Allahım hadislerimi başkalarına anlatanlara Rahmet et !

Hattabi

Ordinaryus

Resulullah(sav)'in sünnetini nakletmenin fazileti bölümü

عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، يَقُولُ: خَرَجَ عَلَيْنَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ: «اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِي» قُلْنَا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، مَنْ خُلَفَاؤُكَ؟ قَالَ: «الَّذِينَ يَرْوُونَ أَحَادِيثِي، وَسُنَّتِي وَيُعَلِّمُونَهَا لِلنَّاسِ»

Ali(ra) naklediyor:Resulullah(sav) şöyle diyordu: Allahım Halifelerime rahmet et.

Biz dedik ki : Ey Allahın Resulu ,Halifelerin kimlerdir?

Dedi ki: Onlar hadislerimi rivayet edenler ve sünnetimi insanlara öğretenlerdir.

سَمِعْتُ [ص:165] رَسُولَ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يَقُولُ: «نَضَّرَ اللَّهُ امْرَأً سَمِعَ مِنَّا حَدِيثًا فَبَلَّغَهُ» ثُمَّ ذَكَرَ نَحْوَهُ

Zeyd b. Sabit(ra) naklediyor: Resulullah(sav)'den şöyle dediğini işittim : Allah , bizden bir hadis duyupta onu açıklayan kimsenin yüzünü güzelleştirsin,ak eylesin.

كَانَ يَقُولُ: «إِنِّي أُحَدِّثُكُمْ بِالْحَدِيثِ، فَلْيُحَدِّثِ الْحَاضِرُ مِنْكُمُ الْغَائِبَ»

Yine Resulullah(sav) şöyle diyordu: Size hadisleri anlatıyorum.Sizden hazır olanlar , hazır olmayanlara söylediklerimi iletsin.

عَنْ أَبِي سَعِيدٍ الْخُدْرِيِّ أَنَّهُ كَانَ إِذَا رَأَى الشَّبَابَ قَالَ: «مَرْحَبًا بِوَصِيَّةِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، أَمَرَنَا أَنْ نُحَفِّظَكُمُ الْحَدِيثَ، وَنُوَسِّعَ لَكُمْ فِي الْمَجَالِسِ

Ebu Said El-Hudri (ra) ne zaman bir genç görse ''Merhaba Resulullah(sav)'ın vasiyyeti ''der.

Ardından şöyle derdi :

Resulullah(sav) , bizlere siz(gençlere) Hadis ezberletmemizi ve Meclisleri sizin için genişletmemizi emretti.

عَنْ أَبِي سَعِيدٍ قَالَ: «مَرْحَبًا بِوَصِيَّةِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ، كَانَ رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ يُوصِينَا بِكُمْ»

Ebu Saîd(ra) bir gence şöyle diyordu : Merhaba ,Resulullah(sav) vasiyeti ,

Resulullah(sav) bize , siz gençleri tavsiye ederdi.

ثَنَا أَبُو هَارُونَ الْعَبْدِيُّ قَالَ: كُنَّا إِذَا أَتَيْنَا أَبَا سَعِيدٍ، قَالَ: مَرْحَبًا بِوَصِيَّةِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ قُلْنَا: وَمَا وَصِيَّةُ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ؟ قَالَ: قَالَ لَنَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ: «سَيَأْتِي مِنْ بَعْدِي قَوْمٌ يَسْأَلُونَكُمُ الْحَدِيثَ عَنِّي، فَإِذَا جَاءُوكُمْ فَأَلْطِفُوهُمْ وَحَدِّثُوهُمْ»

Ebu Harun El-Abdî anlatıyor: Biz Ebu Said(ra)'ın yanına geldiğimizde bize şöyle derdi : Merhaba Resulullahın vasiyeti

Biz ''Resulullahın vasiyeti nedir?'' diye sorduk.

Şöyle dedi : Resulullah(sav) bize şöyle demişti: Benden sonra bir kavim gelecek,size benim hadislerimi soracaklar.Onlar size geldiklerine onlara ikram edin ve (hadislerimi) anlatın.

مَرْحَبًا بِوَصِيَّةِ رَسُولِ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ إِذَا جَاءُوهُ فِي الْعِلْمِ

Başka rivayette: ''Merhaba İlim için geldiklerinde Resulullahın bize vasiyet ettiği '' diye geçer.

كَانَ الْأَعْمَشُ يَقُولُ: «لَا أَعْلَمُ لِلَّهِ قَوْمًا أَفْضَلَ مِنْ قَوْمٍ يَطْلُبُونَ هَذَا الْحَدِيثَ، وَيُحِبُّونَ هَذِهِ السُّنَّةَ، وَكَمْ أَنْتُمْ فِي النَّاسِ وَاللَّهِ لَأَنْتُمْ أَقَلُّ مِنَ الذَّهَبِ»

A'maş diyorki : Allah için Hadisi Şerif Talep eden ve Sünneti seven bir topluluktan daha faziletlisini bilmiyorum.

Sizin insanlar içinde sayınız ne kadardır? Vallahi elbette siz Altından daha azsınız.

قَالَ: سَمِعْتُ سُفْيَانَ يَقُولُ: «لَا أَعْلَمُ شَيْئًا مِنَ الْأَعْمَالِ أَفْضَلَ مِنْ طَلَبِ الْعِلْمِ وَالْحَدِيثِ، لِمَنْ حَسُنَتْ فِيهِ نِيَّتُهُ»

Süfyani Sevri şöyle diyor:Niyeti güzel olan için , Hadis ve İlim talebinden daha faziletli olan hiçbir amel bilmiyorum.

Hattabi

Ordinaryus
Hadis konusunda gençlerin hafızaları iyi olduğu için Resulullah(sav) bilhassa gençleri tavsiye etmiş.

Hattabi

Ordinaryus
Selef hadislere çok önem vermiş ve hadislerin günümüze ulaşmasına vesile olmuşlardır.Allah onlardan razı olsun

çelebiler

Kıdemli Üye
Selef hadislere çok önem vermiş ve hadislerin günümüze ulaşmasına vesile olmuşlardır.Allah onlardan razı olsun

Nedense halef de nerede hadis görse yaktırmış yok ettirmiş Resulullah gibi.

Demek ki Allah Resulü ve reşad halifeler kendilerinden sonraki selef gibi düşünmüyormuş.

Şimdi bizler Allah Resulü ve reşad halifelere mi uyalım?

Yoksa Allah Resulü ve reşad halifelerin tam tersini yapan selef dediğiniz kişilere mi uyalım?

fakiri

Kıdemli Üye
Nedense halef de nerede hadis görse yaktırmış yok ettirmiş Resulullah gibi.
Demek ki Allah Resulü ve reşad halifeler kendilerinden sonraki selef gibi düşünmüyormuş.
Şimdi bizler Allah Resulü ve reşad halifelere mi uyalım?
Yoksa Allah Resulü ve reşad halifelerin tam tersini yapan selef dediğiniz kişilere mi uyalım?

Sen şeytandan başka birine uyduğunu mu zannediyorsun ?
Neden adam gibi doğruyu söylemiyorsun ?

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Peygamberimiz'in, bir sebebe istinaden ve belli bir döneme havi olarak, "has" tutumunu "aam" olarak ifade edenlerin hali, cehaletin ifadesidir...

çelebiler

Kıdemli Üye

Sen şeytandan başka birine uyduğunu mu zannediyorsun ?
Neden adam gibi doğruyu söylemiyorsun ?

adam gibi doğruyu söylüyorum ama doğruyu anlayacak adam çıkmıyor hep sen çıkıyorsun karşıma :)

İhtiyar acıyorum sana kendini bu kadar ezdirme.

Yazma istersen bana sonra yazık oluyor sana.

Şiir gibi oldu.

Bak sana şiir bile yazmış oldum.

Hadi uza artık daha fazla yazık olmasın sana...

çelebiler

Kıdemli Üye
Peygamberimiz'in, bir sebebe istinaden ve belli bir döneme havi olarak, "has" tutumunu "aam" olarak ifade edenlerin hali, cehaletin ifadesidir...

Ok büyük hadis alimi meftun efendü hazretleri halifeler hadisleri neden yaktırdı?

"belli bir döneme havi olarak" falan böyle kelimeler edince doğruyu mu yazdığın zannedilecek?

fakiri

Kıdemli Üye
adam gibi doğruyu söylüyorum ama doğruyu anlayacak adam çıkmıyor hep sen çıkıyorsun karşıma :)
İhtiyar acıyorum sana kendini bu kadar ezdirme.
Yazma istersen bana sonra yazık oluyor sana.
Şiir gibi oldu.
Bak sana şiir bile yazmış oldum.
Hadi uza artık daha fazla yazık olmasın sana...

Ne ezmesi, ne yazık olması !..
Senin gibileri biz çok iyi biliriz !
Siz ancak, klavye başında kendinizi bir şey sanrsınız !
Gerçek hayatınızda sizin sesiniz-soluğunuz hiç ama hiç çıkmaz !
Çocuk mu kandırmaya çalışıyon ?

çelebiler

Kıdemli Üye
Ne ezmesi, ne yazık olması !..
Senin gibileri biz çok iyi biliriz !
Siz ancak, klavye başında kendinizi bir şey sanrsınız !
Gerçek hayatınızda sizin sesiniz-soluğunuz hiç ama hiç çıkmaz !
Çocuk mu kandırmaya çalışıyon ?

Bilirsin tabi ihtiyar benim gibi sana hadisleri öğreten var mı?

Hattabi

Ordinaryus
Hadisler bizim baştacımızdır.

Hattabi

Ordinaryus

عَلِيَّ بْنَ أَبِي طَالِبٍ رَضِيَ اللَّهُ عَنْهُ، يَقُولُ: خَرَجَ عَلَيْنَا رَسُولُ اللَّهِ صَلَّى اللهُ عَلَيْهِ وَسَلَّمَ فَقَالَ: «اللَّهُمَّ ارْحَمْ خُلَفَائِي» قُلْنَا: يَا رَسُولَ اللَّهِ، مَنْ خُلَفَاؤُكَ؟ قَالَ: «الَّذِينَ يَرْوُونَ أَحَادِيثِي، وَسُنَّتِي وَيُعَلِّمُونَهَا لِلنَّاسِ»

Ali(ra) naklediyor:Resulullah(sav) şöyle diyordu: Allahım Halifelerime rahmet et.

Biz dedik ki : Ey Allahın Resulu ,Halifelerin kimlerdir?

Dedi ki: Onlar hadislerimi rivayet edenler ve sünnetimi insanlara öğretenlerdir.