ALLAH c.c. kalpleri mühürlermi?

lafons7275

Kıdemli Üye
neyleyim bende böyle celaliyim inanın bu formda mesihi diye bir gayri müslim vardı onu mumla arattı bunlar hiç olmazsa o adam ben hırıtiyanım diyordu
şimdi aklıma bir fıkra geldi anlatayım bari de sakinleşelim
bir karga bir kilisenin çanına devamlı pisler papaz temizle usanmış neyapayımda şu kargayı yakalayım diye düşünmüş
aklına ona şarap vereyim içsin sarhoş olsun düşsün yaka<layım demiş dediği gibide olmuş kargayı yakalamış almış eline
demiş kargaya hırıstiyan desem çana sıçman müslüman desem şarap içmen ula sen ne p..k sun demiş
işte bunlar böyle ne olduğu belirsiz yaratıklar

Mesajını şikayet ettim. Biraz dinlenmen lazım.

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
ömerusta soru sormuştum cevap gelmedi.hafız mısınız? yada hadis hafızı mısınız? yüksek öğrenim ilahiyat yada medrese okudunuz mu?

ömerusta

Kıdemli Üye
ömerusta soru sormuştum cevap gelmedi.hafız mısınız? yada hadis hafızı mısınız? yüksek öğrenim ilahiyat yada medrese okudunuz mu?

geldide okumadın geçtin

hayırdır ünüversiteye öğretim görevlisi falanmı lazım gerçi size onlar bile tesir edemiyor kaçının bilgisini koyduk buraya
anlamadınız anlamazsınız gözünüz kapalı kulağınız kapalı yönünüz öteye dönük ken anlamaszsınız

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
ömerusta sadece sordum.Allahın hidayeti üzerinize olsun

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
tartışma yapmayacağım.Allahın hidayeti üzerine olsun.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
bu o insanın kalbini ALLAH c.c. hın mühürlediğinimi gösterir yoksa adamın kalbini gönlünü küfre döndüğünü kulaklarını tıkadığınımı gösterir işte bütün incelik burada biz bu inceliği görmeniz için bu konuyu tartışıyoruz yoksa kimsenin imanı inancıyla oynamak bize yakışırmı ?
bakın insanları bir çırpıda silmek küfür ehli görmek kalbi mühürlü demek bunlar doğru şeyler değil müslümana yakışmaz
Mühür denince eritilmiş mumun üstüne pirinçten bir mühür basmıyor. Orada mecaz var. Kulakların tıkanması da bu baptan. Kalbe giden yollar var. Ha o yolları tıkamışsın ha o kalp mühürlenmiş ne fark eder.

Kimin kalbinin mühürlü olduğunu zaten müslümanlar bilemez. O Allahın bildiği bir durum. Bize kalbi mühürlü demek yakışmaz aslında. Bakma öyle cehaletten hakaret olsun diye deniyor ama kalp mührü menevi bir şey. Allah bilir onu. Bu şuna benzer. Bazı alimler der ki; Kafirlerin, yani Allaha iman etmeyen birisinin aklı yok demektir. Zira akıl mutlaka imanı gerektirir. Kafir olarak ölen adamın aklı yok demektir, gibi bir yorumları var bazı alimlerin fakat ehli sünnet buna katılmıyor. Zira akıl verilmemişse ne diye mizan edilsin? Velhasılı uzun ince bir mesele.

ömerusta

Kıdemli Üye

Mühür denince eritilmiş mumun üstüne pirinçten bir mühür basmıyor. Orada mecaz var. Kulakların tıkanması da bu baptan. Kalbe giden yollar var. Ha o yolları tıkamışsın ha o kalp mühürlenmiş ne fark eder.
galiba benim anlatımımda bir özür var bir daha söylüyeyim anlatamıyorsam okuma emi kardeşim
ister buna kalp deyin ister damar deyin ister akıl deyin adını siz koyun fark etmez
ALLAH c.c. kendine giden hiç bir yolu kapatmaz taa ki o gün ölüm gelinceye kadar kıyamete kadar o yol açıktır haaa siz kapata bilirsiniz ben kapata bilirim ama ALLAH c.c. kapatmaz anladınmı?

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
galiba benim anlatımımda bir özür var bir daha söylüyeyim anlatamıyorsam okuma emi kardeşim
ister buna kalp deyin ister damar deyin ister akıl deyin adını siz koyun fark etmez
ALLAH c.c. kendine giden hiç bir yolu kapatmaz taa ki o gün ölüm gelinceye kadar kıyamete kadar o yol açıktır haaa siz kapata bilirsiniz ben kapata bilirim ama ALLAH c.c. kapatmaz anladınmı?
Çok emin konuşuyorsun. Allahtan daha kralcı olup onun adına artık karar vermeye bile başlamışsın. Allah şunu yapmaz, bunu yapmaz demeler falan. Bu tavır Allahın en kızdığı tavırdır. Ben dilediğimi yaparım diyor. Onun mayın tarlsaına hiç adım atmamak lazım bence.

Cevap ver o zaman. Tebbet suresini oku da Ebu Leheb hayattayken ona giden yol nasıl kapanmış öğrende gel. Daha namazda okunan sureleri bile bilmiyorsunuz gelmiş buralarda ahkam kesiyorsunuz.

DostunDostu

Süper Moderatör
Yönetici
Allah bazılarına yolları kapar. Aslolan Halık'tır, Mahluk değil. Aslında adalet bile asıl değildir. Murad, tecelli etmektir. Adalet penceresinden bakarsan doğada sadece güçlünün güçsüzü yendiğini görürsün. Adalet arama. O tek ve eşi benzeri olmadığı için yaptığı ve yarattığı her iş bize kaide değil bizzat onun hakikatidir ve hiç bir şeriat ölçüsüyle tartılamaz. Ona şeriat işlemez. Halık olan Allah'ın gazabının tecellisi mahlukların üzerine şeriat olarak zuhur etmiştir.. Bu mana da Firavun'u Firavun yapan ona Musa'nın gönderilmesidir. O gönderiliş inananlara gazap içinde rahmet olmuştur. İnanmayanlara ise gazabın ta kendisi. Musa, bir tek Mısır'da ki Firavuna gönderilmedi. O Firavunun bünyesiyle kıyamete kadar gelecek tüm Firavunlara hitap vardır. Murad edilen o hitap ve mücadele kalıbını ortaya koymaktır. Musa'da piyon, Firavun'da piyon. O Firavun ta bezm-i Alem'de zaten cehenneme odun olarak yaratılmıştı. Ortaya bir konsept koymaklık vardır. Neyse bunlar ince işler.

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
Web sitesi
www.haksairi.com
Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir
şey yoktur
.( en-necm,53/39)
..İyiliğin karşılığı iyilikten başka bir şey değildir ( er-rahman,5/66).....Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür, Kim de zerre miktarı şer islemişse onu görür,( el-Zilzal,99/7-8)

ömerusta

Kıdemli Üye
tamam biz anlatamıyoruz anlatma özürlüyüz

Bilsin ki insan için kendi çalışmasından başka bir
şey yoktur
.( en-necm,53/39)
..İyiliğin karşılığı iyilikten başka bir şey değildir ( er-rahman,5/66).....Kim zerre miktarı hayır yapmışsa onu görür, Kim de zerre miktarı şer islemişse onu görür,( el-Zilzal,99/7-8)

bak herkim ne yaparsackendi yaparmış.

adams77

Kanalizasyoncu
Arkadaş,
Senin bu sorun bizim inancımıza göre küfürdür. Neden küfürdür? Çünkü, Allahımıızın yaptığı veya hükmettiği bir hususu kalkmış sorguluyorsun! Müslümanların böyle absürd bir özgürlükleri yoktur ! İslâma girmek için kimse kimseyi zorlayamaz ama,İslâma girdikten sonra öyle her kafana eseni de soramazsın ve sogulayamazsın! Bunları İslâm girmeden önce kendi kendine ve başkalarına soracaksın ve ikna olduktan sonra da İslâmı seçeceksin ! Müslüman olduktan sonra bu tip sorular sorarsan MULHİD olur,İslâm Dininden çıkarsın. Şimdi sen, bu mulhidliğine ortak bulmak için gelmiş burada bana böyle bir soru soruyorsun !
Va Esefa!

Selam

Ve-iż kâle ibrâhîmu rabbi erinî keyfe tuhyi-lmevtâ(s) kâle eve lem tu/min(s) kâle belâ velâkin liyatme-inne kalbî(s) kâle feḣuż arbe’aten mine-ttayri fesurhunne ileyke śumme-c’al ‘alâ kulli cebelin minhunne cuz-en śumme-d’uhunne ye/tîneke sa’yâ(en)(c) va’lem enna(A)llâhe ‘azîzun hakîm(un) Bakara - 260

ömerusta

Kıdemli Üye
adams 77 kardeşim senin yaptığın yanlış
yukardaki adam kurandan anlamaz ona şondan bundan örnek verecen

Fethul-Bâri

Kısıtlı Erişim
adams 77 kardeşim senin yaptığın yanlış
yukardaki adam kurandan anlamaz ona şondan bundan örnek verecen

Büyük müfessirsin galiba.O halde sen Nasr suresini açıkla bakayım.Googleye bakmadan.Ezbere yaz arapçasını ve mealini :D

Kolay sordum hadi bunu bilcenmi bakalım , büyük müfessir :D

adams77

Kanalizasyoncu

Büyük müfessirsin galiba.O halde sen Nasr suresini açıkla bakayım.Googleye bakmadan.Ezbere yaz arapçasını ve mealini :D

Kolay sordum hadi bunu bilcenmi bakalım , büyük müfessir :D

Selam

kardeşim buyur istersen senin o güzel ilminden istifade edelim
buyurun sesi açtım sizi bekliyorum.