Ayıbın en büyüğü!..

bulut_bey79

Kıdemli Üye
Web sitesi
3422unitedstates.spaces.live.com
Hazret-i Ali’nin veciz sözleri: “Ayıbın en büyüğü, aynısı kendisinde de varken başkasını ayıplamaktır.”
“Kimseye danışmadan iş yapan helak olur; insanlara danışan onların akıllarına ortak olur.”
“Fitneye karşı iki yaşındaki deve gibi ol; onun ne binilecek sırtı ne de sağılacak sütü vardır.”
“İnsanların en acizi, arkadaş kazanmada acizlik edendir. Ondan daha acizi ise, kazandıktan sonra kaybedendir.”
“Dünyaya sarılan, kendini alçaltır. Düştüğü sıkıntıyı açıklayan zillete razı olur. Dilini kendisi üzerinde emir sahibi yapan, kendine ihanet etmiş olur.”
“Acze düşenlere rahat bir nefes aldırmak, mazluma yardım etmek büyük günahların kefaretlerindendir.”
“Sızlanmak, zamanın belalarına yardım eder; sabır, düşmanı oklara hedef eder.”
“Zaman uzasa ve sonuç gecikse bile, sabreden zaferi kaybetmez.”
“Bir topluluğun yaptığına razı olan, onlardan sayılır. Batıl konusunda onlara dahil olanın iki suçu vardır: Onu yapmak ve yapılmasına razı olmak.
“Her kap içine bir şey konuldukça daralır. Ancak bilgi kabı müstesnadır. O, bilgi konuldukça genişler.”
“Cevap çok uzun olduğu zaman sorunun cevabı gizli kalır.”
“Şiddet, zulüm son haddine geldiğinde ferahlık hasıl olur, bela halkaları iyice sıkıştığında rahatlık ortaya çıkar.”
“Mümin, kardeşine karşı kibirlenmeye, öfkelenmeye başladığı zaman ondan ayrıldı demektir.”
Kendisine, “Bize akıllıyı anlat” denilince; “Akıllı, her şeyi layık olduğu yere koyandır” dedi. “Cahili anlat” denilince; “anlattım ya” dedi.
“Bir haber duyduğunuz zaman onu nakletmek için değil ona uymak için belleyip düşünün. Çünkü ilmi rivayet edenler çoktur, fakat riayet edenler pek azdır...”
“Âlim, cahili hemen tanır, çünkü daha önce o da cahildi. Cahil âlimi tanımaz, çünkü daha önce âlim değildi.”
“Müslümanlar, âhirete inanıyor. Kitapsız kâfirler, inkâr ediyor. Tekrâr dirilmek olmasaydı, inanmayanlar bir şey kazanmaz, Müslümanlar da, zarar etmezdi. Fakat, kâfirlerin dediği olmayınca, sonsuz azâb çekeceklerdir.”
Hikmetler
Mehmet Oruç