AKP milletvekili bu sözleri söyledi mi

Ahter

Kıdemli Üye

akp_milletvekilinden_elfazi_kufur_salvolari_h691.jpg

AKP Grup Başkanvekili Mahir Ünal, değişimin karşısında dinlerin bile duramayacağını savundu. Halkın iradesinin dışındakilerin gayrımeşru olduğunu anlatan Ünal, "Değişimin karşısında dinler bile duramaz. Değişime direnmek yerine, değişimi doğru politikalarla yönetmeniz gerekir" dedi.

Ünal, memleketi Kahramanmaraş’ta Sütçü İmam Üniversitesi’nin 2014- 2015 Akademik Yıl açılış törenine katıldı. Ünal, törende 'Demokrasi ve Toplum' konulu açılış konuşması yaptı:

"Baktığınızda monarşi, oligarşi ve demokrasi var. Birçok sistemden bahsedebiliriz. Monarşi, tek bir kişinin erki ve iktidarı elinde bulundurmasıdır, padişahlık gibi. Oligarşi, bir zümrenin veya grubun yönetimi elinde bulundurmasıdır. Mesela Suriye bir oligarşidir. Bir küçük azınlık yönetimi elinde bulunduruyordu, hala da böyle. Demokrasi ise halkın kendi kendisini yönetme iradesini elinde bulundurması. Şimdi o halde istisnai duruma halk karar vermiyorsa ve istisnai duruma bir grup veya zümre karar veriyorsa, o zaman karşınıza oligarşi çıkıyor. Milletin iradesinin dışındaki bütün iradeler gayri meşrudur."

"DEĞİŞİMİN KARŞISINDA DİNLER BİLE DURAMAZ"

Ünal, değişimin karşısında dinlerin bile duramayacağını anlatarak İran’dan örnek verip şöyle devam etti:

"Eğer değişime direnebilseydi İran direnirdi. Yani İran, kendi din yorumu ve anlayışını topluma endokrine edebilmek, enjekte edebilmek için inanılmaz kurumlar oluşturdu. Devrim muhafızlarından, Kudüs savaşçılarına kadar her türlü güvenliği almasına rağmen, bugün artık İran başka bir yere dönüştü. Değişimin karşısında duramazsın. Değişime direnmek yerine, değişimi yönetmek gerekir. Değişimi doğru politikalarla yönetmeniz gerekir."

Milletin çözüm süreci boyunca MHP’yi, Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkması anlamında da CHP’yi mecliste tutacağını savunan Ünal, şöyle konuştu:

"Biz 2011’de seçmenin önüne yeni Anayasa fikriyle gittik. Millet, Anayasayı tek başına yapma yetkisini AK Parti’ye vermedi. Dedi ki 'Git Anayasayı şu, şu, şu siyasi partilerle birlikte yap. Bir mutabakatla yap Anayasayı.' Çözüm süreci devam ettiği sürece bu millet Milliyetçi Hareket Partisi’ni Meclis'te tutacaktır. Çünkü onu bir denge olarak görüyor.

Sorunun çözümünde bir denge unsurunu olarak görüyor. Cumhuriyet’in kazanımlarına sahip çıkma adına da CHP’yi tutuyor. Yani bütün irrasyonelitesine rağmen diyor ki, 'Ben Cumhuriyet’in değerlerine ve kazanımlarına sahip çıkıyorum ve heba edilmesini istemiyorum' mesajını veriyor.

Bugün artık biz şunu daha net görüyoruz ki devletin artık bir ideolojisi olmamalıdır. Kendi kaderine, kendi mukadderatına karar verecek olan; toplumsal egemenlik hakkını kendi eliyle, sandık üzerinde temsilcileri üzerinde kullanacak olan halktır. Halkın iradesi dışında her türlü irade gayrımeşrudur."

• [*=left]

NOT Bu sözler gerçekse ancak şu denebilir: ÇÜŞŞŞŞŞŞ/Ahter

dostluk

Kıdemli Üye
Değişimin karşısında dinlerin duramadığımı yanlış misal ki bunu İran örneği ile göstermiş..Arabistan deseniz o keza..

yok gerçekten anlamadım bana konuştukları doğru geldi..sizce neresi yanlış diye sordum..

Ahter

Kıdemli Üye
Değişimin karşısında dinlerin duramadığımı yanlış misal ki bunu İran örneği ile göstermiş..Arabistan deseniz o keza..

yok gerçekten anlamadım bana konuştukları doğru geldi..sizce neresi yanlış diye sordum..

İran örneği, islamı kuşatıyormu?

.Vahiy zamanla buharlaşacak sözlermi* Vahiy felsefe mi yoksa?

DEĞİŞİMİN KARŞISINDA DİNLER BİLE DURAMAZ"

bu söz bu milletvekiline aitse derhal özür dilemelidir..

NOT: Her şeyin değişebileceğini iddia eden kimse diyalektik materyalizmi savunuyor demektir.

Diyalektik felsefede, hiçbir şey, kesin, mutlak ve kutsal değildir. Diyalektik felsefe, her şeydeki ve her şeyin içindeki geçici niteliği açıklar; kesintisiz varoluş ve yokoluş süreci ve daha aşağıdan daha yukarıya doğru sonsuz akış süreci dışında hiç birşey onun karşısında duramaz. Ve diyalektik felsefenin kendisi de düşünen beyindeki bu sürecin salt yansımasından başka birşey değildir.”

dostluk

Kıdemli Üye
Vahyi zamanla buharlaşacak mı demiş bunu görmedim ben yalnız..

benim im anladığım dine rağmen değişimler oluyor dindarlar bile bu değişime ayak uyduruyor..değişime karşı çıkmak yerine değişimi yönetin diyor arıyorum tv bir değişim tv e ayak uydurmayın Müslüman kaldımı? Ya tel ya pc ..dinimize rağmen değişimler oluyor eskiden minderlerde oturtulur yerlerde yenirdi ..

değişime direnmek yerine yönetmek lazım kontrollü olmak lazım ..

şuan çokta toparlayamıyorum ama..

Ahter

Kıdemli Üye
İran örneği, islamı kuşatıyormu?

.Vahiy zamanla buharlaşacak sözlermi* Vahiy felsefe mi yoksa?

DEĞİŞİMİN KARŞISINDA DİNLER BİLE DURAMAZ"

bu söz bu milletvekiline aitse derhal özür dilemelidir..

NOT: Her şeyin değişebileceğini iddia eden kimse diyalektik materyalizmi savunuyor demektir.

Diyalektik felsefede, hiçbir şey, kesin, mutlak ve kutsal değildir. Diyalektik felsefe, her şeydeki ve her şeyin içindeki geçici niteliği açıklar; kesintisiz varoluş ve yokoluş süreci ve daha aşağıdan daha yukarıya doğru sonsuz akış süreci dışında hiç birşey onun karşısında duramaz. Ve diyalektik felsefenin kendisi de düşünen beyindeki bu sürecin salt yansımasından başka birşey değildir.”

acaba daha fazla şerh/haşiye istermisiniz.Nokta...

dostluk

Kıdemli Üye
Değişimi yönetmek diyor..bu konu hakkında makaleler okumuştum kariyerle ilgili..ben adamın sözlerinde felsefik bir durum görmedim..ama bardağın neresinden baktığına bağlı birde nasıl yorumlamak istediğine bağlı..

ha ha bide adamın kafa yapısını birmem tabiki dindar birimi yoksa demokratım yoksa.... Vs..

Ahter

Kıdemli Üye
Değişimi yönetmek diyor..bu konu hakkında makaleler okumuştum kariyerle ilgili..ben adamın sözlerinde felsefik bir durum görmedim..ama bardağın neresinden baktığına bağlı birde nasıl yorumlamak istediğine bağlı..

Nasıl yönetecek, islamdaki vahiy sözleri,,Mesela bu zamanda el kesme olmaz,faiz yasağı olmaz...ila ahir..bunlarımı yönetecek..Kimmiş o yahu? Neyi yönetiyor, .Söylediğini teyid etsem ağzının payını veririm o adamın...ama önce teyid etmek gerekir..

Herşeyin değişeceğine inanan biri müslüman değil ,olsa olsa diyalektik materyalist olur.

dostluk

Kıdemli Üye
Ya ssayım ahter Türkiye'yi şeriatlemi yönetelim diyecekti..demokrasi ile yönetilen bir ülkede hemde adam çıkmış sisteme göre konuşmuş..ne bekliyoruzki ..

Ahter

Kıdemli Üye
Ya ssayım ahter Türkiye'yi şeriatlemi yönetelim diyecekti..demokrasi ile yönetilen bir ülkede hemde adam çıkmış sisteme göre konuşmuş..ne bekliyoruzki ..

Herşey değişir, dinlerde değişir diyen kişiden ne beklenir..bekleyenler düşünsün...AKPnin her fikirden insanlardan oluştuğunu bilmeyip, hilafet getireceğini sananlar düşünsün.nokta.

dostluk

Kıdemli Üye
Dinler değişir dememiş dinlere rağmen değişimler olur demiş..bu değişimleri dinler durduramaz demiş..

neyyse şe birde forumdaki diğer yorumcuların bilgilerini fikirlerini alalım..belki yanlış anladığımı veya anlamadığımı bana anlatırlar

Kaçak

Yeni
Amcam tespit yapmış , ki doğru bir tespit ...
dünya üzerinde yaşanan reel hayattan bahsediyorsak evet Değişimin karşısında dinler bile duramıyor ...
değişime direnebilen toplumlar , dindar yada dinsiz değil , Dünya'ya kapalı yada açık toplumlar olarak tasnif edebiliyoruz ....
ülkemizden bahsedersek , yakın tarihimizde toplumumuzu Dünya'ya açtığımız oranda dindarlaşmadık aksine çok daha Seküler olduk ...
yahut kuzey Kore'nin stabil kalabilmesi dindarlığı ile alakalı değil , kapalı bir toplum yapısını benimsemesidir, ha keza Iran içinde geçerli ...
neticede dünya toplumları değişiyor ve bu kadim tarihin aksine başdöndürücü bir hızla gerçekleşiyor ....
dünya Müslümanlar'ı bu duruma savunma refleksi ile sadece Gözlerini kapıyor ...
bugün konuştuğumuz konular Geleneğin savunmaları üzerine şekilleniyor ...
çünkü her geçen gün yeni bir fikir literatürümüze giriyor ve gelenek bunu ötekileştirerek çare olmaya çalışıyor....
buda sürekli kan kaybetmesine sebep oluyor ....
buna küfür diyebilirsiniz, ötekileştirebilirsiniz görmezden gelebilirsiniz yahut acıyabilirsiniz ama bir tespit gerekiyorsa durum budur .....
çare üretmek, çözüm olmak derdinde olan birileri önce bu tespiti kabul etmek zorundadır ...
dünya toplumları hızla Değişiyor , dinler bile buna engel olamıyor...

spesifik

آزادی قید و بند
Gelenekler ötekileştirmiyor ... çünkü gelenek yeri geldiğinde terk edilebilir
ama kurallar değişmez , belki boyutu değişebilir... Ötekileşilmesi gereken fikirler kabul edilirse
daha seküler bir toplum meydana gelir...

Bırakın toplumu aileler birbirlerinin başına gelen felaketlerden nemalanıyor,
Kardeşinin başına bir dert geldiğinde onunla irtibata girmesinin nedeni derdine derman olabilmekten öte meraka dönüşmüş ve için için zevkleniyor zamanında yaşamış oldukları husumetten... Çok basit duruyor belki ama biz içimizde ki kavgaları durduramadıkça topluma faydalı olamayız o nedenle sistemin kökten değişmesi lazım...

Kaçak

Yeni
Ortak zeminde konuşamıyoruz , ki bunun neticesi üretemiyoruz , üretememizin neticesi var olanı ise tüketiyoruz ...
ki zaten tüketenler geleneğe sahip çıkar , Üretilen şey yeni olur gelenek olmaz zaten ...
ortak zeminde Konuşmak için ortak kavramlara ihtiyacımız var ...
Gelen-ek den bile ne anladığımız Meçhul ?
aynı terimi yazsakta inanıyorum ki farklı şeyler anlıyoruz ...

spesifik

آزادی قید و بند
Evet ortak kavramlara ihtiyacımız var
Bunlar beslenmelerden kaynaklanıyor , kim ne ile beslenmişse misafirine de onu ikram ediyor

Kaçak

Yeni
İşte ortak Kavramları üretmemiz yahut kaybetti isek yeniden bulmamız dahi bir yerde geleneği sorgulamakla mümkün ...
belki o zaman Değişimi yönetebiliriz , ama sanırım yok edemeyiz ...
yok etmekle meshulmuyuz emin değilim zaten ...

Ahter

Kıdemli Üye
Amcam tespit yapmış , ki doğru bir tespit ...
dünya üzerinde yaşanan reel hayattan bahsediyorsak evet Değişimin karşısında dinler bile duramıyor ...
değişime direnebilen toplumlar , dindar yada dinsiz değil , Dünya'ya kapalı yada açık toplumlar olarak tasnif edebiliyoruz ....
ülkemizden bahsedersek , yakın tarihimizde toplumumuzu Dünya'ya açtığımız oranda dindarlaşmadık aksine çok daha Seküler olduk ...
yahut kuzey Kore'nin stabil kalabilmesi dindarlığı ile alakalı değil , kapalı bir toplum yapısını benimsemesidir, ha keza Iran içinde geçerli ...
neticede dünya toplumları değişiyor ve bu kadim tarihin aksine başdöndürücü bir hızla gerçekleşiyor ....
dünya Müslümanlar'ı bu duruma savunma refleksi ile sadece Gözlerini kapıyor ...
bugün konuştuğumuz konular Geleneğin savunmaları üzerine şekilleniyor ...
çünkü her geçen gün yeni bir fikir literatürümüze giriyor ve gelenek bunu ötekileştirerek çare olmaya çalışıyor....
buda sürekli kan kaybetmesine sebep oluyor ....
buna küfür diyebilirsiniz, ötekileştirebilirsiniz görmezden gelebilirsiniz yahut acıyabilirsiniz ama bir tespit gerekiyorsa durum budur .....
çare üretmek, çözüm olmak derdinde olan birileri önce bu tespiti kabul etmek zorundadır ...
dünya toplumları hızla Değişiyor , dinler bile buna engel olamıyor...

Amcanız size göre doğru söylüyor olabilir...Bu okuma biçiminize bağlı!kaçak amcamız demişki, değişimin önünde dinler bile duramıyor? hangi dinler? Ali şeriatinin bahsettiği dine karşı din mi?

Hangi değişimden bahsediyorsunuz.? kapitalist sistemin dayattığı tüketim çılgınlığı olabilirmi?

Seküler hayatın dayattığı toplum, aile , birey ilişkilerimi? Açık toplum kapalı toplum sınıflamasını yapan hangi ideoloji? Her şey değişir diyen dayatmacı yapı kim?

Bütün bunlar seküler hayatın bazı zihinlerde oluşturduğu sanal hayattır! Müslüman hangi ortamda olursa olsun bu sanal dayatmalara, felsefelere , ideolojilere karşı durur!

Siz kelimei şehadetin başındaki la'' nın ne olduğunu sanıyorsunuz?
kelimei şehadeti söylerken la'' içinde her şey değişir diyen despotik putu da dahil etmiyorsanız, sizin ilahınız bir den fazla demektir.Bu tekfircilik değil, gerçeğin ta kendisidir..İslam bu toplum gemisinin kaptan köşkünde duruyorda,değişim denen kapitalist çılgınlığamı dur dememiş? insanlar ruhlarını, akıllarını , gönüllerini islama vermiş onun hakim

iyetini ilan etmiş de islam mı modern putlara dur diyememiş???
kafaları modern putlarla şaşkın hale gelen müslümanlık iddiasındaki günümüz insanlarının,'' her şey değişir, dinlerde değişir '' putunu'' savunur hale gelmeleri, ne hazin bir durumdur
.Va ESEFA!!

abdullah birisi

Kıdemli Üye
evvela @Ahter kardeşe şunu derizki, akp milletvekilleri daha ağırını söyledide ne oldu...herkez ya o söylenenlere, iman etti veyahut yalandır dememiştir, montajdır ayağına yatıp, duymamazlıktan dedi, veyahut bizim gibi Allah belanızı versin dedi...

sonrasında ise tespitlerine katılıyorum....

değişimin önünde dinler duramaz sözüne gelince, bunu İslam için diyen zaten küfür ehlidir, Değişimin önünde İslam dini değil, kendileri gibi beyinlerini batıya satanlar duramaz....İslam dimdik ayaktadır, müntesiplerinin inandıkları dinin gereğini yerine getirmediklerinden dolayı yaşadıkları zillet, İslamın değil, müntesiplerinin acizliği ve kabahatidir.....İnsan, inandığı gibi yaşamaz ise, yaşadığı gibi inanmaya başlarmış......mevcur hükümetin kurucusu en başıından beri, biz değiştik demedimi, biz gömlek değiştirdik demedimi....gelgelelim, bu sözleri söylemelerine rağmen, taraftarları, yok canım olurmu öyle şey, siz değişmediniz, siz hala eski sizlersiniz diyerek destek verdiler vermeyede devam ediyorlar vermeyede devam edecekler....bugün mecliste, mhp ile ermeni çocukları hdp arasında tartışma yaşandı, hdpliler güneydoğunun Kürdistan olduğunun üzerini basa basa anırdılar, maalesef, bizim yüzü moskof gibi olan akp milletvekilleri sus pus kaldılar.....Akp, taraftarlarının yüzüne tükürdükçe, bunlar, Yarabbi şükür deyip secdeye kapanırlar...