Bebek ölümleri düşüyor

Dergaz

Profesör
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Tepkime puanı
28
Puanları
0
Yaş
36
Konum
Ne fark eder ki
KARS (A.A) - Sağlık Bakanı Recep Akdağ, ''Bebek ölümleri 1998'lerde binde 43 idi. Bu sene bebek ölümlerini binde 10'un altında bekliyoruz. Bu da en gelişmiş ülkeleri yakalama noktasına geldiğimizi gösteriyor'' dedi.

Akdağ, Kars'ta bir otelde basına kapalı olarak gerçekleştirilen ''Sağlıkta Dönüşüm Programı ve Sağlık Hizmetleri'' konulu toplantının ardından yaptığı değerlendirmede, 8 yıl içerisinde çok ciddi çalışmalar yaptıklarını söyledi.

Ülkede 8 senedir bir dönüşüm programı uyguladıklarını ve bu dönüşüm programıyla ciddi bir mesafe katettiklerini anlatan Akdağ, şunları kaydetti:

''Dünyada en çok kullanılan 3 sağlık göstergesi vardır. Bunlar; ortalama yaşam süresinin artması, anne ve bebek ölümlerinin azalmasıdır. Bu anlamda Türkiye'de son 7 yıl içinde ilk defa saydıklarımızın içinde ortalama yaşam süresi artmıştır. Bunu sadece sağlıkla ilişkilendirmemek gerekir. Ülkede refah seviyesi de arttı. Sistemdeki düzelmenin de buna etkisi olduğuna biz inanıyoruz. Anne ölümleri 1998'de yapılmış son araştırma vardı. Bu araştırmada yüz binde 70 idi. Bugün anne ölümleri yüz binde 15-16'lara kadar geriledi. Bebek ölümleri 1998'lerde binde 43 idi. Bu sene bebek ölümlerini binde 10'un altında bekliyoruz. Bu da en gelişmiş ülkeleri yakalama noktasına geldiğimizi gösteriyor. ''
 
Üst