Bakanlık Ayasofya'yı kilise yaptı

Hikem

Kıdemli Üye
Katılım
31 Ağu 2009
Mesajlar
6,073
Tepkime puanı
702
Puanları
0
Bakanlık Ayasofya'yı kilise yaptı!

Kültür ve Turizm Bakanlığı büyük rezalete imza attı. Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğü; Bursa'nın İznik ilçesinde bulunan, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün cami olarak tanımladığı Ayasofya'yı resmi yazışmasında kiliseye çevirdi ve 7 yüzyıl ibadet edilen Ayasofya Camii'nde Hıristiyanların ayin yapmasına izin verdi.
resim150390_2.jpg
KENAN KIRAN'IN HABERİ...

Ayasofya Camii, kilise olarak kullanılmakta iken, Osmanlı Devleti'nin ikinci padişahı Orhan Gazi tarafından 1331 yılında camiye çevrilmiş, bu amaçla kullanılmak üzere Mimar Sinan tarafından gerekli değişiklikler yapılarak tamir edilmişti. Ayasofya, tapu, imar ve eski eser kayıtlarında cami olarak kayıtlı bulunuyor.

ALMANLAR İSTEDİ
Alman yetkililer; Federal Almanya Cumhurbaşkanı Christian Wulf ve eşinin Türkiye'yi ziyaretlerinden önce St. Paul Kilisesi'nde ayin yapılması konusunda Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin istedi. Bakanlık, söz konusu talebi inceledi ve 20 Ekim 2010 tarihinde Alman yetkililere bilgi yazısı gönderdi. Bakanlık, Bursa ili İznik ilçesindeki Ayasofya Kilisesi'nin, ayin yapılmasına izin verilen mekanlar olarak belirlendiğini açıkladı!

65549090421.jpg


BAKANLIK AYASOFYA'YI KİLİSE YAPTI!
Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdür Yardımcısı Abdulkadir Karaoğlu, tarafından gönderilen yazıda, şöyle denildi: “Ülkemizdeki bazı kutsal mekanların inanç turizmi kapsamında Hz. İsa'nın doğumunun 2000. yılı münasebetiyle hac yeri olarak tanıtılması ile ilgili olarak (...) kurumlara bildirilmiştir.

Bu doğrultuda kültür turizminin yanı sıra alternatif olarak inanç turizminin de geliştirilmesi amacıyla Dışişleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı ve bakanlığımızca konu ele alınarak İzmir İli Selçuk ilçesindeki Meryemana Kilisesi ile St. Jean Bazilikası, Kapadokya'daki Derinkuyu Ortodoks Kilisesi, Kaymaklı Kilisesi, Göreme Kılıçlar Kilisesi, El Nazar Kilisesi, Ürgüp Mustafa Paşa Konstantin Eleni Kilisesi, Avanos Dereyamanlı Kilisesi, Antakya'daki St. Pierre Kilisesi, Antalya ili Derme beldesindeki St. Nikola Kilisesi (Noel Baba Müzesi) Mersin İli Tarsus ilçesindeki St. Paul Kilisesi, Isparta ili Yalvaç ilçesindeki St. Paul Kilisesi, Manisa ilindeki Sardes Örenyeri, Bursa ili İznik ilçesindeki Ayasofya Kilisesi ve Konsül Sarayı ile Denizli ili Laodicea'daki kiliseler gerekli bakım, onarım, düzenleme ve restorasyon çalışmaları yapılarak, ayin yapılmasına izin verilen mekanlar olarak belirlenmiştir. Söz konusu mekanlarda ilgili valiliklerden önceden izin alınması kaydıyla ayin, dua, dini içerikli sempozyum vb. gibi etkinliklerin düzenlenmesi uygun görülmektedir.”

29225450091.jpg


KAYITLARDA CAMİ
Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın kilise olarak tanımladığı Ayasofya, Vakıflar Genel Müdürlüğü'nün mülkiyetinde bulunuyor. Dönemin Vakıflar Genel Müdür Yardımcısı Ruşen Balta, Ayasofya Camii'nin müze olarak kullanılmak üzere Kültür Bakanlığı'na tahsisine onay vermemişti. Ruşen Balta, 13 Şubat 1995 tarihli yazısında, söz konusu alanın tapu, imar ve eski eser kayıtlarında cami olarak kayıtlı bulunduğuna dikkat çekmişti.

Söz konusu yazıda; 2762 sayılı Vakıflar Kanunu'nun 10 maddesinde; tahsis edildikleri maksada göre kullanılmaları gerektiğine dikkat çekilerek, “Bu bakımlardan, söz konusu Ayasofya Camii'nin müze olarak kullanılmak üzere Kültür Bakanlığı'na tahsisi mümkün olamamaktadır” denildi.

79709680378.jpg


TAPU SENEDİNDE DE CAMİ
Ayasofya Camii; Bursa'nın İznik ilçesi Mahmut Çelebi Mahallesi Atatürk Kılıçaslan Caddesi'nde yer alıyor ve tapusu 1331 yılında kurulan Orhangazi Vakfı'na ait... Tapu senedinde, söz konusu alanın niteliği, “Ayasofyayı Sağir Cami ve Arsası” olarak gösteriliyor.

33549647033.jpg
 

Duha

Profesör
Katılım
13 Ocak 2007
Mesajlar
794
Tepkime puanı
34
Puanları
0
Web sitesi
www.risaletalim.com
Müslümanların hak ve hürriyetine iş gelince provakasyonlara suç atanlar nedense başka dinler ile alakalı meselelerde çok cesurlar.

Allah'tan korkmayıp cuntadan korkarsan sonu bu olur.

Taviz üstüne taviz verirsin.
 
K

Kaçak

Guest
Haber biraz düzmece bilginize ...
Orası İznik Konsilinin toplandıgı yer ...
Cami filan degil kimse kusura bakmasın ...
Aynı mekan içinde farklı iki yapı var ...
Biri açık hava muzesi idi , yıllarca restore edildi ...
Digeri ise cami ...
Yanında hemen ...
Resim hangi cephesinden çekilmiş anlamadım ama resimdende anlaşılacagı üzere minare o binaya ait degil ...
Burası çukurcak bir yerdi ne zaman düzlendi anlamadım ...
Ayrıca başlıkda manidar ...
İznik Ayasofya'sı filan denseydi bari ...
Bunada hayırlısı olsun bakalım ...
 

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
4,456
Tepkime puanı
742
Puanları
0
mesajımı sildim çünkü yazıyı yanlış anlamışım
kabus gibi bir gündü onun için dikkatimi tam topliyamadan okumuşum :p
 

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
4,456
Tepkime puanı
742
Puanları
0
çok alakasız olmuş yorumum
başlığı açandan da ,adminimden de yorumumu okuyan ihvanlardan da özür dilerim .kabus gibi bir günün yan etkileri :crying: :sweatingbul: :ıslık: :p :)
 

ibrahimi

Has Uşak
Katılım
19 Haz 2006
Mesajlar
23,463
Tepkime puanı
1,831
Puanları
0
Yaş
37
Konum
forvet arkası
Almanya'nın yaptığı doğru mu sence? Osmanlı hangi mabedlere dokunmuş acaba.Yukarıda tarihi eser olduğundan ve konsilin orada toplandığından bahsedilmiş.(doktrin ve kilise disiplini konularında kararlar veren piskopos ve ilahiyatçılar kurulu.) hal böyle İSE EĞER caminin kiliseye çevirilme gibi bir durumu yok.
 

Mahpeyker

Kıdemli Üye
Katılım
2 Eyl 2009
Mesajlar
4,456
Tepkime puanı
742
Puanları
0
insan kafayı tırlatıcak gibi oluyor :swoon:
öyle başlıklar buluyorlar ki baştan aşağıya kışkırtmaca

şu başlığa bir bakın

bakanlık Ayasofya'yı kilise yaptı

lafım başlığı açan ihvana değil haberi yapana yanlış anlaşımasın


hal böyle olunca benim gibi yazıyı dikkatsiz okuyanlar da haliyle farklı yorum yapabiliyorlar

bütün bu kargaşalıklar arasında doğruyu görmek mümkün mü ? :blink: :crying:


başlığa gelecek olursak ,eğer tapuda camii ise neden şimdiye kadar camii olarak kullanılmıyordu ? neden tam şimdi ortaya böyle bir şey sürülüyor ? madem camii , o zaman ismine layık mabed haine getirilmeli ve halka açılmalı .tekrar kiliseye çevrilmesi söz konusu olamaz ama oluyor işte güç olunca !
 
Üst