'AK Parti hata yapmazsa tek başına iktidar' | ihvan forum – Özgür Düşünce ve Paylaşım Platformu!

'AK Parti hata yapmazsa tek başına iktidar'

ummuhan

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
1 Eyl 2007
Mesajlar
12,943
Puanları
113
'AK Parti hata yapmazsa tek başına iktidar'A&G Araştırma Başkanı Adil Gür: Tuğrul Türkeş'in kabinede yer alması MHP'nin seçim stratejisini bozdu. MHP'ye giden oyların AK Parti'ye dönüşü kolaylaşır. Müslüman Kürtler AK Parti'yi tamamen terk etmedi. AK Parti'nin oy oranının yüzde 43-44 olduğunu düşünüyorum. AK Parti'nin 90 oyla kaybettiği milletvekillikleri var. Az farkla kaybedilen yerlerde iyi çalışma yapılırsa 42.8 bile tek başına iktidarı getirebilir.
İSA TATLICAN / SABAH - Cuma günü Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın onayladığı seçim hükümeti ile Türkiye yeniden seçim sath-ı mailine girdi. Önümüzde tam 60 gün var. CHP, MHP ve CHP'nin alacağı oy oranları elbette çok önemli. Şimdi tüm seçmenin merak ettiği bir soru var: AK Parti tek başına iktidar olacak mı? 7 Haziran seçimlerinden sonra AK Parti'nin içinde bulunmadığı hiçbir hükümetin kurulamayacağı ortaya çıktı. Ortaya çıkan bir gerçek daha var. AK Parti'nin CHP, MHP ve HDP ile kuracağı bir koalisyon hükümeti ülkeye huzur getirmeyecek. Böyle bir siyasi ortamda seçime gidilirken merak edilen tüm soruları başarılı siyasi araştırmaları ile tanınan A&G Araştırma Şirketi Başkanı Adil Gür'e sorduk.

-Adil Bey seçim hükümetini nasıl buldunuz?
Yeni kabine Başbakan'ın da ifade ettiği gibi geçici değil icracı bir hükümet görünümünde. Atanan bağımsızların neredeyse tamamı işinin ehli isimlerden oluşuyor. Ancak Ankara bürokratlarını seçim dönemlerinde çalıştırmak biraz zor. Yine de kabinede yeralan isimleri isabetli buluyorum.

SEÇİM HÜKÜMETİ TANSİYONU DÜŞÜRÜR

- MHP destek vermediği için azınlık hükümeti kurulamadı. Ancak seçim hükümeti ülkedeki tansiyonu biraz düşürdü. MHP seçim öncesi AK Parti'ye iyilik yaptı diyebilir miyiz?
Bence kurulan bu hükümet ülkedeki tansiyonu düşürecek. Her ne kadar CHP geleneğinden gelen isimler yer almasa da Kürt ve Türk milliyetçilerinden önemli isimlerin yeralmasını önemsiyorum. Toplumda terörün artacağı yönünde endişe taşıyanları bir ölçüde rahatlatacaktır. Azınlık hükümeti kurulsaydı kutuplaşma artacaktı. Seçim hükümetinin kurulması kutuplaşma açısından faydalı oldu.

-Tuğrul Türkeş'in Bahçeli'ye rağmen kabinede yeralması siyaseti nasıl etkiler?
MHP, seçim sürecinde "AK Parti ile HDP'yi birlikte hareket ediyor" gibi bir kampanya yürütecekti. Tuğrul Bey'in hatta Yalçın Topçu'nun kabinede yeralması bu propagandanın önüne geçti. MHP "hiçbir fire vermeyiz" derken Tuğrul Bey'in kabineye girmesi dengeleri alt üst etti. Şimdi MHP'nin yeni bir seçim stratejisi belirlemesi gerekecek.

MHP'YE KAYAN OYLARIN DÖNÜŞÜ KOLAYLAŞIR

- Türkeş adının kabinede yer alması MHP tabanında nasıl bir yankı bulur?
Bununla ilgili bir araştırma elimizde yok. Ama şu manada etkili olacağını düşünüyorum. Daha önceki seçimde AKP'ye oy verip MHP'ye kayan seçmen üzerinde AK Parti açısından olumlu bir algı oluşturacağını düşünüyorum. Son durum seçmenin AK Parti'ye yeniden dönüşünü kolaylaştırabilir.

- MHP'nin son oy oranı ile ilgili bir çalışma yaptınız mı?
Bizim yaptığımız araştırmalarda MHP'nin oylarında ciddi bir gerileme sözkonusuydu. Bayramdan önce yaptığımız araştırmada MHP oyları 12.8'e gerilemişti. Sorumluluk almayan parti görüntüsü MHP'ye oy kaybettirdi. Küçük gibi görünüyor ama bu %20 gibi bir oy kaybı anlamına geliyor. Çatışmazlık sürecinin sona ermesi MHP oylarını nasıl etkiledi buna bakmak lazım.


- Türkiye 7 Haziran'dan bu yana zaman ve enerji kaybetti. Bu seçmen algısı üzerinde nasıl bir etki yapar?
7 Haziran'da herkes bir koalisyon çıktı denilmişti. Bu yanlıştı. Seçmende bir koalisyon beklentisi yoktu. 7 Haziran'da sadece tek başına iktidar çıkmadı. Seçmen partilerin anlaşacağını hiç düşünmedi. Seçimlerden sonra yaptığımız araştırmalarda seçmenin ezici çoğunluğu yeniden seçim istiyordu. AK Parti seçmeninin %80'inden fazlası seçim istiyordu. Seçmen zaten koalisyona inanmıyordu. Koalisyon olmadı diye partisinden vazgeçip sadece bu sebepten başka bir partiye oy vereceğini düşünmüyorum.


OLUMSUZLUKLARI CUMHURBAŞKANI'NA YÜKLEME KOLAYCILIĞI

- Siyasi istikrarsızlık seçmen tercihleri üzerinde etkili oluyor mu?
- 7 Haziran'dan bu güne AK Partisiz bir koalisyon modelinin olmadığı göründü. Para piyasalarındaki ani hareketler, dövizin artışı, küresel ekonomik gelişmeler ve bir hükümetin kurulamamış olması seçmende bir kafa karışıklığı yarattı. Bu kararsızları etkileyecek bir motivasyon. "AK Parti'yi canı gönülden beğenmiyorum, ama hükümet kurulamıyor" diyerek oy verecek kararsız seçmen AK Parti'ye yönelebilir. CHP'den AK Parti'ye bir geçiş olmaz ama geçmişte bir kez de olsa AK Parti'ye oy veren seçmen üzerinde etkili olabilir.

- 3 partinin koalisyon kurma gücü olmasına rağmen bunun da sorumluluğunu Cumhurbaşkanı'na yüklüyorlar. Muhalefetin her olumsuzluğu Cumhurbaşkanı'na yükleme kolaycılığını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Bu sadece muhalefette yok. Bazı AK Partililerde de var. Olumlu işleri başkalarına, olumsuz her gelişmeyi Cumhurbaşkanı'na yüklemek gibi yeni bir alışkanlık var. Hatta AK Parti içinde bir kesim "Cumhurbaşkanı meydanlara çıktı AK Parti oy kaybetti" dedi. Bu doğru değildi. CHP, MHP ve HDP seçmeninden bu cevabı alabilirsiniz. Ama "Ben AK Parti'ye oy verecektim, Cumhurbaşkanı miting yaptığı için oy vermedim" diyen bir seçmenle karşılaşmadım. Maalesef bazı AK Partililer ellerinde hiçbir veri yokken bu iddiayı dillendirdiler.

SEÇİM İSTEYEN DİKTATÖR OLUR MU?

- En demokratik yöntem olan seçime gidilmesi ile diktatörlük arasında bir bağlantı kurulmaya çalışılması size de garip gelmiyor mu?
Evet Türkiye'de tek adamlıktan, diktatörlükten bahsediliyor. Ve tek adamın seçim istediğinden bahsediliyor. Dünyanın hiçbir yerinde adil ve demokratik seçim isteyen bir diktatör göremezsiniz. Demokrasilerde işler yolunda gitmezse başvurulacak tek merci halktır. Merak edilecek bir şey yok. Her şey yolunda ve rayında gidiyor.

- Gerçekten baştan bu yana koalisyon ihtimali hiç yok muydu?
Hayır yoktu. Mecliste bir koalisyon ihtimali vardı ama gerçekleşmesi mümkün değildi. Bunu bilmek için kehanette bulunmak gerekmiyor. Çünkü çözüm sürecinde MHP ile, Suriye meselesinde CHP ile uzlaşmanız mümkün değil. AK Parti'ye oy veren seçmenlerin %85'i CHP ile koalisyonu istemiyordu. Keşke bir hükümet kurulabilseydi. Ama orta ve uzun vadede bu koalisyonun yürütülebilmesi çok zordu.

- Erken seçimi istemeyenler seçim maliyeti üzerinden propaganda yaptılar. Bu propaganda seçmen üzerinde etkili oldu mu?
"Seçimin bir maliyeti var ve sorumlusu da şu kişidir" denildi. Ancak seçmen zaten baştan beri yeniden seçim istiyordu. Eğer seçime gidilmeseydi ekonomiye maliyeti kat kat fazla olurdu. Ben seçime gitmenin Türkiye'nin hayrına olduğunu düşünüyorum.

- Önümüzde tam 60 gün var. Nasıl bir seçim dönemi yaşayacağız?
7 Haziran'daki gibi aynı yoğunlukta yaşamamız çok mümkün görünmüyor. Birincisi zaman çok az. İkincisi seçmen seçimlerden çok yoruldu ve sıkıldı. Meydanlarda seçim heyecanı yok. Geçtiğimiz seçimlerde ciddi devlet desteği vardı. Seçim kararını meclis almadığı için siyasi partilere böyle bir yardım yapılmayacak. Bunun sonucu olarak daha az tv reklamı, daha az afiş, daha az miting olacaktır. Bence doğru olan da bu. Gelişmiş ülkelerde Türkiye'deki gibi yoğun ve sert bir seçim dönemi yaşanmıyor.

SEÇMENİ SANDIĞA GÖTÜREN KAZANACAK

- Katılımın düşük olması seçim sonucunu etkiler mi?
Katılımın düşerse falanca parti iktidar olur diyorlar. Bence bunu şimdiden söylemek mümkün değil. Hangi parti seçmenini daha çok sandığa götürmeyi başarırsa o parti başarılı olur. O yüzden partiler seçim sonunda şikayet etmek yerine şimdiden çalışmaya başlaması gerekir.

- 3 dönem kuralının kaldırılması AK Parti'yi nasıl etkiler?
3 dönem kuralı kaldırıldı diye 76 vekilin tamamının meclise gireceğini beklemek yanlış olur. Hepsi dönmemelidir de zaten. Bunun 20'yi aşacağını zannetmiyorum. 7 Haziran seçimleri ile AK Parti'de yeni ekran yüzleri ortaya çıktı. Kamuoyu yeni ekran yüzlerine alışamadı. AK Parti'nin bilinen ekran yüzlerinin yeniden dönmesini AK Parti için olumlu görüyorum.

- HDP'nin son oy oranı hakkında bir çalışma yaptınız mı?
HDP 7 Haziran seçimlerinde yüzde 13'ün üzerinde oy aldı. Bu oy oranı çatışma sürecinin yeniden başlaması ile bir miktar azaldı. Ama çok önemli bir gelişme olmazsa HDP'nin bir baraj sorunu yaşayacağına inanmıyorum.

SEÇİM DÖNEMİNDE PKK ELİNİ TETİKTEN ÇEKER

- HDP nasıl bir seçim stratejisi izleyecek?
1 Eylül Dünya Barış Günü'nde PKK'nın yeniden elini tetikten çekeceği söyleniyor. Seçim süreci bu şekilde atlatılabilir. Bu terör olayları bir ülkenin uzun süre kaldırması zaten mümkün değil. Seçimlere doğru yeniden uzlaşmacı bir tutum izliyecektir.


- Geçmişte AK Parti'ye oy vermiş Müslüman Kürtlerin HDP'ye oy verdiğini görüyoruz. Bu oylar AK Parti'ye geri döner mi?
Kürtler topyekün AK Parti'ye tamamen terketmiş değil. Kürtler hala %35 AK Parti'ye oy veriyor. AK Parti Doğu ve Güneydoğu'ya çok büyük hizmet götürdü. Ama bunu iyi anlatamadı. Sadece Kürtler AK Parti'ye kırgın değil. Batı'daki AK Partililer de Kürtlere kırgın. Ama dediğim gibi AK Parti Müslüman Kürtleri tamamen kaybetmiş değil. Hala yarısına yakın kesimi AK Parti'ye oy veriyor. Yarın kendisine oy veren Kürt seçmeni yeniden kazanabilir.

AK PARTİ'NİN TOPLUMU YENİDEN HEYCANLANDIRMASI LAZIM

- AK Parti'nin nasıl bir seçim stratejisi izlemesi gerekiyor sizce?
AK Parti 7 Haziran'da kötü bir seçim kampanyası yürüttü. HDP'nin baraj problemi olduğu sürekli vurgulandı. Seçmen zorla HDP'ye yönlendirildi. Oysa sadece CHP hedefte olmalıydı. Çözüm sürecini de iyi yönetemedi. Cesur adımlar atmıyor diye HDP'ye oy kaybetti. Çözüm sürecini yürütüyor diye MHP'ye oy kaybetti. Kamuoyuna bu konuda kendisini doğru anlatamadı.

- Peki şimdi ne yapması gerekiyor?
60 gün içinde şunu yapması lazım. AK Parti'nin en başarılı icraatı nedir diye sorduğumuzda hala "ulaşım, bilişim, sağlık" cevabını alıyoruz. AK Parti'nin yeni bir hikayeye ihtiyacı var. Toplumu yeniden heyecanlandırması lazım. Özellikle gençlere bunu iyi anlatması lazım. 30 yaşındaki seçmenin bunları anlaması mümkün değil. Seçmeni etkileyen en iyi propaganda yöntemi yüzyüze iletişimdir. AK Parti'nin dayandığı gelenek geçmişte bunu çok iyi yapıyordu. İnsanların kapısına gidip anlatıyordu. Ama AK Parti'de gönüldaşlık ilişkisi biraz zayıfladı. Vatandaşa dokunarak yüzyüze anlatmak lazım. 60 günlük süre içerisinde bunu başarabilirler.

- 7 Haziran seçimlerinde bu anlattıklarınız yapılmadı mı?
Hayır yapılmadı. Şapkasını önüne alır, hatalarını doğru analiz ederse başarıyı yakalayabilir. 7 Haziran'ı iyi okuyan partiler bu seçimde başarılı olacaktır. Bir partinin genel merkezinde bir slogan üretiliyor ve onu bütün Türkiye'de kullanıyorlar. Siyasetin yerelleşmesi lazım. Her ile özel kampanyalar yürütmek lazım

AK PARTİ'NİN 90 OYLA KAYBETTİĞİ YERLER VAR

- Her ile özel kampanya derken neyi kastediyorsunuz?
100 oyla 200 oyla milletvekili kazandılar ya da kaybettiler. Mesela Erzincan'da 92 oyla bir milletvekilliği kaybetti. AK Parti 276'yı yakalamak istiyorsa eforunu buralara harcaması lazım. AK Parti az farkla kaybettiği ve kazandığı illere yoğunluk vermesi gerekiyor. Tabi bunu yaparken de az farkla kazandığı yerleri kaybetmemesi gerekir.

- Bir araştırmada okumuştum. AK Parti nokta atışı olarak 90 bin oy alırsa tek başına iktidarı elde edebiliyor.
Evet, oy oranı konuşmanın bir anlamı yok. Yüzde 44 tek başına iktidar çıkarmayabilir. %42 tek başına iktidar getirebilir. Son vekillikleri kimin aldığı önemli. Çankırı'da oyunu 10 puan arttırmanın bir anlamı yok. Zaten 2-0 almışsın. O yüzden yüzdelerin bu seçimde fazla bir önemi yok.

AK PARTİ'NİN OY ORANI YÜZDE 43-44

- Yarın seçim olsa partilerin oy oranları nasıl olur?
Yarın değil bugün seçim olsa diyelim. 24 saat uzun bir süre. Yarın sabah neye uyanacağımızı bilmiyoruz. AK Parti yüzde 43-44, CHP yüzden 26-27, MHP yüzde 13-14, HDP yüzde 12-13 oy alacağını düşünüyorum. Bu benim görüşüm. Bana "4 partili mecliste tek başına iktidar çıkmaz" diyorlar. Çıkar ama dediğim gibi il il çalışma yapmak, az farkla kazanılan ve kaybedilen yerler üzerinde yoğunlaşmak gerekir.

- Türkiye nasıl bir 60 gün yaşayacak?
Bu seçimde tek bir şey konuşacağız. AK Parti tek başına iktidar olacak mı? AK Parti tam iktidarın sınırında. Yarım puan bile altın değerinde. Muhalefet partileri de tek başına iktidar yapmamak için büyük bir kampanyayla Ak Parti'ye vuracaktır. Çok sert bir seçim dönemi yaşayacağız. Ben bunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Bütün siyasi partilerin üslubuna dikkat etmesi gerekir.
 

gamsız

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
10 Ağu 2015
Mesajlar
2,152
Puanları
63
Doğu da güvenliği sağlamaları yeterli olur
 

redyellow

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,168
Puanları
0
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Tuğrul türkeş akpden aday olmazsa koalisyonda olmasının bir önemi olmaz mhp seçmeni için. Artı tuğrul türkeş mhp tabanından ne kadar oy alacak bir güçte bu da biraz sorunlu bence.

HDP barajı aştığı sürece veya akp ittifak yaparak başka partilerle girmezse akpnin tek başına iktidar olması çok zor.
 

can feda

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
11 Ocak 2015
Mesajlar
1,014
Puanları
0
HDP barajı geçtiği anda akp iktidar olamaz...bunu herkes biliyor yaşadık...hayırlısı olsun bakalım...akp başkalarına suç bulmak yerine kendine bakmalı artık...mhp'nin 4 önerisi uygundu...ama kabul etmediler...bakalım kasım seçimleri ne getirecek...ah millet görmüyor ki pkk'nın bu hale gelmesinde en büyük pay akp'nin...adamlar çıkıyor itiraf ediyor hala hiç tepki vermiyor millet...yazık...
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,781
Puanları
113
HDP barajı aşsa da belirsizliği gören seçmen istikrar için tekrar Ak Partiye yönelebilir.

Bu durumda HDP nin barajı aşıp aşmamasının bir anlamı kalmıyor.

Ak Partinin %46-47 lik bir oyu vardı.

Kayıp olan oylar neden kayboldu.

Ak Partiye oy vermeyen seçmen neden oy vermedi.

Bunları oturup analiz etmek lazım.

Benim tahminim Ak Parti 1 Kasım seçimlerinde %42-44 arası bir oy alır.

HDP oy kaybeder mi bilmiyoruz. (Belki Ak Parti iktidar olmasın diye HDP ye verenler yaptıkları hatanın farkına varırlar.)

MHP oy kaybeder mi bilmiyoruz. (Ak Parti MHP koalisyonu olsa idi tekrar seçime gitmemize gerek kalmayacaktı. Bu nedenle MHP tabanında Bahçeli'den yana bir rahatsızlık var.)

Saadet Partisinin %1-1.5 oyu dengeleri değiştirebilir. Ak Parti Saadet ittifakı zor değil. Kan grupları aynı. En azından bana göre böyle.

Birde bu ülkede cemaat faktörü var. Cemaatimize bir şey olmasında Türkiye isterse yansın yıkılsın zihniyetinde olan cemaat. Allah ıslah etsin.

Oyları %1-2 ama radyoları televizyonları sabahtan akşama kadar Türkiye Cumhuriyeti devletine kin kusuyor.

Solcuların dediği gibi: ''Ulan ne günlere kaldık içki içip STV izliyoruz.''

STV ciler buna gücenir mi ?

Aksine bu kitleye ulaştık diye sevinirler.

Selam ve dua ile...
 

gamsız

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
10 Ağu 2015
Mesajlar
2,152
Puanları
63
HDP barajı geçtiği anda akp iktidar olamaz...bunu herkes biliyor yaşadık...hayırlısı olsun bakalım...akp başkalarına suç bulmak yerine kendine bakmalı artık...mhp'nin 4 önerisi uygundu...ama kabul etmediler...bakalım kasım seçimleri ne getirecek...ah millet görmüyor ki pkk'nın bu hale gelmesinde en büyük pay akp'nin...adamlar çıkıyor itiraf ediyor hala hiç tepki vermiyor millet...yazık...
Anlatsana şu Akpartinin marifetlerini bir öğrensek
 

gamsız

Profesör
İhvan Üyesi
Katılım
10 Ağu 2015
Mesajlar
2,152
Puanları
63
HDP barajı aşsa da belirsizliği gören seçmen istikrar için tekrar Ak Partiye yönelebilir.

Bu durumda HDP nin barajı aşıp aşmamasının bir anlamı kalmıyor.

Ak Partinin %46-47 lik bir oyu vardı.

Kayıp olan oylar neden kayboldu.

Ak Partiye oy vermeyen seçmen neden oy vermedi.

Bunları oturup analiz etmek lazım.

Benim tahminim Ak Parti 1 Kasım seçimlerinde %42-44 arası bir oy alır.

HDP oy kaybeder mi bilmiyoruz. (Belki Ak Parti iktidar olmasın diye HDP ye verenler yaptıkları hatanın farkına varırlar.)

MHP oy kaybeder mi bilmiyoruz. (Ak Parti MHP koalisyonu olsa idi tekrar seçime gitmemize gerek kalmayacaktı. Bu nedenle MHP tabanında Bahçeli'den yana bir rahatsızlık var.)

Saadet Partisinin %1-1.5 oyu dengeleri değiştirebilir. Ak Parti Saadet ittifakı zor değil. Kan grupları aynı. En azından bana göre böyle.

Birde bu ülkede cemaat faktörü var. Cemaatimize bir şey olmasında Türkiye isterse yansın yıkılsın zihniyetinde olan cemaat. Allah ıslah etsin.

Oyları %1-2 ama radyoları televizyonları sabahtan akşama kadar Türkiye Cumhuriyeti devletine kin kusuyor.

Solcuların dediği gibi: ''Ulan ne günlere kaldık içki içip STV izliyoruz.''

STV ciler buna gücenir mi ?

Aksine bu kitleye ulaştık diye sevinirler.

Selam ve dua ile...
Doğuda gğvenlik sağlanırsa HDP barajı Aşamaz 13,5 oyun en az 4 ü silah zoruyla alındığı aşikâr, SP ile ortaklığa gerek yok kendi bataklıklarında çürüsünler parti olarak aklını başına alan partili varsa buyursun derim ben
 

Ebu Computer

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Haz 2013
Mesajlar
22,781
Puanları
113
Kaybedilen %7 oy nereye gitti ise oralardan gelir diye düşünüyorum.

Hepsinin gelmesinde zor, %3-4 geri gelse yeter.

Selam ve dua ile...
 

redyellow

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
20 Nis 2010
Mesajlar
2,168
Puanları
0
Web sitesi
redyellow.besaba.com
Kaybedilen %7 oy nereye gitti ise oralardan gelir diye düşünüyorum.

Hepsinin gelmesinde zor, %3-4 geri gelse yeter.

Selam ve dua ile...
Şimdi kaybedilen yüzde 7 oy nereye gitti? diye soracağım ama tartışmayı pek sevmiyorsun:)

Latife bir yana kaybedilen oyun büyük çoğunluğu hdpye gitti bence, hdp barajı aşarsa akpnin giden oyları dönmemiş demektir, bu durumda da tek başına iktidar biraz zor görünüyor.

Saadet ile ititfak yapılırsa hdpya giden oylar dönmese de farklı sonuçlar çıkabilir.
 

alkanaga

Asistan
İhvan Üyesi
Katılım
13 Ocak 2008
Mesajlar
387
Puanları
0
Yaş
45
AKP tek başına iktidar olur mu bilmem ama insanları kutuplaştırdığı kesin....
 

alkanaga

Asistan
İhvan Üyesi
Katılım
13 Ocak 2008
Mesajlar
387
Puanları
0
Yaş
45
Palavra mı değil mi seçimlere yansır merak etmeyin ve saklayın bu notu. Gün gelir lazım olur.


 

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
6,938
Puanları
0
AKP'ye oy vermek, onların işledikleri cürümlere ortak olmak demektir.İşte bunun resmi ispatı.Ey AKP'liler!.Var mı şimdi buna itirazınız?
 

KAFKAS

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
3 Nis 2014
Mesajlar
5,905
Puanları
63
AKP'ye oy vermek, onların işledikleri cürümlere ortak olmak demektir.İşte bunun resmi ispatı.Ey AKP'liler!.Var mı şimdi buna itirazınız?
Zina yapan kadına suçu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 440'ıncı maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından 1998 yılında iptal edilmesine karşın, Erkeğe zinayı suç sayan 441'inci madde, daha önce iptal edilmişti. Bu kararla mevcut zina davaları düşmüş tutuklu sanıklar beraat etmişti.
Anayasa Mahkemesi'nin erkeğin zinasından sonra, kadının zinasını da suç olmaktan çıkaran gerekçeli iptal kararının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle zina sadece Medeni Kanun çerçevesinde boşanma gerekçesi olarak sayılıyor.
AK Parti İktidara gelmesinin ardından hükümet yetkilileri zinanın tekrar suç sayılması için girişimlerde bulundu fakat, CHP'nin farklı şartlar sunmasından dolayı önerge meclise gelememişti.
Zinanın suç sayılamayacağı kararının verildiği tarihlerde ise 55. hükümet iktidarda bulunuyordu. Mesut Yılmaz'ın başbakanlığındaki 55. Hükümetin Aileden Sorumlu Devlet Bakanı ise Işılay Saygın idi.
 

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Mar 2013
Mesajlar
10,282
Puanları
83
Zina yapan kadına suçu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 440'ıncı maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından 1998 yılında iptal edilmesine karşın, Erkeğe zinayı suç sayan 441'inci madde, daha önce iptal edilmişti. Bu kararla mevcut zina davaları düşmüş tutuklu sanıklar beraat etmişti.
Anayasa Mahkemesi'nin erkeğin zinasından sonra, kadının zinasını da suç olmaktan çıkaran gerekçeli iptal kararının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle zina sadece Medeni Kanun çerçevesinde boşanma gerekçesi olarak sayılıyor.
AK Parti İktidara gelmesinin ardından hükümet yetkilileri zinanın tekrar suç sayılması için girişimlerde bulundu fakat, CHP'nin farklı şartlar sunmasından dolayı önerge meclise gelememişti.
Zinanın suç sayılamayacağı kararının verildiği tarihlerde ise 55. hükümet iktidarda bulunuyordu. Mesut Yılmaz'ın başbakanlığındaki 55. Hükümetin Aileden Sorumlu Devlet Bakanı ise Işılay Saygın idi.
zina cezası varmış, bir itiraz olmuş, zina yapan bir kadın tarafından, anayasa mahkemeside, kadını haklı bulmuş, ve kanunu iptal etmiş, yıl ne zaman 1999 , sonra ne olmuş, yen, tck hazırlanmış, ve anayasayı değişiterecek çoğunluğa sahip olan, akp, zinayı, ceza olarak koymamış, doğrumu anlattım kafkas....
 

MÜTEŞEKKÜR

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
17 Ağu 2009
Mesajlar
6,938
Puanları
0
Zina yapan kadına suçu düzenleyen Türk Ceza Kanunu'nun 440'ıncı maddesi, Anayasa Mahkemesi tarafından 1998 yılında iptal edilmesine karşın, Erkeğe zinayı suç sayan 441'inci madde, daha önce iptal edilmişti. Bu kararla mevcut zina davaları düşmüş tutuklu sanıklar beraat etmişti.
Anayasa Mahkemesi'nin erkeğin zinasından sonra, kadının zinasını da suç olmaktan çıkaran gerekçeli iptal kararının Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle zina sadece Medeni Kanun çerçevesinde boşanma gerekçesi olarak sayılıyor.
AK Parti İktidara gelmesinin ardından hükümet yetkilileri zinanın tekrar suç sayılması için girişimlerde bulundu fakat, CHP'nin farklı şartlar sunmasından dolayı önerge meclise gelememişti.
Zinanın suç sayılamayacağı kararının verildiği tarihlerde ise 55. hükümet iktidarda bulunuyordu. Mesut Yılmaz'ın başbakanlığındaki 55. Hükümetin Aileden Sorumlu Devlet Bakanı ise Işılay Saygın idi.
İYİ GÜZEL DE, ŞU AN DA ZİNA EDİP DE HAPSE GİREN VEYA DAYAK YİYEN KİM VAR ALLAH AŞKINA?!

Yahu bir erkek kadına tecavüz ediyor, sonra o kadını tehdit edip kadın davacı olursa onu öldüreceğini söylüyor.O kadın da ona korkudan bir şey diyemeyince erkek paçayı yırtıyor.Ulan böyle kanun mu olur?Mevcut bu zina suçu kanununda, alanda verende memnun olursa suç olmuyor, hepsi bu!.

Allah'a ıslah etsin.Zina şu anda da serbest!.Ne sayıklıyorsun sen yahu?.
 

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Nis 2007
Mesajlar
3,286
Puanları
0
Web sitesi
www.haksairi.com
zina cezası varmış, bir itiraz olmuş, zina yapan bir kadın tarafından, anayasa mahkemeside, kadını haklı bulmuş, ve kanunu iptal etmiş, yıl ne zaman 1999 , sonra ne olmuş, yen, tck hazırlanmış, ve anayasayı değişiterecek çoğunluğa sahip olan, akp, zinayı, ceza olarak koymamış, doğrumu anlattım kafkas....
AK Parti İktidara gelmesinin ardından hükümet yetkilileri zinanın tekrar suç sayılması için girişimlerde bulundu fakat, CHP'nin farklı şartlar sunmasından dolayı önerge meclise gelememişti.

bu kısmı atlamayalım
bunları gerçekten hatırlamıyor musunuz yada işinize gelmediğinden mi ?
Ak parti zinayı yeniden suç sayacak diye başta Hollanda olmak üzere Avrupa medyası şeriatçılar iş başında diye bas bas bağırıyorlardı
müzakereleri sonlandırma tehditleri savuruyorlardı, ve o dönem önüne gelen her yasayı veto eden sezeri de unutmamak gerek
ve 2004 de hala ak partiyi kapatmak ve darbe yapabilmek için fırsat kollayanlar da cabası
 

Aşk Şairi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
11 Nis 2007
Mesajlar
3,286
Puanları
0
Web sitesi
www.haksairi.com
İYİ GÜZEL DE, ŞU AN DA ZİNA EDİP DE HAPSE GİREN VEYA DAYAK YİYEN KİM VAR ALLAH AŞKINA?!

Yahu bir erkek kadına tecavüz ediyor, sonra o kadını tehdit edip kadın davacı olursa onu öldüreceğini söylüyor.O kadın da ona korkudan bir şey diyemeyince erkek paçayı yırtıyor.Ulan böyle kanun mu olur?Mevcut bu zina suçu kanununda, alanda verende memnun olursa suç olmuyor, hepsi bu!.

Allah'a ıslah etsin.Zina şu anda da serbest!.Ne sayıklıyorsun sen yahu?.
2004 öncesi zina zaten serbesti o yasalar anayasa mahkemesi tarafından hükümsüz kılınmıştı
tek fark şu oldu 2004 de zaten hükümsüz olan o maddeler çıkartıldı ( oysa ak partinin yeniden düzenleme yaparken zinayı tekrar yasaklama çabası içindeydi mani olundu)
ardından
o maddeler çıktı ve çıktı diye zina serbest kalmadı zaten hükümsüz olduğu için serbesti
kafanız bunun neresini basmıyor

o iftiracıların vay haline
 

abdullah birisi

Kıdemli Üye
İhvan Üyesi
Katılım
12 Mar 2013
Mesajlar
10,282
Puanları
83
bu kısmı atlamayalım
bunları gerçekten hatırlamıyor musunuz yada işinize gelmediğinden mi ?
Ak parti zinayı yeniden suç sayacak diye başta Hollanda olmak üzere Avrupa medyası şeriatçılar iş başında diye bas bas bağırıyorlardı
müzakereleri sonlandırma tehditleri savuruyorlardı, ve o dönem önüne gelen her yasayı veto eden sezeri de unutmamak gerek
bir cumhurbaşkanın, bir kere veto yetkisi vardır, ikincisinde veto yetkisi yoktur.... mahkemenin, kadını haklı bulma sebebi, zinayı, suç kapsamından çıkarmak için değil, aynı işi yapan erkeğin, ceza almamasını sebeb göstermesi, daha açıkçası, kadın için tck da, cinsel ilişki suç olarak kabul ediliyorken, erkekte,ev tutma ve karıkoca hayatı yaşama şartının olması..kadın buna itiraz ediyor ve mahkemede haklı buluyor....yıl 1999, 2004 te akp yeni tck yı hazırlıyor, ve dediğin gibi, ab uğruna, tckdan zinayı suç sayan düzenlemeyi kaldırıyor...erdoğan,ab ye gidiyor,zinayı suç yapmayacağım diyor, ve ertesigün bütün gazateler, erdoğanı kahraman olarak karşılayan manşetler atıyor....şimdi, bu yazdıklarımda,yalan varmı.....
 
Üst