Avrupa'da Müslümanlar Sokağa Çıkıyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Avrupa'da Müslümanlar Sokağa Çıkıyor

Muhtazaf

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
22 Ocak 2014
Mesajlar
1,865
Puanları
48
Web sitesi
www.facebook.com
Avrupa'da Müslümanlar Sokağa Çıkıyor

Avrupa’da Müslümanlara karşı oluşan ön yargıları hafifletmek İslam’la ve Müslümanlarla ilgi merak edilenleri batı toplumu ile paylaşmak için İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı (İGMG) binlerce kişi ile sokaklara inerek İslam’ı ve Müslümanlıkla ilgili merak edilenleri cevaplayacaklar.
İGMG tarafından yapılan açıklamada 28 Şubat'ta “Buyurun Ben Müslümanım” başlığı altında yapılacak etkinlikte, batı toplumuyla temas sağlanacağı ve bu temas sayesinde karşılıklı önyargıları ve korkuları yıkmanın amaçlandığı, empatinin teşvik edileceği ifade edildi.

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı Genel Başkanı Kemal Ergün yaptığı yazılı açıklamada, “İnsanlarla bireysel olarak iletişime geçmek, karşılıklı anlayışı ve empatiyi teşvik etmenin en doğal ve en iyi yoludur. Bu gerçek birçok araştırmayla kanıtlanmıştır. İnsanların birbirleriyle temaslarının az olduğu ya da olmadığı yerlerde, karşılıklı ilişkilerde ön yargılar çok daha fazla hâkim olurlar. Nitekim İslam düşmanlığının en yaygın olduğu yerler, Müslümanların en az oranda yaşadığı yerlerdir. Bu düşünce ile ‘Buyrun, Ben Müslüman’ım’ etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikle, Müslümanlar ve gayrimüslimler arasında karşılıklı iletişimin ve gönül köprülerinin kurulmasını teşvik etmek istiyoruz. Hedefimiz insanların birbirine yakınlaşması ve birbirlerini tanımasıdır” ifadelerinde bulundu. Kemal Ergün açıklamasında ayrıca, “Bu etkinlikle, aynı ülkede yaşadığımız insanlara Müslümanlarla iletişim kurma ve Müslüman toplumunu tanıma anlamında basit bir imkân sunuyoruz. Özellikle terör tehdidi ve İslam düşmanı gösterilerin gündemi sürekli olarak meşgul ettiği bu günlerde bu gibi etkinlikler daha da önem kazanmaktadır” ifadelerine yer verdi.“Buyrun, Ben Müslüman’ım” etkinliği Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Danimarka gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde kamuya açık alanlarda, alışveriş caddelerinde, çarşılarda ve şehir merkezlerinde gerçekleştirilecek. 28 Şubat 2015 tarihinde saat 11’de başlayacak olan “Buyrun, Ben Müslüman’ım” etkinliği için hazırlanan bilgilendirme amaçlı el ilanları ücretsiz olarak ilgili herkese sunulacak. Bu el ilanlarında etkinliğin açıklaması yapılırken, karşılıklı iletişimin neden önemli olduğu da anlatılacak. Etkinliğe katılmayı kabul eden insanlara jest olarak ayrıca birer gül hediye edilecek.
 

Muhtazaf

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
22 Ocak 2014
Mesajlar
1,865
Puanları
48
Web sitesi
www.facebook.com
Avrupa'da "Buyurun, Ben Müslümanım" etkinliği düzenlenecek


Avrupa’da faaliyetlerini sürdüren İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Teşkilatı, 28 Şubat'ta Avrupa genelinde "Buyurun, Ben Müslümanım" etkinliği düzenleyecek.


IGMG’den yapılan yazılı açıklamada, cumartesi günü binlerce Müslümanın Avrupa’nın çeşitli kentlerinde birlikte yaşadıkları kişilerle "Buyurun, Ben Müslümanım" sloganıyla temasa geçeceği, kendilerini tanıtacağı ve bu temas vasıtasıyla önyargıları yıkmaya çalışacağı ifade edildi.


Etkinliğin IGMG öncülüğünde yapılacağı belirtilen açıklamada, "İnsanların birbirleriyle temaslarının az olduğu ya da olmadığı yerlerde karşılıklı ilişkilerde önyargılar çok daha fazla hakim olur. Nitekim İslam düşmanlığının en yaygın olduğu yerler, Müslümanların en az oranda yaşadığı yerlerdir" denildi.


Açıklamada görüşlerine yer verilen IGMG Başkanı Kemal Ergün, "Buyurun, Ben Müslümanım" etkinliğinin Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Danimarka gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde kamuya açık alanlarda, alışverişin yoğun olduğu caddelerde, çarşılarda ve şehir merkezlerinde düzenleneceğini bildirdi.
Bu etkinlikle önyargıların ve korkuların ortadan kalkmasının ve karşılıklı anlayış geliştirilmesini öngördüklerini belirten Ergün, "Özellikle terör tehdidi ve İslam düşmanı gösterilerin gündemi sürekli olarak meşgul ettiği bu günlerde bu gibi etkinlikler daha da önem kazanmaktadır" değerlendirmesinde bulundu.
Ergün, "Bu düşünce ile 'Buyurun, Ben Müslümanım' etkinliğini gerçekleştiriyoruz. Bu etkinlikle Müslümanlar ve gayrimüslimler arasında karşılıklı iletişimin ve gönül köprülerinin kurulmasını teşvik etmek istiyoruz. Hedefimiz insanların birbirine yakınlaşması ve birbirlerini tanımasıdır" ifadesini kullandı. Ergün, etkinliğin 28 Şubat cumartesi günü saat 11.00’de başlayacağını kaydetti.
 

Muhtazaf

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
22 Ocak 2014
Mesajlar
1,865
Puanları
48
Web sitesi
www.facebook.com
“Buyrun, Ben Müslüman’ım” 61.000 değerli görüşme için teşekkürler

28 Şubat 2015 tarihinde birçok Avrupa ülkesinde binden fazla gencimiz “Buyrun, Ben Müslüman’ım” cümlesiyle sokaklardaydı. Avrupa’nın 5 farklı ülkesinde 102 noktada 61.000 kişiyle birebir görüşülen etkinlik, karşılıklı yanlış anlaşılmaları aşmak ve ön yargıları azaltmak için saygı, empati ve birbirini tanımanın önemini bir kez daha gözler önüne serdi.


IGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, “Birçok araştırmanın Müslümanlara karşı ön yargıların arttığına işaret ettiği bir dönemde korku ve ön yargıları bertaraf etmek amacıyla ‘Buyrun, Ben Müslüman’ım’ etkinliğini gerçekleştirdik. Stantlarımıza gelen insanlarla tanışarak gönül köprüleri kurduk. Hedefimiz insanların birbirine yakınlaşması ve birbirlerini tanımasıydı. Bu manada 61.000 insanla sohbet ettik ve onların gönüllerini kazandık.” dedi.

“Buyrun, Ben Müslüman’ım” isimli aksiyonun etki alanının oldukça geniş olduğunu, fakat güçlü ve kalıcı iletişimin tek bir etkinlikle gerçekleşmesinin mümkün olmadığını da belirten Ergün şu ifadelerde bulundu: “Bu etkinlikle, karşılıklı iletişim için doğal bir ortam sunmak istedik. Öte yandan sorumluluğumuzun burada bitmediğini de biliyoruz. Birbirimizi tanımak ve böylece barışçıl bir toplumsal birlikteliğe katkı sağlamak için atılacak daha çok adım var. Bugün stantlarda edinilen tanışıklığı kalıcı dostluklara dönüştürmek hepimizin görevidir. Etkinlik kapsamında gününü bu hayırlı çalışmaya vakfeden bütün kardeşlerime, özellikle gençlerimize ve aksiyonumuza ilgi duyarak katılan herkese yürekten teşekkür ediyorum. Bugün yaşadığımız bu güzel atmosferi farklı etkinliklerle pekiştireceğiz.”
 

Muhtazaf

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
22 Ocak 2014
Mesajlar
1,865
Puanları
48
Web sitesi
www.facebook.com
Hollanda’daki Milli Görüş Teşkilatından Anlamlı Etkinlik


Hollanda’daki Milli Görüş teşkilatı tarafından Hollanda'nın çeşitli kentlerde “Buyurun, Ben Müslümanım” etkinliği kapsamında Hollanda'lı vatandaşlara gül dağıtarak islamiyet hakkında bilgi verdiler.Hollanda’daki Milli Görüş teşkilatları, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde düzenlenen “Buyurun, Ben Müslümanım” etkinliği kapsamında ülkenin farklı şehirlerinde gül dağıtarak, Hollandalılara İslamiyet hakkında bilgi verdi.
Rotterdam’da şehir merkezinde gün boyunca gül dağıtan gençler, meraklıların İslamiyet hakkındaki sorularına da cevap verdi.
Avrupa’nın birçok ülkesinde bugün benzer etkinliğin düzenlendiğini belirten organizatörlerden Doğukan Ergin, amaçlarının İslamiyet ve Müslümanlara yönelik önyargıları yıkmak olduğunu söyledi. Hollanda’da Müslümanları tehdit gibi gören algının değişmesi için çaba harcadıklarını kaydeden Ergin, şunları söyledi:
“Müslümanların bir tehdit olarak algılandığını görüyoruz. Dolayısıyla bu sorunu gidermek ve Müslümanların Hollanda’ya katkı sunduklarını, bir engel, bir sorun olmadıkları göstermek istiyoruz. Müslümanların barış ve kardeşlikten yana mesajını vermedir aynı zamanda amacımız. Hedefimiz sokakta gezen insanlarla muhabbet kurmak, son yaşayan olaylardan bizim de kaygı duyduğumuz, üzüldüğümüz mesajı vermedir.”
Etkinliklerinin büyük ilgi gördüğüne değinen Ergin, başlangıçta kaygı duymalarına karşın Hollandalıların olumlu bakışlarının kendilerini memnun ettiğini ifade etti.
 

Muhtazaf

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
22 Ocak 2014
Mesajlar
1,865
Puanları
48
Web sitesi
www.facebook.com
Avrupalı Müslümanlar Seslerini Duyurmayı Başardı

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatları tarafından başlatılan “Buyrun Ben Müslümanım" kampanyası başarılı bir şekilde gerçekleşti.İGMG Genel Başkanı Kemal Ergün, "Ön yargıların ortadan kaldırılması için birbirimizi yeterince tanımamız gerekiyor" açıklamasında bulundu.
Avrupa’da artan İslam düşmanlığına karşı İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı tarafından başlatılan “Buyrun Ben Müslüman’ım” kampanyası tamamlandı. Kampanya kapsamında beş ayrı Avrupa ülkesinde 102 ayrı noktada binden fazla Müslüman gencin görev aldığı etkinlikte 62 bin kişi ile temas kurularak İslamiyet hakkında bilgiler verildi.

Şehirlerin en kalabalık yerlerine stant kuran İGMG’li gençler, ellerinde güllerle Avrupalıları stantlarına davet ederek İslamiyetle alakalı broşür ve kitapçıklar vererek merak edilen soruları cevapladı.

İslam Toplumu Milli Görüş Teşkilatı Genel Başkanı Kemal Ergün, kampanyayla ilgili olarak yaptığı açıklamada farklı din mensuplarının aralarındaki ön yargıların ortadan kalkabilmesi için birbirlerini tanımalarının önemine dikkat çekti. Ergün, “Birçok araştırmanın Müslümanlara karşı ön yargıların arttığına işaret ettiği bir dönemde korku ve ön yargıları bertaraf etmek amacıyla ‘Buyrun, Ben Müslümanım' etkinliğini gerçekleştirdik. Stantlarımıza gelen insanlarla tanışarak gönül köprüleri kurduk. Hedefimiz insanların birbirine yakınlaşması ve birbirlerini tanımasıydı. Bu manada 61 bin insanla sohbet ettik ve onların gönüllerini kazandık” dedi.

“Buyrun, Ben Müslümanım” isimli kampanyanın etki alanının oldukça geniş olduğunu, fakat güçlü ve kalıcı iletişimin tek bir etkinlikle gerçekleşmesinin mümkün olmadığını da belirten Ergün, şu ifadelerde bulundu:
“Bu etkinlikle, karşılıklı iletişim için doğal bir ortam sunmak istedik. Öte yandan sorumluluğumuzun burada bitmediğini de biliyoruz. Birbirimizi tanımak ve böylece barışçıl bir toplumsal birlikteliğe katkı sağlamak için atılacak daha çok adım var. Tanıtım stantlarımızda edinilen tanışıklığı kalıcı dostluklar dönüştürmek hepimizin görevidir. Yaşadığımız bu güzel atmosferi farklı etkinliklerle pekiştireceğiz." 
Üst