Anormallik normal oldu

Enes

İhvan Forum Üye
anormallik_normal_oldu_h20690.jpg

Son 3 yıldır Türkiye’nin gündemi çok hızlı değişiyor. Anormal konular bile çok normal karşılandığından ötürü artık bizim kıstasımız “anormallik” oldu.

Yani; anormal bir gündemimiz olmadığı zaman pek hayra yormuyoruz durumu.

HAFTANIN OLAYLARI

Bir gazeteci 16 yıldır çalıştığı gazetesinden kovulmuş.

Sebep?

Uludere konusunda yaşanan sürecin ne derece yanlış olduğuna değinmiş.

Yani iktidarın mayınlı alanına girip “eleştiri” de bulunmuş.
İşin ironisi; 28 Şubat sürecinde gazetelerinden kovdurulan ve iktidarca sevilmeyen gazetecilere kucak açan medya gurubu devran döndüğünde kendi içindeki “haylaz” çocukları harcıyor.

Menfaat resmen uyuşturucudur. Öyle ki menfaat söz konusu olduğunda insanı kendi ruhuyla bile çelişkiye düşürebiliyor.

KÜRTAJ KONUSU

Başbakan kürtaj konusundaki çıkışını Uludere meselesi iyice ayyuka çıktığı bir süreçte yaptı.

Akıllıca bir hamleydi doğrusu.

Zira kürtaj, toplumun öncelikli meselesi değildi, toplumun büyük çoğunluğu ile ilgili bir çıkış hiç değildi.

Başbakan bu çıkışı yaptığında deyim yerindeyse bağıracaklar belliydi.

“Kadının kişiliği” denecekti. “Benim bedenim” çıkışları yüksek sesle dile getirilecekti.

İlginçtir;

Kadının cinsel bir meta olarak kullanan medya gurupları bile çıkıp “olur mu öyle şey kardeşim” dedi.

Başbakan zaten bunu bekliyor olacak ki “o zaman intihar edene de bir şey demeyelim. Serbest yapalım” çıkışını en başta yaptı.

Başbakanımız çok akıllı adam vesselam.

Gündemi nasıl kullanacağını, tepkileri nasıl pasifize edeceğini çok iyi biliyor. Ekibi de iyi çalışıyor.

Bakın geçen hafta Uludere konusunda neredeyse içişleri bakanının koltuğu altından kayıyordu.

Aradan bir hafta geçmeden içişleri bakanının adını unuttuk.
Kürtaj konusu AK Parti’ye oy kaybettirmeyecek bir konu olduğundan bu ustaca hamlede “naylondan Uludere savunucuları” ters köşe oldu. Hemen Uludere faciasını unutup esas gündemlerine döndüler.

ÖYM KONUSU

Özel yetkili mahkemeler konusuna gelince;

Bu konunun detayları tam olarak ortaya çıkmadığından boşa nefes tüketmek istemem.

Ancak seçim zamanında Kemal Kılıçdaroğlu’nun bu mahkemeleri fazlaca eleştirmesine karşın bu mahkemelerin ne kadar mukaddes bir görev ifa ettiğini söyleyen iktidardı.

Katılıyorum.

Darbecilik gibi kötü bir hastalığın tedavisi ciddi bir yargılama olmalıydı.

Bu ülkenin istikrarına, ekonomisine ve emeğine kastedenler, bunun bedelini olabilecek en ağır şekilde ödemeliydiler.

Sonra birden bir rüzgâr esti.

Kabinenin ikinci adamlarından bir başbakan yardımcısı özel yetkili mahkemelerin ne kadar çağdışı olduğunu söyleyiverdi.

“Demokrasilerde bu tarz mahkemelerin yeri olmaz” babında çıkışlar yapıldı.

Bu doğru aslında;

Gerçek demokrasilerde devletin memurları devleti ele geçirmeyi akıllarına bile getirmezler. Bırakın akıllarına getirmeyi öyle bir seçeneğin var olduğunu içlerinden bile geçirmezler.

Bizim demokrasimiz ise balans ayarı yemekten sarhoş gibi sallanıp duruyor.

Bu tarz yargılamalarla demokrasi tedavi ediliyor ve darbe seçeneği literatürden çıkmaya başlıyor.

“Maç oynanırken kural değiştirilmez” sözünü başbakan da kullanıyordu bir zamanlar.

Maalesef maçın son düdüğü çaldı çalacak yenik takıma yenene kadar penaltı kullanma hakkı veriliyor.

Rahmetli Sakıp Sabancı sağ olsaydı “vah benim memleketime vah vah vah” der miydi acep?

Enes Ali
http://www.hbrhaber.com/ozel-haber/anormallik-normal-oldu-makale,24.html

Meryem

Komplike
Güzel yazmışın entel kişi, bizim tibitırdan yıldırado'yu bilir misin? Hani Taraf'ta da yazıyor kendisi ama tabi en çok tibitırda, renkli gözlü, profil resmini aylardır değiştirmiyor, sarı tişört var üstünde, güzel de fonu var resmin... Heh işte onun kadar iyisin ama o bazen işin haydutluk kısmına kaçıyor, sen kaçma...

Enes

İhvan Forum Üye
yıldıray oğur iyi bir gazeteci :)

onun gibi olmam için daha çok fırın ekmek yemem lazım.

cemaliii

Kıdemli Üye
özel yetkili mahkemelerin kaldırılması kanımca iyi olur.
uludere konusunda içişleri bakanıyla aynı düşünüyorum.
iktidarın kolayca gündem değiştirmesi hususunda ise günaydın diyorum.
bu gündem değiştirme konusunu muhalifler uzun yıllardır zaten söylüyor.

tek soru? iktidara kolay gündem değiştirmeyi CHP ve diğer küçük muhalifler yıllardır söylüyor,lakin düğün değil bayram değil, bizim aliye ne oluyor? neler oluyor? bidar,hasan,agbi ve şenol duymasınlar. sizi hükümeti eleştirdiğiniz için ergenekoncu ilan ediverirler. umarım şimdi muhaliflerin durumunu daha iyi anlamışsınızdır ali bey. bu ülkede yıllardır hükümeti eleştiren herkese ergenekoncu,ulusalcı yaftası vuruluyor. hatta birilerinin gözü saadet partisini bile ulusalcı,ergenekoncu olarak görecek şekilde kararmış durumda.

umarım forum malikanenizden bir günlüğüne de olsa çıkıp, muhalif olmak nasıl bir duyguymuş tadarsınız.
gerçi size ulusalcı,ergenekoncu diyebilen pek çıkmaz.
malum bu devirde nasıl padişahım sen çok yaşa diye iktidarın hiçbir kusuru görünmeyecek derece yağdanlık yükselişe geçmişse, forumda size muhalif yazabilecek çok az kişi var. birçoğu çok güzel yazmışsınız kaleminize sağlık diyecektir. allah başbakanı başımızdan eksik etmesin.pardon allah aliyi başımızdan eksik etmesin diyecektim. aman canım ha başbakan,ha ali.
alide buranın başbakanı.
ali kardeşim malesef ben yağ çekemiyorum,sadece doğruları söylemeye gayret edeceğim.

allaha emanet olunuz.

ebkem

Baş Yücelik
Üç vakte kadar görün başbakan, forumdaki makamından adminimizi şutlayacak.

Enes

İhvan Forum Üye
Demek cemali bizi bu forumda hic takip etmemis.

6 yildir hem ovgude bulunuyorum hem elestiriyorum.

Vicdsnims gore neyi haketmisse ona gore muamelede bulunuyorum iktidara karsi.

Basbakan'i Allah rizasi icin seviyorum.

İtikadinda suphe duyacagim bir tarafi da yok

Ancak; etrafindaki dalkavuklarin elindeki tehlikeli iktidar silahina hep karsi ciktim.

Vicdanim yandasligimdan agir degil.

Yoksa son secim itibari ile ben de bir ak parti secmeniyim.

Benzetmenizdeki cirkin tabiri bu sebepten oturu reddediyorum.

cemaliii

Kıdemli Üye

Yoksa son secim itibari ile ben de bir ak parti secmeniyim.

Benzetmenizdeki cirkin tabiri bu sebepten oturu reddediyorum.

hangi çirkin tabir? ben size ulusalcı yada ergenekoncu demiyorum. ben diyorumki; emin olun siz forum sahibi olmasanız, bu yazınızdan ötürü isimlerini saydığım arkadaşlar sizi ulusalcı ergenekoncu ilan ederlerdi. geçmişte bu kişiler ak partiyi ve kendi cemaatlerini eleştiren herkese saldırdılar.

neye kırıldığınızı bilmiyorum. ama amacım sizi kırmak değil, size biraz ama çok az muhalefet ederek, muhalif olmak,iktidara muhalif düşmek nasıl bir duyguymuş tadınız istedim.

aslında bakanın uludere olayından daha önce eleştirilecek başka bir tavrı oldu. ya ben göremedim yada siz eleştirmediniz bilemiyorum.
ne demişti bakan kendisine içten samimi bir hoşgeldin diyen vatandaşa; "hadi bir takla at", takla atamayacağını söyleyen vatandaşa "hadi oyna o zaman" demişti. ama sizde tıpkı bir kısım yazarlar gibi esas eleştirilecek bir mevzuyu kaçırdınız, ve aslında bakanın aldığı istihbarat bilgileri doğrultusunda gayetde haklı olduğu bir konuda eleştiriyorsunuz. bunu daha önceki bir yazınızda yazmıştım.

demekki uludere konusu daha entel bir yazı oldu sizin nazarınızda. çünkü amacınız biraz entel olabilmek bir yazar edasında.
oysa sadece içten samimi sevgisini gösteren bir vatandaşa "hadi bir takla at" demek kadar acıklı bir şey yoktur.
uludere konusunda ise bakan işkembe-i kübradan konuşmuyor. o kaçakçılar sadece kaçakçı değil.
zaten sayın başbakanda mayın tarlalarından vs bahsederek bakanı doğruladı.
ama ne hikmetse uludere konusu bir kısım yazarlara göre çok güzel bir konu.

Enes

İhvan Forum Üye

hangi çirkin tabir? ben size ulusalcı yada ergenekoncu demiyorum. ben diyorumki; emin olun siz forum sahibi olmasanız, bu yazınızdan ötürü isimlerini saydığım arkadaşlar sizi ulusalcı ergenekoncu ilan ederlerdi. geçmişte bu kişiler ak partiyi ve kendi cemaatlerini eleştiren herkese saldırdılar.

neye kırıldığınızı bilmiyorum. ama amacım sizi kırmak değil, size biraz ama çok az muhalefet ederek, muhalif olmak,iktidara muhalif düşmek nasıl bir duyguymuş tadınız istedim.

aslında bakanın uludere olayından daha önce eleştirilecek başka bir tavrı oldu. ya ben göremedim yada siz eleştirmediniz bilemiyorum.
ne demişti bakan kendisine içten samimi bir hoşgeldin diyen vatandaşa; "hadi bir takla at", takla atamayacağını söyleyen vatandaşa "hadi oyna o zaman" demişti. ama sizde tıpkı bir kısım yazarlar gibi esas eleştirilecek bir mevzuyu kaçırdınız, ve aslında bakanın aldığı istihbarat bilgileri doğrultusunda gayetde haklı olduğu bir konuda eleştiriyorsunuz. bunu daha önceki bir yazınızda yazmıştım.

demekki uludere konusu daha entel bir yazı oldu sizin nazarınızda. çünkü amacınız biraz entel olabilmek bir yazar edasında.
oysa sadece içten samimi sevgisini gösteren bir vatandaşa "hadi bir takla at" demek kadar acıklı bir şey yoktur.
uludere konusunda ise bakan işkembe-i kübradan konuşmuyor. o kaçakçılar sadece kaçakçı değil.
zaten sayın başbakanda mayın tarlalarından vs bahsederek bakanı doğruladı.
ama ne hikmetse uludere konusu bir kısım yazarlara göre çok güzel bir konu.

içişleri bakanı neresinden tutarsan bir facia.

olayın entellikle ilgisi yok (daha önceki yazılarımı okursanız bunu görürsünüz)

zaten tarz ve hatta cüsse olarak da entel olamam :)

sırf muhalif görünmek için muhalefet edenlerden nefret ederim.

taraf gazetesinin mesela ukalaca tavrını hiç sevmem.

ama yeni şafak gibi katıksız taraflı ve subjektif de olamam.

ben kendi görüşlerimi yazarken sizin söylediklerinize göre hareket etmem.

ayrıca bu gibi binlerce yazı var forumda kesinlikle hakaret olmadığı müddetçe müdahale etmedik.

forum yönetimi olarak da kimseyi yaftalamadık.

elinizi vicdanınıza koyun. bu tabiriniz hem doğru değil hem de çirkin. malikane neymiş.

ben sizden daha özgür değilim bu forumda

bunun da ispatı bir yazı yazdığımda bile beni ayrıcalık kullanmakla suçlayabiliyorsunuz.

sizin gibi dar açıdan bakan kişiler sayesinde bu forumda biz özgürce yazamıyoruz.

çok ayıp ediyorsunuz ve hakkaniyetli davranmıyorsunuz.