Aman Allahım! daha neler işiteceğiz ?

ummuhan

Kıdemli Üye
neme gerek aç acına suffe askeriynen akademik ateş arasına girmiyim malum yaşda var hayli bacaklar hızlı koşamıyor :p

korakademik

Ordinaryus
abla daha önce belirtmiştim
:D
okumadınız veya hakkaten yaşlandınız hatırlama güçlüğü çekiyorsunuz.

suffe ile suffering aynı şey değil:D
ateş ile kor nasıl aynı değilse:D

ummuhan

Kıdemli Üye
abla daha önce belirtmiştim
okumadınız veya hakkaten yaşlandınız hatırlama güçlüğü çekiyorsunuz.

suffe ile suffering aynı şey değil:D
ateş ile kor nasıl aynı değilse:D

sen şimdi Türkçeye kısır ve yetersiz mi demek istedin ? :O

reis

Kıdemli Üye
Aman Beyim, çok tuhaf bir yorum getirdin önümüze !...:) Yani, insilün iğnesinin mazisi hani o kadara çok da yeni değildir ! Tutalım ve kabul edelim ki, o zaman insülin yoktu, enjeksiyon da mı yoktu ? İnsülin de bir enjeksiyon değil mi ? Ha! Şeker hastalarının ne yapacağına gelince ...Eğer ifakat bulup sağlıklarına kavuşmaları ihtimali varsa bildiğimiz kadara günü-gününe oruçlarını kaza ederler. Yok şayet, böyle bir durumları yok ve iyileşmeleri mümkün değilse, fidye denilen birşey var hastalıklarından ve yaşlılıklarından dolayı oruç tutamayanlar hakkında...Bunları bir müslümanın bilmesi farzdır diye biliyoruz biz ... İnşaallah, bundan böyle üzerimize öğrenilmesi farz olan bütün fıkhi bilgileri öğreniriz.

:good:
İlk önce insülün ile enjeksiyonun aynı şey olmadığını, enjeksiyonun duruma göre, insülünün ise sürekli alınması gerektiğini öğren, fıkhi bilgileri ondan sonra konuşuruz...

(Ya da ben konuşmam, konuşan arkadaşlar var benim yerime nasılsa) :)

fakiri

Kıdemli Üye
arkadaşlar alışıktır uslubuma

lakin senin üslübuna alışamıcaz
hatanı kabullenemiyorsun.:D
bak üstte oruç bozma ile ilgili bir referans verdim.
ayrıca diyanet işleri başkanlığımızın 2005 deki fetvalarını bi incelesen:D

Sprey, göz-burun- kulak damlası, endoskopi, ultrason, anestezi, fitil, lavman, iğne, serum, kan vermek, diyaliz, anjiyo, biyopsi, merhem, ilaç ,

bozmaz diyor:D
dansın biteli uzun zaman oldu.
pirim

Diyanet bazı konularda mezhebini o kadara genişletti ki, biz ona hiçbir zaman ayak uyduramıyoruz azizim ! Onlara kalmış olsa, İslâmda Dininde Nikâh diye de birşley yoktur. Bu beyan Diyanet modern fetvacılarından Prof.Dr. Saim YEPREM'e aittir. Bu hezeyana sayfalarca reddiye yazıldı ve cevaplar verildi. Şimdi, senin sıraldığın şu Sprey, göz-burun- kulak damlası, endoskopi, ultrason, anestezi, fitil, lavman, iğne, serum, kan vermek, diyaliz, anjiyo, biyopsi, merhem, ilaç gibi hususuların hepsi ya orucu kazasına sebep olarak veya keffaretine sebep olarak orucu bozmaktadır. (Bakınız Emanet ve Ehliyet : Cilt :1 Sayfa: 418-419 Madde :820)

İLÂÇ KULLANMANIN HÜKMÜ
820 Oruca niyyet eden bir mükellefin; aniden hastalanması halinde, mü'min ve mütehassıs bir doktora müracaat etmesi esastır. Eğer ona iğne veya herhangi bir ilâç verirse; mümkün olduğu takdirde, iftardan sonra yaptırması gerekir. Zira iğne; vücûdun iç kısmı ve dimağa ulaştığı zaman oruç bozulur.(65) Hukne yoluyla bağırsaklara ilâç ve su verilmesinde de durum aynıdır.(66) Ancak kullanılan ilâç kuru ve katı olursa, yara üzerine sürüldüğü zaman orucu bozmaz. Zira deri üzerindeki kuru ilâcın; vücûdun derinliklerine ve dimağa uluşma imkânı yoktur.(67) Feteva-ı Hindiyye'de: "İğne vurulan, burnuna veya kulağına ilâç damlatılan kimsenin orucu bozulur. Ancak keffaret gerekmez. Bir kimsenin kulağına, kendi isteğinin dışında ve elinde olmaksızın yağ girmiş olsa o kimsenin de orucu bozulur. Serahsi'nin Muhiyt'inde de böyledir"(68) hükmü kayıtlıdır. Sonuç olarak; oruca niyyet eden bir mükellefin; hastalanması halinde söz, mü'min ve mütehassıs doktora düşer!.. Eğer iğne yapılmasını şart görürse yapılır. Mükellef; o günün orucunu, daha sonra kaza eder!.. Deri üzerine sürülen kuru ve katı ilâçlar orucu bozmaz.

ummuhan

Kıdemli Üye
He işte ben de onu diyom ingilizce askernen arapça suffeyi birleştirmiş başka nası çevircem aynı şekilde yabancı kökenli akademi ile koru birleştirme gibi kısacası ben böle çevirdim türkçe ye bir de bana çene diycene sen bi sus küçüklüğünü bil demi :p

korakademik

Ordinaryus
He işte ben de onu diyom ingilizce askernen arapça suffeyi birleştirmiş başka nası çevircem aynı şekilde yabancı kökenli akademi ile koru birleştirme gibi kısacası ben böle çevirdim türkçe ye bir de bana çene diycene sen bi sus küçüklüğünü bil demi :p

:yn::kilit::ıslık::ıslık::ıslık:

korakademik

Ordinaryus
Diyanet bazı konularda mezhebini o kadara genişletti ki, biz ona hiçbir zaman ayak uyduramıyoruz azizim ! Onlara kalmış olsa, İslâmda Dininde Nikâh diye de birşley yoktur. Bu beyan Diyanet modern fetvacılarından Prof.Dr. Saim YEPREM'e aittir. Bu hezeyana sayfalarca reddiye yazıldı ve cevaplar verildi. Şimdi, senin sıraldığın şu Sprey, göz-burun- kulak damlası, endoskopi, ultrason, anestezi, fitil, lavman, iğne, serum, kan vermek, diyaliz, anjiyo, biyopsi, merhem, ilaç gibi hususuların hepsi ya orucu kazasına sebep olarak veya keffaretine sebep olarak orucu bozmaktadır. (Bakınız Emanet ve Ehliyet : Cilt :1 Sayfa: 418-419 Madde :820)

sana mı inanıcam
koca koca prof lara mı:D

ummuhan

Kıdemli Üye
:yn:

Herkesin yapabildiği bu şeye yönetici notu mu derim ben :)