Allah ancak sıkıntılarımız çok olunca ilgi alanimiza giriyor.

Takiyüddin

Yasaklı
sahabeyi sahabe (Allah onlardan razı olsun) yapan şey teyakkuz durumlarının zirvede olması yani kırmızı alarm durumunun hayatın her demine yayılıyor olması halidir ...
insan kırmızı alarm durumunda teyakkuzdadır ....
Cahilliklere onlar kadar şahit olmayan onlardan sonra gelenler... sahabeden çok bilgide bile olsa, teyakkuz/hissediş/anlayış açısından sahabinin öncülerinden hayırlı olmadıklarını ima eden rivayetleri doğrulayan bir görüş olduğunu söyleyebilirim.

türkü

Kıdemli Üye
evvela insanın bu kapsamlı bir yaratılış içinde olduğu ayetlerle sabit. Allah insanı tanımlarken nankör, aceleci, cimri, az şükreden, aciz vs. ile önce aşağılanan sonra da "buna rağmen" yüceltilerek kendisine iyi-kötüyü ayırdedebilme kabiliyetinin verilmesine karşılık yeryüzüne halife olabilecek yetkinlikte bulunduğunu da bildiriyor. "ben bir halife yaratacağım demişti meleklere.." toplum açısından bakıldığında müslümanları kendi hallerine dönük gayrısına yani genel olarak dünyaya ilgisizmiş gibi görünmeye iten sebeplerin başında dinde zorlayıcılığın olmayışı, ayetlerle zulmedenlere meyletmenin, haram ve yasaklardan sakınmanın gerektiği hususları geliyor.. kendi içlerinde birbirlerinin kusurlarını hoşgörücü, uyarıcı ve örtücüdürler. olması gerekeni ve olduğunu bildiğim şeyi yazdım son cümlede. neden öyle değil de böyle, müslümanın eminlik çizgisi hangi raddede elinden alındı, dünyevileşmenin kuşatması altındamı kalındı net olarak şu şudur diyebileceğim bişey değil. aklıma dücane hoca'nın tanrı'yı şehre çağırmalı yazısı geliyor bir tek..çok renkliliğe hoşgörülü yaklaşımı savunurken doğal olarak ortaya çıkacağı kesin olumsuzlukları da bizi güçlü kılacak şeyin hazmetmekten geçtiği vurgusunu fazlasıyla hayali buluyorum..kaldı ki eleştirisi sığ-bağnaz-katı şeriat çerçevesinde içeriye yöneliktir. "kabul edilemez" gibi gelen şey, aslında karşı taraflarca "olduğu haliyle-olduğu gibi kabul edememek" sorunudur..nedense bu da bir şekilde üzeri örtünüp durulur.

Verda

Gales
Sonuç kendi içinde Abdallah..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
kaç çocuk kendi terbiyesini kendi vermiştir...biz çocukmuyuz,, Allah adamlarının yanında çocuk bile değiliz...

Verda

Gales
Ewet senin sonucun belli gidip bir sözde velinin dizleri dibinde meyyit olup herşeye he he demek biraz yok yok fazlasiyla kur'an okumalisin Abdallah.

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
Allah adamlarının yanında çocuk bile değiliz...

Kendi adına konuş!!! Tamam mı?

Herkesi kendin gibi mi zannediyorsun?

Sen neden "Allah adamı" gibi olmuyorsun. Olmaman için sebep nedir, mazeretin nedir?

Ya da böyle bir cümle neden kuruyorsun,

Allah adamının Allah adamlılığından sana ne!!! O sıfatla kazançlı olan kendisidir...

İşin gücü falanı övmek filanı övmek, sen necisin, senin elin armut mu topluyor sen de adam ol!!!

abdullah birisi

Kıdemli Üye
siz kend, nefsinizi, kemale erdirmiş, Kur an da övülen nefslerden biri olan mutmainne olmuşsanız sizi tebrik ederim...verda abla...

Tahsin EMİN

Kıdemli Üye
aynı şey seninde geçerli meftun efendi...

Allah adamı dediğin zat, sıra kendisine gelince, Abdullah BİRİSİ kendisini nasıl tanımlıyorsa o da öyle tanımlıyor.

Abdullah birisi falanı "Allah adamı" tanımlamış, sorum yok,

Allah adamı da BİRİSİ'ni öyle tanımlamış.

Senin Allah adamı övgüsü hastalığının, akli fonksiyonlarını çalıştıramadığının bir belirtisidir...

Çünkü senin kalbinde "Allah adamı" algısı, "cennete postalanmak" şeklindedir!!!

Sen bu halinle elbet hastasın!!!

Tedavi edilebilir misin??? Sanmam!

Verda

Gales
siz kend, nefsinizi, kemale erdirmiş, Kur an da övülen nefslerden biri olan mutmainne olmuşsanız sizi tebrik ederim...verda abla...

Abi çalışıyor ve ümid ediyoruz bu sizin deyiminizle belli kisilere ozelse ben niye kur'an okuyorum?!

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Allah adamı dediğin zat, sıra kendisine gelince, Abdullah BİRİSİ kendisini nasıl tanımlıyorsa o da öyle tanımlıyor.

Abdullah birisi falanı "Allah adamı" tanımlamış, sorum yok,

Allah adamı da BİRİSİ'ni öyle tanımlamış.

Senin Allah adamı övgüsü hastalığının, akli fonksiyonlarını çalıştıramadığının bir belirtisidir...

Çünkü senin kalbinde "Allah adamı" algısı, "cennete postalanmak" şeklindedir!!!

Sen bu halinle elbet hastasın!!!

Tedavi edilebilir misin??? Sanmam!

birincisinde, posta koymuştun, kendi adına konuş diye, ,...birinin senin hakkında, meftun tam bir Allah adamı demesi, sende ne uyandırır...bu birilerini övme meselesi değil,,,

verda ablaya sorduğum gibi yapayım, sen mutmainne oldunmu, bu dereceye geldinmi..

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Abi çalışıyor ve ümid ediyoruz bu sizin deyiminizle belli kisilere ozelse ben niye kur'an okuyorum?!

ablacım bu kimseye has veya özel değil, biz böyle bir şeyi asla demedik vede demeyiz, velilik, peygamberlik gibi seçilerek değil, çalışarak elde edilen bir makam...nasıl çalışıldığını iyi bilmek gerekir yalnızca, yani ustanın yanında çırak olmak gibi..sen veya ben veya bir başkası, düzgün çalışırsak, çıraklıktan ustalığı terfi edebiliriz... ben diyorumki usta lazım, sen diyorsunki gerekmez... bende diyorumki, sittin sene geçse ve ben sittin sonra aynı şeyi sorsam, aynı yerde sayıklarsın, sayıklarız...

zahir ve batın diye ayrılan ilimler neden var...:)

Verda

Gales
Allah'in hepizden yapmamizi istediği birşey icin sen öyle oldun mu demen bakış acini gösteriyor bu yaklaşımla bunu birilerine özel kilman da Allah ve kur'andan ne kadar uzak olduğunu.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Allah'in hepizden yapmamizi istediği birşey icin sen öyle oldun mu demen bakış acini gösteriyor bu yaklaşımla bunu birilerine özel kilman da Allah ve kur'andan ne kadar uzak olduğunu.

red sence neyi anlatmaya çalışıyor yani şu anda red neyin derdinde...

Verda

Gales
ablacım bu kimseye has veya özel değil, biz böyle bir şeyi asla demedik vede demeyiz, velilik, peygamberlik gibi seçilerek değil, çalışarak elde edilen bir makam...nasıl çalışıldığını iyi bilmek gerekir yalnızca, yani ustanın yanında çırak olmak gibi..sen veya ben veya bir başkası, düzgün çalışırsak, çıraklıktan ustalığı terfi edebiliriz... ben diyorumki usta lazım, sen diyorsunki gerekmez... bende diyorumki, sittin sene geçse ve ben sittin sonra aynı şeyi sorsam, aynı yerde sayıklarsın, sayıklarız...

zahir ve batın diye ayrılan ilimler neden var...:)

Mesajnda nasil da buram buram kibir kokuyo yazik diyorum kitabi acinda biraz veli tanimlarini anlamaya calisin.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
Mesajnda nasil da buram buram kibir kokuyo yazik diyorum kitabi acinda biraz veli tanimlarini anlamaya calisin.

bendemi kibir, art niyet ile okumuşsun ve bana karşı ayıp etmişsin....gece gece inan üzüldüm... ben ve kibir,, nefisini ayağının altına alması gerekirken , başının üstünde dolaştıran ve bu yüzden Rabbisinden af dileyen benmi kibir ehli olacağım...neyse bizi tanıyan biliyor.... gerçekten üzüldüm...canın sağolsun...

Verda

Gales
Daha bu söylemeye çalıştığınız içinizde tuttuklariniza dönün de bir bakin.

abdullah birisi

Kıdemli Üye
bizim içimizde dışımızda bir..kimseden saklayacak veya gizleyecek bir şeyimizde yok.... kime ne söylenecekse, söylüyoruz zaten... bizde öyle allo cello olmaz...

ihvanistanbul

AkhenAton
Siz niye her konuda aynı şeyi tartışıyorsunuz?
bir gün kıracaksınız birbirinizi. @abdullah birisi @Verda