AyetelkÜrsİ

Erhan

Profesör
Katılım
21 Tem 2006
Mesajlar
2,115
Tepkime puanı
42
Puanları
48
Konum
Ankara
Web sitesi
www.softajans.com
Her zaman okuyabileceğimiz koruyucu duamız: Ayetelkürsi

Şükürler olsun Rabb'imize ki, bizler inanmış insanlarız. Hayat boyunca maruz kaldığımız çeşitli hastalık ve musibetlere hem maddi tedbirler alır, tıbbi çarelere başvururuz. Hem de manevi tedbirler alır dualarla Rabb'imize ilticadan geri kalmayız.

Çünkü Rabb'imiz duaya verdiği ehemmiyeti anlatırken "Duanız olmasa ne değeriniz olurdu?" mealinde hatırlatmada bulunmakta, fiili duanın yanında kavli duamızın da kulluğumuzun vazgeçilmezi olduğunu işaret buyurmaktadır.

Bu sebeple bugün sizlere kulluğumuzun gereği olan bir dua olayı arz etmek istiyorum. Zannederim bu olayı okuduktan sonra Bakara Sûresi, ayet 255'teki Ayetelkürsi'yi ezberleyerek her zaman ve mekanda, hatta gece yatağınıza uzanırken dahi okuma arzusu duyacak moral alacaksınız. Aldığınız bu moralle de zorlandığınız yerlerde pes etmeyip ümitle ayakta kalma duygusuna sahip olacaksınız. Çünkü Ayetelkürsi, Rabb'imizin sonsuz kudret, kuvvet ve azametini dile getirmekte, gücü yetmeyecek hiçbir şeyin olmadığına dikkatimizi çekmekte, böyle bir kudret ve kuvvete iltica ettiğimizi hatırlatmaktadır.

Nitekim şeytan bile bu ayetin anlattığı sonsuz kuvvet ve kudretin farkına varmış, okuyanlara zarar veremeyeceğini de insan suretinde göründüğü Hz. Ebu Hureyre'ye ibretli bir olayla anlatmıştır. Nasıl mı? İşte size uzun olayın kısa özeti.
.........

Hz. Ebu Hureyre, toplanmış olan zekat ve fitre mallarını beklemek üzere görevlendirilmişti.

Bir gece meçhul bir adamın bu mallardan çalmaya kalktığını görünce, bileğinden tutup 'Seni Resulüllah'a götüreceğim.' diye adamı yakaladı. 'Çoluk çocuğum var, yoksulun biriyim..' diye yalvaran adam, nihayet kendisini bıraktırdı.

Ertesi günü Efendimiz, yakaladığı adamı ne yaptığını sordu. O da 'Yoksulun biriymiş, acıyıp bıraktım.' demesi üzerine Efendimiz, o sana yalan söyledi yine gelecektir, buyurdu.

Gerçekten de adamın ikinci gece yine gelip hazinenin mallarından aynı şekilde almaya kalktığını gören Ebu Hureyre, yine yakalayınca yalvararak bir daha gelmeyeceği sözünü verdi. Ebu Hureyre de inanarak bir daha bıraktı. Efendimiz durumu öğrenince, 'O adam sana yalan söyledi yine gelecektir.' buyurdu.

Gariptir ki üçüncü defa gelip de aynı şeyi yine yapmaya kalktığında bu defa bırakmayacağını söyleyen Ebu Hureyre'ye adam, 'Beni bırakırsan sana çok değerli bir dua haber vereceğim, onunla sen çok mühim bir şey öğrenmiş olacaksın.' dedi.

Ebu Hureyre, 'Neymiş o değerli şey?' deyince de şunu söyledi:

- Bakara Sûresi'nde Ayetelkürsi vardır. Bu ayeti okuyana şeytan musallat olup da zarar veremez. Gece okuyan sabaha kadar şeytanın şerrinden emin olur. Bunu benden duymuş ol!

Ertesi günü Efendimiz yakaladığı meçhul adamı neden yine bıraktığını sorunca:

- Bana çok değerli bir duayı haber verdi. Onun için onu bıraktım, demesi üzerine Efendimiz:

- Neymiş sana haber verdiği değerli dua? diye sordu.

- Ayetelkürsi'yi okuyana şeytan zarar veremez, kötülük yapamaz, dedi deyince Efendimiz:

- Bak hele şuna! dedi. Kendisi yalancı olduğu halde burada bu defa doğruyu söylemiş.

Ebu Hureyre, seninle kaç gecedir konuşan kimdi biliyor musun? O, insan suretine girmiş şeytanın ta kendisiydi! Her yerde yalan konuşan şeytan, burada kendini kurtarma adına sana doğruyu söylemiştir!.. Ayetelkürsi gerçekten de itimat ederek okuyanı koruyucu ve kollayıcıdır!
……..

Hadis alimlerimizden Prof. Dr. M. Yaşar Kandemir'in beş yüz sayfalık değerli eseri 'Peygamberimin Sevdiği Müslüman' kitabındaki bir yazıdan kısaltarak arz ettiğim bu olay bize, Ayetelkürsi'nin her zaman ve mekanda okuyabileceğimiz koruyucu bir duamız olduğunu ifade etmektedir. Zafer Yayınları arasında çıkan eser, hadislerle mesaj yüklü olayları sıralamış, okuyucusuna derli toplu faydalı bilgiler sunmuştur.

AHMED SAHiN
 

Nur Cennet

Profesör
Katılım
25 Eki 2006
Mesajlar
2,046
Tepkime puanı
2
Puanları
0
Yaş
31
Konum
|...Kırlar...|
Çok Tşkler...
Bizim Din Hocamız Da Bize Yazılıda AyetelKürsi nin Anlamını Sorucak:whistling[1]: :dancing:
 
Üst