Aşırı D vitamini kemiklere zarar veriyor | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

Aşırı D vitamini kemiklere zarar veriyor

ismail

Yeni
İhvan Üyesi
Katılım
3 Mar 2007
Mesajlar
20,475
Puanları
0
Yaş
42


Kemik gelişimi ve tamiri konusunda çok önemli olduğu bilinen D vitamini, yaygın inanışın tersine aşırı alınması durumunda da kemiklere zarar veriyor.


İtalyan Corriere della Sera gazetesinde çıkan habere göre, eksik olması durumunda çocuklarda raşitizm, erişkinlerde ise osteomalazi gibi rahatsızlıklara neden olan D vitaminin, fazla miktarda alınmasının da beklenenden farklı bir etki yaparak kemikleri daha kırılgan hale getirdiği belirtildi.
ABD'deki Minnesota Üniversitesi ve Minneapolis Tıp Merkezinde görev yapan bilim adamları, 69 yaşının üstündeki 6 binden fazla kadının kanındaki D vitamini seviyesini ölçtü ve elde ettikleri verilerle bu kişilerin kemik sağlığı arasındaki ilişkiyi inceledi. Bilim adamları, D vitamininin eksik olanlar ile vitaminin çok fazla olduğu kişilerin de kemiklerinin oldukça kırılgan olduğunu gözlemledi.
Kanındaki D vitamini seviyesi 20-30 ng/ml olan kadınların kemiklerinin daha kuvvetli olduğunu gözlemleyen bilim adamları, 15 ng/ml'nin altındaki kadınların kemiklerinin bu gruba göre yüzde 47, 30ng/ml'nin üstünde olanlarınkilerin de yüzde 32 oranında daha kırılgan olduğunu belirledi.
D vitamini seviyesi ne kadar yüksek olursa kemiklerin o kadar kuvvetli olacağı yönünde bir inanış olduğuna dikkati çeken bilim adamları, araştırmalarının bunun doğru olmadığını kanıtladığını belirterek, aşırı vitamin takviyesi yapılmaması uyarısında bulundu.
 

lâl ü ebkem

Üye
İhvan Üyesi
Katılım
17 May 2010
Mesajlar
53
Puanları
0
Anne sütünde D vitamini yok gerekçesiyle çocuklara veriliyor malum..
Mevla sebepsiz birşey yaratır mı, ya da eksiği olur mu..
Aynı sebepten yeni doğan bebeklere de verilmemesi gerekiyor aslında, ama herkes kullanıyor ve dişlerle başlıyor sorunlar..
 

mü'HÜR

Ordinaryus
İhvan Üyesi
Katılım
19 Eki 2010
Mesajlar
2,563
Puanları
83
Yaş
35
Her nimetin azı karar,çoğu zarar!

Su dahi çok içildiğinde ölüme kadar varan sonuçlar doğurabiliyor.

Teşekkür ederiz...
 
Üst