Alevi Seçmen İlk Kez AK Parti Diyecek

Dua Nur

Kıdemli Üye
Katılım
29 Nis 2007
Mesajlar
37,459
Tepkime puanı
247
Puanları
0
Alevilerin temsilcisi olacağını söyleyen AK Parti İzmir Milletvekili adayı Prof. Durmuş Boztuğ: Aleviler bu kez AK Parti diyecek. Alevi yurttaşlarımız daima muhalefette kalmanın sorunları dağ gibi büyüttüğünün farkına vardılar.

Türkiye 90 yıldır kanayan bir yara olan Alevi sorunu ile yüzleşiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz yıl Dersim Katliamı ve Seyid Rıza'nın hukuksuz idamı hakkındaki açıklamalarının yankısı sürerken, devlet Alevi vatandaşların sorunlarının çözümünde önemli çalışmalara imza atıyor. 13 yıldır atılan adımların tümünde katkısı olan önemli isimlerden biri ise Prof. Durmuş Boztuğ. Alevi meselesinin çözümü, vatandaşdevlet kucaklaşması gibi konularda birçok çalışmaya imza atan Boztuğ, yaklaşık 7 yıl Tunceli Üniversitesi Rektörlüğü görevinde bulunduktan sonra akademik alandaki tecrübesini siyasete taşımak için AK Parti saflarına katıldı. İzmir'den milletvekili adayı olan Boztuğ, "Alevi toplumunun sesi olacağım, Aleviler artık iktidar partisinde temsil edilecek" diyor. Prof. Durmuş Boztuğ ile Tunceli'deki başarısının arka planını, siyasete atılma nedenlerini ve Alevi meselesi konusunda çözüm önerilerini konuştuk. İşte Boztuğ ile yaptığımız söyleşiden öne çıkan başlıklar.

'ÇAREYİ BİRLİKTE ARADIK'

Bölge insanı ile bu olumlu ilişkiyi kurmayı nasıl başardınız?

Tunceli Üniversitesi'nde fiilen 6.5 yıl rektörlük görevi yaparken iki önemli alanda faaliyet yürüttüğümü söyleyebilirim. Bunlardan birincisi, üniversiteyi çağdaş eğitim-öğretim imkanlarına kavuşturacak fiziksel mekanlar ile akademik ve idari kadrolara sahip olmaktı. İkincisi ise ana dil, etnik köken, Alevi inanç grubundan olmaları ve siyasi yelpazenin solunda kalan düşünceleri nedeniyle dışlanmış, ötekileştirilmiş, insani ve sosyal sorunları, inanç ve kültürel sorunları ve dahi ekonomik sorunları birikmiş Dersimli kardeşlerime elimden geldiğince çare üretmeye çalışmaktı. Bunu yaptım.

AK PARTİ, ÇÜNKÜ İSTİKRAR

Neden AK Parti'yi tercih ettiniz?

Özal'ın vefatından sonra gelen koalisyonlar döneminde siyasal ve ekonomik istikrar tekrar bozulmuş ve bazı kazanımlar da kaybedilmiştir. Günümüz itibarıyla, 77 milyon nüfusu üzerinden kişi başına milli geliri 10 bin 800 dolar civarında olan, dünyanın 17'nci büyük ekonomisi olan ülkemizin 2023'e yönelik önemli hedefleri var. İnsan haklarından ekonomiye kadar tüm bu hedeflerine ancak AK Parti ile ulaşılabilir. İşte bu nedenle, AK Parti kadrolarında eskilerin deyimiyle adeta bir nefer olarak da olsa görev yapmak ve sorumluluk üstlenmek benim için şereftir, onurdur. 'İLK

'İLK KEZ EZBERİ BOZMAK İSTEDİM'

Alevi toplumunun adaylığınıza tepkisi ne oldu?

Olumlu tepkiler aldım. Alevi canlar olarak, 1960 lı yılların ortalarından itibaren hep muhalefet partilerinin içerisinde siyaset yaptık ve sorunlarımız dağ gibi büyüdü. Şimdi ise Aleviliğimizi koruyarak, her türlü ana dil değerlerimizi koruyarak ve hatta istiyorsak sosyal demokrat, sosyalist, Marksist v.b felsefi düşünce yapılarımızı da koruyarak iktidar masasındaki Sünni kardeşlerimizle yan yana oturarak sorunlarımızı ve çözüm önerilerimizi dile getirelim, ortak yaşama kültürümüzü ve birlikte yaşama bilincimizi geliştirelim, bir defa da olsa bunu deneyelim diye samimi ve şeffaf bir şekilde açıklıyorum.

İzmir'de tepkiler nasıl?

Bazı medya unsurlarında "ithal aday" şeklinde yaklaşımlar oldu, bunlara yaptığım açıklamalarda, İzmir'in Cumhuriyetimizle birlikte sanayileşme, endüstrileşme ve kültürel alanlarda gelişmesine paralel olarak ülkemizin tüm motiflerinden buraya göç aldığını ve gerek bu göç içerisinde, gerekse yerli Çepni ve Tahtacı Yörük Türkmen Alevi canların epey miktarda olması nedeniyle bir Alevi yurttaşımızın buradan aday olmasının son derece makul ve mantıklı olduğunu izah ettim ve şu anda adaylığım tamamen kabul edilir bir duruma geldi. '

ALEVİLER AK PARTİ DİYECEK'

Alevi oylarının AK Parti'ye geleceğini düşünüyor musunuz?

Kesinlikle geleceğini düşünüyorum, çünkü Alevi yurttaşlarımız artık daima muhalefette kalmanın sorunlarını çözmeyip bunun aksine dağ gibi büyüttüğünün farkındalar, ayrıca bundan sonra ülkemizin ana ekseniyle entegre bir şekilde, lütfen dikkat buyurunuz asimilasyon değil, entegrasyon şeklinde bir beraberlik sergileme eğiliminde olduklarını gözlemliyorum.

'İPOTEĞİ KALDIRAMADIK'

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Seyit Rıza ve Dersim katliamı ile ilgili açıklamaları Alevi toplumundan nasıl yankı buldu?

Evet bu konuda Sayın Erdoğan bir adım atmıştır ancak hala çatışma kültürünün etkisinde kalınarak gözlerimizdeki, beyinlerimizdeki ve yüreklerimizdeki sosyalist itiraz kültüründen kaynaklanan ipoteği maalesef kaldıramadık.

AK Parti 7 Haziran'da Alevi toplumuna ne vaatediyor?

Alevi canların sisteme yönelik çok önemli ve değerli yapıcı tenkitleri içeren görüşleri mevcuttur. Canlar'a sesleniyorum ki bu değerli görüşlerinizi yaklaşık 60 yıldan beri muhalefette seslendiriyorsunuz, 7 Haziran 2015 seçimlerinde bir defa da olsun bu değerli muhalif görüşlerinizi iktidardaki Sünni kardeşlerimizle yüz yüze ve yan yana görüşme-konuşma fırsatı yaratacak şekilde AK Parti'ye de temsilci gönderiniz. Böylece, sadece muhalefette değil aynı zamanda iktidarda da temsilcilerimiz olur ve sorunlarımızı daha etkin bir şekilde dile getirerek çözüm bulma konusunda el birliği ve gönül birliği içinde çalışırız. Tüm Canlar'a aşk-ı niyaz ederim. Hızır yoldaşımız, On İki İmamlar yardımcımız olsun.

http://www.ahaber.com.tr/gundem/2015/05/11/alevi-secmen-ilk-kez-ak-parti-diyecek

 
Üst