildim ben diksiyon idare edecekler artık sağolasınız efenim :)

adams77

Kanalizasyoncu
Allah korusun, şakası bile soğuk la

Şakamıydı.. Allah iyiliğini versin emi
pencereyi açtım 5. kat baktım aşağı uhh benim zaten yükseklik korkum var. Benim neyime makam ve mevki yada itibar.
Beni yalnız bırakın bana yeter :)

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Büşra'nın anahtar sembolünden tarikatin karakter eğitimini örneklendirelim inşallah.. Her insan, doğuştan ham anahtardır. İçine doğduğu kültürün etkisi ile bu anahtar işlenmeye başlar. Ana kucağında başlar bu işlem.. 5 duyu organı üzerinden çevre ile girilen iletişim, bu anahtarın dişlerini şekillendirir.. Buna felsefede diyalektik denir. Diyalektiğin iki istikameti vardır. Ya hayvandan aşağı düşürür, veya melekten üstün yapar.. İletişim üzerinden olgunlaşma süreci!.. Bu ham anahtar iki alemden birisine göre şekillenir. Genelde bu şekillenme dünya kapılarını açacak istikamette gelişir. Buna tabiat diyoruz.. Yaşama içgüdsü gereği nefs-i emmare otomatikmen böyle gelişir.. Başına gelen nagatif tecrübeler onun karakterini şekillendirir. Birisinden kazık yer daha ortaklığa girmez. Sever, sevdiğine teslim olur, terk edilir, daha sevmekten korkar.. Hep böyledir.. Başa geldikçe (çile) bu ham anahtarın dişleri şekillenir. Şekillendikçe daha çok kapıları açmaya müsait hale gelir.. Bir de depresyon faktörü vardır.. Anahtar, bir kapıda kırılır ve orada helak olup gider.. Allah korusun, çağımızın en yaygın hastalığı malesef bu.. Dünya böyle hasta yapıyor.. Dünyada her kapıyı açmaya müsait hale gelen anahtarlar ne hikmetse cennetin kapısını açmıyor..

Tasavvuf buna bir metod geliştirmiş. Hakikat denizinden bahşedilen hikmetleri uygulamaya geçirmiş ve tekke kültürünü geliştirmiş.. Bu kültür, islama ters değildir. Bizzat Hz. Peygamber'in sahabede uyguladığı kültürdür. Bu yaşanır. Her nesil bunu yaşamakla mükelleftir. Bu iş kollektif olmak zorundadır, yalnız olmaz!..

Kamil Mürşitler, işte bu bozuk dişli dünya anahtarını alırlar ve ona hakikatin kapılarını açacak dişler nakşederler. Nakşiliğin töresi budur.. Teslimiyet şartı buradan geliyor.. Cızlata cızlata anahtarın dişlerini kazımadan olmuyor bu iş.. Çile faktörü demiştim.. Nasıl ki dünya, kendi çilesini çektire çektire bozuk dişler kazımışsa o nispette Kamil Mürşit, birtakım çileler çektirerek bu bozuk dişleri kırar.. Mesela zenginsen sana bütün malını fakir fukaraya dağıtmanı emreder.. Hatta bu dağıtma işinden namlanacağını bilir, bütün malını satıp parasını ırmağa atmanı emreder.. Bu imtihanlar büyük imtihandır.. Lakin başarıldığı zaman karakterde oluşacak değişimler kalıcı olur..

Kavuşmak istiyorsan Mevla'ya, vur tekmeyi dünyaya..

Gel zaman git zaman bu nefs olgunlaşır. Bilhassa 'Allah' ve 'la ilahe illallah' gibi zikirlerle bu değişimde gaye nedir, hep hatırlatılır, canlı tutulur. Çünkü nefis, olgunlaşırken istikametten şaşmamalıdır. Hangi kapının anahtarı olmaya talip olduğundan gafil olmamalıdır. Artık bu karakteri değişmiş olan nefsin akletmesi, fikretmesi, ibadeti, vehlasılı bütün eylemleri kendisi için değil, ümmet için olur..

Genel hatları ile tarikat metodu budur..

Bu noktada ''ben müslüman olduysam her şey tamam'' diyebilirsiniz. ''Kur'an'ı okur amel eder, kurtarırım'' diyebilirsiniz. Evet, mümin olursun ama müslüman olur musun orası var! Müslüman olmak, teslim olmaktır. Neye, nasıl ve neyin ile teslim olacaksın? Mesele bu.. Sahabenin çektiği çileyi çekmeden gerçekten iman ettiğini sananlar ne büyük bir yanılgı içindedir..

Bu platform malesef istismara çok müsait bir platform. Bu bir gerçek.. Onun için İmam-ı Rabbani kuddissesirruhu hazretleri Kamil Mürşitte şu 5 şartı aramamızı öneriyor.. Bu 5 şart varsa teslim olabilirsiniz diyor.. Çünkü teslim olma şartı bu işin olmazsa olmazlarındandır..

Kamil Mürşitte aranacak 5 şart:

1) Silsilesi olacak!..
2) Kur'an'a uyacak. Farzlardan, emir ve yasaklardan hiç eksiği olmayacak..
3) Sünnete uyacak. Sünnete muhalif bir ibadeti olmayacak..
4) Nafile ibadetleri dahi terk etmeyecek.. Edeplere uyacak..
5) Yetiştirdiği müridlerde dahi, ağırlıklı olarak, bu vasıflar olacak..

Eğer bu 5 şartı gözlemleyebiliyorsanız korkmadan (bu büyük karakter değişimine) teslim olabilirsiniz. Tek başına böyle bir işe girişmek inanı delirtebilir.. Beyin bu işi kolay kolay kaldıramaz.. Muhakkak bir Kamil Mürşitin gözetimi altında olmalıdır. Mürid, gördüğü rüyaları, zuhuratları, geçirdiği halleri şeyhine anlatmalıdır. Şeyh efendi, ona göre dersini değiştirir, ona göre ne yapması gerektiğini telkin eder.. Niye şeyh? Çünkü onu da yetiştirip şeyh yapan bir evvelcesi vardır. Bu metod elden ele, elden ele ta Resulullah sallallahualeyhivesellama kadar ulaşır.. Değişen zaman ve şartlara göre, gene ilahi hikmetler gereği usûllerde eklemeler, değiştirmeler yapılmıştır. Bu metod, her metodta olduğu gibi, dinamik bir metodtur..

Tek bir tarikatten söz edilemez. Çünkü farklı coğrafyaların anahtara kazıdığı dişler farklı farklıdır.. Nasıl ki coğrafî şartlar toplumların geleneklerini başka başka şekillendirmişse tarikatlerde usûllerini buna göre şekillendirirler..

Tarikat, tekke kültürü, tasavvuf geleneği, toplum içinde ki işlevi.. Müthiş bir şey bu.. Yaz yaz bitmez.. Anlamak gerek.. Öyle dışarıdan bakıp kolayca 'şirk' demek ve hemencecik hükme varmakla olmaz bu işler.

:) Yazık, şu Pinokyo'nun diğer çocuklar gibi çanlanma arzusu vardır ya, ne çileler çeker, ne hasretlikler.. Sonunda çektiği çilelerden yalan söylemeyi terk eder, canlı çocuk olur ya.. Bir baba vardır orada, rabıta edilen.. Çocuğunu seven, çocuğunda sevdiği.. Kamil Mürşitin rolünü iyi anlamak gerek.. Aslında her hikaye tasavvufu anlatır.. Bu doğru düzgün anlaşılsa romanı da, filmi de, sanatı da, şiiride biz yapacağız ama yok işte.. Suyunu çekti.. Eskiden bunu başarmışız.. Estetik, tasavvufi derinlikten çıkar.. Tasavvuf, aslında medeniyet mimarlığıdır.. Tasavvuf yoksa taklitçilik oluşmaya başlar.. Yok olursunuz. Toplum olarak sıfırı tüketirsiniz. Ne bilim gelişir, ne sanat.. Biter.. Zaten şu an her alanda sıfır olmamızın sebebi mânevî derinliğimizi kaybetmiş olmamızdan kaynaklanıyor.. Tanzimat dönemi osmanlı aydınları bu noktayı müthiş ıskalamışlar. Ama nasıl ıskalamışlar.. Hiçbirisi görmez mi arkadaş! Allah korusun.. Bu feraset bir tek Necip Fazıl'da var.. Ne Âkif'te ne de başkalarında..

Hele Âkif başlı başına bir konu.. Herkes onun hamasetine hayrandır lakin altı dolu değil.. Âkif'in bir Berlin ve Japonya seyahati vardır.. Okusanız şaşırırsınız.. Yüksek yüksek binaları, yolları, köprüleri görmüş, gelip ''onların dini bizim yaşantımız, bizim dinimiz onların yaşantısı'' demiş geçmiş.. Bu mudur yani! La arkadaş, niye böyle olmuş, biz nerede ipin ucunu kaçırmışız, neyi keşfetmişlerde yükselmişler, hangi toplumsal dinamikleri işletmişler??? Bi sor, bu soruları bi zahmet kendine sor da! Âkif'te bu soruların hiçbirisine yanıt bulamıyorsunuz. Böyle olmaz işte.. Âkif'in ruhuna saygım vardır lakin yazılarında bir fikir çilesi bulamıyorum.. Sorgulamamış.. Sorgulamayınca da doğal olarak hayranlığa kaymış.. Açıkcası Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Âkif'e olan hayranlığı beni endişelendiriyor. Hayranlık iyi bir şey değil.. Eleştirmesini bileceksin..

spesifik

آزادی قید و بند
Allah izin verirse konu İman-Salih amel
vakti olan dinlesin ihvanlar...

spesifik

آزادی قید و بند

Bugün program beklediğimden iyi geçti çok şükür
tebrik aldım ki egom hoşnut oldu :)
kaçıranlar için buyurun iyi dinlemeler...

Verda

Gales
Ölüm ölüm dediğin nedir ki be Büşra :D

ALI25

Kıdemli Üye
quote_icon.png
Ağlama karanfil Nickli Üyeden Alıntı @Büşra Betül betül güler bulut siz misiniz evet kardeşim benim
Masalllah kuvvetli bir kaleminiz varmis ve yüce rabbim daim etsin vede daha nice güzel seyleri size yazmanizi dilerim insallah.

Mugalata

Kıdemli Üye
Nadir de olsa dilimin sürçtüğü oluyor
velakin diksiyon eğitimi almadığım halde bazı vurguların iyi olduğu kanaatindeyim
Bize verilmiş bir ikrâm hamdolsun ...

evet, diksiyon eğitiminin olmadığı belli oluyor. buna rağmen konuşman fena sayılmaz. bazen dil sürçebilir tabii.

diksiyon eğitimi sanırım konuşmayı daha net ve pürüzsüz kılıyor. kelimelere yansıyan bâzı istemsiz sesleri ayıklıyor. burundan çıkan sesler kayboluyor ve diyafram çalışıyor. doğru nefes alımıyla da ilgisi var. sen de kendi kendine bunu çalışarak gerçekleştirebilirsin biraz.

spesifik

آزادی قید و بند
evet, diksiyon eğitiminin olmadığı belli oluyor. buna rağmen konuşman fena sayılmaz. bazen dil sürçebilir tabii.

diksiyon eğitimi sanırım konuşmayı daha net ve pürüzsüz kılıyor. kelimelere yansıyan bâzı istemsiz sesleri ayıklıyor. burundan çıkan sesler kayboluyor ve diyafram çalışıyor. doğru nefes alımıyla da ilgisi var. sen de kendi kendine bunu çalışarak gerçekleştirebilirsin biraz.
Tekniksel olarak radyo ilerlemiş ..Esasen ses daha yalın
Ben programı evden dinlerken şaşırdığım yerler oluyor yani ...

Teşekkür ederim çalışayım inş diyafram Kuran orjinalini okurken de gerekli ..
Aceleci olmamak lazım sanırım..

spesifik

آزادی قید و بند
İnsan üzerine yüreğinizin kilidini açmaya geliyoruz ihvanlar ..
Denge de kalın ...