Başını kestik mi ayağa kalkamaz

Dergaz

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
31 Ara 2007
Mesajlar
1,685
Puanları
0
Yaş
33
Erzurum'da görülen Ergenekon'un Erzincan yapılanmasının esnaf üzerinde baskı kurmak için çeşitli yöntemler kullandığı ortaya çıktı. İşte şok eden o konuşmalar:

Mahkemenin dağıttığı CD'deki konuşmalarda, "Esnaf abilerinizin başını kestik mi bir daha ayağa kalkamazlar" ifadeleri yer alıyor.

Ergenekon'un Erzincan yapılanmasına ilişkin Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davada, sanık avukatlarının talebiyle mahkeme tarafından dağıtılan 3 adet CD'nin içerisindeki ses kayıtlarında Erzincan esnafı üzerinde korku salmak için listeler oluşturulduğu ortaya çıktı. Ses kayıtlarında, gizli tanığa gözdağı vermek için "Bunlar da sizin esnaf abileriniz, işte biz bunların başını kestik mi işte artık bir daha ayağa kalkamazlar" şeklinde tehdit içeren ifadeler kullanılıyor.
Erzurum 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kararıyla, 22 Ekim 2009 günü teknik araçlarla yapılan izlemede elde edilen ses ve görüntü kayıtları ile yapılan çözümlerinde cemaatlerin özellikle Erzincan esnafının fişlendiği ve bunlara yönelik operasyonel çalışmaların yapılacağı listelerin hazırlandığı belirlendi. Soruşturmayı yürüten Erzurum Cumhuriyet Savcısı Osman Şanal tarafından, Erzincan Emniyet Müdürlüğü Terörle Mücadele Şubesi'ne incelenmesi için gönderilen 3 adet CD içerisinde çarpıcı bilgiler yer aldı.

İlk başta 4 kişi arasında başlayan, daha sonra üç kişiye düşen görüşmede; X, Y, Z ERKEK kodlu ve Ahmet isimli kişilerin konuşmalarının yer aldığı CD dökümünde, gizli tanık A.G. (Z - ERKEK) koduyla sorulara cevap veriyor. A.G., cemaat soruşturmasında olayı organize edenin Erzincan Cumhuriyet Başsavcısı İlhan Cihaner olduğunu öne sürüyor.

LİSTEYİ GÖSTERMİŞLER

A.G., Diyarbakır'daki öğrenimini Erzincan'da sürdürdüğünü belirterek olayları anlatıyor.

Y - ERKEK: Ne diyorlar onların hakkında?

Z - ERKEK: Onların hakkında, abi bunlar infaz listesi hazırlamış, bunlar için listeyi bana gösterdi de

Y - ERKEK: İsimleri gösterdi.

Z - ERKEK: En son o gün bana gösterdiler bazı olaylar olduktan sonra .

Y - ERKEK: Hı, hı.

Z - ERKEK: Sen çok cesaretlisin. Artık seni istemiyoruz gibisinden birşeyler söylediler beni korkutmak için

Y - ERKEK: Sen dedin mi ben beni niye ağalara götürdünüz?

Z - ERKEK: İşte seni birisi referans etti. Sana birisi referans olmuş. Referans kim dedim. Sana bir şey söylemedi mi dedi hizmetteki en büyük abilerden birisi sana referans olmuş dedi.

AHMET: Yani bu eve yerleştirme hususunda size referans olmuş.

Z - ERKEK: Yok beni onlara göndermeleri onların işini görmem için. Hani bu kadar hizmette kaldım, bunun babası hizmette, sülalesi hizmette işte filan böyle diye yani sen bir anlamda dedi, satıldın dedi.

GÖZDAĞI İÇİN GÖZALTI

Gizli tanık A.G., hazırlanan "İnfaz listesinde" kimlerin bulunduğuna ilişkin soru üzerine şunları anlatıyor:

Y - ERKEK: İnfaz listesinde başka kimlerin vardı senin tanıdığın?

Z - ERKEK: Bizim evdekilerin işte onların vardı.

Y - ERKEK: Kamuoyunda tanınan bilinen kimseler var mıydı?

Z - ERKEK: Daha çok Erzincan'dan vardı.

Y - ERKEK: Erzincanlı.

Z - ERKEK: İşte bunlar esnaf falan filan. Tabi esnaf abilerle hiç tanışmadık. Diğer bizim büyük abiler görüşüyordu, onların isimlerini filan da istediler filan işte.

Y - ERKEK: Senden mi isim istediler?

Z - ERKEK: Evet. Biz biliyoruz dediler sen söylemesende filan dedi. İşte yakında olacakları görürsün dedi. Tabii orada o halde iki üç tane esnaf abiyi içeri aldılar. Bunlar gözaltına benim yanımda aldılar. Hani korkutacaklar tabi beni korkutmaya çalıştılar tabi.

Y - ERKEK: Senin yanında mı aldılar?

Z - ERKEK: Benim yanımda aldılar.

Y - ERKEK: Seni de götürdüler yani?

Z - ERKEK: İşte gör dediler bunlar sizin esnaf abileriniz. Birisini gördüm, birisini nasıl gördüm yemeğe gitmiştik arkadaşla cip ile geçerken gördüm, o da yürüyordu siyah bir cipi vardı.

Y - ERKEK: Onu içeri aldılar mı?

Z - ERKEK: He onu içeri aldılar. İşte gözaltına aldılar, bunlarda sizin esnaf abileriniz işte biz bunların başını kestik mi işte artık daha bir daha ayağa kalkamazlar. Tabi bunlar daha sonra .....bana sıcak davranıyorlar işte önce.

Yenişafak
 
Üst