Azerbaycan Karabağı 30 yıldır alamıyor. Neden Acaba !

KAFKAS

Kıdemli Üye
1990 lardan gelip açıklama nakletmekle İran ın Ermenistan il ilgili şu konumunu değiştiremezsiniz

KAFKAS

Kıdemli Üye
İran sevdalıları konuşun hadi konuşun ...

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın kodoo'ya neden sürekli tartışmalar şii sünni eksenine kayıyor diyeceğim ama birileri tartışmayı bu noktaya getiriyor ve doğal olarak tartışma şii sünni eksenine kayıyor.

Burada Türkiye içinde İran içinde kriter sadece İslam değil.

İran ve Ermenistan konuya sınırımız ortadan kalkıyor diye bakabilir.

İran, bu sınır kalkarsa yarın bir gün şimali Azerbaycan ile garbi Azerbaycan birleşmek isteyebilir diye bakabilir.

Yani herkes dengeleri gözetiyor.

Örneğin Rusya Ermenistan'dan yana tavır koyup Azerbaycan'ı kaybetmek istemiyor.

Dengeler, dengeler, dengeler...

Azerbaycan'ın bu savaştaki en büyük haklılık tarafı savaşın Ermenistan tarafından başlatılmış olması.

Ermeniler işin bu noktaya geleceğini bilselerdi eminim böyle bir hataya kalkışmazlardı.

Hata ettiler hataları da karşılıksız kalmadı.

Bundan sonra daha temkinli olurlar.

Son olarak herkesin unuttuğu bir gerçek Birleşmiş Milletler tarafından Ermenistan'ın dağlık Karabağ bölgesini işgal ettiği ve çekilmesi gerektiği kararı var. Bu karar var ama yıllardır uygulanmaz Ermenistan çekilmez.

O zaman Birleşmiş Milletler niye var.

Selam ve dua ile.

KAFKAS

Kıdemli Üye
Yani ne güzel herkes kendi dengelerini gözetiyor da çıkarını gözetiyor diyebiliriz,.İran Ermenistan ı destekliyor bunda da şüphe yok zaten destekleyebilir.Kendi çıkarı ve bahsedildiği gibi o tarafta şimali-garbi gibi bir değerlendirme yapıyordur.Olaya sadece şii-sünni penceresinden bakamayız yoksa ,halkının %70 küsürü şii olan Azerbaycan ı en çok İran ın desteklemesi gerekir.Keza hemen hemen aynı orana yakın bir nüfus da Irak da mevcut.Buna rağmen İran-Irak savaşı oldu.Keza Ukrayna da Azerbaycan ı destekliyor.Rusya prestij kaybetsin ilk etapta...

Ermenistan maşa kendi öz kütlesi ile böyle bir hata lüksüne sahip değiller.Tasmasını ellerinde tutanlar ,bilerek bu süreci oluşturdu.Verdiğin örnekteki Rusya Ermenistan a çatır çatır silah gönderiyor. Hukuksal olarak,resmen Ermenistan ı destekleyemez ,çünkü kendisi de Bm nin 5 in den biri ve o Bm işgal diyor ,Azerbaycan da zaten sadece bu alanda harekat düzenliyor.

Türkiye'nin çıkarı İran a uymuyor.İran ın çıkarı Türkiye'ye uymuyor.Çıkıp İran ı eleştirebilirim,Ayrıca kendini Türkiye yani bu ülkenin vatandaşları da İran ı eleştirir..Bu ülkenin vatandaşı olup da İran'ı eleştirmeyip destekleyen zaten kendi ülkesinin çıkarlarını savunmuyordur.

kodoo

Asistan
Muallim Bey, Asyaya insek ne olacak onu merak ettim? Laikliği mi yayacağız? Çok çağdaş İstanbul sözleşmesini onlara da mı empoze edeceğiz? Survivorlar, Esra Erolları mı götüreceğiz? Zinayı serbest mi bırakacağız? Meralarda hayvanları otlatmayı vergiye mi tabi tutacağız? Neyi yayalım istiyorsunuz? Asyaya inelimmiş. Tamam, inin efendim. Sevap da umun bu işlerden. Kim sevabı verecek tartışılır gerçi.

İran İslam Devriminin Sovyetler ile irtibatı yalnızca İmam'ın Gorbaçov'a yazdığı İslam'a Davet Mektubundan ibarettir. Sovyetler İran-Irak savaşında da Saddam'ı desteklemişlerdir. Yalnız bir on yıl öncesinde ilişkiler düzeliyormuş gibi görünse de; İran'ın birkaç S300 almasından sonra Amerika'nın BERCAM'ı iptal edip tekrar ambargo uygulaması ile Rusya da ambargo yapmaya katılmış, silah dahi satmamıştır İran'a. Ancak Erdoğan'a S400 satmıştır. Anlamadığım şey; İran 5 yıl önce Rusya'da S300 alınca kötü oluyor da Türkiye neden S400 alınca kötü olmuyor? Suriye'de de Rusya ile İran bir birlik içerisinde değildir. Hatta İran; askeri üslerinin yerini İsrail'e Rusya'nın bildirdiğini düşünüyor. Ki öyle de. Ama yine anlamadığım şey, haydi Rusya ile birlikte hareket etmiş olsunlar; ve bu kötü birşey olsun; Türkiye Ruslarla Suriye'nin kuzeyinde ve kuzey batısında birlikte askeri devriyelere çıkınca neden kötü olmuyor? Bu gibi cevapsız sorular olaya objektif bakmadığımızın göstergesidir.

Merhum İmam Humeyni (r.a); "Amerika, İngiltere'den kötüdür; İngiltere, Amerika'dan kötüdür. Rusya, her ikisinden kötüdür; hepsi birbirinden kötüdür; hepsi birbirinden 'necis'tir. Ancak bu gün işimiz Amerika ile." diyor. İran'ın izlediği çizgi de hâla budur. Müslümanların önceliği her İslam ülkesinde darbe yapmış, işgal etmiş, askeri üsler kurmuş olan Amerika'nın bölgeden kovulması olmalıdır. Keza İran ve Türkiye birleşse Amerika ile birlikte Rusya dahi sahadan kovulabilirdi. Ama maalesef Ruhani'nin Putinsiz bir Türkiye-İran-Suriye görüşmesini maalesef Erdoğan reddetti. Suriye ile görüşmek yerine Putin'i tercih etti. Hem de Suriye'nin değil Rusya'nın İdlib'de Mehmetçiğimizi bombalamasının ardından. Ve ardından anlaşmalar. İdlib ve Rakka'da Türk-Rus ortak devriyeleri.

Hasıl-ı Kelam, Rusya ile işbirliği içerisinde olan bir hükümete sahipken; Rusya ile ilişkisi olmayan ve hatta Rusya'nın ambargo uyguladığı bir devleti Rusya üzerinden eleştirmek mantıksızdır. Bu bilinmeli.

İkinci bir şahsın paylaştığı sözde haber linki de çalışmıyor bu arada. Yoksa tıklayıp okuyacaktım. Ayrıca sözde haber başlığında "tutuma teşekkür" deniyor. "Yardıma teşekkür" denmiyor. İran'ın tutumu da Karabağ'ın Azerilere devredilmesi ve sükûnet, barıştır. Savaşın büyümemesidir. Her neyse. Hele köşeye sıkışmış Ermeni rejimi de buna razı olmuş gibi.

42. Mesaja kadar yazılanlara yanıttı. Sonrasında -ben yazarken- yazılanlar olmuş. Bana bir hitap varsa başka müsait zamanda bakarım inşallah.

Son düzenleme:

Ebu Computer

Kıdemli Üye

KAFKAS

Kıdemli Üye
Türkiye nin Suriye sınırında ruslar ile yaptığı devriye ile!İran-Rusya nın Suriye de yaptığı işbirliğini mukayese etmek ne alaka ben de onu anlamadım.Yukarıda yazdım tekrar buraya aynısını yazayım:
Türkiye'nin çıkarı İran a uymuyor.İran ın çıkarı Türkiye'ye uymuyor.Çıkıp İran ı eleştirebilirim,Ayrıca kendini Türkiye yani bu ülkenin vatandaşları da İran ı eleştirir..Bu ülkenin vatandaşı olup da İran'ı eleştirmeyip destekleyen zaten kendi ülkesinin çıkarlarını savunmuyordur.

Bu gün körfez ülkelerinin kendi çıkarları için israil ile yakınlaşması kendi açılarından tercih sebebiyse, aynı şekilde İran ın da Ermenistan ı desteklemesi,Suriye de Türkiye karşısında yer alması kendi açılarından tercihtir.Türkiye karşısında pkk yı desteklemesi.Yahu bunları sağır sultan biliyor cerbeze yapmanın alemi yok.Google Ermenistan -İran ilişkileri yazın her şey ortada zaten.Yukarıda İranlı gazeteci bir ton bilgi paylaşıyor açın dinleyin.Ermeni linki buradan açılmıyor doğrudur.Google dan açılıyor.Nedenini bilmiyorum.

hamaney humeyni yi yalancı çıkartmaya kararlı anlaşılan.İran kendi çıkarları için ne istiyorsa onu yapsın da

Hasıl-ı Kelam, Rusya ile işbirliği içerisinde olan bir hükümete sahipken; Rusya ile ilişkisi olmayan ve hatta Rusya'nın ambargo uyguladığı bir devleti Rusya üzerinden eleştirmek mantıksızdır. Bu bilinmeli:)

Şunu şöyle diyeceğine her ülke kendi menfaatini gözetir de.Türkiye de gözetir.İran da gözetir.Ben İran ı destekliyorum İran ın çıkarları neyi gerektiriyorsa odur ne uğraşıyoruz ki!

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @KAFKAS

Belki arkadaş İranlıdır.

lie2.gif

kebîkec

İhvan Forum Üye
Muallim Bey, Asyaya insek ne olacak onu merak ettim? Laikliği mi yayacağız? Çok çağdaş İstanbul sözleşmesini onlara da mı empoze edeceğiz? Survivorlar, Esra Erolları mı götüreceğiz? Zinayı serbest mi bırakacağız? Meralarda hayvanları otlatmayı vergiye mi tabi tutacağız? Neyi yayalım istiyorsunuz? Asyaya inelimmiş. Tamam, inin efendim. Sevap da umun bu işlerden. Kim sevabı verecek tartışılır gerçi.

İran İslam Devriminin Sovyetler ile irtibatı yalnızca İmam'ın Gorbaçov'a yazdığı İslam'a Davet Mektubundan ibarettir. Sovyetler İran-Irak savaşında da Saddam'ı desteklemişlerdir. Yalnız bir on yıl öncesinde ilişkiler düzeliyormuş gibi görünse de; İran'ın birkaç S300 almasından sonra Amerika'nın BERCAM'ı iptal edip tekrar ambargo uygulaması ile Rusya da ambargo yapmaya katılmış, silah dahi satmamıştır İran'a. Ancak Erdoğan'a S400 satmıştır. Anlamadığım şey; İran 5 yıl önce Rusya'da S300 alınca kötü oluyor da Türkiye neden S400 alınca kötü olmuyor? Suriye'de de Rusya ile İran bir birlik içerisinde değildir. Hatta İran; askeri üslerinin yerini İsrail'e Rusya'nın bildirdiğini düşünüyor. Ki öyle de. Ama yine anlamadığım şey, haydi Rusya ile birlikte hareket etmiş olsunlar; ve bu kötü birşey olsun; Türkiye Ruslarla Suriye'nin kuzeyinde ve kuzey batısında birlikte askeri devriyelere çıkınca neden kötü olmuyor? Bu gibi cevapsız sorular olaya objektif bakmadığımızın göstergesidir.

Merhum İmam Humeyni (r.a); "Amerika, İngiltere'den kötüdür; İngiltere, Amerika'dan kötüdür. Rusya, her ikisinden kötüdür; hepsi birbirinden kötüdür; hepsi birbirinden 'necis'tir. Ancak bu gün işimiz Amerika ile." diyor. İran'ın izlediği çizgi de hâla budur. Müslümanların önceliği her İslam ülkesinde darbe yapmış, işgal etmiş, askeri üsler kurmuş olan Amerika'nın bölgeden kovulması olmalıdır. Keza İran ve Türkiye birleşse Amerika ile birlikte Rusya dahi sahadan kovulabilirdi. Ama maalesef Ruhani'nin Putinsiz bir Türkiye-İran-Suriye görüşmesini maalesef Erdoğan reddetti. Suriye ile görüşmek yerine Putin'i tercih etti. Hem de Suriye'nin değil Rusya'nın İdlib'de Mehmetçiğimizi bombalamasının ardından. Ve ardından anlaşmalar. İdlib ve Rakka'da Türk-Rus ortak devriyeleri.

Hasıl-ı Kelam, Rusya ile işbirliği içerisinde olan bir hükümete sahipken; Rusya ile ilişkisi olmayan ve hatta Rusya'nın ambargo uyguladığı bir devleti Rusya üzerinden eleştirmek mantıksızdır. Bu bilinmeli.

İkinci bir şahsın paylaştığı sözde haber linki de çalışmıyor bu arada. Yoksa tıklayıp okuyacaktım. Ayrıca sözde haber başlığında "tutuma teşekkür" deniyor. "Yardıma teşekkür" denmiyor. İran'ın tutumu da Karabağ'ın Azerilere devredilmesi ve sükûnet, barıştır. Savaşın büyümemesidir. Her neyse. Hele köşeye sıkışmış Ermeni rejimi de buna razı olmuş gibi.

42. Mesaja kadar yazılanlara yanıttı. Sonrasında -ben yazarken- yazılanlar olmuş. Bana bir hitap varsa başka müsait zamanda bakarım inşallah.

Aşağı yukarı aynı mantıkla aynı şeyleri söylüyoruz. Farkımız siz biraz İranı onceleyerek düşünüyorsunuz.

İrana da sor niye yayiliyorsun. Millete ne götüreceksin. Sen girmeden önce Halepin nesi noksansız diye....

Ebu Computer

Kıdemli Üye
Sayın @muallim08

Bu haber konuyu izah etmesi açısından önemli. Başındaki adam hain olunca Ermenistan ile nasıl savaşacaksın.

Adam kendine rakip gördüğü kişilerin konumlarını Ermenistan'a vererek öldürülmeleri sağlamış.

Azerbaycan genel kurmay başkanı Türk makamlarının uyarıları ile görevinden alındı.

Adam hain haberleri yok.

Belki de yarın bir gün darbe yapıp Azerbaycan'ın yönetimini ele geçirecekti.

Selam ve dua ile.

kebîkec

İhvan Forum Üye
Fetö kokusu geliyor sanki ?

kodoo

Asistan
Bazı şeyleri ve sebebini insan, kendi dar ve zavallı bakış açısıyla fehmedemediği için; yine kendi bakış açısıyla bir kulp buluyor.
AKP'yi savunmayana mutlaka CHP'lidir diyor. Halbuki ben hayatımda oy kullanmış birisi değilim.
O zaman Fethullahçıdır diyor. Halbuki ben Erdoğan'ın Fetoyu AÇIKÇA desteklediği sıralarda bile Fethulahçılarla kavga ediyordum.
O zaman bu ağabeyimiz Kürt olduğu için mutlaka Hevaldir deniyor. Halbuki ne Kürtçü ne PKK'cı ne de HDP'ciyim.
Allah; FETÖ'nün de, PKK'nın da ve asıl onları yaratıp, güçlendirip günümüze kadar destekleyenlerin de cezasını versin. (Genel bir duadır. Kimse desteklemiyor diyorsanız sıkıntı yok. Destekleyen kişi ve sistemlerin kim olduğunu derununuzda biliyorsanız ve destekleyenleri destekliyorsanız işte rahatsız oldunuz demektir. Ve bu benim suçum değil. Bilinç altınızın suçu). :)
Her neyse. Türkiye'de bir şeyleri eleştirmek için sistemin parçası olan başka bir parti-purti-dernek-örgütün üyesi olmak gerekmiyor.
Bunu insanlar zavallı akıllarına sokmalı.
Keza küresel emperyalizme karşı İran'ı ve direniş eksenini (Hizbullah, Hamas, İslami Cihad, vb.) savunmak için de İranlı, Fars, Şii, Alevi vb. olmak gerekmiyor. Değilim. Elazığlı Kürd Sufi bir sülalede yetiştim. Tabi araştırmalarım ile [ve Malatya'da ve Konya'da nurcular (Malatya'da Medreset'üz-Zehra, Konya'da ise okuyucu olarak bilinen gruplar) ile; sonra da Ehl-i Beyt mektebinden kimseler ile oturumlarım oldu] daha da ilerledim düşüncemde. Tabi bunlar 30 yıl evvel oldu. Benimle tanışmak isteyen kardeşler virüs döneminden sonra gelip misafirim olsunlar.
Konuya dönersek..
Kafir Ermeni Rejimi de İsrail sevicisi, Cami-Mescid, Sakal, Başörtüsü düşmanı Aliyev Rejimi de yerin dibine batsın.
Yalnız bu iki rejim 30 yıl sonra çıkardıkları bu savaş vasıtası ile; tehlikede hissettikleri koltuklarını-saraylarını vatanperverlik-milliyetperverlik adı altında korumaya aldılar. [Tıpkı birilerinin (ben mesela Suudi Arabistan diyeyim; siz kafa yorup daha yakın-candan örnekler bulabilirsiniz) onlarca yıldır ülke gençlerini, satın aldığı veya emekli subaylarla yönettiği bazı sözde islami dernekler vasıtası ile; hani bu gençler ülkede kalırlarsa faaliyet gösterirler ve ileride Şeriat Devleti kurarlar diye bu gençleri; Çeçenya'ya, Suriye'ye.. şuraya buraya göndermesi gibi)]. İleride kendilerine karşı çıkması ve haklarını istemesi muhtemel olan genç aktivist ve devrimcileri; bu savaş vasıtası ile kendilerine asker ve köle yaptılar; DIŞ MİHRAKLAR/DÜŞMANLARI hedef göstererek. Sonuçta bu rejimlerin yöneticileri; kendileri ve aileleri konforlu saraylarını terk edip cepheye gidiyor değil ya. İleride gösteri yapacak, protesto edecek, değişiklik isteyecek potansiyel kitleye; dış düşmanı hedef gösterip vatanperverlik damarı ile koltuklarını garantiye aldılar. Olan vatanların gençlerine oluyor.
İşte çoğu insan bunu anlamıyor.
Sen Müslüman olduğunu söylüyorsun. (Burada geçen ve geçecek sen ifadesi forumdaki bir kardeşe hitap değildir. Genel fikre hitaptır.) Sünni olduğunu söylüyorsun. Hatta "şeriat gelsin" diyorsun. (Ki bence bu yanlış bir ifadedir. Şeriat isteyen "Şeriat getireyim/getirelim" der. Şeriat kendisi yürüsün gelsin demez. Böyle bir şey yok.) (Ki yine ben bu konuda hiçbir şey demiyorum. Gelsin veya getirelim demiyorum. Hapis mapis işleri.). Neden Aliyev gibi sözde şii ve özde laik bir rejimi savunuyorsun?
Dediğim gibi; çoğumuzun belirli doğruları yok. Hükümet hangi yolu izliyorsa onu savunuyoruz. Bir gün sünnici(?) olup vay şii muta çocukları diyoruz. Diğer gün sünniciliği(?) bırakıp Türkçü(?) kafatasçı oluyor; ülen Farslar-Safeviler diyoruz. Bir gün İhvancı-Filistinci-Hamasçı(?) oluyoruz, diğer gün Mavi Marmara, elimiz kolumuz bağlı, İsraile mecburuz diyoruz, sonraki gün vay Komünist Hamas! Suriye'de bize karşı çıktı diyoruz. Bir gün vay kafir körfez rejimleri diyoruz, İsrail ile ilişkiye başladılar diyoruz. Diğer gün THY'nin Siyonist Yahudileri en çok taşıyan firma olmasını, Türkiye'nin deniz yakıtlarının % 90'ını İsrail'den almasını savunuyoruz. Bir gün "şarap içen puta tapan gibidir" hadisini okuyoruz. Diğer gün Ermenistan "Efes Pilsen'e boykot uygulamış, vay namussuzlar" diyoruz.
Belirli doğrularımız yok. En samimi olan kardeşimiz yazdığı mesajda "ülke çıkarları" konusunu gündeme getirip hakikaten milletin derdinin İslam veya sünnicilik olmadığını; ancak çıkarcılık diye özetlenen materyalist felsefe (ki bütün izm'ler gibi materyalizm de bir küfürdür) ile bu sorulara cevap bulunduğunu söyledi. Benim anlamadığım şey ise; bu nasıl çıkarcılık ki; mesela petrol konusunda.. Komşu İran'dan ucuza almak dururken, üç ay önce Amerika'nın İran ambargosunda; bağımsız (?) Türkiye'ye verdiği muafiyet iznini kaldırarak artık petrol ithalatını Amerikan fermanı ile durduruyor da. Kürt adı altında Büyük İsrail kurmayı hedeflediği bilinen Barzani'den artık tüm petrol ithalatının % 20'si hem de pahalıya temin ediyor?
Kendimizi kandırıyoruz.
Hülasa; "Devletin dini yoktur" "Laiktir" diye anayasada göğsünü gere gere söyleyen sisteme "Müslümandır. Ve hatta sünnidir." demek..
Atatürk'e methiyeler dizen (dizilsin veya dizilmesin demiyorum; yine hapis konusu), BOP eşbaşkanı olduğunu defaaten ikrar eden şahıslar hakkında; "Olur mu öyle? Takiyye yapmışlardır." demek..
Kendini kandırmak oluyor.
Çünkü; içerideki yanlışları görünce doğruyu savunmak zorunda kalacaksınız. Ki bu da (mezhepçilik, ırkçılık vb) hastalıkların daha da zorlaştırdığı bir mücadeledir; işin içine nefis karıştığı için en zor cihaddır. Hele sizleri suçu bucu diye karalayacak basit insanlar da muhatabınız oldu mu, kalbiniz daralır, sıkılır.
Ama dışarıdaki sözde düşmanları (Amerika, Rusya ve İsrail değil. Sıradan milletler. Özellikle komşular.) eleştirmek; o ülkelerde isyanları, savaşları desteklemek doğru ve kolay geliyor. Üyesi olunan bir Yahudi-Haçlı Birliğini (NATO) bu ülkelere getiren bir sistemi savunmaya bahane arıyoruz.
Her neyse; dediğim gibi ben film çevirilerimi yaymak ve yardımcı bulmak için geri gelmiştim. Ama bu tartışmalardan ötürü bilgisayar başına oturduğumda artık onları da yapamıyorum. Ayrıca yazacaklarımın beni hukuki olarak sıkıntıya sokmasından endişe ediyorum. Kaçtığım sanılmasın. Çevirilerim yarım kaldı. Bundan sonra şahsıma hitap edip soru sormazsanız, en azından çevirilerime devam edebilirim. Forumunuza yine yalnızca film paylaşımı için uğrarım. Filmlerin altına siyasi değil de filmle ilgili yorum yaparsanız; en azından konu oraya buraya gitmez.
Ama gerçi bu kaabiliyeti kazanamayacak insan çok gördüğüm kadarıyla.
10 yıl önce paylaştığım bir film. Buyurun:
Kafkas Kartalı rumuzlu bir genç (ki bence üç-beş rumuzla burada yazan birisi) "gider en rezil Hollywood filmini izlerim ama İran yapımı Hz Yusuf filmini izlemem" diye birşey yazmıştı.
Artık bu forumda film bile paylaşmayayım mı tamamen terk mi edeyim diye düşünüyorum.
Gidin Hollywood-Bollywood başlıklarınızı daha fazla doldurun. Feyiz alın Amerika'nın ahlaki(?) sinemasından.
İffetli Hazreti Yusuf sizin ahlakınızı bozar. Estağfurullah. Haşa.

Son düzenleme: