baştan sona kur'an'ın manasını okuyan kaç kişidir?

ilka

Üye
peygamber,sahabi bunu dedi,şu şunu rivayet etti gibi aslının kesinliği tartışılır şeylerden dem vurup örnek vermek yerine biraz akl-ı selim düşünüp,kur'an'ı okumak gerekir.
iddia ediyorum burda yada türkiye de ki % 95 insan bir kere bile olsa kur'an'ı baştan sona okumamıştır.hatim etmek değil, anlamını,ne demek istediğini, anlaşılabildiği kadarıyla bile okumamıştır bizim inananlarımız.inanıyoz dediğimiz mesajı bile birkere okumadan herkonuda alıntı yapmak alışkanlığımız olmuş.
hayır arkadaşlar,bunu her konu için söylüyorum. bedel ödemeli,emek sarfetmeli,anlamaya çalışmalı ve bir zatın anlattıklarını yeterli görüp,bunlara sığınıp bu kadarla kalmamalıyız.herkeste aynı akıl aynı ruh ve aynı yaratılış nedeni mevcutken,bu demektir ki kur'an tüm insanlara gelmiştir.oysa biz belli şahsiyetlerin arkasına sığınıp kolaycılığı seçiyoruz ve hiçbir zaman kafa patlatmayıp,okumayı tercih etmiyoruz. sakın kimse okusak bile bizim onu anlayabilicek ilmimiz yok zırvalığını anlatmasın.kur'an en cahil insanların anlayabileceği netliğide barındırır. ek kaynaklarla anlamları pekiştirilir ondan sonra.ama ilk olarak asıl okunmadan astardan başlanmaz.hata burda.
ilk olarak kur'an'ı okumak gerekir ve anlam derinliği için ek kaynaklara başvurulabilir.bu şekilde doğru ile yanlışı,kur'an'a uygun olup olmamasıyla değerlendirilebilir.ama ilk olarak asıl kitaptan değilde başka başka kitaplardan başlarsak okumaya,aslını bilmiyozki doğru mu değilmi diye kıyas yapabilelim.
kur'an okumalı arkadaşlar kur'an okumalı.hatim etmemeli sadece.manası okunmalı manası anlanmalı ilk olarak.bu tartıştığımız tüm konular bu eksiklikten kaynaklanıyor.
şimdi bu yazıyı okuyan arkadaşlar,kendilerine bir sorsunlar:
ben baştan sona herhangibir kitap(!) gibi,kur'an'ı birkez bile baştan sona okudum mu diye? verilecek cevap negatifse eğer hiçbir bahane bu kabahati örtmez ve bahane bulunmamalı bu duruma.

ilk iş olarak kur'an okumaya başlamalı..