Bebeklerde de hipertansiyon görülüyor

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Puanları
0
Yaş
33
KOCAELİ (A.A) - Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Yunus Erdem, ''Anne ve babada hipertansiyon olması, hastalığın çocukta görülme olasılığını yüzde 50'ye kadar çıkarıyor. Artık hipertansiyona bebeklerde bile rastlanıyor'' dedi.
Sağlık Bakanlığı'nca desteklenen, ''Türkiye'nin Tansiyonunu Ölçüyoruz Projesi'' kapsamında hazırlanan tansiyon ölçüm TIR'ı Kocaeli'ye geldi.
Etkinliğe katılan Erdem, hipertansiyonun görülme sıklığının giderek arttığını, 2025 yılında dünya genelinde 1,5 milyar hipertansiyon hastası olacağının tahmin edildiğini söyledi.
Fast-food tarzı beslenmenin giderek yaygınlaşması, tuz tüketiminin artması, masa başı işlerde uzun süreler çalışılması gibi etmenlerin hipertansiyonun artırdığına dikkati çeken Erdem, hipertansiyonun her yaş grubunun hastalığı olduğunu vurguladı.
Erdem, ''Eskiden hipertansiyonun yaşa bağlı olarak yükseldiği düşünülürdü ve yaşlı kişilerde ortaya çıkması normal kabul edilirdi. Günümüzde bu inanışın terk edildiğini görüyoruz. Anne ve babada hipertansiyon olması, hastalığın çocukta görülme olasılığını yüzde 50'ye kadar çıkarıyor. Yani artık hipertansiyona bebeklerde bile rastlanıyor'' dedi.
 
Üst